German Champs

Thomas Luther won (on tie break from Vitaly Kunin and Artur Jussupow) the German Championship that took place in Osterburg between 2nd and 12th February 2006.

Final Standings
 
1. GM Luther,Thomas 2569 SC Neukloster 6.5 2488 46.0
2. IM Kunin,Vitaly 2462 Freibauer Mörlenbach-Birkenau 6.5 2483 48.0
3. GM Jussupow,Artur 2605 SG 1868 Aljechin Solingen e.V. 6.5 2455 46.0
4. GM Khenkin,Igor 2595 TV Tegernsee 6.0 2506 51.0
5. GM Kritz,Leonid 2561 Sportfreunde Katernberg 1913 6.0 2492 47.0
6. IM Meister,Jakov 2493 SC Friesen Lichtenberg e.V. 6.0 2402 45.5
7. IM Henrichs,Thomas 2434 SC Hansa Dortmund e.V. 5.5 2487 50.0
8. GM Prusikin,Michael 2563 TSV Bindlach Aktionär 5.5 2470 44.5
9. GM Tischbierek,Raj 2466 SC Kreuzberg e.V. 5.5 2464 46.0
10. GM Baramidze,David 2554 SG 1868 Aljechin Solingen e.V. 5.5 2442 42.5
11. FM Muranyi,Karl-Jasmin 2359 SC 1975 Bann e.V. 5.5 2423 38.5
12. GM Naumann,Alexander 2532 SG 1868 Aljechin Solingen e.V. 5.5 2419 47.0
13. GM Gustafsson,Jan 2614 Hamburger SK von 1830 eV 5.0 2480 49.5
14.   Köpke,Christian 2274 SC Tarrasch 45 München 5.0 2462 46.0
15. GM Graf,Alexander 2604 SG Porz e.V. 5.0 2437 47.5
16.   Reipsch,Jens 2293 USV Halle e. V. 5.0 2406 40.5
17. FM Markgraf,Alexander 2412 SC Tempo Göttingen 5.0 2398 40.0
18. IM Sprenger,Jan Michael 2505 Godesberger Schachklub 1929 5.0 2395 41.0
19. IM Meins,Gerlef 2446 SAbt SV Werder Bremen 5.0 2364 37.5
20. IM Bastian,Herbert 2413 SV Saarbrücken 1970 e.V. 5.0 2330 38.5
21. FM Becker,Michael 2320 USV Halle e. V. 4.5 2429 43.0
22. FM Rother,Christoph 2293 SV Fortuna Regensburg 4.5 2382 40.0
23.   Degtiarev,Jewgeni 2388 SG Aufbau Elbe Magdeburg 4.5 2381 43.5
24. IM Heinemann,Thies 2443 Hamburger SK von 1830 eV 4.5 2360 41.0
25. FM Reuß,Andreas 2354 Stuttgarter SF 1879 4.5 2352 39.0
26. IM Schöne,Ralf 2339 SV Marzahna 57 e.V. 4.5 2348 38.0
27. FM Dr. Kaeser,Udo 2343 SV Turm 25 Bergheim 4.5 2344 36.0
28.   Knuth,Hannes 2283 SC Neukloster 4.5 2311 34.5
29. FM Schunk,Thomas 2315 SC Leipzig-Gohlis 4.0 2398 39.0
30. FM Dr. Höpfl,Thomas 2313 USV Halle e. V. 4.0 2393 40.0
31.   Schunk,Eduard 2349 TSV Bindlach Aktionär 4.0 2345 37.0
32. GM Espig,Lutz 2402 Schachklub König Plauen 4.0 2277 35.0
33. FM Dr. Heinig,Wolfram 2338 SK Zehlendorf e.V. 3.5 2425 42.0
34.   Huschenbeth,Niclas 2287 SK Johanneum Eppendorf 3.5 2405 44.0
35. FM Brener,Ilja 2323 SV Glück auf Rüdersdorf e.V. 3.5 2398 41.5
36.   Meier,Georg 2424 SC Eppingen 3.5 2365 39.5
37. FM Michalczak,Thomas 2361 SVG Plettenberg 1920 e.V. 3.5 2344 37.5
38.   Schuster,Martin 2222 SG 1871 Löberitz 3.5 2342 33.5
39. FM Stolz,Mike 2385 SV Rochade Magdeburg 96 3.5 2336 39.5
40.   Schütze,Norman 2161 SG 1871 Löberitz 3.5 2295 32.0
41.   Namyslo,Holger 2279 SAbt TG Biberach 3.5 2270 32.0
42.   Holzschuh,Stephan 2257 SV Medizin Erfurt 3.0 2317 32.0
43. FM Zuse,Klaus-Peter 2333 SG Heidelberg-Kirchheim 3.0 2267 32.5
44.   Bischoff,Dieter 2147 SK 1947 Sandhausen e.V. 2.5 2319 33.5
45.   Gikas,Andreas Basili 2231 SC Bonn-Beuel 2.5 2295 33.5
46.   Rathje,Christian 2130 SC Meerbauer Kiel 2.0 2273 31.5

View and download the games >>>
- Official website >>>