35th Chess Olympiad Bled 2002 - Round 8

MEN

8.1 1 Russia     2-1   5 Netherlands  
1 GM Grischuk Alexander 2702   1-0   GM Sokolov Ivan 2684
2 GM Morozevich Alexander 2707   -   GM Tiviakov Sergei 2631
3 GM Svidler Peter 2690   1-0   GM Van Den Doel Erik 2594
4 GM Rublevsky Sergei 2664   0-1   GM Nijboer Friso 2556
8.2 14 Romania     -3   2 Hungary  
1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2613   -   GM Leko Peter 2743
2 GM Istratescu Andrei 2615   0-1   GM Polgar Judit 2685
3 GM Marin Mihail 2556   0-1   GM Almasi Zoltan 2672
4 GM Vajda Levente 2576   0-1   GM Acs Peter 2591
8.3 27 Slovakia     2-2   19 Bosnia and Herzegovina  
1 GM Movsesian Sergei 2651   -   GM Nikolic Predrag 2661
2 GM Timoscenko Gennadij 2509   -   GM Kurajica Bojan 2548
3 IM Markos Jan 2480   -   GM Dizdarevic Emir 2520
4 GM Plachetka Jan 2444   -   IM Bistric Faruk 2484
8.4 9 Armenia     1-2   17 Czech Republic  
1 GM Lputian Smbat 2627   -   GM Hracek Zbynek 2607
2 GM Sargissian Gabriel 2568   -   GM Babula Vlastimil 2590
3 GM Minasian Artashes 2560   0-1   GM Navara David 2567
4 GM Anastasian Ashot 2555   -   GM Haba Petr 2534
8.5 15 Georgia     2-1   21 Belarus  
1 GM Azmaiparashvili Zurab 2666   -   GM Aleksandrov Aleksej 2621
2 GM Sturua Zurab 2536   -   GM Fedorov Alexei 2564
3 GM Jobava Baadur 2570   1-0   IM Azarov Sergei 2520
4 IM Izoria Zviad 2572   -   GM Dydyshko Viacheslav 2539
8.6 12 Poland     2-1   4 Israel  
1 GM Krasenkow Michal 2651   -   GM Gelfand Boris 2704
2 GM Macieja Bartlomiej 2615   -   GM Sutovsky Emil 2657
3 GM Markowski Tomasz 2549   1-0   GM Psakhis Lev 2588
4 GM Kempinski Robert 2532   -   GM Huzman Alexander 2595
8.7 23 Uzbekistan     -3   7 China  
1 GM Kasimdzhanov Rustam 2653   0-1   GM Ye Jiangchuan 2667
2 GM Safin Shukhrat 2542   0-1   GM Xu Jun 2643
3 GM Dzhumaev Marat 2495   0-1   GM Zhang Zhong 2620
4 IM Vakhidov Tahir 2545   -   FM Ni Hua 2545
8.8 8 Germany     2-1   11 France  
1 GM Lutz Christopher 2645   -   GM Dorfman Josif 2617
2 GM Dautov Rustem 2617   -   GM Sokolov Andrei 2587
3 GM Hickl Joerg 2605   1-0   GM Degraeve Jean-Marc 2575
4 GM Luther Thomas 2538   -   GM Bauer Christian 2562
8.9 20 Azerbaijan     2-1   3 Ukraine  
1 GM Radjabov Teimour 2628   -   GM Ponomariov Ruslan 2743
2   Mamedyarov Shakhriyaz 2580   -   GM Ivanchuk Vassily 2709
3 GM Gashimov Vugar 2580   1-0   GM Eingorn Vereslav 2600
4 IM Maherramzade Javad 2469   -   GM Moiseenko Alexander 2570
8.10 24 India     3-1   10 United States  
1 GM Sasikiran Krishnan 2670   1-0   GM Kaidanov Gregory 2646
2 GM Harikrishna P 2551   -   GM Gulko Boris 2594
3 IM Ganguly Surya Shekhar 2531   1-0   GM Christiansen Larry 2566
4 GM Kunte Abhijit 2493   -   GM Ivanov Alexander 2527
8.11 31 Lithuania     2-2   32 Bulgaria  
1 GM Rozentalis Eduardas 2563   -   GM Delchev Aleksander 2560
2 GM Malisauskas Vidmantas 2521   1-0   IM Genov Petar 2515
3 GM Kveinys Aloyzas 2530   -   IM Radulski Julian 2487
4 IM Sakalauskas Vaidas 2450   0-1   IM Petrov Marijan 2513
8.12 6 England     3-1   22 Spain  
1 GM Adams Michael 2745   -   GM Vallejo Pons Francisco 2635
2 GM Short Nigel 2684   1-0   GM San Segundo Pablo 2523
3 GM Speelman Jonathan 2583   1-0   GM Magem Badals Jordi 2506
4 GM McShane Luke 2546   -   IM Arizmendi Julen 2510
8.13 46 Australia     1-2   18 Cuba  
1 GM Rogers Ian 2557   -   GM Bruzon Lazaro 2613
2 GM Johansen Darryl K 2512   0-1   GM Dominguez Lenier 2608
3 IM Wohl Aleksandar H 2422   -   GM Delgado Neuris 2539
4   Speck Nick 2371   -   GM Nogueiras Jesus 2528
8.14 28 Croatia     3-1   41 Norway  
1 GM Cvitan Ognjen 2562   -   GM Gausel Einar 2511
2 GM Zelcic Robert 2554   1-0   IM Johannessen Leif Erlend 2534
3 GM Sulava Nenad 2551   1-0     Lie Kjetil A 2421
4 IM Fercec Nenad 2504   -   FM Bae Torstein 2370
8.15 37 Argentina     2-2   29 Denmark  
1 IM Felgaer Ruben 2555   -   GM Schandorff Lars 2546
2 IM Peralta Fernando 2497   -   GM Hansen Sune Berg 2555
3 IM Slipak Sergio David 2491   0-1   IM Pedersen Nicolai Vesterbaek 2495
4 IM Labollita Martin 2393   1-0   FM Palo Davor 2489
8.16 13 Slovenia-A     1-3   34 Moldova  
1 GM Mikhalchishin Adrian 2542   -   GM Bologan Viktor 2627
2 GM Pavasovic Dusko 2581   0-1   GM Iordachescu Viorel 2567
3 GM Mohr Georg 2488   0-1   GM Svetushkin Dmitry 2505
4 IM Grosar Aljosa 2474   -   IM Sanduleac Vasile 2471
8.17 25 Switzerland     2-2   56 Belgium  
1 GM Korchnoi Viktor 2634   1-0   GM Winants Luc 2504
2 GM Gallagher Joseph 2540   0-1   IM Cekro Ekrem 2432
3 IM Jenni Florian 2483   -   IM Vanderstricht Geert 2403
4 IM Ekstroem Roland 2478   -   FM Van Beers Eddy 2331
8.18 39 Kazakhstan     2-1   30 Yugoslavia  
1 GM Kotsur Pavel 2579   1-0   GM Ljubojevic Ljubomir 2557
2 IM Kostenko Petr 2501   1-0   GM Damljanovic Branko 2550
3   Sadykov Rustem 2400   -   GM Ilincic Zlatko 2527
4 IM Egorov Evgeni 2446   0-1   GM Pikula Dejan 2485
8.19 35 Greece     2-1   33 FYR Macedonia  
1 GM Papaioannou Ioannis 2587   1-0   GM Mitkov Nikola 2529
2 GM Banikas Hristos 2520   0-1   GM Nedev Trajce 2481
3 GM Nikolaidis Ioannis 2495   -   IM Stanojoski Zvonko 2482
4 IM Vouldis Angelos 2526   1-0   IM Stojanovski Dejan 2431
8.20 52 Finland     1-2   67 Austria  
1 IM Nyback Tomi 2445   0-1   IM Volkmann Friedrich 2435
2 IM Karttunen Mika 2413   -   IM Danner Georg 2370
3 IM Sammalvuo Tapani 2437   1-0   IM Baumegger Siegfried 2359
4 IM Holmsten Aleksei 2410   0-1   IM Hoelzl Franz 2372
8.21 68 Ecuador     -3   16 Sweden  
1 IM Matamoros Franco Carlos S 2459   -   GM Agrest Evgenij 2607
2 IM Mieles Palau Daniel 2416   0-1   GM Hector Jonny 2590
3 FM Munoz Sanchez Miguel 2305   0-1   IM Berg Emanuel 2535
4   Santos Flores Alberto 2364   0-1   GM Brynell Stellan 2524
8.22 40 Vietnam     1-2   38 Estonia  
1 GM Dao Thien Hai 2547   -   GM Ehlvest Jaan 2600
2 GM Nguyen Anh Dung 2540   -   GM Kulaots Kaido 2542
3   Bui Vinh 2459   -   GM Rytshagov Mikhail 2503
4   Nguyen Thanh Son 2450   0-1     Kanep Meelis 2389
8.23 42 Philippines     2-2   48 Portugal  
1 GM Antonio Rogelio 2507   -   GM Galego Luis 2506
2 GM Villamayor Buenaventura 2503   -   IM Damaso Rui 2427
3   Roca Petronio 2423   0-1   FM Fernando Diogo 2408
4 IM Mariano Nelson 2408   1-0   IM Rocha Sergio 2390
8.24 71 Venezuela     1-3   45 Scotland  
1 IM Alvarez Johan 2382   0-1   GM Rowson Jonathan 2547
2 IM Rohl Juan 2379   0-1   GM Motwani Paul 2525
3 IM Prasca Raphael 2352   -   IM Shaw John 2484
4 IM Ostos Julio 2328   -   IM Mannion Stephen 2367
8.25 51 Colombia     1-2   47 Italy  
1 GM Zapata Alonso 2556   -   GM Godena Michele 2506
2   Cuartas Jaime Alexander 2435   0-1   IM Braga Fernando 2434
3   Mosquera Miguel 2384   -   IM Bellini Fabio 2486
4   Uribe Mauricio 2364   -   IM D'Amore Carlo 2440
8.26 43 Iceland     2-2   57 Tajikistan  
1 GM Olafsson Helgi 2476   0-1   FM Amonatov Farrukh 2518
2 GM Thorhallsson Throstur 2443   0-1   IM Isaev Jamshed 2440
3 IM Kristjansson Stefan 2431   1-0     Khouseinov Rashid 2331
4 FM Vidarsson Jon 2392   1-0     Mamadshoev Marat 2263
8.27 85 Cyprus     1-2   63 Kyrgyzstan  
1 GM Kotronias Vasilios 2561   -   IM Magai Vladimir 2531
2   Thomas Nicholas 2236   -     Turpanov Milan 2386
3   Klerides Paris 2183   0-1     Shukuraliev Aldis 0
4   Papatryfonos Constantinos 2040   -     Maznitsin Andrey 2132
8.28 36 Latvia     1-2   83 Iraq  
1 GM Kengis Edvins 2570   -   IM Jwad Ahmad Aziz 2288
2 GM Miezis Normunds 2523   0-1   FM Gattea Ali 2278
3 IM Berzinsh Rolands 2472   0-1   IM Sarsam Saad 2409
4 IM Starostits Ilmars 2398   1-0   FM Mohammed Amjid Ali 2246
8.29 49 Ireland     1-3   26 Brazil  
1 GM Baburin Alexander 2580   -   GM Leitao Rafael 2548
2 IM Quinn Mark 2429   0-1   GM Mecking Henrique 2548
3 IM Orr Mark 2332   0-1   GM Lima Darcy 2533
4   Collins Sam 2372   -   IM Braga Cicero 2415
8.30 44 Canada     3-1   61 Albania  
1 GM Lesiege Alexandre 2531   -   GM Dervishi Erald 2513
2 GM Spraggett Kevin 2533   -   FM Karkanaqe Ilir 2375
3 FM Charbonneau Pascal 2427   1-0     Zadrima Aldo 2270
4 IM Bluvshtein Mark 2449   1-0     Mehmeti Dritan 2302
8.31 50 Bangladesh     2-1   59 Slovenia-C  
1 GM Rahman Ziaur 2523   1-0   IM Tratar Marko 2471
2 IM Reefat Bin-Sattar 2448   0-1   IM Soln Primoz 2405
3 IM Abdulla Al-Rakib 2398   -   IM Mikac Matjaz 2401
4 IM Hossain Enamul 2396   1-0   IM Podlesnik Bogdan 2385
8.32 53 Peru     3-1   55 Indonesia  
1 GM Granda Zuniga Julio 2605   1-0     Nur Jabal Ahmad 0
2 IM Belli Mario 2401   1-0   IM Situru Nathanael 2377
3   Pacheco Marco 2284   0-1   IM Barus Cerdas 2479
4 FM Esplana Christian 2352   1-0     Megaranto Susanto 2420
8.33 94 Wales     1-2   60 Mexico  
1 FM Williams Leighton 2288   1-0   IM Estrada Julian 2345
2   Dineley Richard 2284   0-1   IM Gonzalez Jose 2416
3   Jones Richard S 2246   -   IM Espinosa Rafael 2414
4   Zeidler Sven P 2275   0-1   IM Garmendez Florentino 2408
8.34 65 Turkmenistan     2-1   96 Luxembourg  
1 IM Kakageldyev Amanmurad 2468   0-1   GM David Alberto 2511
2 FM Annaberdiev Meilis 2305   1-0     Wagener Claude 2199
3 FM Ovezov Artek 2353   1-0     Brittner Serge 2182
4 IM Odeev Handszar 2461   -     Gengler Pierre 2154
8.35 64 Egypt     1-3   75 Slovenia-B  
1 IM Abdelnabbi Imed 2412   -   FM Sebenik Matej 2414
2 IM Ahmed Esam Aly 2394   0-1   FM Borisek Jure 2401
3 FM Abdel Razik Khaled 2354   0-1     Bratovic Blaz 2293
4 IM Labib Ibrahim Hasan 2432   -     Lenic Luka 2257
8.36 90 Algeria     2-2   84 Uruguay  
1   Beloudah Saad 2345   0-1   IM Roselli Mailhe Bernardo 2446
2   Arab Adlane 2227   1-0     Granara Barreto Sebastian 2315
3   Goutali Tarek 2126   -   FM Curi Millia Gabriel 2269
4   Khelfellah Badredine 0   -     Larrea Manuel 2184
8.37 54 Iran     1-3   62 Paraguay  
1 GM Ghaem Maghami Ehsan 2511   0-1   GM Franco Ocampos Zenon 2504
2   Mallahi Amir 2406   0-1   FM Cubas Jose Fernando 2430
3   Mahjoob Zardast Morteza 2393   1-0   FM Sosa Harrison Jorge 2311
4 IM Ghorbani Mohsen 2315   0-1   FM Kropff Ricardo 2308
8.38 73 ICSC     1-3   58 Chile  
1 GM Grechihin Valery 2543   -   GM Morovic Ivan 2549
2   Georgiev Veselin 2310   0-1   IM Valenzuela Luis 2423
3 IM Salov Sergei 2297   0-1   IM Toloza Pablo 2349
4 FM Collutiis Duilio 2332   -   IM Michel Yunis Christian 2326
8.39 72 Mongolia     2-1   88 Zambia  
1 GM Sharavdorj Dashzeveg 2418   -   IM Simutowe Amon 2383
2 GM Hatanbaatar Bazar 2439   0-1     Chumfwa Stanley 2252
3   Adyatomor Choijiljav 2201   1-0     Mbambara Tizenge 2097
4   Byambaa Zulzaga 2279   1-0     Lungu Malupande 2295
8.40 101 Malaysia     3-   77 Andorra  
1 FM Wong Zi Jing 2297   1-0   FM Garcia Raul 2269
2   Chan Nicholas 2205   1-0   FM Gallego Ruben 2269
3   Chuah Jin Hai Jonathan 2191   1-0     Jose Queralto Daniel 2196
4   Ismail Ahmad 2128   -     Santamaria Vicens 2153
8.41 82 Tunisia     2-2   78 Dominican Republic  
1 GM Belkhodja Slim 2497   -   IM Mateo Ramon 2420
2 IM Kaabi Mejdi 2383   -   IM Dominiguez Jose M 2323
3   Doghri Nabil 2325   1-0     Alvarado Nelson 2313
4   Chikhaoui Walid 0   0-1     Montes de Oca Alexis 2283
8.42 86 Faroe Islands     3-   79 IPCA  
1 FM Nilssen John Arni 2385   1-0   IM Obodchuk Andrei 2423
2 IM Rodgaard John 2345   -   FM Medic Miljenko 2308
3 FM Olsen Heini 2248   1-0   IM Bieluczyk Bogdan 2257
4   Poulsen Martin 2160   1-0     Yarmonov Igor 2355
8.43 124 Zimbabwe     1-3   81 Bolivia  
1   Chipanga Takaedza 0   0-1   FM Zambrana Osvaldo 2367
2   Luberto Michael 0   0-1   IM Cueto Chajtur Johnny 2400
3   Chakanyuka Charles 0   -     Sustach Marcos Anton 2225
4   Chikwanda Wisdom 2016   -     Molina Jorge Luis 2309
8.44 70 Costa Rica     4-0   80 New Zealand  
1 IM Valdes Leonardo 2426   1-0   IM Dive Russell John 2388
2 IM Minero Pineda Sergio 2396   1-0     Bjelobrk Igor 2285
3 IM Ramirez Alejandro 2421   1-0   FM Wastney Scott 2266
4   Maynard Francis 2276   1-0     Dowden R Anthony 2191
8.45 74 Qatar     1-2   108 Nigeria  
1 GM Al-Modiahki Mohamad 2550   1-0     Chikwere Onyekwere 0
2 FM Nezad Husein Aziz 2315   -     Olape Bunmi 2216
3   Al-Tamimi Hamad 2169   0-1     Adebayo Adegboyega 2180
4 FM Al-Sulaiti Ghanem 2081   0-1   IM Aikhoje Odion 2305
8.46 110 Botswana     1-2   91 United Arab Emirates  
1   Pitlagano Tebogo 2033   -   FM Othman Moussa 2360
2   Molale Ofentse 2159   1-0   FM Hassan Abdul 2296
3   Salani Polite 2200   0-1   FM Abdul Majeed Mohamed 2259
4   Njobvu Ignatius 2169   0-1   FM Jasim Saleh 2240
8.47 76 Turkey     1-3   97 Angola  
1 IM Arduman Can 2369   0-1     Domingos Catarino 2247
2 FM Soylu Suat 2365   1-0   IM Sousa Armindo 2214
3 FM Erdogdu Mert 2318   0-1   IM Aderito Pedro 2262
4   Yeke Serkan 2280   0-1     Domingos Ediberto 0
8.48 87 South Africa     2-2   102 Monaco  
1 IM Gluckman David 2384   -     Kesmaecker Philippe 2274
2   Gluckman Jonathan 0   1-0     Lebel Patrick 2183
3   Aranov Yuri 2213   -     Van Hoolandt Patrick 2173
4   Kromhout Ewan 0   0-1   WIM Lebel-Arias Julia 2020
8.49 131 Honduras     -3   93 Lebanon  
1   Medina Ricardo 0   0-1   IM Eid Fadi 2392
2   Huguet Sergio 2086   -   FM Najjar Ahmad 2318
3   Hernandez Hector 0   0-1     Khairallah Faisal 2228
4   Duron Mario 0   0-1     Abdulaziz Mahmoud 2134
8.50 95 Thailand     1-2   115 Uganda  
1 FM Saeheng Boonsueb 2306   -     Nsubuga Grace 2224
2   Theerapabpaisit Wisuwat 2188   0-1     Kawuma Steven Male 2053
3   Jiravorasuk Banjuab 2255   1-0     Wanderama Ignatius 0
4   Thamtavatvorn Taweechai 2128   0-1     Munanira Isaac 0
8.51 98 Jamaica     2-2   99 Barbados  
1 FM Elliott Warren 2238   -   FM Szmetan Ricardo 2282
2   Matthews Shane 2239   -   FM Corbin Philip 2255
3   Pitterson Jomo 2248   -   FM Warner Delisle 2232
4   Wheeler Robert 2169   -     Elson Askari 2138
8.52 116 Liechtenstein     1-2   104 Trinidad and Tobago  
1   Mannhart Marcel 2183   -   FM Harper Ryan 2248
2   Frick Renato 2161   -     Ramsingh Yogendranath 2200
3   Guller Andras 2115   -     Cave Christo 2264
4   Muendle Kurt 0   0-1     Singh Ravishen 0
8.53 103 Sri Lanka     3-   129 Panama  
1   De Silva Nirosh 2236   1-0     Matthews Brian 0
2   Fonseka C K D 2141   1-0     Miranda Adrian 0
3   Russell M K A 2243   -     Sosa Nestor 0
4   Annurudha G C 2184   1-0     Carrera Alhan 0
8.54 121 Namibia     2-2   106 Malta  
1 FM Mueller Leonhard 2211   1-0     Pace Colin 2171
2   Nakapunda Otto 2141   -     Vella Duncan 2200
3   Eichab Charles 0   -     Abela Daniel 0
4   Karuaera Allison 0   0-1     Grech Joseph 2205
8.55 109 Yemen     3-   122 Libya  
1   Al Halila Aliabdo 0   1-0     Mahdia Farage 0
2   Faraj Yahya Saleh 2222   -     Asabri Hussien 2326
3   Al-Zendani Zendan 2303   1-0     Elbaruni Mohamed 0
4   Alqudaimi B.A. 2267   1-0     Elhaj Nizar 0
8.56 118 Ethiopia     2-2   100 Nicaragua  
1   Wondimu Dawit 2200   0-1     Davila Carlos 2349
2   Abera Yimam 0   0-1   FM Barrios Ramon 2268
3   Bekele Abenet 0   1-0     Bendana Guy Dr 2198
4   Molla Mekitew 0   1-0     Lopez Wendel 0
8.57 112 Palestine     2-2   138 Mauritius  
1   Kayle Charles 2084   0-1     Phillips Roy Jean Noel 2204
2   Barakat Rafic 2054   1-0     Li Ying Patrick 0
3   Mawed Mahamad 2186   0-1     Chinasamy Deevarajan 0
4   Mrad Charif 2027   1-0     Bhowany Koomaren 0
8.58 113 Jersey     2-2   105 Surinam  
1   Fulton Anthony 2208   1-0     Matoewi Roger 2216
2   Khan Mohammed 2193   0-1     Gajadin Dewperkash 2192
3   Simmons Matthew 0   1-0     Lo Kim Lin Frank 0
4   Hill Christopher 0   0-1     Kuslan Cusrato 2205
8.59 114 Bahrain     1-2   134 Aruba  
1   Almannai Dafi Ibrahim 0   0-1     Croes Octavio 0
2   Abdul Gaffar Jamal 2120   -     Pesqueira Jose 0
3   Ayyad Maher 0   1-0     Carter Leonardo 0
4   Bukhalaf Ebrahim 2009   0-1     da Silva John 0
8.60 135 Brunei     2-1   117 Brit. Virgin Islands  
1   Pg Mohd Omar Ak Hirawan 0   -   FM Van Tilbury Craig 2283
2   Pg Mohd Omar Ak Hira 0   0-1     Hook William 2138
3   Pg Mohd Omar Ak Qadri 0   1-0     Pickering Henry 0
4   Pg Bahrudin Ak Ahmad 0   1-0     Christopher Art 0
8.61 140 Somalia     0-4   128 Japan  
1   Roble Mohamad Ali 0   0-1     Gonda Gentaro 2223
2   Jimale Abdulle Mohamed 0   0-1     Kato Takeshi 0
3   Osman Mohamed Mohamud 0   0-1     Iwasaki Yudai 0
4   Mohamud Abukar Muhyadin 0   0-1     Hamane Kenichi 0
8.62 123 Kenya     2-1   125 San Marino  
1   Ateka Nathan 0   1-0     Righi Egio 2130
2   Mukabi John 2123   1-0     Grassi Enrico 2117
3   Makatia Alex 0   0-1     Volpinari Danilo 2048
4   Gateri Martin 0   -     Cecchetti Roberto 0
8.63 130 Hong Kong     3-   107 Macau  
1   Chong Chor Yuen 2156   1-0     Silveirinha Jose Antonio C 2150
2   Borigas Edwin 0   -     Chang Hon Kun 2173
3   Chau SM 0   1-0     Fesalbon Rolando 2200
4   Kiernan Mark 2103   1-0     Lee Wing Yan 2050
8.64 111 Netherlands Antilles     3-1   127 Papua New Guinea  
1   Maduro Sherman 2143   1-0     Albis Jeppers 0
2   Neumann Han H W M 2211   -     Press Shaun 2057
3   Mensing Fabio 2200   1-0     Luga Alan 0
4   Martis Valentino 0   -     Marcos Joselito 0
8.65 141 US Virgin Islands     -3   133 Afghanistan  
1   Wilkenson Sinclair 0   0-1     Kooshani Mahbuboollah 0
2   Besse Timothy 0   -     Sadiqi Abdul Razaq 0
3   Heywood Julius 0   0-1     Ibrahim Ismail 0
4   Mason Mario 0   0-1     Ayyoubi Saifudin 0
8.66 139 Rwanda     4-0   126 Guernsey  
1   Mutabazi Fidele 0   +--     Rowe Peter 2085
2   Murara Maxence 0   +--     Hamperl Fred 0
3   Ngarambe Rugema 0   +--     Cummins John 0
4   Niyontegereje Edison 0   +--     Curtis Paul 0
8.67 66 Singapore     2-1   89 IBCA  
1 GM Wu Shaobin 2544   1-0   IM Dukaczewski Piotr 2342
2 GM Wong Meng-Kong 2496   -   IM Bjerring Kai 2265
3 IM Chan Peng-Kong 2373   -     Enjuto Roberto 2182
4   Tan Chor-Chuan 2182   -     Gunajew Rafal 2213

WOMEN

8.1 2 Georgia     2-   1 China  
1 GM Chiburdanidze Maia 2497   1-0   GM Zhu Chen 2509
2 WGM Ioseliani Nana 2491   -   WGM Xu Yuhua 2473
3 WGM Arakhamia-Grant Ketevan 2413   1-0   WGM Zhao Xue 2367
8.2 3 Russia     1-1   6 Romania  
1 WGM Matveeva Svetlana 2465   0-1   WGM Peptan Corina 2479
2 WGM Kosteniuk Alexandra 2455   -   WGM Olarasu Gabriela 2307
3 WGM Kosintseva Tatiana 2427   1-0   WIM Calotescu Cristina 2324
8.3 10 Germany     1-2   11 United States  
1 WGM Kachiani-Gersinska Ketino 2439   -   WIM Krush Irina 2403
2 WGM Paehtz Elisabeth 2349   0-1   WIM Baginskaite Camilla 2365
3 WGM Borulya Ekaterina 2348   -   WGM Donaldson Elena 2375
8.4 14 Vietnam     2-1   19 Czech Republic  
1 WGM Hoang Thanh Trang 2420   1-0   WGM Jackova Jana 2361
2 WIM Le Kieu Thien Kim 2334   -   WGM Krupkova Petra 2296
3   Nguyen Thi Thanh An 2316   -   WIM Sikorova Olga 2292
8.5 18 India     1-2   5 Bulgaria  
1 WGM Vijayalakshmi Subbaraman 2394   -   GM Stefanova Antoaneta 2541
2 WIM Ramaswamy Aarthie 2271   0-1   WGM Voiska Margarita 2354
3 WIM Swathi Ghate 2247   -   WGM Velcheva Maria 2303
8.6 21 Cuba     1-1   8 France  
1 WGM Arribas Robain Maritza 2348   1-0   WGM Skripchenko-Lautier Almira 2497
2 WGM Pina Vega Sulennis 2316   -   WIM Sebag Marie 2362
3 WIM Frometa Zirka 2248   0-1   WIM Nepeina-Leconte Maria 2329
8.7 17 Moldova     -2   9 Poland  
1 WGM Petrenko Svetlana 2349   0-1   WGM Radziewicz Iweta 2421
2 WIM Partac Elena 2205   0-1   WGM Dworakowska Joanna 2389
3 WGM Agababean Naira 2353   -   WGM Socko Monika 2354
8.8 13 Hungary     2-1   20 Slovakia  
1 WGM Vajda Szidonia 2365   -   WGM Pokorna Regina 2362
2 WGM Lakos Nikoletta 2350   -   WGM Hagarova Zuzana 2333
3 WGM Gara Anita 2315   1-0     Mrvova Alena 2236
8.9 4 Ukraine     2-   12 England  
1 WGM Zhukova Natalia 2436   1-0   WGM Hunt Harriet 2406
2 WGM Vasilevich Tatjana 2415   -   WGM Houska Jovanka 2397
3 WGM Gaponenko Inna 2411   1-0   WIM Sheldon Ruth 2288
8.10 38 Australia     1-2   7 Yugoslavia  
1 IM Berezina Irina 2264   0-1   WGM Bojkovic Natasa 2424
2 WIM Phan-Koshnitsky Ngan 2178   0-1   WGM Prudnikova Svetlana 2407
3 WIM Moylan Laura 2066   1-0   WGM Chelushkina Irina 2378
8.11 36 Lithuania     1-1   16 Armenia  
1   Turauskiene Renata 2198   -   WGM Danielian Elina 2389
2   Sarakauskiene Zivile 2182   0-1   WGM Mkrtchian Lilit 2409
3   Zaksaite Salomeja 2225   1-0   WIM Hlgatian Goar 2234
8.12 31 Croatia     1-2   27 Belarus  
1 WGM Medic Mirjana 2288   0-1   WGM Lagvilava Genrieta 2284
2 WIM Macek Vlasta 2222   -   WIM Tetenkina Irina 2251
3 WIM Jelica Mara 2189   -   WIM Popova Natalija 2247
8.13 45 Denmark     1-2   34 Argentina  
1 WIM Hoiberg Nina 2248   0-1   WFM Lujan Carolina 2226
2   Vovk Oksana 2088   -   WIM Burijovich Liliana 2188
3   Fredericia Louise 2130   -   WFM Zuriel Marisa 2223
8.14 22 Greece     2-1   15 Netherlands  
1 WGM Botsari Anna-Maria 2320   1-0   WGM Peng Zhaoqin 2443
2 WGM Makropoulou Marina 2272   0-1     Schuurman Petra 2274
3 WGM Kouvatsou Maria 2212   1-0     Hamelink Desiree 2188
8.15 29 Slovenia-A     -2   30 Kazakhstan  
1 WIM Krivec Jana 2269   0-1   WGM Sergeeva Maria 2350
2 WIM Kaps Darja 2224   -     Zigangirova Sofya 2241
3 WFM Srebrnic Ana 2241   0-1     Aketaeva Dana 2127
8.16 23 Israel     1-2   33 Uzbekistan  
1 WGM Klinova Masha 2374   1-0   WFM Son Olga 2169
2 WGM Borsuk Angela 2255   0-1     Khamrakulova Iroda 2214
3 WFM Botvinnik Irina 2187   0-1   WIM Khegai Angela 2220
8.17 26 Azerbaijan     3-0   52 Singapore  
1 WGM Velikhanli Firuza 2304   1-0   WIM Petronic Sanja 2281
2 WIM Shukurova Meihriban 2243   1-0     Xu Yaping 2074
3 WIM Mamedjarova Zeinab 2259   1-0     Tay Li-Jin Jeslin 0
8.18 28 Mongolia     3-0   75 Iceland  
1 WFM Anhchimeg Bayanmonh 2216   1-0     Gretarsdottir Lilja 2025
2 WIM Mongontuul Bathuyag 2375   1-0     Ingolfsdottir Harpa 0
3   Yanjindulam Dulamsuren 2154   1-0     Thorgrimsdottir Anna Bjorg 0
8.19 53 Iran     2-   40 Philippines  
1   Pourkashiyan Atousa 2161   1-0   WIM Caoili Arianne 2309
2 WIM Paridar Shadi 2132   -     Lomibao Joy Sherrie 2081
3   Salman Mahini Mona 0   1-0     Cruz Kathryn Ann 0
8.20 46 Bosnia and Herzegovina     1-2   24 Spain  
1 WIM Titova-Boric Elena 2235   -   WIM Hernandez Yudania 2267
2 WFM Dengler Dijana 2107   0-1   WFM Llaneza Vega Patricia 2312
3   Ivanovic Jelena 2041   -   WFM Timon Piote Silvia 2193
8.21 37 Switzerland     1-1   35 Estonia  
1 WIM Heinatz Gundula 2232   1-0   WIM Fomina Tatyana 2235
2   Seps Monika 2067   -   WIM Piarnpuu Leili 2230
3   Bohrer Ruth 2067   0-1     Bashkite Viktoria 2136
8.22 25 Ecuador     1-1   65 Italy  
1 WGM Fierro Baquero Martha 2384   0-1     Costantini Laura 2052
2 WIM Vasquez Ramirez Rocio 2252   1-0     Arnetta Maria Teresa 2050
3 WFM Moncayo Romero Evelyn 2173   -     Sirletti Sonia 0
8.23 41 Sweden     0-3   32 Turkmenistan  
1 WIM Agrest Svetlana 2232   0-1   WGM Geldyeva Mekhri 2265
2   Andersson Christin 2120   0-1   WFM Ovezova Maisa 2214
3   Jiretorn Eva 2109   0-1   WFM Hallaeva Bahar 2163
8.24 57 Peru     1-2   39 Venezuela  
1 WIM Zapata Karen 2067   0-1   WIM Sanchez Castillo Sarai 2180
2   Morales Luciana 2147   -   WIM Martinez Aleidi Josefina 2203
3   Calle Miryam 2091   -   WIM Sanchez Aliris 2095
8.25 42 Finland     2-   63 Turkey  
1 WIM Koskela Niina 2271   1-0     Yildiz Betul Cemre 2117
2 WIM Rantanen Tanja 2166   1-0     Bayrak Asli 1869
3   Puuska Heini 2077   -   WIM Cinar Nilufer 2111
8.26 64 Malaysia     1-2   48 FYR Macedonia  
1   Siti Zulaikha 2019   -   WIM Koskoska Gabriela 2250
2   Nie Lim Jean 2165   0-1   WFM Sekulovska Vesna 2119
3   Ibrahim Eliza Hanim 2015   -     Janevska Aleksandra 2010
8.27 50 Slovenia-C     1-1   51 Brazil  
1 WIM Ankerst Milka 2140   -   WFM Duarte Tatiana 2130
2 WFM Mihevc-Mohr Narcisa 2114   0-1   WIM Chaves Joara 2080
3   Orel Karmen 1917   1-0     Santana Iara 0
8.28 58 Bangladesh     3-0   44 IPCA  
1 WIM Hamid Rani 2148   1-0   WFM Shliahtich Galina 2197
2   Zakia Sultana 0   1-0     Tallova Ivana 2153
3   Khanam Afroza 2029   1-0   WFM Melnik Galina 2144
8.29 56 Kyrgyzstan     2-   43 Slovenia-B  
1 WIM Ostry Irina 2232   1-0   WFM Rozic Vesna 2117
2   Korsakova Tatiana 2050   -     Mar Karmen 2279
3   Samaganova Alexandra 2041   1-0   WFM Novak Ksenija 2111
8.30 47 Canada     2-   91 ICSC  
1   Kagramanov Dina 2088   1-0     Gonchar Svetlana 0
2   Khaziyeva Dinara 2102   -     Ryvova Anna 0
3 WFM Benggawan Amanda 2046   1-0     Nazarova Olga 0
8.31 55 Austria     2-   66 Algeria  
1   Sommer Sonja 2081   1-0     Mezioud Amina 0
2 WFM Horvath Maria 2059   1-0   WIM Arouche Farida 2081
3   Kopinits Anna-Christina 2125   -     Toubal Wissan 2062
8.32 77 Albania     1-2   59 Colombia  
1   Driza Arta 0   -   WIM Palao Maricela 2137
2   Cima Rozana 2025   0-1     Ortiz Carolina 2159
3   Pasku Roela 0   -     Rivera Ingris 0
8.33 49 Mexico     2-   74 Dominican Republic  
1 WIM Hernandez Yadira 2234   -     Perez Lucke Eneida 2054
2 WIM Guerrero Alejandra 2127   1-0     Jose Polanco Keyla 0
3 WIM Garcia Edith 2018   1-0     Adames Ariella 1943
8.34 80 South Africa     2-1   72 Wales  
1   van der Merwe Cecile 0   -     Evans-Quek Debbie 2047
2   Pretorius Mignon 0   -     Powell Annie 2018
3   Bleazard Claire 0   1-0     Griffiths Catherine 2005
8.35 62 Scotland     3-0   69 Ireland  
1   Wilman Carey 2044   1-0     Connolly Suzanne 2079
2   Lang Heather 2058   1-0     Quinn Deborrah 0
3   MacNab Louise 0   1-0     Shaughnessy Elisabeth 0
8.36 81 Iraq     2-1   68 Luxembourg  
1   Sabah Moslem Raneen 0   -   WFM Bakalarz Grazyna 2098
2   Mohammed Jannar Worya 0   -     Steil-Antoni Fiona 0
3   Muhamed Khatozen 0   1-0     Conrardy-Janssen Clementine 0
8.37 84 Sri Lanka     1-1   76 Nigeria  
1   Wijesuriya G.V. 0   -     Teru Kemi 0
2   Mahawanththa M.D.D.T. 0   0-1     Glewis Pauline 2042
3   Wijewardane M.C. 0   1-0     Edunwale Bimbo 0
8.38 90 Costa Rica     1-1   82 New Zealand  
1   Lowsky Sofia 0   -     Smith Vivian 0
2   Da Bosco Carla 0   0-1     Charmova Evgenia 0
3   Gonzales Eva 0   1-0     Maroroa Sue 0
8.39 92 Jamaica     1-1   83 Puerto Rico  
1   Palmer Maria 0   1-0     Martorell Joyce 0
2   Richards Deborah 0   0-1     Oguendo Chrissy 0
3   Thomas Vanessa 0   -     Basem-Hassan Miriam 0
8.40 73 Japan     -2   61 Chile  
1 WIM Watai Miyoko 2050   -     Reyes Paula 2181
2   Nakagawa Emiko 2018   0-1     Caceres Marisol 0
3   Matsuo Akemi 0   0-1     Diaz Genara 0
8.41 78 Barbados     1-2   67 Lebanon  
1   Greenidge Nathali 2019   0-1   WIM Mouradian Knarik 2103
2   Corbin Rashida 0   0-1     Mouradian Suzan 0
3   Blenman Rashaana 0   1-0     Turbey Sarah 0
8.42 89 Brunei     1-1   94 Zimbabwe  
1   Pg Mohd Omar Dk Qalila 0   -     Mangarai Abigail 0
2   Zainal Farah Atiyah 0   -     Makumbe Tiritoga 0
3   Leong Wei Zhen 0   -     Makumbe Wadzanai 0
8.43 86 Zambia     1-1   71 Botswana  
1   Mutale Elizabeth 0   -     Mokgacha Keitumetse 0
2   Nangwale Linda 0   1-0     Lopang Tshepiso 0
3   Chilufya Mumba 0   0-1   WFM Mudongo Boikhutso 2038
8.44 85 Angola     3-0   87 Yemen  
1   Duarte Eduarda 0   1-0     Al-Qershi Buthaina 0
2   Mendes Nair 0   1-0     Merfat Nasher Saed 0
3   Afonso Flora 0   1-0     Nadmiha Othman 0
8.45 60 Norway     2-1   54 IBCA  
1   Hagesaether Ellen 2151   -   WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2271
2 WFM Johnsen Sylvia 2079   1-0     Maeckelbergh Mieke 0
3   Egeland Marte 0   -     Stolarczyk Anna 2067