35th Chess Olympiad Bled 2002 - Round 4

MEN

4.1 1 Russia 3-1 15 Georgia
1 GM Kasparov Garry 2838 1-0 GM Mchedlishvili Mikheil 2551
2 GM Khalifman Alexander 2690 1-0 GM Jobava Baadur 2570
3 GM Svidler Peter 2690 - IM Izoria Zviad 2572
4 GM Rublevsky Sergei 2664 - IM Gagunashvili Merab 2538
4.2 18 Cuba 1-3 12 Poland
1 GM Bruzon Lazaro 2613 0-1 GM Krasenkow Michal 2651
2 GM Dominguez Lenier 2608 - GM Macieja Bartlomiej 2615
3 GM Nogueiras Jesus 2528 - IM Miton Kamil 2564
4 GM Arencibia Walter 2521 0-1 GM Markowski Tomasz 2549
4.3 9 Armenia 3- 30 Yugoslavia
1 GM Akopian Vladimir 2689 1-0 GM Ljubojevic Ljubomir 2557
2 GM Lputian Smbat 2627 - GM Damljanovic Branko 2550
3 GM Asrian Karen 2597 1-0 GM Ivanisevic Ivan 2537
4 IM Sargissian Gabriel 2568 1-0 GM Kovacevic Aleksandar 2546
4.4 19 Bosnia and Herzegovina 3-1 39 Kazakhstan
1 GM Nikolic Predrag 2661 - GM Kotsur Pavel 2579
2 GM Atalik Suat 2575 - GM Sadvakasov Darmen 2538
3 GM Kurajica Bojan 2548 1-0 IM Kostenko Petr 2501
4 IM Bistric Faruk 2484 1-0   Sadykov Rustem 2400
4.5 20 Azerbaijan 1-2 2 Hungary
1 GM Radjabov Teimour 2628 - GM Leko Peter 2743
2   Mamedyarov Shakhriyaz 2580 0-1 GM Polgar Judit 2685
3 GM Gashimov Vugar 2580 - GM Almasi Zoltan 2672
4 IM Maherramzade Javad 2469 - GM Gyimesi Zoltan 2596
4.6 3 Ukraine 3-1 22 Spain
1 GM Ponomariov Ruslan 2743 1-0 GM Vallejo Pons Francisco 2635
2 GM Ivanchuk Vassily 2709 - GM Illescas Miguel 2585
3 GM Baklan Vladimir 2607 1-0 GM Romero Holmes Alfonso 2524
4 GM Eingorn Vereslav 2600 - GM San Segundo Pablo 2523
4.7 11 France 2-1 25 Switzerland
1 GM Bacrot Etienne 2653 - GM Korchnoi Viktor 2634
2 GM Sokolov Andrei 2587 - GM Pelletier Yannick 2587
3 GM Degraeve Jean-Marc 2575 - IM Jenni Florian 2483
4 GM Bauer Christian 2562 1-0 IM Ekstroem Roland 2478
4.8 27 Slovakia 1-2 14 Romania
1 GM Movsesian Sergei 2651 - GM Istratescu Andrei 2615
2 GM Ftacnik Lubomir 2603 - GM Marin Mihail 2556
3 GM Timoscenko Gennadij 2509 0-1 GM Vajda Levente 2576
4 IM Manik Mikulas 2419 - GM Parligras Mircea 2490
4.9 32 Bulgaria 1-3 17 Czech Republic
1 GM Spasov Vasil 2591 - GM Hracek Zbynek 2607
2 GM Delchev Aleksander 2560 0-1 GM Navara David 2567
3 IM Radulski Julian 2487 - GM Oral Tomas 2546
4 IM Petrov Marijan 2513 0-1 GM Haba Petr 2534
4.10 33 FYR Macedonia 1-2 5 Netherlands
1 GM Georgiev Kiril 2658 0-1 GM Van Wely Loek 2681
2 GM Georgiev Vladimir 2501 - GM Sokolov Ivan 2684
3 GM Nedev Trajce 2481 1-0 GM Van Den Doel Erik 2594
4 IM Stojanovski Dejan 2431 0-1 GM Nijboer Friso 2556
4.11 7 China 2-2 8 Germany
1 GM Ye Jiangchuan 2667 - GM Lutz Christopher 2645
2 GM Xu Jun 2643 0-1 GM Graf Alexander 2635
3 GM Zhang Zhong 2620 1-0 GM Dautov Rustem 2617
4 GM Bu Xiangzhi 2601 - GM Hickl Joerg 2605
4.12 10 United States 2-1 51 Colombia
1 GM Kaidanov Gregory 2646 0-1 GM Zapata Alonso 2556
2 GM Gulko Boris 2594 -   Cuartas Jaime Alexander 2435
3 GM Christiansen Larry 2566 1-0   Mosquera Miguel 2384
4 GM Ivanov Alexander 2527 1-0 IM Henao Raul Fernando 2384
4.13 36 Latvia 1-2 13 Slovenia-A
1 GM Kengis Edvins 2570 - GM Beliavsky Alexander 2650
2 GM Miezis Normunds 2523 - GM Mikhalchishin Adrian 2542
3 IM Berzinsh Rolands 2472 0-1 GM Sermek Drazen 2590
4 IM Starostits Ilmars 2398 - GM Pavasovic Dusko 2581
4.14 23 Uzbekistan 3-1 35 Greece
1 GM Kasimdzhanov Rustam 2653 - GM Papaioannou Ioannis 2587
2 GM Zagrebelny Sergey 2525 1-0 GM Banikas Hristos 2520
3 GM Iuldachev Saidali 2511 - GM Nikolaidis Ioannis 2495
4 GM Dzhumaev Marat 2495 1-0 IM Vouldis Angelos 2526
4.15 41 Norway 1-2 24 India
1 GM Gausel Einar 2511 - GM Harikrishna P 2551
2 IM Johannessen Leif Erlend 2534 - GM Kunte Abhijit 2493
3 FM Bae Torstein 2370 0-1 IM Ramesh R B 2475
4   Hersvik Daniel 2311 - GM Thipsay Praveen M 2460
4.16 28 Croatia 3-1 47 Italy
1 GM Kozul Zdenko 2565 1-0 GM Godena Michele 2506
2 GM Cvitan Ognjen 2562 - IM Braga Fernando 2434
3 GM Zelcic Robert 2554 1-0 IM Bellini Fabio 2486
4 GM Stevic Hrvoje 2512 - IM D'Amore Carlo 2440
4.17 29 Denmark 2-2 49 Ireland
1 GM Nielsen Peter Heine 2620 - GM Baburin Alexander 2580
2 GM Schandorff Lars 2546 - IM Kelly Brian 2451
3 IM Mortensen Erling 2458 0-1 IM Quinn Mark 2429
4 IM Pedersen Nicolai Vesterbaek 2495 1-0 IM Heidenfeld Mark 2373
4.18 67 Austria -3 34 Moldova
1 IM Volkmann Friedrich 2435 0-1 GM Svetushkin Dmitry 2505
2 IM Neubauer Martin 2388 0-1 IM Sanduleac Vasile 2471
3 IM Danner Georg 2370 - IM Khruschiov Alexey 2412
4 IM Hoelzl Franz 2372 0-1 IM Soltanici Ruslan 2408
4.19 43 Iceland 1-2 6 England
1 GM Stefansson Hannes 2566 1-0 GM Adams Michael 2745
2 GM Gretarsson Helgi Ass 2508 0-1 GM Short Nigel 2684
3 GM Olafsson Helgi 2476 - GM Speelman Jonathan 2583
4 GM Thorhallsson Throstur 2443 0-1 GM McShane Luke 2546
4.20 16 Sweden 3-1 48 Portugal
1 GM Andersson Ulf 2599 1-0 GM Galego Luis 2506
2 GM Hector Jonny 2590 0-1 IM Fernandes Antonio 2482
3 IM Berg Emanuel 2535 1-0 IM Santos Carlos P 2420
4 GM Brynell Stellan 2524 1-0 FM Fernando Diogo 2408
4.21 46 Australia 1-3 21 Belarus
1 GM Rogers Ian 2557 0-1 GM Fedorov Alexei 2564
2 GM Johansen Darryl K 2512 - GM Kovalev Andrei 2555
3 IM Lane Gary W 2436 - IM Azarov Sergei 2520
4   Speck Nick 2371 0-1 GM Kupreichik Viktor 2485
4.22 50 Bangladesh 2-2 37 Argentina
1 GM Rahman Ziaur 2523 1-0 GM Ricardi Pablo Osvaldo 2550
2 GM Murshed Niaz 2443 0-1 IM Peralta Fernando 2497
3 IM Reefat Bin-Sattar 2448 0-1 IM Slipak Sergio David 2491
4   Ahmed Sk Nasir 2306 1-0 IM Labollita Martin 2393
4.23 55 Indonesia 2-1 40 Vietnam
1 IM Situru Nathanael 2377 1-0 GM Tu Hoang Thong 2507
2 IM Barus Cerdas 2479 - GM Nguyen Anh Dung 2540
3 FM Irwanto Sadikin 2416 -   Nguyen Thanh Son 2450
4 FM Wahono Awam 2386 -   Le Dinh Tuan 2318
4.24 42 Philippines 2-1 56 Belgium
1 GM Antonio Rogelio 2507 - GM Winants Luc 2504
2 IM Paragua Mark 2476 1-0 IM Cekro Ekrem 2432
3   Roca Petronio 2423 - IM Dutreeuw Marc 2327
4 IM Mariano Nelson 2408 - IM Vanderstricht Geert 2403
4.25 65 Turkmenistan 2-1 4 Israel
1 IM Kakageldyev Amanmurad 2468 1-0 GM Smirin Ilia 2683
2 FM Annaberdiev Meilis 2305 1-0 GM Sutovsky Emil 2657
3 FM Ovezov Artek 2353 - GM Avrukh Boris 2595
4 IM Odeev Handszar 2461 0-1 GM Huzman Alexander 2595
4.26 74 Qatar 1-2 38 Estonia
1 GM Al-Modiahki Mohamad 2550 1-0 GM Ehlvest Jaan 2600
2 IM Al Sayed Mohamad N 2435 - IM Veingold Aleksandr 2476
3 FM Nezad Husein Aziz 2315 0-1   Kanep Meelis 2389
4   Al-Tamimi Hamad 2169 0-1   Leito Priit 2347
4.27 78 Dominican Republic 0-4 31 Lithuania
1 IM Mateo Ramon 2420 0-1 GM Malisauskas Vidmantas 2521
2 IM Dominiguez Jose M 2323 0-1 GM Kveinys Aloyzas 2530
3   Alvarado Nelson 2313 0-1 IM Zagorskis Darius 2481
4   Hernandez Elvis 2287 0-1 IM Sakalauskas Vaidas 2450
4.28 44 Canada 2-2 66 Singapore
1 FM Charbonneau Pascal 2427 0-1 GM Wu Shaobin 2544
2 IM Teplitsky Yan 2455 1-0 GM Wong Meng-Kong 2496
3 IM Bluvshtein Mark 2449 1-0   Yeo Min-Yang Evan 0
4 IM Hebert Jean 2425 0-1   Goh Koong-Jong Jason 0
4.29 45 Scotland 2-2 68 Ecuador
1 GM Motwani Paul 2525 1-0 IM Matamoros Franco Carlos S 2459
2 GM McNab Colin 2406 - IM Mieles Palau Daniel 2416
3 IM Mannion Stephen 2367 0-1 FM Munoz Sanchez Miguel 2305
4 IM Bryson Douglas 2388 -   Santos Flores Alberto 2364
4.30 52 Finland 2-1 82 Tunesia
1 GM Kallio Heikki 2471 - GM Belkhodja Slim 2497
2 IM Nyback Tomi 2445 - IM Kaabi Mejdi 2383
3 IM Sammalvuo Tapani 2437 -   Doghri Nabil 2325
4 IM Holmsten Aleksei 2410 1-0   Chikhaoui Walid 0
4.31 84 Uruguay 1-3 58 Chile
1 IM Roselli Mailhe Bernardo 2446 0-1 IM Valenzuela Luis 2423
2   Granara Barreto Sebastian 2315 0-1 FM Salas Cristian 2356
3 FM Curi Millia Gabriel 2269 - IM Michel Yunis Christian 2326
4   Escofet Jaime 2204 -   Frey Hugo 2322
4.32 62 Paraguay 2-2 96 Luxembourg
1 GM Franco Ocampos Zenon 2504 - GM David Alberto 2511
2 IM Valiente Cristobal 2330 1-0 FM Mossong Hubert 2200
3 FM Sosa Harrison Jorge 2311 0-1   Wagener Claude 2199
4 FM Kropff Ricardo 2308 -   Brittner Serge 2182
4.33 54 Iran 3-1 77 Andorra
1 GM Ghaem Maghami Ehsan 2511 - IM De La Riva Oscar 2515
2   Mallahi Amir 2406 - FM Simonet Marc 2304
3   Mahjoob Zardast Morteza 2393 1-0   Jose Queralto Daniel 2196
4   Ghane Gardeh Shojaat 2406 1-0   Santamaria Vicens 2153
4.34 60 Mexico 3- 80 New Zealand
1 IM Estrada Julian 2345 - IM Dive Russell John 2388
2 IM Aldama Degurnay 2443 1-0   Bjelobrk Igor 2285
3 IM Espinosa Rafael 2414 1-0 FM Smith Robert W 2257
4 IM Garmendez Florentino 2408 1-0 FM Wastney Scott 2266
4.35 81 Bolivia 2-1 63 Kyrgyzstan
1 FM Zambrana Osvaldo 2367 - IM Magai Vladimir 2531
2 IM Cueto Chajtur Johnny 2400 1-0 IM Zilberman Nathan R 2374
3   Sustach Marcos Anton 2225 1-0   Shukuraliev Aldis 0
4   Molina Jorge Luis 2309 0-1   Maznitsin Andrey 2132
4.36 87 South Africa 1-3 64 Egypt
1 IM Gluckman David 2384 0-1 IM Abdelnabbi Imed 2412
2 FM Solomon Kenny 2331 0-1 IM Ahmed Esam Aly 2394
3   Gluckman Jonathan 0 1-0 FM Abdel Razik Khaled 2354
4   Levitt Mark 2285 0-1 IM Ezat Mohamed 2375
4.37 102 Monaco 2-2 72 Mongolia
1 FM Kuntz Pierre 2200 - GM Hatanbaatar Bazar 2439
2   Gentilleau Jean-Philippe 2224 1-0   Adyatomor Choijiljav 2201
3   Kesmaecker Philippe 2274 - FM Surendorj Handsuren 2308
4   Lebel Patrick 2183 0-1   Byambaa Zulzaga 2279
4.38 93 Lebanon 2-2 70 Costa Rica
1 IM Eid Fadi 2392 1-0 IM Minero Pineda Sergio 2396
2   Khairallah Faisal 2228 0-1 IM Ramirez Alejandro 2421
3   Abdulaziz Mahmoud 2134 1-0   Maynard Francis 2276
4   Kassis Antoine 2190 0-1   Bermudez Sergio 2160
4.39 99 Barbados 3-1 75 Slovenia-B
1 FM Szmetan Ricardo 2282 1-0 FM Sebenik Matej 2414
2 FM Corbin Philip 2255 1-0 FM Borisek Jure 2401
3 FM Warner Delisle 2232 1-0   Bratovic Blaz 2293
4   Greenidge Kevin 2055 0-1   Sakelsek Tadej 2296
4.40 103 Sri Lanka 1-2 76 Turkey
1   De Silva Nirosh 2236 0-1 IM Arduman Can 2369
2   Wijesurija G Laxman 2189 0-1 FM Soylu Suat 2365
3   Pieris T D R 2140 - FM Erdogdu Mert 2318
4   Fonseka C K D 2141 1-0   Yeke Serkan 2280
4.41 104 Trinidad and Tobago 1-2 85 Cyprus
1 FM Harper Ryan 2248 0-1 GM Kotronias Vasilios 2561
2   Ramsingh Yogendranath 2200 0-1   Thomas Nicholas 2236
3   Cave Christo 2264 1-0   Antoniou Antonis 2235
4   Raphael John 2126 -   Klerides Paris 2183
4.42 90 Algeria 3-1 109 Yemen
1   Arab Adlane 2227 1-0   Al Halila Aliabdo 0
2 IM Sebih Kamel 2323 -   Faraj Yahya Saleh 2222
3   Goutali Tarek 2126 -   Al-Zendani Zendan 2303
4   Khelfellah Badredine 0 1-0   Alqudaimi B.A. 2267
4.43 91 United Arab Emirates 2-1 124 Zimbabwe
1 FM Hassan Abdul 2296 0-1   Gwaze Robert 2280
2 FM Abdul Majeed Mohamed 2259 1-0   Chipanga Takaedza 0
3 FM Jasim Saleh 2240 1-0   Chikwanda Wisdom 2016
4   Al-Khaja Arif 2090 -   Karumazondo Rangarirai 0
4.44 53 Peru 1-2 88 Zambia
1 GM Granda Zuniga Julio 2605 1-0   Chumfwa Stanley 2252
2 IM Belli Mario 2401 - FM Lungu Nase 2282
3 FM Cruz Filemon 2363 0-1   Mbambara Tizenge 2097
4   Nina Miguel 2238 0-1   Musende Gershom 0
4.45 94 Wales 1-2 61 Albania
1 FM Williams Leighton 2288 0-1 GM Dervishi Erald 2513
2   Dineley Richard 2284 0-1 FM Karkanaqe Ilir 2375
3   Jones Richard S 2246 1-0   Zadrima Aldo 2270
4   Rayner Francis 2219 -   Mehmeti Dritan 2302
4.46 97 Angola 0-4 71 Venezuela
1   Domingos Catarino 2247 0-1 IM Rohl Juan 2379
2 IM Aderito Pedro 2262 0-1 IM Prasca Raphael 2352
3   Domingos Ediberto 0 0-1 IM Ostos Julio 2328
4   Ribeiro Abilio 0 0-1 FM Soto Oliver 2307
4.47 98 Jamaica 1-2 86 Faroe Islands
1 FM Elliott Warren 2238 0-1 FM Nilssen John Arni 2385
2   Matthews Shane 2239 0-1 IM Rodgaard John 2345
3   Pitterson Jomo 2248 - FM Olsen Heini 2248
4   Rowe Duane 2195 1-0   Poulsen Martin 2160
4.48 106 Malta 0-4 26 Brazil
1   Sammut Briffa Peter 0 0-1 GM Leitao Rafael 2548
2   Pace Colin 2171 0-1 GM Mecking Henrique 2548
3   Vella Duncan 2200 0-1 GM Lima Darcy 2533
4   Abela Daniel 0 0-1 IM Braga Cicero 2415
4.49 73 ICSC 2-1 100 Nicaragua
1 GM Grechihin Valery 2543 0-1   Davila Carlos 2349
2   Georgiev Veselin 2310 1-0 FM Barrios Ramon 2268
3 IM Salov Sergei 2297 1-0   Bendana Guy Dr 2198
4 FM Collutiis Duilio 2332 -   Lopez Wendel 0
4.50 118 Ethiopia 0-4 79 IPCA
1   Wondimu Dawit 2200 0-1 FM Medic Miljenko 2308
2   Abera Yimam 0 0-1 IM Bieluczyk Bogdan 2257
3   Bekele Abenet 0 0-1   Yarmonov Igor 2355
4   Molla Mekitew 0 0-1   Pukkila Markku 2150
4.51 101 Malaysia 2-2 83 Iraq
1 FM Wong Zi Jing 2297 - IM Jwad Ahmad Aziz 2288
2   Lim Yee-Weng 2202 1-0 FM Gattea Ali 2278
3   Chuah Jin Hai Jonathan 2191 - IM Sarsam Saad 2409
4   Gregory Lau Beng Hock 0 0-1   Abdulwahap Ahmed 2265
4.52 112 Palestine 0-4 57 Tajikistan
1   Moussa Alaa-Eddine 2218 0-1 FM Amonatov Farrukh 2518
2   Barakat Rafic 2054 0-1 IM Isaev Jamshed 2440
3   Mawed Mahamad 2186 0-1   Khouseinov Rashid 2331
4   Mrad Charif 2027 0-1   Mamadshoev Marat 2263
4.53 122 Libya 2-1 95 Thailand
1   Mahdia Farage 0 1-0   Theerapabpaisit Wisuwat 2188
2   Ergehi Nureddin 0 0-1   Jiravorasuk Banjuab 2255
3   Asabri Hussien 2326 -   Thamtavatvorn Taweechai 2128
4   Elbaruni Mohamed 0 1-0   Unsomsri Thongchai 2048
4.54 110 Botswana 4-0 135 Brunei
1   Pitlagano Tebogo 2033 1-0   Pg Mohd Omar Ak Hirawan 0
2   Khetho Phemelo 0 1-0   Pg Mohd Omar Ak Hira 0
3   Salani Polite 2200 1-0   Pg Mohd Omar Ak Qadri 0
4   Njobvu Ignatius 2169 1-0   Yap Choow Tun 0
4.55 114 Bahrain 2-1 123 Kenya
1   Almannai Dafi Ibrahim 0 1-0   Ateka Nathan 0
2   Al-Ghasra Ali 2157 -   Mukabi John 2123
3   Ayyad Maher 0 1-0   Makatia Alex 0
4   Al Afoo Shaker 2200 0-1   Gateri Martin 0
4.56 116 Liechtenstein 1-2 138 Mauritius
1   Mannhart Marcel 2183 -   Phillips Roy Jean Noel 2204
2   Frick Renato 2161 0-1   Li Ying Patrick 0
3   Guller Andras 2115 -   Chinasamy Deevarajan 0
4   Muendle Kurt 0 -   Rohan Lindsay 0
4.57 117 Brit. Virgin Islands 1-3 131 Honduras
1 FM Van Tilbury Craig 2283 -   Medina Ricardo 0
2   Hook William 2138 -   Huguet Sergio 2086
3   Pickering Henry 0 0-1   Hernandez Hector 0
4   Christopher Art 0 0-1   Duron Mario 0
4.58 105 Surinam 3-1 133 Afghanistan
1   Matoewi Roger 2216 -   Kooshani Mahbuboollah 0
2   Gajadin Dewperkash 2192 -   Sadiqi Abdul Razaq 0
3   Siban Michael 2025 1-0   Ibrahim Ismail 0
4   Treu Auke 2200 1-0   Ayyoubi Saifudin 0
4.59 121 Namibia 1-2 108 Nigeria
1 FM Mueller Leonhard 2211 1-0   Chikwere Onyekwere 0
2   Nakapunda Otto 2141 0-1   Olape Bunmi 2216
3   Eichab Charles 0 -   Allor Chucks 0
4   Beukes Reuben 0 0-1   Ogunwobi Tolulope 0
4.60 127 Papua New Guinea 1-2 113 Jersey
1   Fancy Stuart 2209 -   Fulton Anthony 2208
2   Albis Jeppers 0 0-1   Hawes Jonathan 2141
3   Press Shaun 2057 -   Simmons Matthew 0
4   Luga Alan 0 -   Hill Christopher 0
4.61 115 Uganda 2-2 130 Hong Kong
1   Nsubuga Grace 2224 1-0   Chong Chor Yuen 0
2   Kawuma Steven Male 2053 0-1   Chau SM 0
3   Munanira Isaak 0 1-0   Kiernan Mark 2103
4   Mwaka Emmanuel 0 0-1   Wong Lionel 0
4.62 107 Macau 1-2 129 Panama
1   Silveirinha Jose Antonio C 2150 -   Miranda Adrian 0
2   Chang Hon Kun 2173 0-1   Sosa Nestor 0
3   Fesalbon Rolando 2200 0-1   Carrera Alhan 0
4   Mak Keng Kei 2033 1-0   Cedeno Ahmed 2104
4.63 134 Aruba 1-3 111 Netherlands Antilles
1   Croes Octavio 0 -   Maduro Sherman 2143
2   Jacobusse Willem 0 0-1   Mensing Fabio 2200
3   Pesqueira Jose 0 0-1   Dekker Marvin 0
4   Jacopucci Enrique 0 -   Martis Valentino 0
4.64 140 Somalia 2-2 126 Guernsey
1   Roble Mohamad Ali 0 1-0   Rowe Peter 2085
2   Jimale Abdulle Mohamed 0 0-1   Hamperl Fred 0
3   Osman Mohamed Mohamud 0 0-1   Cummins John 0
4   Mohamud Abukar Muhyadin 0 1-0   Curtis Paul 0
4.65 128 Japan 3- 125 San Marino
1   Gonda Gentaro 2223 1-0   Berardi Giancarlo 0
2   Tamagishi Tomohiko 0 -   Righi Egio 2130
3   Iwasaki Yudai 0 1-0   Grassi Enrico 2117
4   Hamane Kenichi 0 1-0   Volpinari Danilo 2048
4.66 132 Bermuda 2-2 141 US Virgin Islands
1   Faulks Nick 2041 1-0   Wilkenson Sinclair 0
2   Rideout Dan 0 1-0   Jackson Francis 0
3   Freeman Nigel 0 0-1   Besse Timothy 0
4   Simmons Kennedy 0 0-1   Heywood Julius 0
4.67 59 Slovenia-C 2-1 89 IBCA
1 IM Soln Primoz 2405 0-1 IM Dukaczewski Piotr 2342
2 IM Mikac Matjaz 2401 - IM Bjerring Kai 2265
3 IM Jelen Igor 2362 1-0   Enjuto Roberto 2182
4 IM Barle Janez 2350 1-0   Mlacnik Franc 2118

WOMEN

4.1 9 Poland 1-2 1 China
1 WGM Radziewicz Iweta 2421 1-0 GM Zhu Chen 2509
2 WGM Dworakowska Joanna 2389 0-1 WGM Xu Yuhua 2473
3 WGM Socko Monika 2354 0-1 WGM Zhao Xue 2367
4.2 11 United States 2-1 7 Yugoslavia
1 WIM Krush Irina 2403 - WGM Bojkovic Natasa 2424
2 WIM Baginskaite Camilla 2365 - WGM Prudnikova Svetlana 2407
3 WIM Shahade Jennifer 2331 1-0 WGM Chelushkina Irina 2378
4.3 16 Armenia 1-2 3 Russia
1 WGM Danielian Elina 2389 0-1 WGM Matveeva Svetlana 2465
2 WGM Mkrtchian Lilit 2409 - WGM Kosteniuk Alexandra 2455
3   Galojan Lilit 2236 - WGM Kosintseva Tatiana 2427
4.4 14 Vietnam 1-1 6 Romania
1 WGM Hoang Thanh Trang 2420 1-0 WGM Peptan Corina 2479
2 WIM Le Kieu Thien Kim 2334 0-1 WGM Foisor Cristina Adela 2408
3   Nguyen Thi Thanh An 2316 - WIM Calotescu Cristina 2324
4.5 17 Moldova -2 2 Georgia
1 WGM Petrenko Svetlana 2349 - GM Chiburdanidze Maia 2497
2 WGM Sheremetieva Marina 2329 0-1 WGM Khurtsidze Nino 2455
3 WGM Agababean Naira 2353 0-1 WGM Arakhamia-Grant Ketevan 2413
4.6 19 Czech Republic 2- 4 Ukraine
1 WGM Jackova Jana 2361 - WGM Zhukova Natalia 2436
2 WGM Krupkova Petra 2296 1-0 WGM Zatonskih Anna 2421
3 WIM Sikorova Olga 2292 1-0 WGM Gaponenko Inna 2411
4.7 20 Slovakia 1-1 10 Germany
1 WGM Pokorna Regina 2362 - WGM Kachiani-Gersinska Ketino 2439
2 WGM Hagarova Zuzana 2333 - WGM Paehtz Elisabeth 2349
3   Mrvova Alena 2236 - WGM Borulya Ekaterina 2348
4.8 27 Belarus 1-2 8 France
1 WIM Tetenkina Irina 2251 0-1 WGM Skripchenko-Lautier Almira 2497
2 WIM Popova Natalija 2247 1-0 WIM Nepeina-Leconte Maria 2329
3   Sharevich Anna 2257 0-1 WGM Te-Llalemand Rosa 2301
4.9 18 India 3-0 26 Azerbaijan
1 WGM Vijayalakshmi Subbaraman 2394 1-0 WGM Velikhanli Firuza 2304
2 WIM Meenakshi S 2309 1-0 WIM Shukurova Meihriban 2243
3 WIM Swathi Ghate 2247 1-0 WIM Mamedjarova Zeinab 2259
4.10 22 Greece 1-1 31 Croatia
1 WGM Botsari Anna-Maria 2320 1-0 WGM Medic Mirjana 2288
2 WGM Makropoulou Marina 2272 - WIM Jelica Mara 2189
3 WIM Fakhiridou Ekaterini 2313 0-1 WFM Bazaj-Bockai Snjezana 2144
4.11 34 Argentina 2- 23 Israel
1 WFM Lujan Carolina 2226 1-0 WGM Klinova Masha 2374
2 WIM Burijovich Liliana 2188 - WGM Borsuk Angela 2255
3 WFM Zuriel Marisa 2223 1-0 WGM Zatulovskaya Tatiana 2219
4.12 36 Lithuania 1-2 25 Ecuador
1   Turauskiene Renata 2198 0-1 WGM Fierro Baquero Martha 2384
2   Sarakauskiene Zivile 2182 0-1 WIM Vasquez Ramirez Rocio 2252
3   Varniene Rita 2160 1-0 WFM Moncayo Romero Evelyn 2173
4.13 5 Bulgaria 3-0 38 Australia
1 GM Stefanova Antoaneta 2541 1-0 IM Berezina Irina 2264
2 WGM Voiska Margarita 2354 1-0 WIM Phan-Koshnitsky Ngan 2178
3 WGM Velcheva Maria 2303 1-0 WIM Moylan Laura 2066
4.14 37 Switzerland 2-1 12 England
1 WGM Hund Barbara 2285 - WGM Hunt Harriet 2406
2 WIM Heinatz Gundula 2232 - WGM Houska Jovanka 2397
3   Seps Monika 2067 1-0 WIM Sheldon Ruth 2288
4.15 39 Venezuela -2 13 Hungary
1 WIM Sanchez Castillo Sarai 2180 - WGM Vajda Szidonia 2365
2 WIM Blanco Acevedo Maria 2172 0-1 WGM Lakos Nikoletta 2350
3 WIM Sanchez Aliris 2095 0-1 WGM Gara Anita 2315
4.16 15 Netherlands 2- 40 Philippines
1 WGM Peng Zhaoqin 2443 1-0 WIM Caoili Arianne 2309
2 WGM Bosboom-Lanchava Tea 2341 - WIM Mendoza Beverly 2132
3   Hamelink Desiree 2188 1-0   Lomibao Joy Sherrie 2081
4.17 21 Cuba 1-2 46 Bosnia and Herzegovina
1 WGM Arribas Robain Maritza 2348 - WIM Titova-Boric Elena 2235
2 WGM Pina Vega Sulennis 2316 0-1   Dimovski Aleksandra 2100
3 WIM Frometa Zirka 2248 -   Ivanovic Jelena 2041
4.18 50 Slovenia-C 1-2 28 Mongolia
1 WIM Ankerst Milka 2140 0-1 WFM Anhchimeg Bayanmonh 2216
2 WFM Mihevc-Mohr Narcisa 2114 0-1 WIM Mongontuul Bathuyag 2375
3 WFM Stevanec Lea 2111 1-0   Batchimeg Tuvshintogs 2140
4.19 55 Austria 0-3 30 Kazakhstan
1 WIM Mira Helene 2129 0-1 WGM Sergeeva Maria 2350
2   Sommer Sonja 2081 0-1   Zigangirova Sofya 2241
3 WFM Horvath Maria 2059 0-1   Aketaeva Dana 2127
4.20 41 Sweden 0-3 24 Spain
1 WIM Johansson Victoria 2165 0-1 WIM Calzetta Monica 2239
2   Andersson Christin 2120 0-1 WIM Hernandez Yudania 2267
3   Jiretorn Eva 2109 0-1 WFM Llaneza Vega Patricia 2312
4.21 29 Slovenia-A 2- 45 Denmark
1 WIM Krivec Jana 2269 -   Vovk Oksana 2088
2 WIM Kaps Darja 2224 1-0   Fredericia Louise 2130
3 WFM Srebrnic Ana 2241 1-0   Bekker-Jensen Anne 2034
4.22 47 Canada 2-1 32 Turkmenistan
1 WIM Starr Nava 2207 1-0 WGM Geldyeva Mekhri 2265
2   Kagramanov Dina 2088 - WFM Ovezova Maisa 2214
3   Khaziyeva Dinara 2102 - WFM Hallaeva Bahar 2163
4.23 35 Estonia 1-2 53 Iran
1 WIM Fomina Tatyana 2235 1-0   Pourkashiyan Atousa 2161
2   Bashkite Viktoria 2136 0-1 WIM Paridar Shadi 2132
3   Brokko-Olde Margit 2156 0-1   Salman Mahini Mona 0
4.24 60 Norway -2 57 Peru
1   Hagesaether Ellen 2151 0-1 WIM Zapata Karen 2067
2   Bjerke Silje 2065 -   Morales Luciana 2147
3   Egeland Marte 0 0-1   Calle Miryam 2091
4.25 58 Bangladesh 3-0 72 Wales
1 WFM Parveen Seyda Shabana 2124 1-0   Evans-Quek Debbie 2047
2   Zakia Sultana 0 1-0   Powell Annie 2018
3   Khanam Afroza 2029 1-0   Blackburn Suzie 0
4.26 63 Turkey 2-1 75 Iceland
1   Yildiz Betul Cemre 2117 0-1   Ingolfsdottir Harpa 0
2   Bayrak Asli 1869 1-0   Larusdottir Aldis 2020
3 WIM Cinar Nilufer 2111 1-0   Thorgrimsdottir Anna Bjorg 0
4.27 66 Algeria 2-1 80 South Africa
1   Mezioud Amina 0 1-0   van der Merwe Cecile 0
2   Houli Asma 0 -   Pretorius Mignon 0
3 WIM Arouche Farida 2081 -   Bleazard Claire 0
4.28 33 Uzbekistan 1-1 64 Malaysia
1 WFM Son Olga 2169 -   Siti Zulaikha 2019
2   Khamrakulova Iroda 2214 0-1   Nie Lim Jean 2165
3 WIM Kim-Sabirova Olga 2206 1-0   Ibrahim Eliza Hanim 2015
4.29 77 Albania 0-3 48 FYR Macedonia
1   Cima Rozana 2025 0-1 WIM Koskoska Gabriela 2250
2   Pasku Roela 0 0-1 WFM Sekulovska Vesna 2119
3   Babamusta Esmeralda 0 0-1   Stoilkovska Sanja 2013
4.30 84 Sri Lanka 0-3 59 Colombia
1   Wijesuriya G.V. 0 0-1 WIM Palao Maricela 2137
2   Mahawanththa M.D.D.T. 0 0-1   Ortiz Carolina 2159
3   Wijewardane M.C. 0 0-1   Rivera Ingris 0
4.31 51 Brazil 0-3 42 Finland
1 WFM Duarte Tatiana 2130 0-1 WIM Koskela Niina 2271
2 WIM Chaves Joara 2080 0-1   Puuska Heini 2077
3   Santana Iara 0 0-1   Walta Paivi 0
4.32 44 IPCA 2- 56 Kyrgyzstan
1 WFM Shliahtich Galina 2197 1-0 WIM Ostry Irina 2232
2   Tallova Ivana 2153 1-0   Korsakova Tatiana 2050
3 WFM Melnik Galina 2144 -   Tilenbaeva Janyl 0
4.33 62 Scotland 1-1 49 Mexico
1 WFM Milligan Helen 2135 - WIM Hernandez Yadira 2234
2   Lang Heather 2058 - WIM Guerrero Alejandra 2127
3   MacNab Louise 0 - WIM Garcia Edith 2018
4.34 43 Slovenia-B 3-0 74 Dominican Republic
1 WFM Rozic Vesna 2117 1-0   Perez Lucke Eneida 2054
2   Mar Karmen 2279 1-0   Munoz Dorisbel 0
3 WFM Novak Ksenija 2111 1-0   Adames Ariella 1943
4.35 61 Chile 1-2 67 Lebanon
1   Reyes Paula 2181 - WIM Mouradian Knarik 2103
2   Caceres Marisol 0 0-1   Mouradian Suzan 0
3   Berrios Delenis 2074 -   Turbey Sarah 0
4.36 65 Italy 1-2 89 Brunei
1   Costantini Laura 2052 0-1   Pg Mohd Omar Dk Qalila 0
2   Arnetta Maria Teresa 2050 0-1   Zainal Farah Atiyah 0
3   Sirletti Sonia 0 1-0   Leong Wei Zhen 0
4.37 68 Luxembourg 1-1 90 Costa Rica
1 WFM Bakalarz Grazyna 2098 1-0   Lowsky Sofia 0
2   Steil-Antoni Fiona 0 0-1   Da Bosco Carla 0
3   Conrardy-Janssen Clementine 0 -   Gonzales Eva 0
4.38 76 Nigeria 2-1 91 ICSC
1   Teru Kemi 0 1-0   Rossinskaya Ljudmilla 0
2   Glewis Pauline 2042 -   Gonchar Svetlana 0
3   Edunwale Bimbo 0 -   Nazarova Olga 0
4.39 78 Barbados 1-1 69 Ireland
1   Greenidge Nathali 2019 -   Connolly Suzanne 2079
2   Corbin Rashida 0 0-1   Ui Laighleis Gearoidin 2011
3   Blenman Rashaana 0 1-0   Shaughnessy Elisabeth 0
4.40 81 Iraq 2-1 73 Japan
1   Sabah Moslem Raneen 0 - WIM Watai Miyoko 2050
2   Mohammed Jannar Worya 0 -   Nakagawa Emiko 2018
3   Muhamed Khatozen 0 1-0   Tsuruoka Kiyomi 0
4.41 87 Yemen 1-1 82 New Zealand
1   Al-Qershi Buthaina 0 -   Smith Vivian 0
2   Merfat Nasher Saed 0 0-1   Otene Edith 0
3   Nadmiha Othman 0 1-0   Maroroa Sue 0
4.42 71 Botswana 2-1 92 Jamaica
1   Mokgacha Keitumetse 0 1-0   Palmer Maria 0
2   Lopang Tshepiso 0 0-1   Zhu Hui 0
3 WFM Mudongo Boikhutso 2038 1-0   Thomas Vanessa 0
4.43 83 Puerto Rico 3-0 85 Angola
1   Oguendo Chrissy 0 1-0   Duarte Eduarda 0
2   Basem-Hassan Miriam 0 1-0   Mendes Nair 0
3   Martinez Natiska 0 1-0   Afonso Flora 0
4.44 86 Zambia 1-1 94 Zimbabwe
1   Mutale Elizabeth 0 -   Mangarai Abigail 0
2   Nangwale Linda 0 0-1   Makumbe Tiritoga 0
3   Chilufya Mumba 0 1-0   Makumbe Wadzanai 0
4.45 52 Singapore 1-1 54 IBCA
1 WIM Petronic Sanja 2281 1-0 WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2271
2   Liu Yang 0 -   Maeckelbergh Mieke 0
3   Tay Li-Jin Jeslin 0 0-1   Stolarczyk Anna 2067