35th Chess Olympiad Bled 2002 - Round 3

MEN

3.1 18 Cuba   2-1 32 Bulgaria  
1 GM Dominguez Lenier 2608 - GM Delchev Aleksander 2560
2 GM Vera Reynaldo 2544 - IM Genov Petar 2515
3 GM Delgado Neuris 2539 - IM Radulski Julian 2487
4 GM Arencibia Walter 2521 1-0 IM Cheparinov Ivan 2473
   
3.2 24 India   1-3 1 Russia  
1 GM Sasikiran Krishnan 2670 0-1 GM Kasparov Garry 2838
2 GM Harikrishna P 2551 - GM Morozevich Alexander 2707
3 IM Ganguly Surya Shekhar 2531 0-1 GM Svidler Peter 2690
4 GM Kunte Abhijit 2493 - GM Rublevsky Sergei 2664
   
3.3 2 Hungary   2-2 27 Slovakia  
1 GM Leko Peter 2743 - GM Movsesian Sergei 2651
2 GM Polgar Judit 2685 - GM Ftacnik Lubomir 2603
3 GM Almasi Zoltan 2672 - GM Timoscenko Gennadij 2509
4 GM Ruck Robert 2572 - IM Markos Jan 2480
   
3.4 12 Poland   3-1 28 Croatia  
1 GM Krasenkow Michal 2651 1-0 GM Kozul Zdenko 2565
2 GM Macieja Bartlomiej 2615 - GM Cvitan Ognjen 2562
3 GM Socko Bartosz 2569 - GM Sulava Nenad 2551
4 GM Kempinski Robert 2532 1-0 IM Fercec Nenad 2504
   
3.5 14 Romania   2-1 33 FYR Macedonia  
1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2613 1-0 GM Georgiev Kiril 2658
2 GM Marin Mihail 2556 - GM Georgiev Vladimir 2501
3 GM Nevednichy Vladislav 2555 - GM Nedev Trajce 2481
4 GM Vajda Levente 2576 - IM Stanojoski Zvonko 2482
   
3.6 35 Greece   1-3 15 Georgia  
1 GM Papaioannou Ioannis 2587 - GM Azmaiparashvili Zurab 2666
2 GM Banikas Hristos 2520 0-1 GM Sturua Zurab 2536
3 IM Halkias Stelios 2528 0-1 GM Mchedlishvili Mikheil 2551
4 IM Vouldis Angelos 2526 - IM Izoria Zviad 2572
   
3.7 39 Kazakhstan   2-1 10 United States  
1 GM Kotsur Pavel 2579 - GM Seirawan Yasser 2629
2 GM Sadvakasov Darmen 2538 - GM Gulko Boris 2594
3 IM Kostenko Petr 2501 1-0 GM Benjamin Joel 2609
4   Sadykov Rustem 2400 - GM Christiansen Larry 2566
   
3.8 34 Moldova   1-2 11 France  
1 GM Svetushkin Dmitry 2505 - GM Bacrot Etienne 2653
2 IM Sanduleac Vasile 2471 - GM Dorfman Josif 2617
3 IM Khruschiov Alexey 2412 - GM Sokolov Andrei 2587
4 IM Soltanici Ruslan 2408 0-1 GM Vaisser Anatoli 2581
   
3.9 37 Argentina   1-3 19 Bosnia and Herzegovina  
1 IM Felgaer Ruben 2555 0-1 GM Nikolic Predrag 2661
2 GM Zarnicki Pablo Adrian 2535 0-1 GM Atalik Suat 2575
3 IM Peralta Fernando 2497 1-0 GM Dizdarevic Emir 2520
4 IM Labollita Martin 2393 0-1 IM Bistric Faruk 2484
   
3.10 30 Yugoslavia   3-1 55 Indonesia  
1 GM Ljubojevic Ljubomir 2557 1-0   Nur Jabal Ahmad 0
2 GM Damljanovic Branko 2550 0-1 IM Barus Cerdas 2479
3 GM Ivanisevic Ivan 2537 1-0   Megaranto Susanto 2420
4 GM Ilincic Zlatko 2527 1-0 FM Irwanto Sadikin 2416
   
3.11 38 Estonia   1-3 3 Ukraine  
1 GM Ehlvest Jaan 2600 - GM Ponomariov Ruslan 2743
2 GM Kulaots Kaido 2542 0-1 GM Ivanchuk Vassily 2709
3 GM Rytshagov Mikhail 2503 - GM Baklan Vladimir 2607
4   Leito Priit 2347 0-1 GM Moiseenko Alexander 2570
   
3.12 44 Canada   -3 9 Armenia  
1 GM Lesiege Alexandre 2531 0-1 GM Akopian Vladimir 2689
2 GM Spraggett Kevin 2533 0-1 GM Lputian Smbat 2627
3 FM Charbonneau Pascal 2427 - GM Asrian Karen 2597
4 IM Teplitsky Yan 2455 0-1 GM Anastasian Ashot 2555
   
3.13 65 Turkmenistan   1-3 17 Czech Republic  
1 IM Kakageldyev Amanmurad 2468 - GM Babula Vlastimil 2590
2 FM Annaberdiev Meilis 2305 0-1 GM Navara David 2567
3 FM Ovezov Artek 2353 - GM Oral Tomas 2546
4 IM Odeev Handszar 2461 0-1 GM Haba Petr 2534
   
3.14 67 Austria   2-2 36 Latvia  
1 IM Volkmann Friedrich 2435 - GM Kengis Edvins 2570
2 IM Neubauer Martin 2388 - GM Rausis Igors 2537
3 IM Danner Georg 2370 - GM Miezis Normunds 2523
4 IM Baumegger Siegfried 2359 - IM Berzinsh Rolands 2472
   
3.15 4 Israel   1-2 29 Denmark  
1 GM Sutovsky Emil 2657 0-1 GM Nielsen Peter Heine 2620
2 GM Psakhis Lev 2588 0-1 GM Schandorff Lars 2546
3 GM Avrukh Boris 2595 1-0 GM Hansen Sune Berg 2555
4 GM Huzman Alexander 2595 - IM Pedersen Nicolai Vesterbaek 2495
   
3.16 31 Lithuania   1-3 5 Netherlands  
1 GM Rozentalis Eduardas 2563 - GM Van Wely Loek 2681
2 GM Malisauskas Vidmantas 2521 0-1 GM Sokolov Ivan 2684
3 GM Kveinys Aloyzas 2530 - GM Tiviakov Sergei 2631
4 IM Sakalauskas Vaidas 2450 0-1 GM Van Den Doel Erik 2594
   
3.17 6 England   2-2 42 Philippines  
1 GM Adams Michael 2745 1-0 GM Torre Eugenio 2523
2 GM Short Nigel 2684 - GM Antonio Rogelio 2507
3 GM McShane Luke 2546 - IM Paragua Mark 2476
4 GM Emms John 2520 0-1   Roca Petronio 2423
   
3.18 8 Germany   3-1 45 Scotland  
1 GM Graf Alexander 2635 - GM Motwani Paul 2525
2 GM Dautov Rustem 2617 1-0 IM Shaw John 2484
3 GM Hickl Joerg 2605 1-0 GM McNab Colin 2406
4 GM Luther Thomas 2538 - IM Bryson Douglas 2388
   
3.19 16 Sweden   2-2 56 Belgium  
1 GM Andersson Ulf 2599 - GM Winants Luc 2504
2 GM Agrest Evgenij 2607 - IM Cekro Ekrem 2432
3 GM Hector Jonny 2590 1-0 IM Vanderstricht Geert 2403
4 GM Hillarp Persson Tiger 2493 0-1 FM Van Beers Eddy 2331
   
3.20 20 Azerbaijan   3- 60 Mexico  
1 GM Radjabov Teimour 2628 1-0 IM Estrada Julian 2345
2   Mamedyarov Shakhriyaz 2580 -   Aldama Dionesio 0
3 GM Gashimov Vugar 2580 1-0 IM Gonzalez Jose 2416
4 GM Guseinov Kadir 2513 1-0 IM Espinosa Rafael 2414
   
3.21 63 Kyrgyzstan   -3 25 Switzerland  
1 IM Magai Vladimir 2531 - GM Korchnoi Viktor 2634
2   Turpanov Milan 2386 0-1 GM Gallagher Joseph 2540
3   Sidorenko Alexei 2324 0-1 IM Jenni Florian 2483
4   Shukuraliev Aldis 0 0-1 IM Forster Richard 2460
   
3.22 13 Slovenia-A   3-1 66 Singapore  
1 GM Beliavsky Alexander 2650 1-0 GM Wu Shaobin 2544
2 GM Mikhalchishin Adrian 2542 - GM Wong Meng-Kong 2496
3 GM Pavasovic Dusko 2581 1-0 IM Chan Peng-Kong 2373
4 GM Mohr Georg 2488 -   Goh Koong-Jong Jason 0
   
3.23 22 Spain   4-0 53 Peru  
1 GM Vallejo Pons Francisco 2635 1-0 GM Granda Zuniga Julio 2605
2 GM Illescas Miguel 2585 1-0   Pacheco Marco 2284
3 GM Romero Holmes Alfonso 2524 1-0 FM Esplana Christian 2352
4 IM Arizmendi Julen 2510 1-0 FM Cruz Filemon 2363
   
3.24 23 Uzbekistan   2-1 54 Iran  
1 GM Zagrebelny Sergey 2525 - GM Ghaem Maghami Ehsan 2511
2 GM Iuldachev Saidali 2511 -   Mallahi Amir 2406
3 GM Safin Shukhrat 2542 -   Mahjoob Zardast Morteza 2393
4 GM Dzhumaev Marat 2495 1-0   Ghane Gardeh Shojaat 2406
   
3.25 58 Chile   1-2 40 Vietnam  
1 IM Valenzuela Luis 2423 - GM Dao Thien Hai 2547
2 IM Toloza Pablo 2349 0-1 GM Tu Hoang Thong 2507
3 IM Michel Yunis Christian 2326 0-1 GM Nguyen Anh Dung 2540
4   Frey Hugo 2322 1-0   Bui Vinh 2459
   
3.26 43 Iceland   2-1 62 Paraguay  
1 GM Stefansson Hannes 2566 1-0 GM Franco Ocampos Zenon 2504
2 GM Gretarsson Helgi Ass 2508 0-1 FM Cubas Jose Fernando 2430
3 GM Olafsson Helgi 2476 1-0 FM Peralta Eduardo 2355
4 IM Kristjansson Stefan 2431 - FM Sosa Harrison Jorge 2311
   
3.27 64 Egypt   1-3 47 Italy  
1 IM Abdelnabbi Imed 2412 - GM Godena Michele 2506
2 IM Ahmed Esam Aly 2394 - IM Bellini Fabio 2486
3 IM Ezat Mohamed 2375 0-1 IM Belotti Bruno 2419
4 FM Sameeh Hany 2375 0-1 IM Arlandi Ennio 2448
   
3.28 48 Portugal   2-1 68 Ecuador  
1 GM Galego Luis 2506 - IM Matamoros Franco Carlos S 2459
2 IM Damaso Rui 2427 0-1 IM Mieles Palau Daniel 2416
3 IM Santos Carlos P 2420 1-0 FM Munoz Sanchez Miguel 2305
4 IM Rocha Sergio 2390 1-0   Santos Flores Alberto 2364
   
3.29 49 Ireland   3-1 77 Andorra  
1 GM Baburin Alexander 2580 0-1 IM De La Riva Oscar 2515
2 IM Kelly Brian 2451 1-0 FM Garcia Raul 2269
3 IM Orr Mark 2332 1-0 FM Gallego Ruben 2269
4   Collins Sam 2372 1-0   Santamaria Vicens 2153
   
3.30 59 Slovenia-C   0-4 7 China  
1 IM Tratar Marko 2471 0-1 GM Ye Jiangchuan 2667
2 IM Soln Primoz 2405 0-1 GM Xu Jun 2643
3 IM Jelen Igor 2362 0-1 GM Zhang Zhong 2620
4 IM Barle Janez 2350 0-1 GM Bu Xiangzhi 2601
   
3.31 61 Albania   -3 41 Norway  
1 IM Seitaj Ilir 2406 0-1 GM Gausel Einar 2511
2 FM Rama Lorenc 2348 0-1 IM Johannessen Leif Erlend 2534
3 FM Karkanaqe Ilir 2375 -   Lie Kjetil A 2421
4   Mehmeti Dritan 2302 0-1   Hersvik Daniel 2311
   
3.32 76 Turkey   1-3 46 Australia  
1 FM Atakisi Umut 2340 0-1 GM Rogers Ian 2557
2 FM Soylu Suat 2365 0-1 GM Johansen Darryl K 2512
3 FM Erdogdu Mert 2318 1-0 IM Wohl Aleksandar H 2422
4   Yeke Serkan 2280 0-1 IM Gluzman Mikhail 2417
   
3.33 85 Cyprus   1-3 50 Bangladesh  
1 GM Kotronias Vasilios 2561 1-0 GM Murshed Niaz 2443
2   Thomas Nicholas 2236 0-1 IM Abdulla Al-Rakib 2398
3   Antoniou Antonis 2235 0-1 IM Hossain Enamul 2396
4   Klerides Paris 2183 0-1   Ahmed Sk Nasir 2306
   
3.34 21 Belarus   2-1 94 Wales  
1 GM Aleksandrov Aleksej 2621 1-0 FM Williams Leighton 2288
2 GM Fedorov Alexei 2564 0-1   Zeidler Sven P 2275
3 IM Azarov Sergei 2520 1-0   Evans-Quek Suan-Shiau 2274
4 GM Kupreichik Viktor 2485 -   Rayner Francis 2219
   
3.35 52 Finland   2-1 90 Algeria  
1 GM Kallio Heikki 2471 1-0   Beloudah Saad 2345
2 IM Karttunen Mika 2413 0-1   Arab Adlane 2227
3 FM Nyysti Sampsa 2410 - IM Sebih Kamel 2323
4 IM Holmsten Aleksei 2410 1-0 IM Henni Mohamed 2265
   
3.36 96 Luxembourg   2-1 70 Costa Rica  
1 GM David Alberto 2511 1-0 IM Valdes Leonardo 2426
2   Wagener Claude 2199 - IM Minero Pineda Sergio 2396
3   Brittner Serge 2182 1-0 IM Ramirez Alejandro 2421
4   Gengler Pierre 2154 0-1   Maynard Francis 2276
   
3.37 74 Qatar   3-1 97 Angola  
1 GM Al-Modiahki Mohamad 2550 1-0   Domingos Catarino 2247
2 IM Al Sayed Mohamad N 2435 1-0   Agnelio Amorin 2266
3 FM Nezad Husein Aziz 2315 1-0 IM Sousa Armindo 2214
4   Al-Tamimi Hamad 2169 0-1 IM Aderito Pedro 2262
   
3.38 78 Dominican Republic   2-2 98 Jamaica  
1 IM Mateo Ramon 2420 1-0 FM Elliott Warren 2238
2 IM Dominiguez Jose M 2323 1-0   Pitterson Jomo 2248
3   Alvarado Nelson 2313 0-1   Rowe Duane 2195
4   Carrion Marcelo 2235 0-1   Smith Mark 0
   
3.39 80 New Zealand   2-2 102 Monaco  
1 FM Kulashko Aleksei 2400 - FM Kuntz Pierre 2200
2 IM Dive Russell John 2388 0-1   Gentilleau Jean-Philippe 2224
3   Bjelobrk Igor 2285 -   Kesmaecker Philippe 2274
4   Dowden R Anthony 2191 1-0   Van Hoolandt Patrick 2173
   
3.40 84 Uruguay   2-1 103 Sri Lanka  
1 IM Roselli Mailhe Bernardo 2446 1-0   De Silva Nirosh 2236
2   Granara Barreto Sebastian 2315 0-1   Wijesurija G Laxman 2189
3 FM Curi Millia Gabriel 2269 -   Fonseka C K D 2141
4   Larrea Manuel 2184 1-0   Russell M K A 2243
   
3.41 109 Yemen   1-2 81 Bolivia  
1   Saed Khaled 0 0-1 FM Zambrana Osvaldo 2367
2   Al Halila Aliabdo 0 0-1 IM Cueto Chajtur Johnny 2400
3   Faraj Yahya Saleh 2222 -   Ferrufino Boris 2189
4   Alqudaimi B.A. 2267 1-0   Molina Jorge Luis 2309
   
3.42 82 Tunesia   3-1 101 Malaysia  
1 GM Belkhodja Slim 2497 - FM Wong Zi Jing 2297
2 IM Kaabi Mejdi 2383 -   Lim Yee-Weng 2202
3   Doghri Nabil 2325 1-0   Chan Nicholas 2205
4   Chikhaoui Walid 0 1-0   Ismail Ahmad 2128
   
3.43 99 Barbados   2-2 104 Trinidad and Tobago  
1 FM Szmetan Ricardo 2282 1-0 FM Harper Ryan 2248
2 FM Corbin Philip 2255 0-1   Ramsingh Yogendranath 2200
3 FM Warner Delisle 2232 1-0   Cave Christo 2264
4   Greenidge Kevin 2055 0-1 FM Merritt Mario 2116
   
3.44 26 Brazil   1-2 93 Lebanon  
1 GM Vescovi Giovanni 2614 - IM Eid Fadi 2392
2 GM Lima Darcy 2533 0-1   Khairallah Faisal 2228
3 IM Matsuura Everaldo 2453 0-1   Kassis Antoine 2190
4 IM Braga Cicero 2415 1-0   Sakr Nassim 2174
   
3.45 79 IPCA   1-2 124 Zimbabwe  
1 IM Obodchuk Andrei 2423 0-1   Gwaze Robert 2280
2 IM Bieluczyk Bogdan 2257 0-1   Chipanga Takaedza 0
3   Yarmonov Igor 2355 -   Chikwanda Wisdom 2016
4   Pukkila Markku 2150 1-0   Karumazondo Rangarirai 0
   
3.46 86 Faroe Islands   2-2 88 Zambia  
1 FM Nilssen John Arni 2385 - IM Simutowe Amon 2383
2 IM Rodgaard John 2345 1-0   Chumfwa Stanley 2252
3   Nolsoe Eydun 2236 0-1 FM Lungu Nase 2282
4   Poulsen Martin 2160 -   Musende Gershom 0
   
3.47 135 Brunei   1-3 87 South Africa  
1   Pg Mohd Omar Ak Hirawan 0 - FM Solomon Kenny 2331
2   Pg Mohd Omar Ak Hira 0 0-1   Levitt Mark 2285
3   Pg Mohd Omar Ak Qadri 0 -   Aranov Yuri 2213
4   Pg Bahrudin Ak Ahmad 0 0-1   Kromhout Ewan 0
   
3.48 95 Thailand   1-2 71 Venezuela  
1 FM Saeheng Boonsueb 2306 0-1 IM Alvarez Johan 2382
2   Theerapabpaisit Wisuwat 2188 0-1 IM Sequera Jose 2378
3   Jiravorasuk Banjuab 2255 - IM Ostos Julio 2328
4   Srivachirawat Kannapon 2158 1-0 FM Soto Oliver 2307
   
3.49 118 Ethiopia   2-2 73 ICSC  
1   Wondimu Dawit 2200 - GM Grechihin Valery 2543
2   Alemu Fikreselassie 0 0-1 IM Salov Sergei 2297
3   Bekele Abenet 0 - FM Collutiis Duilio 2332
4   Hailu Wossenyelew 2200 1-0   Cehic Goran 2157
   
3.50 72 Mongolia   4-0 107 Macao  
1 FM Tovsanaa Nyamaa 2321 1-0   Silveirinha Jose Antonio C 2150
2   Adyatomor Choijiljav 2201 1-0   Chang Hon Kun 2173
3 FM Surendorj Handsuren 2308 1-0   Mak Keng Kei 2033
4   Byambaa Zulzaga 2279 1-0   Lee Wing Yan 2050
   
3.51 108 Nigeria   -3 91 United Arab Emirates  
1   Chikwere Onyekwere 0 0-1 FM Othman Moussa 2360
2   Olape Bunmi 2216 0-1 FM Hassan Abdul 2296
3   Adebayo Adegboyega 2180 0-1 FM Abdul Majeed Mohamed 2259
4 IM Aikhoje Odion 2305 - FM Jasim Saleh 2240
   
3.52 138 Mauritius   1-2 100 Nicaragua  
1   Phillips Roy Jean Noel 2204 0-1   Davila Carlos 2349
2   Li Ying Patrick 0 - FM Barrios Ramon 2268
3   Chinasamy Deevarajan 0 -   Bendana Guy Dr 2198
4   Rohan Lindsay 0 -   Lopez Wendel 0
   
3.53 131 Honduras   1-3 106 Malta  
1   Medina Ricardo 0 -   Camilleri Henry 2161
2   Martinez Daniel 0 0-1   Pace Colin 2171
3   Huguet Sergio 2086 -   Vella Duncan 2200
4   Romero Manuel 0 0-1   Grech Joseph 2205
   
3.54 75 Slovenia-B   4-0 140 Somalia  
1 FM Sebenik Matej 2414 1-0   Roble Mohamad Ali 0
2   Bratovic Blaz 2293 1-0   Jimale Abdulle Mohamed 0
3 FM Lazar Ales 2289 1-0   Osman Mohamed Mohamud 0
4   Sakelsek Tadej 2296 1-0   Mohamud Abukar Muhyadin 0
   
3.55 83 Iraq   3-1 115 Uganda  
1 FM Gattea Ali 2278 0-1   Nsubuga Grace 2224
2 IM Sarsam Saad 2409 1-0   Kantinti Shadrack 2200
3 FM Mohammed Amjid Ali 2246 1-0   Kawuma Steven Male 2053
4   Haidar A. Jaefr 2238 1-0   Munanira Isaak 0
   
3.56 110 Botswana   2-1 117 Brit. Virgin Islands  
1   Pitlagano Tebogo 2033 0-1 FM Van Tilbury Craig 2283
2   Molale Ofentse 2159 -   Hook William 2138
3   Salani Polite 2200 1-0   Pickering Henry 0
4   Njobvu Ignatius 2169 1-0   Christopher Art 0
   
3.57 105 Surinam   1-2 114 Bahrain  
1   Siban Michael 2025 1-0   Almannai Dafi Ibrahim 0
2   Lo Kim Lin Frank 0 0-1   Al-Ghasra Ali 2157
3   Treu Auke 2200 0-1   Ayyad Maher 0
4   Kuslan Cusrato 2205 -   Al Afoo Shaker 2200
   
3.58 111 Netherlands Antilles   1-3 122 Libya  
1   Maduro Sherman 2143 0-1   Ergehi Nureddin 0
2   Neumann Han H W M 2211 0-1   Asabri Hussien 2326
3   Mensing Fabio 2200 1-0   Elarbi Abobker 0
4   Dekker Marvin 0 0-1   Elhaj Nizar 0
   
3.59 112 Palestine   3-1 129 Panama  
1   Moussa Alaa-Eddine 2218 1-0   Miranda Adrian 0
2   Barakat Rafic 2054 -   Sosa Nestor 0
3   Mawed Mahamad 2186 -   Carrera Alhan 0
4   Mrad Charif 2027 1-0   Cedeno Ahmed 2104
   
3.60 116 Liechtenstein   3-1 128 Japan  
1   Mannhart Marcel 2183 1-0   Tamagishi Tomohiko 0
2   Frick Renato 2161 1-0   Kato Takeshi 0
3   Guller Andras 2115 1-0   Nanjo Ryosuke 0
4   Muendle Kurt 0 0-1   Hamane Kenichi 0
   
3.61 130 Hong Kong   2-2 127 Papua New Guinea  
1   Chong Chor Yuen 0 -   Fancy Stuart 2209
2   Borigas Edwin 0 0-1   Albis Jeppers 0
3   Chau SM 0 -   Press Shaun 2057
4   Fung ST 0 1-0   Skehan Craig 0
   
3.62 134 Aruba   1-2 113 Jersey  
1   Jacobusse Willem 0 0-1   Fulton Anthony 2208
2   Pesqueira Jose 0 -   Hawes Jonathan 2141
3   da Silva John 0 -   Boxall Graham 0
4   Jacopucci Enrique 0 -   Hill Christopher 0
   
3.63 126 Guernsey   1-2 121 Namibia  
1   Rowe Peter 2085 - FM Mueller Leonhard 2211
2   Hamperl Fred 0 0-1   Nakapunda Otto 2141
3   Cummins John 0 0-1   Eichab Charles 0
4   Curtis Paul 0 1-0   Jorrit Kirsten 0
   
3.64 123 Kenya   3- 132 Bermuda  
1   Ateka Nathan 0 1-0   Faulks Nick 2041
2   Mukabi John 2123 1-0   Rideout Dan 0
3   Makatia Alex 0 -   Freeman Nigel 0
4   Gateri Martin 0 1-0   Ebbin Larry 0
   
3.65 133 Afghanistan   3-1 125 San Marino  
1   Kooshani Mahbuboollah 0 1-0   Righi Egio 2130
2   Sadiqi Abdul Razaq 0 0-1   Grassi Enrico 2117
3   Ibrahim Ismail 0 1-0   Volpinari Danilo 2048
4   Ayyoubi Saifudin 0 1-0   Cecchetti Roberto 0
   
3.66 89 IBCA   0-4 51 Colombia  
1 IM Dukaczewski Piotr 2342 0-1 GM Zapata Alonso 2556
2 IM Bjerring Kai 2265 0-1   Cuartas Jaime Alexander 2435
3   Gunajew Rafal 2213 0-1   Mosquera Miguel 2384
4   Mlacnik Franc 2118 0-1 IM Henao Raul Fernando 2384
   
3.67 57 Tajikistan   4-0 141 US Virgin Islands  
1 FM Amonatov Farrukh 2518 1-0   Wilkenson Sinclair 0
2 IM Isaev Jamshed 2440 1-0   Jackson Francis 0
3 IM Nazarov Anvar 2395 1-0   Besse Timothy 0
4   Khouseinov Rashid 2331 1-0   Heywood Julius 0


WOMEN

3.1 1 China   2-1 3 Russia  
1 GM Zhu Chen 2509 1-0 WGM Kovalevskaya Ekaterina 2466
2 WGM Xu Yuhua 2473 - WGM Matveeva Svetlana 2465
3 WGM Wang Pin 2473 - WGM Kosteniuk Alexandra 2455
3.2 2 Georgia   1-2 11 United States  
1 GM Chiburdanidze Maia 2497 - WIM Krush Irina 2403
2 WGM Ioseliani Nana 2491 - WIM Baginskaite Camilla 2365
3 WGM Khurtsidze Nino 2455 0-1 WGM Donaldson Elena 2375
3.3 6 Romania   1-1 16 Armenia  
1 WGM Peptan Corina 2479 1-0 WGM Danielian Elina 2389
2 WGM Foisor Cristina Adela 2408 0-1 WGM Mkrtchian Lilit 2409
3 WGM Olarasu Gabriela 2307 - WIM Hlgatian Goar 2234
3.4 23 Israel   -2 9 Poland  
1 WGM Klinova Masha 2374 - WGM Radziewicz Iweta 2421
2 WGM Borsuk Angela 2255 0-1 WGM Dworakowska Joanna 2389
3 WFM Botvinnik Irina 2187 0-1 WGM Socko Monika 2354
3.5 7 Yugoslavia   2- 25 Ecuador  
1 WGM Prudnikova Svetlana 2407 1-0 WGM Fierro Baquero Martha 2384
2 WGM Chelushkina Irina 2378 - WIM Vasquez Ramirez Rocio 2252
3 WIM Benderac Ana 2300 1-0 WFM Moncayo Romero Evelyn 2173
3.6 10 Germany   1-1 19 Czech Republic  
1 WGM Kachiani-Gersinska Ketino 2439 - WGM Jackova Jana 2361
2 WGM Paehtz Elisabeth 2349 1-0 WGM Krupkova Petra 2296
3 WGM Micic Jordanka 2357 0-1 WGM Ptacnikova Lenka 2224
3.7 14 Vietnam   2-1 22 Greece  
1 WGM Hoang Thanh Trang 2420 - WGM Botsari Anna-Maria 2320
2 WIM Le Kieu Thien Kim 2334 1-0 WGM Makropoulou Marina 2272
3   Nguyen Thi Thanh An 2316 - WIM Fakhiridou Ekaterini 2313
3.8 4 Ukraine   2-1 15 Netherlands  
1 WGM Zhukova Natalia 2436 - WGM Peng Zhaoqin 2443
2 WGM Vasilevich Tatjana 2415 - WGM Bosboom-Lanchava Tea 2341
3 WGM Zatonskih Anna 2421 1-0   Schuurman Petra 2274
3.9 5 Bulgaria   1-2 17 Moldova  
1 WGM Aleksieva-Collas Silvia 2342 0-1 WGM Petrenko Svetlana 2349
2 WGM Voiska Margarita 2354 - WGM Sheremetieva Marina 2329
3 WGM Velcheva Maria 2303 - WIM Partac Elena 2205
3.10 8 France   1-1 18 India  
1 WGM Skripchenko-Lautier Almira 2497 - WGM Vijayalakshmi Subbaraman 2394
2 WIM Sebag Marie 2362 0-1 WIM Meenakshi S 2309
3 WIM Nepeina-Leconte Maria 2329 1-0 WIM Ramaswamy Aarthie 2271
3.11 13 Hungary   1-1 26 Azerbaijan  
1 WGM Dembo Yelena 2375 - WGM Velikhanli Firuza 2304
2 WGM Lakos Nikoletta 2350 1-0 WIM Shukurova Meihriban 2243
3 WGM Gara Anita 2315 0-1 WIM Mamedjarova Zeinab 2259
3.12 24 Spain   2-1 36 Lithuania  
1 WIM Calzetta Monica 2239 1-0   Turauskiene Renata 2198
2 WIM Hernandez Yudania 2267 1-0   Sarakauskiene Zivile 2182
3 WFM Timon Piote Silvia 2193 0-1   Zaksaite Salomeja 2225
3.13 35 Estonia   1-2 38 Australia  
1 WIM Fomina Tatyana 2235 - WIM Berezina Irina 2264
2 WIM Piarnpuu Leili 2230 - WIM Dekic Biljana 2130
3   Brokko-Olde Margit 2156 0-1 WIM Moylan Laura 2066
3.14 12 England   2-1 41 Sweden  
1 WGM Hunt Harriet 2406 - WIM Agrest Svetlana 2232
2 WGM Houska Jovanka 2397 1-0   Andersson Christin 2120
3 WIM Richards Heather 2264 -   Jiretorn Eva 2109
3.15 42 Finland   0-3 20 Slovakia  
1 WIM Koskela Niina 2271 0-1 WGM Pokorna Regina 2362
2 WIM Rantanen Tanja 2166 0-1 WGM Hagarova Zuzana 2333
3   Puuska Heini 2077 0-1   Mrvova Alena 2236
3.16 27 Belarus   3-0 44 IPCA  
1 WIM Tetenkina Irina 2251 1-0 WFM Shliahtich Galina 2197
2 WIM Popova Natalija 2247 1-0   Tallova Ivana 2153
3   Sharevich Anna 2257 1-0   Korelova Antonina 0
3.17 57 Peru   1-2 28 Mongolia  
1 WIM Zapata Karen 2067 1-0 WIM Mongontuul Bathuyag 2375
2   Morales Luciana 2147 0-1   Batchimeg Tuvshintogs 2140
3   Calle Miryam 2091 0-1   Yanjindulam Dulamsuren 2154
3.18 64 Malaysia   -2 34 Argentina  
1   Siti Zulaikha 2019 - WFM Lujan Carolina 2226
2   Nie Lim Jean 2165 0-1 WFM Zuriel Marisa 2223
3   Lim Han Ying 0 0-1 WFM Meza Anahi 2040
3.19 39 Venezuela   2-1 72 Wales  
1 WIM Blanco Acevedo Maria 2172 0-1   Evans-Quek Debbie 2047
2 WIM Martinez Aleidi Josefina 2203 1-0   Powell Annie 2018
3 WIM Sanchez Aliris 2095 1-0   Griffiths Catherine 2005
3.20 75 Iceland   1-2 40 Philippines  
1   Gretarsdottir Lilja 2025 0-1 WIM Caoili Arianne 2309
2   Ingolfsdottir Harpa 0 0-1 WIM Mendoza Beverly 2132
3   Larusdottir Aldis 2020 1-0   Cruz Kathryn Ann 0
3.21 48 FYR Macedonia   1-2 29 Slovenia-A  
1 WIM Koskoska Gabriela 2250 0-1 WIM Krivec Jana 2269
2 WFM Sekulovska Vesna 2119 1-0 WIM Licina Anita 2167
3   Janevska Aleksandra 2010 0-1 WFM Srebrnic Ana 2241
3.22 30 Kazakhstan   2- 51 Brazil  
1 WGM Sergeeva Maria 2350 -   Chang Suzana 2147
2   Zigangirova Sofya 2241 1-0 WFM Duarte Tatiana 2130
3   Aketaeva Dana 2127 1-0   Santana Iara 0
3.23 31 Croatia   3-0 52 Singapore  
1 WGM Medic Mirjana 2288 1-0   Xu Yaping 2074
2 WIM Macek Vlasta 2222 1-0   Liu Yang 0
3 WIM Jelica Mara 2189 1-0   Tay Li-Jin Jeslin 0
3.24 53 Iran   3-0 33 Uzbekistan  
1   Pourkashiyan Atousa 2161 1-0 WFM Son Olga 2169
2 WIM Ghaderpour Shayesteh 2047 1-0   Khamrakulova Iroda 2214
3   Salman Mahini Mona 0 1-0 WIM Khegai Angela 2220
3.25 56 Kyrgyzstan   -2 37 Switzerland  
1 WIM Ostry Irina 2232 0-1 WGM Hund Barbara 2285
2   Korsakova Tatiana 2050 0-1   Seps Monika 2067
3   Samaganova Alexandra 2041 -   Bohrer Ruth 2067
3.26 59 Colombia   1-2 45 Denmark  
1 WIM Palao Maricela 2137 0-1   Vovk Oksana 2088
2   Ortiz Carolina 2159 0-1   Fredericia Louise 2130
3   Rivera Ingris 0 1-0   Bekker-Jensen Anne 2034
3.27 46 Bosnia and Herzegovina   2- 62 Scotland  
1 WIM Titova-Boric Elena 2235 1-0   Wilman Carey 2044
2 WFM Dengler Dijana 2107 -   Lang Heather 2058
3   Dimovski Aleksandra 2100 1-0   MacNab Louise 0
3.28 84 Sri Lanka   2-1 47 Canada  
1   Wijesuriya G.V. 0 0-1 WIM Starr Nava 2207
2   Liyanagedara L.G.A. 0 1-0   Kagramanov Dina 2088
3   Wijewardane M.C. 0 1-0 WFM Benggawan Amanda 2046
3.29 21 Cuba   3-0 68 Luxembourg  
1 WGM Arribas Robain Maritza 2348 1-0 WFM Bakalarz Grazyna 2098
2 WIM Frometa Zirka 2248 1-0   Steil-Antoni Fiona 0
3 WGM Ramon Pita Vivian 2247 1-0   Conrardy-Janssen Clementine 0
3.30 80 South Africa   2-1 49 Mexico  
1   van der Merwe Cecile 0 1-0 WIM Hernandez Yadira 2234
2   Pretorius Mignon 0 0-1   Guerrero Alejandra 2127
3   Bleazard Claire 0 1-0   Ancheyta Claudinelly 0
3.31 76 Nigeria   0-3 50 Slovenia-C  
1   Teru Kemi 0 0-1 WFM Mihevc-Mohr Narcisa 2114
2   Amadasun Rosemary 0 0-1 WFM Stevanec Lea 2111
3   Edunwale Bimbo 0 0-1   Orel Karmen 1917
3.32 90 Costa Rica   0-3 55 Austria  
1   Lowsky Sofia 0 0-1 WIM Mira Helene 2129
2   Da Bosco Carla 0 0-1   Sommer Sonja 2081
3   Gonzales Eva 0 0-1   Kopinits Anna-Christina 2125
3.33 69 Ireland   0-3 32 Turkmenistan  
1   Connolly Suzanne 2079 0-1 WGM Geldyeva Mekhri 2265
2   Quinn Deborrah 0 0-1 WFM Ovezova Maisa 2214
3   Shaughnessy Elisabeth 0 0-1 WFM Hallaeva Bahar 2163
3.34 77 Albania   1-2 43 Slovenia-B  
1   Driza Arta 0 0-1 WFM Rozic Vesna 2117
2   Gima Rozana 2025 0-1   Mar Karmen 2279
3   Pasku Roela 0 1-0   Hari Veronika 2043
3.35 60 Norway   3-0 81 Iraq  
1   Hagesaether Ellen 2151 1-0   Sabah Moslem Raneen 0
2 WFM Johnsen Sylvia 2079 1-0   Mohammed Jannar Worya 0
3   Egeland Marte 0 1-0   Ameen Dalia S. 0
3.36 89 Brunei   -2 63 Turkey  
1   Pg Mohd Omar Dk Qalila 0 -   Yildiz Betul Cemre 2117
2   Zainal Farah Atiyah 0 0-1   Bayrak Asli 1869
3   Pg Khashiem Dk Nadiah 0 0-1   Keskin Serap 2007
3.37 87 Yemen   1-2 58 Bangladesh  
1   Al-Qershi Buthaina 0 0-1 WIM Hamid Rani 2148
2   Merfat Nasher Saed 0 1-0 WFM Parveen Seyda Shabana 2124
3   Nadmiha Othman 0 0-1   Khanam Afroza 2029
3.38 66 Algeria   3-0 92 Jamaica  
1   Mezioud Amina 0 1-0   Palmer Maria 0
2   Houli Asma 0 1-0   Richards Deborah 0
3 WIM Arouche Farida 2081 1-0   Zhu Hui 0
3.39 65 Italy   1-1 61 Chile  
1   Costantini Laura 2052 0-1   Reyes Paula 2181
2   Ambrosi Eleonora 2059 1-0   Caceres Marisol 0
3   Sirletti Sonia 0 -   Berrios Delenis 2074
3.40 67 Lebanon   2- 85 Angola  
1 WIM Mouradian Knarik 2103 1-0   Duarte Eduarda 0
2   Makhlouf Youmna 0 -   Afonso Flora 0
3   Turbey Sarah 0 1-0   Gomes Edna 0
3.41 74 Dominican Republic   3-0 94 Zimbabwe  
1   Astolfi Perez Eneida 2054 1-0   Mangarai Abigail 0
2   Munoz Dorisbel 0 1-0   Makumbe Tiritoga 0
3   Adames Ariella 1943 1-0   Makumbe Wadzanai 0
3.42 91 ICSC   2-1 71 Botswana  
1   Gonchar Svetlana 0 1-0   Mokgacha Keitumetse 0
2   Ryvova Anna 0 -   Lopang Tshepiso 0
3   Nazarova Olga 0 - WFM Mudongo Boikhutso 2038
3.43 82 New Zealand   1-1 73 Japan  
1   Otene Edith 0 - WIM Watai Miyoko 2050
2   Charmova Evgenia 0 -   Nakagawa Emiko 2018
3   Maroroa Sue 0 -   Matsuo Akemi 0
3.44 78 Barbados   2-1 86 Zambia  
1   Greenidge Nathali 2019 1-0   Mutale Elizabeth 0
2   Corbin Rashida 0 -   Nangwale Linda 0
3   Blenman Rashaana 0 -   Chilufya Mumba 0
3.45 54 IBCA   2- 83 Puerto Rico  
1 WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2271 1-0   Martorell Joyce 0
2   Maeckelbergh Mieke 0 1-0   Oguendo Chrissy 0
3   Stolarczyk Anna 2067 -   Martinez Natiska 0