35th Chess Olympiad Bled 2002 - Round 13

MEN

13.1 1 Russia   2-2 4 Israel  
1 GM Kasparov Garry 2838 - GM Gelfand Boris 2704
2 GM Grischuk Alexander 2702 - GM Smirin Ilia 2683
3 GM Khalifman Alexander 2690 - GM Sutovsky Emil 2657
4 GM Morozevich Alexander 2707 - GM Avrukh Boris 2595
13.2 2 Hungary   2-2 9 Armenia  
1 GM Leko Peter 2743 - GM Akopian Vladimir 2689
2 GM Almasi Zoltan 2672 - GM Lputian Smbat 2627
3 GM Gyimesi Zoltan 2596 - GM Asrian Karen 2597
4 GM Acs Peter 2591 - GM Sargissian Gabriel 2568
13.3 28 Croatia   1-3 7 China  
1 GM Kozul Zdenko 2565 0-1 GM Ye Jiangchuan 2667
2 GM Cvitan Ognjen 2562 1-0 GM Xu Jun 2643
3 GM Zelcic Robert 2554 0-1 GM Zhang Zhong 2620
4 GM Stevic Hrvoje 2512 0-1 GM Bu Xiangzhi 2601
13.4 15 Georgia   3- 44 Canada  
1 GM Azmaiparashvili Zurab 2666 1-0 GM Lesiege Alexandre 2531
2 GM Sturua Zurab 2536 - GM Spraggett Kevin 2533
3 GM Mchedlishvili Mikheil 2551 1-0 IM Teplitsky Yan 2455
4 IM Gagunashvili Merab 2538 1-0 IM Bluvshtein Mark 2449
13.5 12 Poland   2-2 30 Yugoslavia  
1 GM Krasenkow Michal 2651 0-1 GM Ljubojevic Ljubomir 2557
2 GM Macieja Bartlomiej 2615 - GM Damljanovic Branko 2550
3 GM Markowski Tomasz 2549 1-0 GM Ivanisevic Ivan 2537
4 GM Kempinski Robert 2532 - GM Kovacevic Aleksandar 2546
13.6 6 England   2-2 8 Germany  
1 GM Adams Michael 2745 - GM Lutz Christopher 2645
2 GM Short Nigel 2684 - GM Dautov Rustem 2617
3 GM Conquest Stuart 2537 - GM Bischoff Klaus 2554
4 GM Emms John 2520 - GM Luther Thomas 2538
13.7 5 Netherlands   2-1 35 Greece  
1 GM Van Wely Loek 2681 1-0 GM Papaioannou Ioannis 2587
2 GM Sokolov Ivan 2684 1-0 IM Halkias Stelios 2528
3 GM Tiviakov Sergei 2631 - GM Miladinovic Igor 2518
4 GM Nijboer Friso 2556 0-1 IM Vouldis Angelos 2526
13.8 33 FYR Macedonia   2-2 3 Ukraine  
1 GM Georgiev Kiril 2658 1-0 GM Ponomariov Ruslan 2743
2 GM Georgiev Vladimir 2501 - GM Ivanchuk Vassily 2709
3 GM Mitkov Nikola 2529 - GM Eingorn Vereslav 2600
4 GM Nedev Trajce 2481 0-1 GM Moiseenko Alexander 2570
13.9 31 Lithuania   1-2 11 France  
1 GM Rozentalis Eduardas 2563 - GM Bacrot Etienne 2653
2 GM Malisauskas Vidmantas 2521 0-1 GM Dorfman Josif 2617
3 GM Kveinys Aloyzas 2530 0-1 GM Degraeve Jean-Marc 2575
4 IM Zagorskis Darius 2481 1-0 GM Vaisser Anatoli 2581
13.10 19 Bosnia and Herzegovina   2-2 16 Sweden  
1 GM Nikolic Predrag 2661 - GM Andersson Ulf 2599
2 GM Atalik Suat 2575 - GM Agrest Evgenij 2607
3 GM Kurajica Bojan 2548 1-0 GM Hector Jonny 2590
4 GM Dizdarevic Emir 2520 0-1 GM Brynell Stellan 2524
13.11 24 India   1-2 25 Switzerland  
1 GM Sasikiran Krishnan 2670 0-1 GM Korchnoi Viktor 2634
2 GM Harikrishna P 2551 - GM Pelletier Yannick 2587
3 IM Ganguly Surya Shekhar 2531 1-0 GM Gallagher Joseph 2540
4 IM Ramesh R B 2475 0-1 IM Jenni Florian 2483
13.12 34 Moldova   1-3 22 Spain  
1 GM Bologan Viktor 2627 0-1 GM Vallejo Pons Francisco 2635
2 GM Iordachescu Viorel 2567 - GM Illescas Miguel 2585
3 GM Svetushkin Dmitry 2505 0-1 GM Romero Holmes Alfonso 2524
4 IM Sanduleac Vasile 2471 - IM Arizmendi Julen 2510
13.13 42 Philippines   1-2 27 Slovakia  
1 GM Antonio Rogelio 2507 1-0 GM Movsesian Sergei 2651
2 GM Villamayor Buenaventura 2503 0-1 GM Ftacnik Lubomir 2603
3 IM Paragua Mark 2476 - GM Timoscenko Gennadij 2509
4   Roca Petronio 2423 0-1 GM Plachetka Jan 2444
13.14 10 United States   1-3 23 Uzbekistan  
1 GM Seirawan Yasser 2629 0-1 GM Kasimdzhanov Rustam 2653
2 GM Benjamin Joel 2609 0-1 GM Zagrebelny Sergey 2525
3 GM Christiansen Larry 2566 1-0 GM Iuldachev Saidali 2511
4 GM Ivanov Alexander 2527 0-1 GM Safin Shukhrat 2542
13.15 29 Denmark   3-1 13 Slovenia-A  
1 GM Nielsen Peter Heine 2620 1-0 GM Beliavsky Alexander 2650
2 GM Schandorff Lars 2546 - GM Mikhalchishin Adrian 2542
3 IM Mortensen Erling 2458 - GM Sermek Drazen 2590
4 IM Pedersen Nicolai Vesterbaek 2495 1-0 GM Pavasovic Dusko 2581
13.16 17 Czech Republic   2-1 50 Bangladesh  
1 GM Hracek Zbynek 2607 - GM Rahman Ziaur 2523
2 GM Navara David 2567 1-0 IM Reefat Bin-Sattar 2448
3 GM Oral Tomas 2546 1-0 IM Abdulla Al-Rakib 2398
4 GM Haba Petr 2534 0-1 IM Hossain Enamul 2396
13.17 52 Finland   1-2 18 Cuba  
1 IM Nyback Tomi 2445 0-1 GM Dominguez Lenier 2608
2 IM Karttunen Mika 2413 0-1 GM Vera Reynaldo 2544
3 IM Sammalvuo Tapani 2437 - GM Delgado Neuris 2539
4 FM Nyysti Sampsa 2410 1-0 GM Arencibia Walter 2521
13.18 43 Iceland   2-1 39 Kazakhstan  
1 GM Stefansson Hannes 2566 0-1 GM Kotsur Pavel 2579
2 GM Gretarsson Helgi Ass 2508 1-0 GM Sadvakasov Darmen 2538
3 GM Olafsson Helgi 2476 1-0 IM Kostenko Petr 2501
4 GM Thorhallsson Throstur 2443 - IM Egorov Evgeni 2446
13.19 20 Azerbaijan   2-2 41 Norway  
1 GM Radjabov Teimour 2628 - GM Gausel Einar 2511
2   Mamedyarov Shakhriyaz 2580 0-1 IM Johannessen Leif Erlend 2534
3 GM Gashimov Vugar 2580 1-0   Lie Kjetil A 2421
4 GM Guseinov Kadir 2513 - FM Bae Torstein 2370
13.20 21 Belarus   3- 57 Tajikistan  
1 GM Aleksandrov Aleksej 2621 1-0 FM Amonatov Farrukh 2518
2 GM Fedorov Alexei 2564 1-0 IM Isaev Jamshed 2440
3 GM Dydyshko Viacheslav 2539 1-0   Khouseinov Rashid 2331
4 GM Kupreichik Viktor 2485 -   Mamadshoev Marat 2263
13.21 32 Bulgaria   3- 65 Turkmenistan  
1 GM Spasov Vasil 2591 1-0 IM Kakageldyev Amanmurad 2468
2 GM Delchev Aleksander 2560 1-0 FM Annaberdiev Meilis 2305
3 IM Radulski Julian 2487 1-0 FM Ovezov Artek 2353
4 IM Petrov Marijan 2513 - IM Odeev Handszar 2461
13.22 47 Italy   3- 36 Latvia  
1 GM Godena Michele 2506 - GM Kengis Edvins 2570
2 IM Braga Fernando 2434 1-0 GM Miezis Normunds 2523
3 IM Belotti Bruno 2419 1-0 GM Krakops Maris 2530
4 IM Arlandi Ennio 2448 1-0 IM Berzinsh Rolands 2472
13.23 51 Colombia   1-3 14 Romania  
1 GM Zapata Alonso 2556 1-0 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2613
2 IM Alzate Dario 2432 0-1 GM Marin Mihail 2556
3   Cuartas Jaime Alexander 2435 0-1 GM Nevednichy Vladislav 2555
4 IM Henao Raul Fernando 2384 0-1 GM Vajda Levente 2576
13.24 26 Brazil   3-1 60 Mexico  
1 GM Vescovi Giovanni 2614 - IM Estrada Julian 2345
2 GM Leitao Rafael 2548 - IM Aldama Degurnay 2443
3 GM Mecking Henrique 2548 1-0 IM Gonzalez Jose 2416
4 GM Lima Darcy 2533 1-0 IM Espinosa Rafael 2414
13.25 37 Argentina   1-2 48 Portugal  
1 GM Zarnicki Pablo Adrian 2535 - GM Galego Luis 2506
2 IM Peralta Fernando 2497 - IM Fernandes Antonio 2482
3 IM Slipak Sergio David 2491 - IM Santos Carlos P 2420
4 IM Labollita Martin 2393 0-1 FM Fernando Diogo 2408
13.26 67 Austria   2-2 53 Peru  
1 IM Volkmann Friedrich 2435 0-1 GM Granda Zuniga Julio 2605
2 IM Neubauer Martin 2388 1-0 IM Belli Mario 2401
3 IM Baumegger Siegfried 2359 1-0   Pacheco Marco 2284
4 IM Hoelzl Franz 2372 0-1 FM Esplana Christian 2352
13.27 56 Belgium   2-2 74 Qatar  
1 GM Winants Luc 2504 0-1 GM Al-Modiahki Mohamad 2550
2 IM Dutreeuw Marc 2327 - IM Al Sayed Mohamad N 2435
3 IM Vanderstricht Geert 2403 1-0 FM Nezad Husein Aziz 2315
4 FM Van Beers Eddy 2331 -   Al-Tamimi Hamad 2169
13.28 96 Luxembourg   2-2 46 Australia  
1 GM David Alberto 2511 1-0 GM Rogers Ian 2557
2 FM Mossong Hubert 2200 0-1 GM Johansen Darryl K 2512
3   Wagener Claude 2199 1-0 IM Lane Gary W 2436
4   Brittner Serge 2182 0-1   Speck Nick 2371
13.29 38 Estonia   3- 54 Iran  
1 GM Ehlvest Jaan 2600 - GM Ghaem Maghami Ehsan 2511
2 GM Kulaots Kaido 2542 1-0   Mallahi Amir 2406
3 IM Veingold Aleksandr 2476 1-0   Mahjoob Zardast Morteza 2393
4   Kanep Meelis 2389 1-0   Ardeshi Mehrdad 2321
13.30 83 Iraq   -3 45 Scotland  
1 IM Jwad Ahmad Aziz 2288 0-1 GM Rowson Jonathan 2547
2 FM Gattea Ali 2278 0-1 GM Motwani Paul 2525
3 IM Sarsam Saad 2409 0-1 IM Shaw John 2484
4 FM Mohammed Amjid Ali 2246 - GM McNab Colin 2406
13.31 49 Ireland   4-0 70 Costa Rica  
1 GM Baburin Alexander 2580 1-0 IM Valdes Leonardo 2426
2 IM Kelly Brian 2451 1-0 IM Ramirez Alejandro 2421
3 IM Orr Mark 2332 1-0   Maynard Francis 2276
4   Collins Sam 2372 1-0   Bermudez Sergio 2160
13.32 68 Ecuador   2-2 64 Egypt  
1 IM Matamoros Franco Carlos S 2459 - FM Abdel Razik Khaled 2354
2 IM Mieles Palau Daniel 2416 1-0 IM Ezat Mohamed 2375
3 FM Munoz Sanchez Miguel 2305 - IM Labib Ibrahim Hasan 2432
4   Santos Flores Alberto 2364 0-1 FM Sameeh Hany 2375
13.33 88 Zambia   2-1 75 Slovenia-B  
1 IM Simutowe Amon 2383 1-0 FM Borisek Jure 2401
2   Chumfwa Stanley 2252 1-0 FM Lazar Ales 2289
3 FM Lungu Nase 2282 -   Lenic Luka 2257
4   Lungu Malupande 2295 0-1   Sakelsek Tadej 2296
13.34 40 Vietnam   2-1 59 Slovenia-C  
1 GM Dao Thien Hai 2547 1-0 IM Tratar Marko 2471
2 GM Tu Hoang Thong 2507 - IM Mikac Matjaz 2401
3 GM Nguyen Anh Dung 2540 1-0 IM Podlesnik Bogdan 2385
4   Bui Vinh 2459 0-1 IM Jelen Igor 2362
13.35 94 Wales   1-3 55 Indonesia  
1 FM Williams Leighton 2288 1-0 IM Situru Nathanael 2377
2   Dineley Richard 2284 0-1 IM Barus Cerdas 2479
3   Jones Richard S 2246 0-1   Megaranto Susanto 2420
4   Rayner Francis 2219 0-1 FM Irwanto Sadikin 2416
13.36 66 Singapore   1-2 61 Albania  
1 GM Wu Shaobin 2544 0-1 GM Dervishi Erald 2513
2 GM Wong Meng-Kong 2496 0-1 IM Seitaj Ilir 2406
3 IM Chan Peng-Kong 2373 1-0 FM Rama Lorenc 2348
4   Goh Koon-Jong Jason 0 - FM Karkanaqe Ilir 2375
13.37 62 Paraguay   3-1 97 Angola  
1 GM Franco Ocampos Zenon 2504 1-0   Domingos Catarino 2247
2 IM Valiente Cristobal 2330 -   Agnelio Amorin 2266
3 FM Peralta Eduardo 2355 1-0 IM Aderito Pedro 2262
4 FM Kropff Ricardo 2308 -   Domingos Ediberto 0
13.38 71 Venezuela   1-3 72 Mongolia  
1 IM Alvarez Johan 2382 0-1 GM Sharavdorj Dashzeveg 2418
2 IM Sequera Jose 2378 - GM Hatanbaatar Bazar 2439
3 IM Rohl Juan 2379 0-1 FM Tovsanaa Nyamaa 2321
4 IM Prasca Raphael 2352 - FM Surendorj Handsuren 2308
13.39 79 IPCA   -3 76 Turkey  
1 IM Obodchuk Andrei 2423 - FM Bayram Yakup 2313
2   Yarmonov Igor 2355 0-1 IM Arduman Can 2369
3   Vodyasov Evgeny 2227 0-1 FM Erdogdu Mert 2318
4   Pukkila Markku 2150 0-1   Yeke Serkan 2280
13.40 85 Cyprus   1-2 77 Andorra  
1 GM Kotronias Vasilios 2561 - IM De La Riva Oscar 2515
2   Thomas Nicholas 2236 - FM Garcia Raul 2269
3   Klerides Paris 2183 0-1 FM Gallego Ruben 2269
4   Papatryfonos Constantinos 2040 -   Jose Queralto Daniel 2196
13.41 91 United Arab Emirates   1-3 81 Bolivia  
1 FM Othman Moussa 2360 0-1 FM Zambrana Osvaldo 2367
2 FM Abdul Majeed Mohamed 2259 0-1 IM Cueto Chajtur Johnny 2400
3 FM Jasim Saleh 2240 -   Ferrufino Boris 2189
4   Al-Khaja Arif 2090 -   Molina Jorge Luis 2309
13.42 58 Chile   3-1 87 South Africa  
1 GM Morovic Ivan 2549 1-0 IM Gluckman David 2384
2 IM Valenzuela Luis 2423 - FM Solomon Kenny 2331
3 IM Michel Yunis Christian 2326 -   Gluckman Jonathan 0
4   Frey Hugo 2322 1-0   Kromhout Ewan 0
13.43 108 Nigeria   3-1 63 Kyrgyzstan  
1   Olape Bunmi 2216 1-0   Turpanov Milan 2386
2   Allor Chucks 0 -   Sidorenko Alexei 2324
3   Adebayo Adegboyega 2180 -   Shukuraliev Aldis 0
4 IM Aikhoje Odion 2305 1-0   Maznitsin Andrey 2132
13.44 80 New Zealand   1-3 78 Dominican Republic  
1 FM Kulashko Aleksei 2400 0-1 IM Mateo Ramon 2420
2 IM Dive Russell John 2388 0-1   Alvarado Nelson 2313
3   Bjelobrk Igor 2285 -   Montes de Oca Alexis 2283
4 FM Wastney Scott 2266 -   Hernandez Elvis 2287
13.45 93 Lebanon   1-2 86 Faroe Islands  
1 IM Eid Fadi 2392 - FM Nilssen John Arni 2385
2 FM Najjar Ahmad 2318 - IM Rodgaard John 2345
3   Khairallah Faisal 2228 - FM Olsen Heini 2248
4   Kassis Antoine 2190 0-1   Nolsoe Eydun 2236
13.46 124 Zimbabwe   -3 84 Uruguay  
1   Chipanga Takaedza 0 - IM Roselli Mailhe Bernardo 2446
2   Chakanyuka Charles 0 0-1   Granara Barreto Sebastian 2315
3   Chikwanda Wisdom 2016 0-1   Larrea Manuel 2184
4   Karumazondo Rangarirai 0 0-1   Saralegui Mario 2159
13.47 115 Uganda   1-3 73 ICSC  
1   Nsubuga Grace 2224 0-1   Georgiev Veselin 2310
2   Kantinti Shadrack 2200 0-1 IM Salov Sergei 2297
3   Wanderema Ignatius 0 -   Bokros Istvan 2143
4   Mwaka Emmanuel 0 -   Cehic Goran 2157
13.48 118 Ethiopia   1-3 101 Malaysia  
1   Wondimu Dawit 2200 0-1 FM Wong Zi Jing 2297
2   Alemu Fikreselassie 0 0-1   Lim Yee-Weng 2202
3   Abera Yimam 0 1-0   Gregory Lau Beng Hock 0
4   Molla Mekitew 0 0-1   Ismail Ahmad 2128
13.49 102 Monaco   3-1 104 Trinidad and Tobago  
1 FM Kuntz Pierre 2200 1-0 FM Harper Ryan 2248
2   Lebel Patrick 2183 1-0   Cave Christo 2264
3   Van Hoolandt Patrick 2173 1-0 FM Merritt Mario 2116
4 WIM Lebel-Arias Julia 2020 0-1   Singh Ravishen 0
13.50 99 Barbados   1-3 103 Sri Lanka  
1 FM Szmetan Ricardo 2282 0-1   De Silva Nirosh 2236
2 FM Warner Delisle 2232 0-1   Wijesurija G Laxman 2189
3   Elson Askari 2138 1-0   Pieris T D R 2140
4   Greenidge Kevin 2055 0-1   Russell M K A 2243
13.51 112 Palestine   0-4 95 Thailand  
1   Moussa Alaa-Eddine 2218 0-1 FM Saeheng Boonsueb 2306
2   Barakat Rafic 2054 0-1   Theerapabpaisit Wisuwat 2188
3   Mawed Mahamad 2186 0-1   Jiravorasuk Banjuab 2255
4   Mrad Charif 2027 0-1   Thamtavatvorn Taweechai 2128
13.52 109 Yemen   4-0 110 Botswana  
1   Al Halila Aliabdo 0 1-0   Ndawana Mosenya 2057
2   Faraj Yahya Saleh 2222 1-0   Molale Ofentse 2159
3   Al-Zendani Zendan 2303 1-0   Salani Polite 2200
4   Alqudaimi B.A. 2267 1-0   Njobvu Ignatius 2169
13.53 90 Algeria   4-0 111 Netherlands Antilles  
1   Beloudah Saad 2345 1-0   Maduro Sherman 2143
2   Arab Adlane 2227 1-0   Neumann Han H W M 2211
3 IM Sebih Kamel 2323 1-0   Mensing Fabio 2200
4 IM Henni Mohamed 2265 1-0   Martis Valentino 0
13.54 128 Japan   1-3 98 Jamaica  
1   Gonda Gentaro 2223 - FM Elliott Warren 2238
2   Yamagishi Tomohiko 0 0-1   Matthews Shane 2239
3   Kato Takeshi 0 0-1   Pitterson Jomo 2248
4   Iwasaki Yudai 0 -   Rowe Duane 2195
13.55 100 Nicaragua   1-3 122 Libya  
1   Davila Carlos 2349 -   Mahdia Farage 0
2 FM Barrios Ramon 2268 0-1   Asabri Hussien 2326
3   Bendana Guy Dr 2198 -   Elbaruni Mohamed 0
4   Lopez Wendel 0 0-1   Elarbi Abobker 0
13.56 121 Namibia   1-3 116 Liechtenstein  
1 FM Mueller Leonhard 2211 0-1   Mannhart Marcel 2183
2   Nakapunda Otto 2141 0-1   Frick Renato 2161
3   Eichab Charles 0 0-1   Guller Andras 2115
4   Jorrit Kirsten 0 1-0   Muendle Kurt 0
13.57 129 Panama   1-2 138 Mauritius  
1   Miranda Adrian 0 0-1   Phillips Roy Jean Noel 2204
2   Sosa Nestor 0 -   Li Ying Patrick 0
3   Carrera Alhan 0 0-1   Chinasamy Deevarajan 0
4   Cedeno Ahmed 2104 1-0   Bhowany Koomaren 0
13.58 130 Hong Kong   2-2 131 Honduras  
1   Chong Chor Yuen 2156 1-0   Medina Ricardo 0
2   Borigas Edwin 0 0-1   Martinez Daniel 0
3   Kiernan Mark 2103 1-0   Huguet Sergio 2086
4   Wong Lionel 0 0-1   Hernandez Hector 0
13.59 114 Bahrain   3-1 140 Somalia  
1   Almannai Dafi Ibrahim 0 1-0   Jimale Abdulle Mohamed 0
2   Al-Ghasra Ali 2157 1-0   Osman Mohamed Mohamud 0
3   Ayyad Maher 0 1-0   Mohamud Abukar Muhyadin 0
4   Bukhalaf Ebrahim 2009 0-1   Osman Abshir Ibrahim 0
13.60 117 Brit. Virgin Islands   1-3 106 Malta  
1 FM Van Tilbury Craig 2283 1-0   Sammut Briffa Peter 0
2   Hook William 2138 0-1   Pace Colin 2171
3   Pickering Henry 0 0-1   Vella Duncan 2200
4   Christopher Art 0 0-1   Grech Joseph 2205
13.61 127 Papua New Guinea   1-3 105 Surinam  
1   Albis Jeppers 0 0-1   Matoewi Roger 2216
2   Luga Alan 0 0-1   Gajadin Dewperkash 2192
3   Marcos Joselito 0 1-0   Siban Michael 2025
4   Skehan Craig 0 0-1   Lo Kim Lin Frank 0
13.62 134 Aruba   3-1 133 Afghanistan  
1   Croes Octavio 0 1-0   Kooshani Mahbuboollah 0
2   Jacobusse Willem 0 -   Sadiqi Abdul Razaq 0
3   Pesqueira Jose 0 -   Ibrahim Ismail 0
4   da Silva John 0 1-0   Ayyoubi Saifudin 0
13.63 139 Rwanda   -3 123 Kenya  
1   Mutabazi Fidele 0 0-1   Ateka Nathan 0
2   Murara Maxence 0 -   Mukabi John 2123
3   Ngarambe Rugema 0 0-1   Makatia Alex 0
4   Niyontegereje Edison 0 0-1   Gateri Martin 0
13.64 126 Guernsey   1-2 125 San Marino  
1   Rowe Peter 2085 0-1   Righi Egio 2130
2   Hamperl Fred 0 -   Grassi Enrico 2117
3   Cummins John 0 0-1   Volpinari Danilo 2048
4   Curtis Paul 0 1-0   Cecchetti Roberto 0
13.65 132 Bermuda   1-3 113 Jersey  
1   Faulks Nick 2041 -   Hawes Jonathan 2141
2   Rideout Dan 0 0-1   Simmons Matthew 0
3   Miller Bobby 0 0-1   Boxall Graham 0
4   Freeman Nigel 0 -   Hill Christopher 0
13.66 141 US Virgin Islands   0-4 135 Brunei  
1   Wilkenson Sinclair 0 0-1   Pg Mohd Omar Ak Hirawan 0
2   Jackson Francis 0 0-1   Pg Mohd Omar Ak Hira 0
3   Heywood Julius 0 0-1   Yap Choow Tun 0
4   Mason Mario 0 0-1   Pg Yussof Pg Limbang 0
13.67 82 Tunisia   1-2 89 IBCA  
1 GM Belkhodja Slim 2497 0-1 IM Dukaczewski Piotr 2342
2 IM Kaabi Mejdi 2383 - IM Bjerring Kai 2265
3   Doghri Nabil 2325 1-0   Enjuto Roberto 2182
4   Chikhaoui Walid 0 0-1   Gunajew Rafal 2213

WOMEN

13.1 1 China     1-1   4 Ukraine  
1 WGM Xu Yuhua 2473   0-1   WGM Zhukova Natalia 2436
2 WGM Wang Pin 2473   -   WGM Vasilevich Tatjana 2415
3 WGM Zhao Xue 2367   1-0   WGM Gaponenko Inna 2411
13.2 5 Bulgaria     2-1   2 Georgia  
1 GM Stefanova Antoaneta 2541   -   GM Chiburdanidze Maia 2497
2 WGM Aleksieva-Collas Silvia 2342   1-0   WGM Khurtsidze Nino 2455
3 WGM Velcheva Maria 2303   -   WGM Arakhamia-Grant Ketevan 2413
13.3 3 Russia     1-1   14 Vietnam  
1 WGM Matveeva Svetlana 2465   -   WGM Hoang Thanh Trang 2420
2 WGM Kosteniuk Alexandra 2455   -   WIM Le Kieu Thien Kim 2334
3 WGM Kosintseva Tatiana 2427   -     Nguyen Thi Thanh An 2316
13.4 16 Armenia     1-2   9 Poland  
1 WGM Danielian Elina 2389   1-0   WGM Radziewicz Iweta 2421
2 WGM Mkrtchian Lilit 2409   0-1   WGM Dworakowska Joanna 2389
3   Galojan Lilit 2236   0-1   WGM Socko Monika 2354
13.5 11 United States     2-1   18 India  
1 WIM Krush Irina 2403   -   WGM Vijayalakshmi Subbaraman 2394
2 WIM Baginskaite Camilla 2365   -   WIM Ramaswamy Aarthie 2271
3 WGM Donaldson Elena 2375   1-0   WIM Swathi Ghate 2247
13.6 6 Romania     1-2   20 Slovakia  
1 WGM Peptan Corina 2479   -   WGM Pokorna Regina 2362
2 WGM Foisor Cristina Adela 2408   -   WGM Hagarova Zuzana 2333
3 WIM Calotescu Cristina 2324   0-1     Ciganikova Andrea 2170
13.7 7 Yugoslavia     2-   8 France  
1 WGM Bojkovic Natasa 2424   -   WGM Skripchenko-Lautier Almira 2497
2 WGM Prudnikova Svetlana 2407   1-0   WIM Sebag Marie 2362
3 WGM Chelushkina Irina 2378   1-0   WIM Nepeina-Leconte Maria 2329
13.8 13 Hungary     1-1   12 England  
1 WGM Vajda Szidonia 2365   -   WGM Hunt Harriet 2406
2 WGM Dembo Yelena 2375   -   WGM Houska Jovanka 2397
3 WGM Lakos Nikoletta 2350   -   WIM Richards Heather 2264
13.9 22 Greece     1-2   26 Azerbaijan  
1 WGM Botsari Anna-Maria 2320   1-0   WGM Velikhanli Firuza 2304
2 WGM Makropoulou Marina 2272   0-1   WIM Shukurova Meihriban 2243
3 WGM Kouvatsou Maria 2212   0-1   WIM Mamedjarova Zeinab 2259
13.10 10 Germany     2-1   46 Bosnia and Herzegovina  
1 WGM Kachiani-Gersinska Ketino 2439   1-0   WIM Titova-Boric Elena 2235
2 WGM Paehtz Elisabeth 2349   0-1     Dimovski Aleksandra 2100
3 WGM Micic Jordanka 2357   1-0     Ivanovic Jelena 2041
13.11 19 Czech Republic     1-1   31 Croatia  
1 WGM Jackova Jana 2361   -   WGM Medic Mirjana 2288
2 WIM Sikorova Olga 2292   1-0   WIM Macek Vlasta 2222
3 WGM Ptacnikova Lenka 2224   0-1   WIM Jelica Mara 2189
13.12 23 Israel     2-   21 Cuba  
1 WGM Klinova Masha 2374   -   WGM Arribas Robain Maritza 2348
2 WGM Borsuk Angela 2255   1-0   WGM Pina Vega Sulennis 2316
3 WFM Botvinnik Irina 2187   1-0   WIM Frometa Zirka 2248
13.13 17 Moldova     2-   30 Kazakhstan  
1 WGM Petrenko Svetlana 2349   -   WGM Sergeeva Maria 2350
2 WIM Partac Elena 2205   1-0     Zigangirova Sofya 2241
3 WGM Agababean Naira 2353   1-0     Aketaeva Dana 2127
13.14 28 Mongolia     1-1   53 Iran  
1 WFM Anhchimeg Bayanmonh 2216   -     Pourkashiyan Atousa 2161
2 WIM Mongontuul Bathuyag 2375   0-1   WIM Paridar Shadi 2132
3   Batchimeg Tuvshintogs 2140   1-0     Salman Mahini Mona 0
13.15 34 Argentina     1-2   15 Netherlands  
1 WFM Lujan Carolina 2226   0-1   WGM Peng Zhaoqin 2443
2 WIM Burijovich Liliana 2188   -   WGM Bosboom-Lanchava Tea 2341
3 WFM Zuriel Marisa 2223   -     Schuurman Petra 2274
13.16 37 Switzerland     1-2   27 Belarus  
1 WGM Hund Barbara 2285   -   WGM Lagvilava Genrieta 2284
2 WIM Heinatz Gundula 2232   -   WIM Tetenkina Irina 2251
3   Bohrer Ruth 2067   0-1     Sharevich Anna 2257
13.17 58 Bangladesh     1-1   36 Lithuania  
1 WIM Hamid Rani 2148   0-1     Turauskiene Renata 2198
2 WFM Parveen Seyda Shabana 2124   1-0     Varniene Rita 2160
3   Zakia Sultana 0   -     Zaksaite Salomeja 2225
13.18 38 Australia     2-1   25 Ecuador  
1 IM Berezina Irina 2264   1-0   WGM Fierro Baquero Martha 2384
2 WIM Phan-Koshnitsky Ngan 2178   1-0   WIM Vasquez Ramirez Rocio 2252
3 WIM Moylan Laura 2066   0-1   WFM Moncayo Romero Evelyn 2173
13.19 39 Venezuela     -2   32 Turkmenistan  
1 WIM Sanchez Castillo Sarai 2180   0-1   WGM Geldyeva Mekhri 2265
2 WIM Blanco Acevedo Maria 2172   0-1   WFM Ovezova Maisa 2214
3 WIM Martinez Aleidi Josefina 2203   -   WFM Hallaeva Bahar 2163
13.20 33 Uzbekistan     2-1   60 Norway  
1   Khamrakulova Iroda 2214   1-0     Hagesaether Ellen 2151
2 WIM Khegai Angela 2220   1-0   WFM Johnsen Sylvia 2079
3 WIM Kim-Sabirova Olga 2206   0-1     Egeland Marte 0
13.21 41 Sweden     3-0   57 Peru  
1 WIM Agrest Svetlana 2232   1-0   WIM Zapata Karen 2067
2   Andersson Christin 2120   1-0     Morales Luciana 2147
3   Jiretorn Eva 2109   1-0     Calle Miryam 2091
13.22 24 Spain     2-1   43 Slovenia-B  
1 WIM Calzetta Monica 2239   1-0   WFM Rozic Vesna 2117
2 WIM Hernandez Yudania 2267   0-1     Mar Karmen 2279
3 WFM Llaneza Vega Patricia 2312   1-0   WFM Novak Ksenija 2111
13.23 35 Estonia     -2   59 Colombia  
1 WIM Fomina Tatyana 2235   0-1   WIM Palao Maricela 2137
2 WIM Piarnpuu Leili 2230   -     Ortiz Nadya 2159
3   Bashkite Viktoria 2136   0-1     Rivera Ingris 0
13.24 42 Finland     1-1   50 Slovenia-C  
1 WIM Koskela Niina 2271   -   WIM Ankerst Milka 2140
2 WIM Rantanen Tanja 2166   1-0   WFM Mihevc-Mohr Narcisa 2114
3   Puuska Heini 2077   0-1     Orel Karmen 1917
13.25 52 Singapore     1-1   45 Denmark  
1 WIM Petronic Sanja 2281   -   WIM Hoiberg Nina 2248
2   Xu Yaping 2074   -     Vovk Oksana 2088
3   Tay Li-Jin Jeslin 0   -     Bekker-Jensen Anne 2034
13.26 84 Sri Lanka     2-1   40 Philippines  
1   Wijesuriya G.V. 0   -   WIM Mendoza Beverly 2132
2   Mahawanththa M.D.D.T. 0   -     Lomibao Joy Sherrie 2081
3   Wijewardane M.C. 0   1-0     Cruz Kathryn Ann 0
13.27 72 Wales     1-1   47 Canada  
1   Evans-Quek Debbie 2047   0-1     Kagramanov Dina 2088
2   Powell Annie 2018   -     Khaziyeva Dinara 2102
3   Griffiths Catherine 2005   1-0   WFM Benggawan Amanda 2046
13.28 80 South Africa     1-2   56 Kyrgyzstan  
1   van der Merwe Cecile 0   -     Korsakova Tatiana 2050
2   Pretorius Mignon 0   -     Samaganova Alexandra 2041
3   Bleazard Claire 0   0-1     Tilenbaeva Janyl 0
13.29 62 Scotland     1-2   63 Turkey  
1 WFM Milligan Helen 2135   0-1     Yildiz Betul Cemre 2117
2   Wilman Carey 2044   0-1   WIM Cinar Nilufer 2111
3   Lang Heather 2058   1-0     Keskin Serap 2007
13.30 44 IPCA     0-3   49 Mexico  
1 WFM Shliahtich Galina 2197   0-1   WIM Hernandez Yadira 2234
2   Tallova Ivana 2153   0-1   WIM Garcia Edith 2018
3 WFM Melnik Galina 2144   0-1     Ancheyta Claudinelly 0
13.31 48 FYR Macedonia     2-1   68 Luxembourg  
1 WIM Koskoska Gabriela 2250   1-0   WFM Bakalarz Grazyna 2098
2 WFM Sekulovska Vesna 2119   -     Steil-Antoni Fiona 0
3   Janevska Aleksandra 2010   -     Conrardy-Janssen Clementine 0
13.32 51 Brazil     1-2   66 Algeria  
1   Chang Suzana 2147   -     Mezioud Amina 0
2 WIM Chaves Joara 2080   -     Houli Asma 0
3   Santana Iara 0   0-1   WIM Arouche Farida 2081
13.33 74 Dominican Republic     0-3   55 Austria  
1   Perez Lucke Eneida 2054   0-1   WIM Mira Helene 2129
2   Munoz Dorisbel 0   0-1     Sommer Sonja 2081
3   Adames Ariella 1943   0-1   WFM Horvath Maria 2059
13.34 65 Italy     -2   64 Malaysia  
1   Costantini Laura 2052   -     Siti Zulaikha 2019
2   Ambrosi Eleonora 2059   0-1     Nie Lim Jean 2165
3   Sirletti Sonia 0   0-1     Ibrahim Eliza Hanim 2015
13.35 75 Iceland     2-   90 Costa Rica  
1   Gretarsdottir Lilja 2025   1-0     Lowsky Sofia 0
2   Ingolfsdottir Harpa 0   1-0     Da Bosco Carla 0
3   Larusdottir Aldis 2020   -     Gonzales Eva 0
13.36 92 Jamaica     -2   81 Iraq  
1   Palmer Maria 0   -     Sabah Moslem Raneen 0
2   Zhu Hui 0   0-1     Mohammed Jannar Worya 0
3   Thomas Vanessa 0   0-1     Muhamed Khatozen 0
13.37 91 ICSC     1-1   83 Puerto Rico  
1   Rossinskaya Ljudmilla 0   -     Martorell Joyce 0
2   Ryvova Anna 0   0-1     Oguendo Chrissy 0
3   Nazarova Olga 0   1-0     Martinez Natiska 0
13.38 77 Albania     3-0   76 Nigeria  
1   Driza Arta 0   1-0     Teru Kemi 0
2   Cima Rozana 2025   1-0     Glewis Pauline 2042
3   Babamusta Esmeralda 0   1-0     Amadasun Rosemary 0
13.39 69 Ireland     2-   82 New Zealand  
1   Connolly Suzanne 2079   -     Smith Vivian 0
2   Quinn Deborrah 0   1-0     Otene Edith 0
3   Ui Laighleis Gearoidin 2011   1-0     Maroroa Sue 0
13.40 73 Japan     0-3   78 Barbados  
1   Nakagawa Emiko 2018   0-1     Greenidge Nathali 2019
2   Matsuo Akemi 0   0-1     Corbin Rashida 0
3   Tsuruoka Kiyomi 0   0-1     Blenman Rashaana 0
13.41 61 Chile     2-   71 Botswana  
1   Reyes Paula 2181   1-0     Mokgacha Keitumetse 0
2   Caceres Marisol 0   -     Lopang Tshepiso 0
3   Diaz Genara 0   1-0     Puthego Betty 2050
13.42 67 Lebanon     3-0   86 Zambia  
1 WIM Mouradian Knarik 2103   1-0     Mutale Elizabeth 0
2   Mouradian Suzan 0   1-0     Nangwale Linda 0
3   Makhlouf Youmna 0   1-0     Kafumbwe Jita 0
13.43 89 Brunei     1-1   85 Angola  
1   Pg Mohd Omar Dk Qalila 0   -     Duarte Eduarda 0
2   Zainal Farah Atiyah 0   1-0     Mendes Nair 0
3   Leong Wei Zhen 0   0-1     Gomes Edna 0
13.44 87 Yemen     0-3   94 Zimbabwe  
1   Al-Qershi Buthaina 0   0-1     Mangarai Abigail 0
2   Merfat Nasher Saed 0   0-1     Makumbe Tiritoga 0
3   Nadmiha Othman 0   0-1     Makumbe Wadzanai 0
13.45 29 Slovenia-A     2-   54 IBCA  
1 WIM Krivec Jana 2269   -   WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2271
2 WIM Kaps Darja 2224   1-0     Maeckelbergh Mieke 0
3 WFM Srebrnic Ana 2241   1-0     Debowska Teresa 0