35th Chess Olympiad Bled 2002 - Round 12

MEN

12.1 28 Croatia   1-2 1 Russia  
1 GM Kozul Zdenko 2565 - GM Khalifman Alexander 2690
2 GM Cvitan Ognjen 2562 0-1 GM Morozevich Alexander 2707
3 GM Zelcic Robert 2554 1-0 GM Svidler Peter 2690
4 GM Sulava Nenad 2551 0-1 GM Rublevsky Sergei 2664
12.2 15 Georgia   1-2 2 Hungary  
1 GM Sturua Zurab 2536 - GM Leko Peter 2743
2 GM Jobava Baadur 2570 0-1 GM Polgar Judit 2685
3 IM Izoria Zviad 2572 - GM Almasi Zoltan 2672
4 IM Gagunashvili Merab 2538 - GM Acs Peter 2591
12.3 7 China   2-1 6 England  
1 GM Ye Jiangchuan 2667 - GM Adams Michael 2745
2 GM Xu Jun 2643 - GM Short Nigel 2684
3 GM Zhang Zhong 2620 1-0 GM Speelman Jonathan 2583
4 FM Ni Hua 2545 - GM McShane Luke 2546
12.4 3 Ukraine   1-3 9 Armenia  
1 GM Ponomariov Ruslan 2743 0-1 GM Akopian Vladimir 2689
2 GM Ivanchuk Vassily 2709 - GM Lputian Smbat 2627
3 GM Baklan Vladimir 2607 0-1 GM Asrian Karen 2597
4 GM Eingorn Vereslav 2600 - GM Minasian Artashes 2560
12.5 44 Canada   2-2 12 Poland  
1 FM Charbonneau Pascal 2427 0-1 GM Krasenkow Michal 2651
2 IM Teplitsky Yan 2455 1-0 GM Socko Bartosz 2569
3 IM Bluvshtein Mark 2449 1-0 IM Miton Kamil 2564
4 IM Hebert Jean 2425 0-1 GM Markowski Tomasz 2549
12.6 27 Slovakia   1-3 4 Israel  
1 GM Movsesian Sergei 2651 - GM Gelfand Boris 2704
2 GM Ftacnik Lubomir 2603 - GM Smirin Ilia 2683
3 IM Markos Jan 2480 0-1 GM Sutovsky Emil 2657
4 IM Manik Mikulas 2419 0-1 GM Psakhis Lev 2588
12.7 35 Greece   2-2 8 Germany  
1 GM Papaioannou Ioannis 2587 - GM Graf Alexander 2635
2 IM Halkias Stelios 2528 - GM Dautov Rustem 2617
3 GM Miladinovic Igor 2518 1-0 GM Hickl Joerg 2605
4 IM Vouldis Angelos 2526 0-1 GM Luther Thomas 2538
12.8 30 Yugoslavia   2-1 19 Bosnia and Herzegovina  
1 GM Ljubojevic Ljubomir 2557 - GM Nikolic Predrag 2661
2 GM Damljanovic Branko 2550 1-0 GM Atalik Suat 2575
3 GM Ivanisevic Ivan 2537 - GM Kurajica Bojan 2548
4 GM Kovacevic Aleksandar 2546 - GM Dizdarevic Emir 2520
12.9 22 Spain   1-2 5 Netherlands  
1 GM Vallejo Pons Francisco 2635 1-0 GM Van Wely Loek 2681
2 GM Illescas Miguel 2585 - GM Sokolov Ivan 2684
3 GM Magem Badals Jordi 2506 0-1 GM Tiviakov Sergei 2631
4 IM Arizmendi Julen 2510 0-1 GM Nijboer Friso 2556
12.10 11 France   2-2 24 India  
1 GM Bacrot Etienne 2653 - GM Sasikiran Krishnan 2670
2 GM Dorfman Josif 2617 - IM Ganguly Surya Shekhar 2531
3 GM Sokolov Andrei 2587 - GM Kunte Abhijit 2493
4 GM Bauer Christian 2562 - GM Thipsay Praveen M 2460
12.11 42 Philippines   2-2 33 FYR Macedonia  
1 GM Torre Eugenio 2523 0-1 GM Georgiev Kiril 2658
2 GM Antonio Rogelio 2507 - GM Georgiev Vladimir 2501
3 GM Villamayor Buenaventura 2503 - GM Mitkov Nikola 2529
4 IM Paragua Mark 2476 1-0 IM Stanojoski Zvonko 2482
12.12 31 Lithuania   2-1 50 Bangladesh  
1 GM Sulskis Sarunas 2576 - GM Rahman Ziaur 2523
2 GM Malisauskas Vidmantas 2521 0-1 IM Reefat Bin-Sattar 2448
3 GM Kveinys Aloyzas 2530 1-0 IM Abdulla Al-Rakib 2398
4 IM Sakalauskas Vaidas 2450 1-0 IM Hossain Enamul 2396
12.13 65 Turkmenistan   1-2 16 Sweden  
1 IM Kakageldyev Amanmurad 2468 - GM Andersson Ulf 2599
2 FM Annaberdiev Meilis 2305 0-1 GM Agrest Evgenij 2607
3 FM Ovezov Artek 2353 0-1 GM Hector Jonny 2590
4 IM Odeev Handszar 2461 1-0 IM Berg Emanuel 2535
12.14 13 Slovenia-A   2-2 52 Finland  
1 GM Beliavsky Alexander 2650 1-0 GM Kallio Heikki 2471
2 GM Mikhalchishin Adrian 2542 - IM Sammalvuo Tapani 2437
3 GM Sermek Drazen 2590 0-1 FM Nyysti Sampsa 2410
4 GM Pavasovic Dusko 2581 - IM Holmsten Aleksei 2410
12.15 29 Denmark   2-2 17 Czech Republic  
1 GM Nielsen Peter Heine 2620 - GM Babula Vlastimil 2590
2 GM Hansen Sune Berg 2555 0-1 GM Navara David 2567
3 IM Mortensen Erling 2458 1-0 GM Oral Tomas 2546
4 FM Palo Davor 2489 - GM Haba Petr 2534
12.16 39 Kazakhstan   2-2 20 Azerbaijan  
1 GM Kotsur Pavel 2579 - GM Radjabov Teimour 2628
2 IM Kostenko Petr 2501 0-1   Mamedyarov Shakhriyaz 2580
3 IM Egorov Evgeni 2446 1-0 IM Ibrahimov Rasul 2466
4   Ibraev Nurlan 2398 - IM Maherramzade Javad 2469
12.17 14 Romania   1-2 43 Iceland  
1 GM Istratescu Andrei 2615 - GM Stefansson Hannes 2566
2 GM Nevednichy Vladislav 2555 - GM Gretarsson Helgi Ass 2508
3 GM Vajda Levente 2576 0-1 GM Olafsson Helgi 2476
4 GM Parligras Mircea 2490 - GM Thorhallsson Throstur 2443
12.18 36 Latvia   2-2 21 Belarus  
1 GM Kengis Edvins 2570 - GM Aleksandrov Aleksej 2621
2 GM Miezis Normunds 2523 - GM Fedorov Alexei 2564
3 GM Krakops Maris 2530 1-0 IM Azarov Sergei 2520
4 IM Starostits Ilmars 2398 0-1 GM Kupreichik Viktor 2485
12.19 37 Argentina   1-3 25 Switzerland  
1 IM Felgaer Ruben 2555 0-1 GM Korchnoi Viktor 2634
2 GM Ricardi Pablo Osvaldo 2550 0-1 GM Pelletier Yannick 2587
3 GM Zarnicki Pablo Adrian 2535 - GM Gallagher Joseph 2540
4 IM Slipak Sergio David 2491 - IM Forster Richard 2460
12.20 10 United States   2-1 46 Australia  
1 GM Kaidanov Gregory 2646 0-1 GM Rogers Ian 2557
2 GM Gulko Boris 2594 - GM Johansen Darryl K 2512
3 GM Christiansen Larry 2566 1-0 IM Wohl Aleksandar H 2422
4 GM Ivanov Alexander 2527 1-0   Speck Nick 2371
12.21 18 Cuba   3-1 96 Luxembourg  
1 GM Bruzon Lazaro 2613 0-1 GM David Alberto 2511
2 GM Dominguez Lenier 2608 1-0   Wagener Claude 2199
3 GM Vera Reynaldo 2544 1-0   Brittner Serge 2182
4 GM Delgado Neuris 2539 1-0   Gengler Pierre 2154
12.22 32 Bulgaria   2-1 26 Brazil  
1 GM Spasov Vasil 2591 - GM Vescovi Giovanni 2614
2 GM Delchev Aleksander 2560 - GM Leitao Rafael 2548
3 IM Radulski Julian 2487 1-0 IM Matsuura Everaldo 2453
4 IM Petrov Marijan 2513 - IM Braga Cicero 2415
12.23 64 Egypt   -3 34 Moldova  
1 IM Abdelnabbi Imed 2412 0-1 GM Bologan Viktor 2627
2 IM Ahmed Esam Aly 2394 0-1 GM Iordachescu Viorel 2567
3 FM Abdel Razik Khaled 2354 0-1 GM Svetushkin Dmitry 2505
4 IM Labib Ibrahim Hasan 2432 - IM Sanduleac Vasile 2471
12.24 56 Belgium   1-2 41 Norway  
1 IM Cekro Ekrem 2432 - IM Johannessen Leif Erlend 2534
2 IM Dutreeuw Marc 2327 0-1   Lie Kjetil A 2421
3 FM Geenen Marc 2360 - FM Bae Torstein 2370
4 FM Van Beers Eddy 2331 -   Hersvik Daniel 2311
12.25 23 Uzbekistan   3- 40 Vietnam  
1 GM Kasimdzhanov Rustam 2653 - GM Dao Thien Hai 2547
2 GM Zagrebelny Sergey 2525 1-0 GM Tu Hoang Thong 2507
3 GM Iuldachev Saidali 2511 1-0   Bui Vinh 2459
4 GM Dzhumaev Marat 2495 1-0   Nguyen Thanh Son 2450
12.26 38 Estonia   1-2 47 Italy  
1 GM Ehlvest Jaan 2600 0-1 IM Braga Fernando 2434
2 GM Kulaots Kaido 2542 - IM Bellini Fabio 2486
3 GM Rytshagov Mikhail 2503 - IM Belotti Bruno 2419
4   Kanep Meelis 2389 - IM Arlandi Ennio 2448
12.27 49 Ireland   2-2 83 Iraq  
1 GM Baburin Alexander 2580 - IM Jwad Ahmad Aziz 2288
2 IM Kelly Brian 2451 1-0 FM Gattea Ali 2278
3 IM Quinn Mark 2429 0-1 IM Sarsam Saad 2409
4 IM Heidenfeld Mark 2373 -   Abdulwahap Ahmed 2265
12.28 59 Slovenia-C   1-3 51 Colombia  
1 IM Soln Primoz 2405 0-1 GM Zapata Alonso 2556
2 IM Podlesnik Bogdan 2385 0-1 IM Alzate Dario 2432
3 IM Jelen Igor 2362 1-0   Cuartas Jaime Alexander 2435
4 IM Barle Janez 2350 0-1   Mosquera Miguel 2384
12.29 57 Tajikistan   3- 71 Venezuela  
1 FM Amonatov Farrukh 2518 1-0 IM Alvarez Johan 2382
2 IM Isaev Jamshed 2440 - IM Rohl Juan 2379
3   Khouseinov Rashid 2331 1-0 IM Prasca Raphael 2352
4   Mamadshoev Marat 2263 1-0 IM Ostos Julio 2328
12.30 68 Ecuador   1-2 67 Austria  
1 IM Matamoros Franco Carlos S 2459 - IM Volkmann Friedrich 2435
2 IM Mieles Palau Daniel 2416 0-1 IM Neubauer Martin 2388
3 FM Munoz Sanchez Miguel 2305 - IM Danner Georg 2370
4   Santos Flores Alberto 2364 - IM Hoelzl Franz 2372
12.31 74 Qatar   2-1 75 Slovenia-B  
1 GM Al-Modiahki Mohamad 2550 1-0 FM Sebenik Matej 2414
2 IM Al Sayed Mohamad N 2435 - FM Borisek Jure 2401
3 FM Nezad Husein Aziz 2315 1-0   Bratovic Blaz 2293
4   Al-Tamimi Hamad 2169 0-1   Sakelsek Tadej 2296
12.32 48 Portugal   3-1 62 Paraguay  
1 GM Galego Luis 2506 1-0 FM Cubas Jose Fernando 2430
2 IM Fernandes Antonio 2482 1-0 IM Valiente Cristobal 2330
3 IM Damaso Rui 2427 - FM Peralta Eduardo 2355
4 FM Fernando Diogo 2408 - FM Kropff Ricardo 2308
12.33 81 Bolivia   1-3 53 Peru  
1 FM Zambrana Osvaldo 2367 0-1 GM Granda Zuniga Julio 2605
2 IM Cueto Chajtur Johnny 2400 - IM Belli Mario 2401
3   Sustach Marcos Anton 2225 0-1   Pacheco Marco 2284
4   Molina Jorge Luis 2309 -   Nina Miguel 2238
12.34 45 Scotland   3-1 93 Lebanon  
1 GM Rowson Jonathan 2547 - IM Eid Fadi 2392
2 GM Motwani Paul 2525 - FM Najjar Ahmad 2318
3 GM McNab Colin 2406 1-0   Khairallah Faisal 2228
4 IM Bryson Douglas 2388 1-0   Abdulaziz Mahmoud 2134
12.35 54 Iran   3-1 58 Chile  
1 GM Ghaem Maghami Ehsan 2511 - GM Morovic Ivan 2549
2   Ghane Gardeh Shojaat 2406 - IM Valenzuela Luis 2423
3 IM Ghorbani Mohsen 2315 1-0 IM Toloza Pablo 2349
4   Ardeshi Mehrdad 2321 1-0 FM Salas Cristian 2356
12.36 55 Indonesia   2-2 88 Zambia  
1 IM Situru Nathanael 2377 0-1 IM Simutowe Amon 2383
2   Megaranto Susanto 2420 1-0   Chumfwa Stanley 2252
3 FM Irwanto Sadikin 2416 1-0 FM Lungu Nase 2282
4 FM Wahono Awam 2386 0-1   Lungu Malupande 2295
12.37 70 Costa Rica   3-1 63 Kyrgyzstan  
1 IM Valdes Leonardo 2426 1-0 IM Magai Vladimir 2531
2 IM Minero Pineda Sergio 2396 1-0   Turpanov Milan 2386
3 IM Ramirez Alejandro 2421 1-0   Sidorenko Alexei 2324
4   Maynard Francis 2276 0-1   Maznitsin Andrey 2132
12.38 101 Malaysia   -3 60 Mexico  
1 FM Wong Zi Jing 2297 - IM Estrada Julian 2345
2   Lim Yee-Weng 2202 0-1 IM Aldama Degurnay 2443
3   Chan Nicholas 2205 0-1 IM Gonzalez Jose 2416
4   Chuah Jin Hai Jonathan 2191 0-1 IM Espinosa Rafael 2414
12.39 61 Albania   2-2 97 Angola  
1 GM Dervishi Erald 2513 1-0   Domingos Catarino 2247
2 FM Rama Lorenc 2348 0-1   Agnelio Amorin 2266
3 FM Karkanaqe Ilir 2375 1-0 IM Sousa Armindo 2214
4   Zadrima Aldo 2270 0-1   Domingos Ediberto 0
12.40 85 Cyprus   2-2 66 Singapore  
1 GM Kotronias Vasilios 2561 - GM Wu Shaobin 2544
2   Klerides Paris 2183 0-1 GM Wong Meng-Kong 2496
3   Kassinopoullos Doros 2114 - IM Chan Peng-Kong 2373
4   Papatryfonos Constantinos 2040 1-0   Tan Chor-Chuan 2182
12.41 76 Turkey   2-2 72 Mongolia  
1 FM Bayram Yakup 2313 0-1 GM Sharavdorj Dashzeveg 2418
2 IM Arduman Can 2369 0-1 GM Hatanbaatar Bazar 2439
3 FM Soylu Suat 2365 1-0 FM Tovsanaa Nyamaa 2321
4 FM Erdogdu Mert 2318 1-0 FM Surendorj Handsuren 2308
12.42 77 Andorra   2-2 91 United Arab Emirates  
1 IM De La Riva Oscar 2515 1-0 FM Hassan Abdul 2296
2 FM Simonet Marc 2304 0-1 FM Abdul Majeed Mohamed 2259
3 FM Garcia Raul 2269 1-0   Saud Mohamed 2199
4   Santamaria Vicens 2153 0-1 FM Jasim Saleh 2240
12.43 78 Dominican Republic   2-2 108 Nigeria  
1   Alvarado Nelson 2313 1-0   Olape Bunmi 2216
2   Montes de Oca Alexis 2283 0-1   Adebayo Adegboyega 2180
3   Carrion Marcelo 2235 0-1 IM Aikhoje Odion 2305
4   Hernandez Elvis 2287 1-0   Ogunwobi Tolulope 0
12.44 73 ICSC   1-2 86 Faroe Islands  
1 GM Grechihin Valery 2543 - FM Nilssen John Arni 2385
2   Georgiev Veselin 2310 - IM Rodgaard John 2345
3 IM Salov Sergei 2297 - FM Olsen Heini 2248
4 FM Collutiis Duilio 2332 0-1   Nolsoe Eydun 2236
12.45 87 South Africa   2-1 82 Tunisia  
1 IM Gluckman David 2384 - GM Belkhodja Slim 2497
2 FM Solomon Kenny 2331 1-0 IM Kaabi Mejdi 2383
3   Gluckman Jonathan 0 1-0   Doghri Nabil 2325
4   Levitt Mark 2285 0-1   Chikhaoui Walid 0
12.46 95 Thailand   -3 94 Wales  
1 FM Saeheng Boonsueb 2306 0-1 FM Williams Leighton 2288
2   Theerapabpaisit Wisuwat 2188 0-1   Dineley Richard 2284
3   Jiravorasuk Banjuab 2255 -   Jones Richard S 2246
4   Srivachirawat Kannapon 2158 0-1   Zeidler Sven P 2275
12.47 79 IPCA   3- 90 Algeria  
1 IM Obodchuk Andrei 2423 1-0   Beloudah Saad 2345
2   Yarmonov Igor 2355 1-0   Arab Adlane 2227
3   Vodyasov Evgeny 2227 - IM Henni Mohamed 2265
4   Pukkila Markku 2150 1-0   Khelfellah Badredine 0
12.48 110 Botswana   1-3 80 New Zealand  
1   Pitlagano Tebogo 2033 0-1 IM Dive Russell John 2388
2   Khetho Phemelo 0 0-1 FM Smith Robert W 2257
3   Salani Polite 2200 0-1 FM Wastney Scott 2266
4   Njobvu Ignatius 2169 1-0   Dowden R Anthony 2191
12.49 84 Uruguay   2-1 102 Monaco  
1 IM Roselli Mailhe Bernardo 2446 1-0 FM Kuntz Pierre 2200
2   Granara Barreto Sebastian 2315 1-0   Lebel Patrick 2183
3 FM Curi Millia Gabriel 2269 0-1   Van Hoolandt Patrick 2173
4   Escofet Jaime 2204 - WIM Lebel-Arias Julia 2020
12.50 99 Barbados   1-2 115 Uganda  
1 FM Szmetan Ricardo 2282 -   Nsubuga Grace 2224
2 FM Corbin Philip 2255 0-1   Kantinti Shadrack 2200
3 FM Warner Delisle 2232 -   Kawuma Steven Male 2053
4   Elson Askari 2138 -   Munanira Isaac 0
12.51 103 Sri Lanka   2-2 112 Palestine  
1   Wijesurija G Laxman 2189 -   Moussa Alaa-Eddine 2218
2   Fonseka C K D 2141 -   Kayle Charles 2084
3   Russell M K A 2243 1-0   Barakat Rafic 2054
4   Annurudha G C 2184 0-1   Mrad Charif 2027
12.52 128 Japan   1-2 104 Trinidad and Tobago  
1   Yamagishi Tomohiko 0 -   Cave Christo 2264
2   Kato Takeshi 0 1-0 FM Merritt Mario 2116
3   Nanjo Ryosuke 0 0-1   Singh Ravishen 0
4   Hamane Kenichi 0 0-1   Raphael John 2126
12.53 114 Bahrain   -3 124 Zimbabwe  
1   Almannai Dafi Ibrahim 0 0-1 IM Gwaze Robert 2280
2   Al-Ghasra Ali 2157 -   Chipanga Takaedza 0
3   Abdul Gaffar Jamal 2120 0-1   Luberto Michael 0
4   Al Afoo Shaker 2200 0-1   Chakanyuka Charles 0
12.54 106 Malta   -3 118 Ethiopia  
1   Sammut Briffa Peter 0 -   Alemu Fikreselassie 0
2   Camilleri Henry 2161 0-1   Abera Yimam 0
3   Pace Colin 2171 0-1   Bekele Abenet 0
4   Abela Daniel 0 0-1   Hailu Wossenyelew 2200
12.55 116 Liechtenstein   2-2 100 Nicaragua  
1   Mannhart Marcel 2183 -   Davila Carlos 2349
2   Frick Renato 2161 - FM Barrios Ramon 2268
3   Guller Andras 2115 -   Bendana Guy Dr 2198
4   Muendle Kurt 0 -   Lopez Wendel 0
12.56 138 Mauritius   2-2 121 Namibia  
1   Phillips Roy Jean Noel 2204 - FM Mueller Leonhard 2211
2   Li Ying Patrick 0 -   Nakapunda Otto 2141
3   Chinasamy Deevarajan 0 1-0   Eichab Charles 0
4   Rohan Lindsay 0 0-1   Jorrit Kirsten 0
12.57 98 Jamaica   3-1 134 Aruba  
1 FM Elliott Warren 2238 1-0   Jacobusse Willem 0
2   Matthews Shane 2239 -   Pesqueira Jose 0
3   Pitterson Jomo 2248 1-0   Carter Leonardo 0
4   Rowe Duane 2195 -   da Silva John 0
12.58 122 Libya   2-1 105 Surinam  
1   Mahdia Farage 0 -   Matoewi Roger 2216
2   Ergehi Nureddin 0 0-1   Gajadin Dewperkash 2192
3   Elarbi Abobker 0 1-0   Lo Kim Lin Frank 0
4   Elhaj Nizar 0 1-0   Kuslan Cusrato 2205
12.59 111 Netherlands Antilles   3- 135 Brunei  
1   Maduro Sherman 2143 -   Pg Mohd Omar Ak Hirawan 0
2   Neumann Han H W M 2211 1-0   Pg Mohd Omar Ak Qadri 0
3   Mensing Fabio 2200 1-0   Yap Choow Tun 0
4   Dekker Marvin 0 1-0   Pg Bahrudin Ak Ahmad 0
12.60 125 San Marino   1-3 130 Hong Kong  
1   Righi Egio 2130 -   Chong Chor Yuen 2156
2   Grassi Enrico 2117 0-1   Chau SM 0
3   Volpinari Danilo 2048 -   Kiernan Mark 2103
4   Piva Michele 0 0-1   Fung ST 0
12.61 131 Honduras   3- 107 Macau  
1   Martinez Daniel 0 1-0   Silveirinha Jose Antonio C 2150
2   Huguet Sergio 2086 1-0   Chang Hon Kun 2173
3   Hernandez Hector 0 -   Fesalbon Rolando 2200
4   Romero Manuel 0 1-0   Lee Wing Yan 2050
12.62 140 Somalia   3-1 113 Jersey  
1   Roble Mohamad Ali 0 0-1   Hawes Jonathan 2141
2   Jimale Abdulle Mohamed 0 1-0   Simmons Matthew 0
3   Osman Mohamed Mohamud 0 1-0   Boxall Graham 0
4   Mohamud Abukar Muhyadin 0 1-0   Hill Christopher 0
12.63 117 Brit. Virgin Islands   2-1 132 Bermuda  
1 FM Van Tilbury Craig 2283 1-0   Faulks Nick 2041
2   Hook William 2138 1-0   Rideout Dan 0
3   Pickering Henry 0 0-1   Miller Bobby 0
4   Christopher Art 0 -   Freeman Nigel 0
12.64 139 Rwanda   1-2 127 Papua New Guinea  
1   Mutabazi Fidele 0 1-0   Fancy Stuart 2209
2   Murara Maxence 0 0-1   Albis Jeppers 0
3   Ngarambe Rugema 0 0-1   Press Shaun 2057
4   Niyontegereje Edison 0 -   Marcos Joselito 0
12.65 141 US Virgin Islands   0-4 129 Panama  
1   Wilkenson Sinclair 0 0-1   Matthews Brian 0
2   Jackson Francis 0 0-1   Miranda Adrian 0
3   Besse Timothy 0 0-1   Sosa Nestor 0
4   Heywood Julius 0 0-1   Cedeno Ahmed 2104
12.66 133 Afghanistan   3-1 126 Guernsey  
1   Kooshani Mahbuboollah 0 -   Rowe Peter 2085
2   Sadiqi Abdul Razaq 0 -   Hamperl Fred 0
3   Ibrahim Ismail 0 1-0   Curtis Paul 0
4   Ayyoubi Saifudin 0 1-0   de Lisle Daniel 0
12.67 109 Yemen   1-2 89 IBCA  
1   Saed Khaled 0 0-1 IM Bjerring Kai 2265
2   Al Halila Aliabdo 0 0-1   Enjuto Roberto 2182
3   Faraj Yahya Saleh 2222 -   Gunajew Rafal 2213
4   Al-Zendani Zendan 2303 1-0   Mlacnik Franc 2118

WOMEN

12.1 14 Vietnam     2-1   2 Georgia  
1 WGM Hoang Thanh Trang 2420   -   GM Chiburdanidze Maia 2497
2 WIM Le Kieu Thien Kim 2334   1-0   WGM Ioseliani Nana 2491
3   Nguyen Thi Thanh An 2316   -   WGM Khurtsidze Nino 2455
12.2 1 China     1-1   16 Armenia  
1 GM Zhu Chen 2509   0-1   WGM Danielian Elina 2389
2 WGM Xu Yuhua 2473   -   WGM Mkrtchian Lilit 2409
3 WGM Zhao Xue 2367   1-0     Galojan Lilit 2236
12.3 3 Russia     2-   13 Hungary  
1 WGM Kovalevskaya Ekaterina 2466   -   WGM Vajda Szidonia 2365
2 WGM Matveeva Svetlana 2465   1-0   WGM Dembo Yelena 2375
3 WGM Kosintseva Tatiana 2427   1-0   WGM Gara Anita 2315
12.4 9 Poland     1-1   7 Yugoslavia  
1 WGM Radziewicz Iweta 2421   -   WGM Bojkovic Natasa 2424
2 WGM Dworakowska Joanna 2389   0-1   WGM Prudnikova Svetlana 2407
3 WGM Socko Monika 2354   1-0   WGM Chelushkina Irina 2378
12.5 11 United States     1-2   5 Bulgaria  
1 WIM Krush Irina 2403   -   GM Stefanova Antoaneta 2541
2 WIM Shahade Jennifer 2331   0-1   WGM Aleksieva-Collas Silvia 2342
3 WGM Donaldson Elena 2375   -   WGM Voiska Margarita 2354
12.6 26 Azerbaijan     1-1   6 Romania  
1 WGM Velikhanli Firuza 2304   1-0   WGM Peptan Corina 2479
2 WIM Shukurova Meihriban 2243   0-1   WGM Foisor Cristina Adela 2408
3 WIM Mamedjarova Zeinab 2259   -   WGM Olarasu Gabriela 2307
12.7 18 India     2-1   10 Germany  
1 WGM Vijayalakshmi Subbaraman 2394   -   WGM Kachiani-Gersinska Ketino 2439
2 WIM Meenakshi S 2309   -   WGM Paehtz Elisabeth 2349
3 WIM Ramaswamy Aarthie 2271   1-0   WGM Borulya Ekaterina 2348
12.8 8 France     1-1   46 Bosnia and Herzegovina  
1 WGM Skripchenko-Lautier Almira 2497   0-1   WIM Titova-Boric Elena 2235
2 WIM Nepeina-Leconte Maria 2329   1-0   WFM Dengler Dijana 2107
3 WGM Te-Llalemand Rosa 2301   -     Dimovski Aleksandra 2100
12.9 20 Slovakia     2-   15 Netherlands  
1 WGM Pokorna Regina 2362   -   WGM Peng Zhaoqin 2443
2 WGM Hagarova Zuzana 2333   1-0   WGM Bosboom-Lanchava Tea 2341
3   Mrvova Alena 2236   1-0     Schuurman Petra 2274
12.10 21 Cuba     1-1   19 Czech Republic  
1 WGM Arribas Robain Maritza 2348   -   WGM Jackova Jana 2361
2 WGM Pina Vega Sulennis 2316   -   WGM Krupkova Petra 2296
3 WGM Ramon Pita Vivian 2247   -   WGM Ptacnikova Lenka 2224
12.11 22 Greece     2-1   28 Mongolia  
1 WGM Botsari Anna-Maria 2320   1-0   WFM Anhchimeg Bayanmonh 2216
2 WGM Makropoulou Marina 2272   0-1   WIM Mongontuul Bathuyag 2375
3 WGM Kouvatsou Maria 2212   1-0     Yanjindulam Dulamsuren 2154
12.12 4 Ukraine     3-0   33 Uzbekistan  
1 WGM Zhukova Natalia 2436   1-0   WFM Son Olga 2169
2 WGM Vasilevich Tatjana 2415   1-0     Khamrakulova Iroda 2214
3 WGM Gaponenko Inna 2411   1-0   WIM Khegai Angela 2220
12.13 30 Kazakhstan     1-1   23 Israel  
1 WGM Sergeeva Maria 2350   0-1   WGM Klinova Masha 2374
2   Zigangirova Sofya 2241   -   WGM Borsuk Angela 2255
3   Aketaeva Dana 2127   1-0   WFM Botvinnik Irina 2187
12.14 53 Iran     1-1   36 Lithuania  
1   Pourkashiyan Atousa 2161   -     Turauskiene Renata 2198
2 WIM Paridar Shadi 2132   1-0     Sarakauskiene Zivile 2182
3 WIM Ghaderpour Shayesteh 2047   0-1     Varniene Rita 2160
12.15 27 Belarus     1-1   34 Argentina  
1 WIM Tetenkina Irina 2251   -   WFM Lujan Carolina 2226
2 WIM Popova Natalija 2247   0-1   WIM Burijovich Liliana 2188
3   Sharevich Anna 2257   1-0   WFM Meza Anahi 2040
12.16 12 England     3-0   47 Canada  
1 WGM Hunt Harriet 2406   1-0   WIM Starr Nava 2207
2 WGM Houska Jovanka 2397   1-0     Kagramanov Dina 2088
3 WIM Richards Heather 2264   1-0     Khaziyeva Dinara 2102
12.17 24 Spain     -2   17 Moldova  
1 WIM Calzetta Monica 2239   0-1   WGM Petrenko Svetlana 2349
2 WFM Llaneza Vega Patricia 2312   -   WGM Sheremetieva Marina 2329
3 WFM Timon Piote Silvia 2193   0-1   WIM Partac Elena 2205
12.18 40 Philippines     0-3   31 Croatia  
1 WIM Caoili Arianne 2309   0-1   WGM Medic Mirjana 2288
2 WIM Mendoza Beverly 2132   0-1   WIM Macek Vlasta 2222
3   Lomibao Joy Sherrie 2081   0-1   WIM Jelica Mara 2189
12.19 57 Peru     1-2   37 Switzerland  
1 WIM Zapata Karen 2067   -   WGM Hund Barbara 2285
2   Calle Miryam 2091   -   WIM Heinatz Gundula 2232
3   Estefany Esplana 0   0-1     Seps Monika 2067
12.20 25 Ecuador     2-1   35 Estonia  
1 WGM Fierro Baquero Martha 2384   1-0   WIM Fomina Tatyana 2235
2 WIM Vasquez Ramirez Rocio 2252   0-1   WIM Piarnpuu Leili 2230
3 WFM Moncayo Romero Evelyn 2173   1-0     Bashkite Viktoria 2136
12.21 32 Turkmenistan     2-1   42 Finland  
1 WGM Geldyeva Mekhri 2265   1-0   WIM Koskela Niina 2271
2 WFM Ovezova Maisa 2214   -     Puuska Heini 2077
3 WFM Hallaeva Bahar 2163   -     Walta Paivi 0
12.22 50 Slovenia-C     1-2   58 Bangladesh  
1 WIM Ankerst Milka 2140   -   WIM Hamid Rani 2148
2 WFM Mihevc-Mohr Narcisa 2114   0-1   WFM Parveen Seyda Shabana 2124
3   Orel Karmen 1917   -     Zakia Sultana 0
12.23 45 Denmark     1-2   60 Norway  
1 WIM Hoiberg Nina 2248   0-1     Hagesaether Ellen 2151
2   Vovk Oksana 2088   1-0     Bjerke Silje 2065
3   Bekker-Jensen Anne 2034   0-1   WFM Johnsen Sylvia 2079
12.24 43 Slovenia-B     1-1   29 Slovenia-A  
1 WFM Rozic Vesna 2117   1-0   WIM Krivec Jana 2269
2   Mar Karmen 2279   0-1   WIM Kaps Darja 2224
3 WFM Novak Ksenija 2111   -   WFM Srebrnic Ana 2241
12.25 56 Kyrgyzstan     1-2   39 Venezuela  
1   Korsakova Tatiana 2050   1-0   WIM Sanchez Castillo Sarai 2180
2   Samaganova Alexandra 2041   0-1   WIM Blanco Acevedo Maria 2172
3   Tilenbaeva Janyl 0   0-1   WIM Martinez Aleidi Josefina 2203
12.26 51 Brazil     -2   41 Sweden  
1   Chang Suzana 2147   0-1   WIM Agrest Svetlana 2232
2 WFM Duarte Tatiana 2130   0-1   WIM Johansson Victoria 2165
3 WIM Chaves Joara 2080   -     Jiretorn Eva 2109
12.27 48 FYR Macedonia     1-2   59 Colombia  
1 WIM Koskoska Gabriela 2250   1-0   WIM Palao Maricela 2137
2 WFM Sekulovska Vesna 2119   0-1     Ortiz Nadya 2159
3   Janevska Aleksandra 2010   0-1     Rivera Ingris 0
12.28 49 Mexico     1-2   84 Sri Lanka  
1 WIM Guerrero Alejandra 2127   0-1     Wijesuriya G.V. 0
2 WIM Garcia Edith 2018   1-0     Liyanagedara L.G.A. 0
3   Ancheyta Claudinelly 0   0-1     Wijewardane M.C. 0
12.29 66 Algeria     -2   52 Singapore  
1   Mezioud Amina 0   0-1   WIM Petronic Sanja 2281
2   Houli Asma 0   0-1     Xu Yaping 2074
3 WIM Arouche Farida 2081   -     Tay Li-Jin Jeslin 0
12.30 62 Scotland     2-1   74 Dominican Republic  
1 WFM Milligan Helen 2135   1-0     Jose Polanco Keyla 0
2   Wilman Carey 2044   0-1     Munoz Dorisbel 0
3   MacNab Louise 0   1-0     Adames Ariella 1943
12.31 65 Italy     1-2   72 Wales  
1   Costantini Laura 2052   1-0     Evans-Quek Debbie 2047
2   Arnetta Maria Teresa 2050   0-1     Powell Annie 2018
3   Sirletti Sonia 0   0-1     Griffiths Catherine 2005
12.32 75 Iceland     1-2   80 South Africa  
1   Gretarsdottir Lilja 2025   0-1     van der Merwe Cecile 0
2   Ingolfsdottir Harpa 0   0-1     Pretorius Mignon 0
3   Larusdottir Aldis 2020   1-0     Bleazard Claire 0
12.33 55 Austria     1-2   44 IPCA  
1 WIM Mira Helene 2129   0-1     Tallova Ivana 2153
2   Sommer Sonja 2081   0-1   WFM Melnik Galina 2144
3 WFM Horvath Maria 2059   1-0     Korelova Antonina 0
12.34 64 Malaysia     1-1   81 Iraq  
1   Nie Lim Jean 2165   -     Sabah Moslem Raneen 0
2   Ibrahim Eliza Hanim 2015   -     Mohammed Jannar Worya 0
3   Lim Han Ying 0   -     Muhamed Khatozen 0
12.35 63 Turkey     3-0   67 Lebanon  
1   Bayrak Asli 1869   1-0     Mouradian Suzan 0
2 WIM Cinar Nilufer 2111   1-0     Makhlouf Youmna 0
3   Keskin Serap 2007   1-0     Turbey Sarah 0
12.36 68 Luxembourg     3-0   89 Brunei  
1 WFM Bakalarz Grazyna 2098   1-0     Pg Mohd Omar Dk Qalila 0
2   Steil-Antoni Fiona 0   1-0     Leong Wei Zhen 0
3   Conrardy-Janssen Clementine 0   1-0     Pg Khashiem Dk Nadiah 0
12.37 90 Costa Rica     2-   69 Ireland  
1   Lowsky Sofia 0   -     Connolly Suzanne 2079
2   Da Bosco Carla 0   1-0     Ui Laighleis Gearoidin 2011
3   Gonzales Eva 0   1-0     Shaughnessy Elisabeth 0
12.38 77 Albania     1-1   92 Jamaica  
1   Driza Arta 0   0-1     Palmer Maria 0
2   Cima Rozana 2025   1-0     Richards Deborah 0
3   Pasku Roela 0   -     Thomas Vanessa 0
12.39 61 Chile     -2   91 ICSC  
1   Caceres Marisol 0   -     Gonchar Svetlana 0
2   Berrios Delenis 2074   0-1     Ryvova Anna 0
3   Diaz Genara 0   0-1     Nazarova Olga 0
12.40 76 Nigeria     2-1   71 Botswana  
1   Teru Kemi 0   1-0     Lopang Tshepiso 0
2   Amadasun Rosemary 0   1-0     Puthego Betty 2050
3   Edunwale Bimbo 0   0-1   WFM Mudongo Boikhutso 2038
12.41 94 Zimbabwe     1-2   73 Japan  
1   Mangarai Abigail 0   0-1   WIM Watai Miyoko 2050
2   Makumbe Tiritoga 0   -     Nakagawa Emiko 2018
3   Makumbe Wadzanai 0   -     Matsuo Akemi 0
12.42 82 New Zealand     2-1   86 Zambia  
1   Smith Vivian 0   1-0     Mutale Elizabeth 0
2   Otene Edith 0   0-1     Nangwale Linda 0
3   Charmova Evgenia 0   1-0     Chilufya Mumba 0
12.43 78 Barbados     2-   85 Angola  
1   Greenidge Nathali 2019   1-0     Duarte Eduarda 0
2   Corbin Rashida 0   -     Mendes Nair 0
3   Blenman Rashaana 0   1-0     Afonso Flora 0
12.44 83 Puerto Rico     3-0   87 Yemen  
1   Martorell Joyce 0   1-0     Al-Qershi Buthaina 0
2   Oguendo Chrissy 0   1-0     Merfat Nasher Saed 0
3   Basem-Hassan Miriam 0   1-0     Nadmiha Othman 0
12.45 54 IBCA     1-2   38 Australia  
1 WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2271   -   IM Berezina Irina 2264
2   Stolarczyk Anna 2067   0-1   WIM Phan-Koshnitsky Ngan 2178
3   Debowska Teresa 0   -   WIM Dekic Biljana 2130