35th Chess Olympiad Bled 2002 - Round 11

MEN

11.1 8 Germany   -3 1 Russia  
1 GM Lutz Christopher 2645 0-1 GM Kasparov Garry 2838
2 GM Graf Alexander 2635 0-1 GM Grischuk Alexander 2702
3 GM Dautov Rustem 2617 - GM Morozevich Alexander 2707
4 GM Bischoff Klaus 2554 0-1 GM Svidler Peter 2690
11.2 6 England   1-2 2 Hungary  
1 GM Adams Michael 2745 - GM Leko Peter 2743
2 GM Short Nigel 2684 - GM Polgar Judit 2685
3 GM McShane Luke 2546 - GM Almasi Zoltan 2672
4 GM Conquest Stuart 2537 0-1 GM Acs Peter 2591
11.3 7 China   2-2 3 Ukraine  
1 GM Ye Jiangchuan 2667 - GM Ponomariov Ruslan 2743
2 GM Xu Jun 2643 - GM Ivanchuk Vassily 2709
3 GM Zhang Zhong 2620 - GM Eingorn Vereslav 2600
4 GM Bu Xiangzhi 2601 - GM Moiseenko Alexander 2570
11.4 19 Bosnia and Herzegovina   1-2 28 Croatia  
1 GM Nikolic Predrag 2661 - GM Kozul Zdenko 2565
2 GM Atalik Suat 2575 0-1 GM Cvitan Ognjen 2562
3 GM Kurajica Bojan 2548 - GM Zelcic Robert 2554
4 GM Dizdarevic Emir 2520 - GM Sulava Nenad 2551
11.5 16 Sweden   1-3 15 Georgia  
1 GM Agrest Evgenij 2607 0-1 GM Sturua Zurab 2536
2 GM Hector Jonny 2590 - GM Mchedlishvili Mikheil 2551
3 IM Berg Emanuel 2535 - IM Izoria Zviad 2572
4 GM Hillarp Persson Tiger 2493 0-1 IM Gagunashvili Merab 2538
11.6 27 Slovakia   2-2 35 Greece  
1 GM Movsesian Sergei 2651 1-0 GM Papaioannou Ioannis 2587
2 GM Ftacnik Lubomir 2603 0-1 IM Halkias Stelios 2528
3 GM Timoscenko Gennadij 2509 - GM Nikolaidis Ioannis 2495
4 GM Plachetka Jan 2444 - IM Vouldis Angelos 2526
11.7 4 Israel   2-1 31 Lithuania  
1 GM Gelfand Boris 2704 - GM Rozentalis Eduardas 2563
2 GM Smirin Ilia 2683 1-0 GM Kveinys Aloyzas 2530
3 GM Sutovsky Emil 2657 1-0 IM Zagorskis Darius 2481
4 GM Avrukh Boris 2595 0-1 IM Sakalauskas Vaidas 2450
11.8 5 Netherlands   2-2 11 France  
1 GM Van Wely Loek 2681 0-1 GM Bacrot Etienne 2653
2 GM Sokolov Ivan 2684 - GM Dorfman Josif 2617
3 GM Tiviakov Sergei 2631 1-0 GM Degraeve Jean-Marc 2575
4 GM Nijboer Friso 2556 - GM Bauer Christian 2562
11.9 12 Poland   3-1 29 Denmark  
1 GM Macieja Bartlomiej 2615 - GM Nielsen Peter Heine 2620
2 GM Socko Bartosz 2569 - GM Schandorff Lars 2546
3 IM Miton Kamil 2564 1-0 IM Mortensen Erling 2458
4 GM Markowski Tomasz 2549 1-0 IM Pedersen Nicolai Vesterbaek 2495
11.10 24 India   2-2 33 FYR Macedonia  
1 GM Harikrishna P 2551 0-1 GM Georgiev Kiril 2658
2 IM Ganguly Surya Shekhar 2531 - GM Georgiev Vladimir 2501
3 GM Kunte Abhijit 2493 - GM Mitkov Nikola 2529
4 IM Ramesh R B 2475 1-0 GM Nedev Trajce 2481
11.11 9 Armenia   3- 18 Cuba  
1 GM Akopian Vladimir 2689 1-0 GM Bruzon Lazaro 2613
2 GM Lputian Smbat 2627 1-0 GM Dominguez Lenier 2608
3 GM Asrian Karen 2597 1-0 GM Delgado Neuris 2539
4 GM Minasian Artashes 2560 - GM Nogueiras Jesus 2528
11.12 20 Azerbaijan   1-3 30 Yugoslavia  
1 GM Radjabov Teimour 2628 0-1 GM Ljubojevic Ljubomir 2557
2 GM Gashimov Vugar 2580 0-1 GM Damljanovic Branko 2550
3 GM Guseinov Kadir 2513 0-1 GM Ivanisevic Ivan 2537
4 IM Maherramzade Javad 2469 1-0 GM Ilincic Zlatko 2527
11.13 34 Moldova   -3 44 Canada  
1 GM Bologan Viktor 2627 - GM Lesiege Alexandre 2531
2 GM Iordachescu Viorel 2567 0-1 FM Charbonneau Pascal 2427
3 GM Svetushkin Dmitry 2505 0-1 IM Teplitsky Yan 2455
4 IM Soltanici Ruslan 2408 0-1 IM Bluvshtein Mark 2449
11.14 50 Bangladesh   2-1 14 Romania  
1 GM Rahman Ziaur 2523 1-0 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2613
2 GM Murshed Niaz 2443 0-1 GM Istratescu Andrei 2615
3 IM Reefat Bin-Sattar 2448 1-0 GM Marin Mihail 2556
4 IM Hossain Enamul 2396 - GM Nevednichy Vladislav 2555
11.15 17 Czech Republic   2-2 39 Kazakhstan  
1 GM Hracek Zbynek 2607 - GM Kotsur Pavel 2579
2 GM Babula Vlastimil 2590 - GM Sadvakasov Darmen 2538
3 GM Oral Tomas 2546 - IM Kostenko Petr 2501
4 GM Haba Petr 2534 - IM Egorov Evgeni 2446
11.16 65 Turkmenistan   2-1 10 United States  
1 IM Kakageldyev Amanmurad 2468 - GM Kaidanov Gregory 2646
2 FM Annaberdiev Meilis 2305 0-1 GM Seirawan Yasser 2629
3 FM Ovezov Artek 2353 1-0 GM Benjamin Joel 2609
4 IM Odeev Handszar 2461 1-0 GM Ivanov Alexander 2527
11.17 51 Colombia   -3 22 Spain  
1 IM Alzate Dario 2432 0-1 GM Illescas Miguel 2585
2   Cuartas Jaime Alexander 2435 0-1 GM Romero Holmes Alfonso 2524
3   Mosquera Miguel 2384 - GM Magem Badals Jordi 2506
4   Uribe Mauricio 2364 0-1 IM Arizmendi Julen 2510
11.18 41 Norway   1-2 52 Finland  
1 GM Gausel Einar 2511 1-0 GM Kallio Heikki 2471
2   Lie Kjetil A 2421 - IM Karttunen Mika 2413
3 FM Bae Torstein 2370 0-1 IM Sammalvuo Tapani 2437
4   Hersvik Daniel 2311 0-1 FM Nyysti Sampsa 2410
11.19 47 Italy   1-3 42 Philippines  
1 GM Godena Michele 2506 0-1 GM Torre Eugenio 2523
2 IM Braga Fernando 2434 0-1 GM Antonio Rogelio 2507
3 IM Bellini Fabio 2486 1-0 GM Villamayor Buenaventura 2503
4 IM D'Amore Carlo 2440 0-1 IM Paragua Mark 2476
11.20 21 Belarus   2-1 38 Estonia  
1 GM Aleksandrov Aleksej 2621 - GM Ehlvest Jaan 2600
2 IM Azarov Sergei 2520 1-0 IM Veingold Aleksandr 2476
3 GM Dydyshko Viacheslav 2539 -   Kanep Meelis 2389
4 GM Kupreichik Viktor 2485 -   Leito Priit 2347
11.21 25 Switzerland   2-1 23 Uzbekistan  
1 GM Korchnoi Viktor 2634 - GM Kasimdzhanov Rustam 2653
2 GM Pelletier Yannick 2587 1-0 GM Safin Shukhrat 2542
3 GM Gallagher Joseph 2540 - GM Dzhumaev Marat 2495
4 IM Jenni Florian 2483 - IM Vakhidov Tahir 2545
11.22 48 Portugal   1-3 13 Slovenia-A  
1 GM Galego Luis 2506 - GM Beliavsky Alexander 2650
2 IM Damaso Rui 2427 0-1 GM Mikhalchishin Adrian 2542
3 FM Fernando Diogo 2408 - GM Sermek Drazen 2590
4 IM Rocha Sergio 2390 0-1 GM Pavasovic Dusko 2581
11.23 26 Brazil   2-1 57 Tajikistan  
1 GM Vescovi Giovanni 2614 - FM Amonatov Farrukh 2518
2 GM Mecking Henrique 2548 - IM Nazarov Anvar 2395
3 GM Lima Darcy 2533 1-0   Khouseinov Rashid 2331
4 IM Matsuura Everaldo 2453 -   Mamadshoev Marat 2263
11.24 62 Paraguay   1-3 36 Latvia  
1 GM Franco Ocampos Zenon 2504 - GM Kengis Edvins 2570
2 FM Peralta Eduardo 2355 0-1 GM Miezis Normunds 2523
3 FM Sosa Harrison Jorge 2311 0-1 GM Krakops Maris 2530
4 FM Kropff Ricardo 2308 - IM Starostits Ilmars 2398
11.25 53 Peru   1-3 43 Iceland  
1 GM Granda Zuniga Julio 2605 1-0 GM Stefansson Hannes 2566
2 IM Belli Mario 2401 0-1 GM Gretarsson Helgi Ass 2508
3 FM Esplana Christian 2352 0-1 GM Thorhallsson Throstur 2443
4 FM Cruz Filemon 2363 0-1 IM Kristjansson Stefan 2431
11.26 63 Kyrgyzstan   1-3 32 Bulgaria  
1 IM Magai Vladimir 2531 - GM Spasov Vasil 2591
2   Sidorenko Alexei 2324 0-1 GM Delchev Aleksander 2560
3   Shukuraliev Aldis 0 0-1 IM Radulski Julian 2487
4   Maznitsin Andrey 2132 - IM Petrov Marijan 2513
11.27 61 Albania   -3 37 Argentina  
1 GM Dervishi Erald 2513 - GM Ricardi Pablo Osvaldo 2550
2 IM Seitaj Ilir 2406 0-1 GM Zarnicki Pablo Adrian 2535
3 FM Karkanaqe Ilir 2375 0-1 IM Peralta Fernando 2497
4   Mehmeti Dritan 2302 0-1 IM Slipak Sergio David 2491
11.28 67 Austria   2-2 49 Ireland  
1 IM Volkmann Friedrich 2435 - GM Baburin Alexander 2580
2 IM Danner Georg 2370 1-0 IM Kelly Brian 2451
3 IM Baumegger Siegfried 2359 0-1 IM Quinn Mark 2429
4 IM Hoelzl Franz 2372 - IM Orr Mark 2332
11.29 58 Chile   1-3 56 Belgium  
1 GM Morovic Ivan 2549 0-1 IM Cekro Ekrem 2432
2 IM Valenzuela Luis 2423 - IM Vanderstricht Geert 2403
3 FM Salas Cristian 2356 - FM Geenen Marc 2360
4 IM Michel Yunis Christian 2326 0-1 FM Van Beers Eddy 2331
11.30 64 Egypt   3-1 77 Andorra  
1 FM Abdel Razik Khaled 2354 - IM De La Riva Oscar 2515
2 IM Ezat Mohamed 2375 1-0 FM Simonet Marc 2304
3 IM Labib Ibrahim Hasan 2432 1-0 FM Gallego Ruben 2269
4 FM Sameeh Hany 2375 -   Jose Queralto Daniel 2196
11.31 75 Slovenia-B   2-1 45 Scotland  
1 FM Sebenik Matej 2414 - GM Rowson Jonathan 2547
2 FM Borisek Jure 2401 - GM Motwani Paul 2525
3   Bratovic Blaz 2293 1-0 IM Shaw John 2484
4   Sakelsek Tadej 2296 - IM Bryson Douglas 2388
11.32 74 Qatar   2-1 54 Iran  
1 GM Al-Modiahki Mohamad 2550 - GM Ghaem Maghami Ehsan 2511
2 IM Al Sayed Mohamad N 2435 1-0   Mallahi Amir 2406
3 FM Nezad Husein Aziz 2315 1-0   Mahjoob Zardast Morteza 2393
4   Al-Tamimi Hamad 2169 0-1   Ardeshi Mehrdad 2321
11.33 83 Iraq   2-1 55 Indonesia  
1 IM Jwad Ahmad Aziz 2288 - IM Situru Nathanael 2377
2 FM Gattea Ali 2278 -   Megaranto Susanto 2420
3   Abdulwahap Ahmed 2265 1-0 FM Irwanto Sadikin 2416
4   Haidar A. Jaefr 2238 - FM Wahono Awam 2386
11.34 60 Mexico   1-2 68 Ecuador  
1 IM Estrada Julian 2345 - IM Matamoros Franco Carlos S 2459
2 IM Espinosa Rafael 2414 - IM Mieles Palau Daniel 2416
3 IM Garmendez Florentino 2408 0-1 FM Munoz Sanchez Miguel 2305
4 IM Frey Kenneth 2405 -   Santos Flores Alberto 2364
11.35 70 Costa Rica   1-2 71 Venezuela  
1 IM Minero Pineda Sergio 2396 1-0 IM Alvarez Johan 2382
2 IM Ramirez Alejandro 2421 - IM Sequera Jose 2378
3   Maynard Francis 2276 0-1 IM Rohl Juan 2379
4   Bermudez Sergio 2160 0-1 IM Ostos Julio 2328
11.36 40 Vietnam   3- 73 ICSC  
1 GM Dao Thien Hai 2547 1-0 GM Grechihin Valery 2543
2 GM Tu Hoang Thong 2507 -   Georgiev Veselin 2310
3 GM Nguyen Anh Dung 2540 1-0 IM Salov Sergei 2297
4   Nguyen Thanh Son 2450 1-0 FM Collutiis Duilio 2332
11.37 46 Australia   4-0 79 IPCA  
1 GM Rogers Ian 2557 1-0 IM Obodchuk Andrei 2423
2 GM Johansen Darryl K 2512 1-0 IM Bieluczyk Bogdan 2257
3   Speck Nick 2371 1-0   Yarmonov Igor 2355
4 IM Gluzman Mikhail 2417 1-0   Vodyasov Evgeny 2227
11.38 97 Angola   1-2 81 Bolivia  
1   Agnelio Amorin 2266 - FM Zambrana Osvaldo 2367
2 IM Sousa Armindo 2214 - IM Cueto Chajtur Johnny 2400
3 IM Aderito Pedro 2262 -   Sustach Marcos Anton 2225
4   Ribeiro Abilio 0 0-1   Ferrufino Boris 2189
11.39 96 Luxembourg   4-0 110 Botswana  
1 FM Mossong Hubert 2200 1-0   Ndawana Mosenya 2057
2   Wagener Claude 2199 1-0   Pitlagano Tebogo 2033
3   Brittner Serge 2182 1-0   Molale Ofentse 2159
4   Gengler Pierre 2154 1-0   Njobvu Ignatius 2169
11.40 93 Lebanon   2-2 91 United Arab Emirates  
1 IM Eid Fadi 2392 1-0 FM Othman Moussa 2360
2 FM Najjar Ahmad 2318 1-0 FM Abdul Majeed Mohamed 2259
3   Kassis Antoine 2190 0-1   Saud Mohamed 2199
4   Sakr Nassim 2174 0-1 FM Jasim Saleh 2240
11.41 90 Algeria   -3 59 Slovenia-C  
1   Arab Adlane 2227 0-1 IM Tratar Marko 2471
2 IM Sebih Kamel 2323 0-1 IM Podlesnik Bogdan 2385
3 IM Henni Mohamed 2265 - IM Jelen Igor 2362
4   Goutali Tarek 2126 0-1 IM Barle Janez 2350
11.42 72 Mongolia   2-2 85 Cyprus  
1 GM Sharavdorj Dashzeveg 2418 0-1 GM Kotronias Vasilios 2561
2 GM Hatanbaatar Bazar 2439 1-0   Thomas Nicholas 2236
3   Adyatomor Choijiljav 2201 0-1   Klerides Paris 2183
4 FM Surendorj Handsuren 2308 1-0   Papatryfonos Constantinos 2040
11.43 78 Dominican Republic   1-2 88 Zambia  
1 IM Mateo Ramon 2420 1-0 IM Simutowe Amon 2383
2 IM Dominiguez Jose M 2323 0-1   Chumfwa Stanley 2252
3   Alvarado Nelson 2313 - FM Lungu Nase 2282
4   Montes de Oca Alexis 2283 0-1   Lungu Malupande 2295
11.44 66 Singapore   2-1 82 Tunisia  
1 GM Wu Shaobin 2544 1-0 GM Belkhodja Slim 2497
2 GM Wong Meng-Kong 2496 - IM Kaabi Mejdi 2383
3 IM Chan Peng-Kong 2373 -   Doghri Nabil 2325
4   Tan Chor-Chuan 2182 -   Chikhaoui Walid 0
11.45 108 Nigeria   2-1 84 Uruguay  
1   Olape Bunmi 2216 1-0 IM Roselli Mailhe Bernardo 2446
2   Allor Chucks 0 -   Granara Barreto Sebastian 2315
3   Adebayo Adegboyega 2180 1-0   Larrea Manuel 2184
4 IM Aikhoje Odion 2305 0-1   Escofet Jaime 2204
11.46 86 Faroe Islands   2-1 103 Sri Lanka  
1 IM Rodgaard John 2345 1-0   De Silva Nirosh 2236
2 FM Olsen Heini 2248 -   Wijesurija G Laxman 2189
3   Nolsoe Eydun 2236 1-0   Pieris T D R 2140
4   Poulsen Martin 2160 0-1   Russell M K A 2243
11.47 94 Wales   2-1 109 Yemen  
1 FM Williams Leighton 2288 1-0   Saed Khaled 0
2   Jones Richard S 2246 1-0   Al Halila Aliabdo 0
3   Evans-Quek Suan-Shiau 2274 -   Faraj Yahya Saleh 2222
4   Rayner Francis 2219 0-1   Alqudaimi B.A. 2267
11.48 116 Liechtenstein   -3 101 Malaysia  
1   Mannhart Marcel 2183 0-1 FM Wong Zi Jing 2297
2   Frick Renato 2161 0-1   Lim Yee-Weng 2202
3   Guller Andras 2115 -   Gregory Lau Beng Hock 0
4   Studer Kurt 0 0-1   Ismail Ahmad 2128
11.49 80 New Zealand   2-1 128 Japan  
1 FM Kulashko Aleksei 2400 -   Gonda Gentaro 2223
2 FM Smith Robert W 2257 1-0   Kato Takeshi 0
3 FM Wastney Scott 2266 1-0   Iwasaki Yudai 0
4   Dowden R Anthony 2191 0-1   Nanjo Ryosuke 0
11.50 112 Palestine   1-2 102 Monaco  
1   Moussa Alaa-Eddine 2218 - FM Kuntz Pierre 2200
2   Kayle Charles 2084 0-1   Gentilleau Jean-Philippe 2224
3   Barakat Rafic 2054 1-0   Kesmaecker Philippe 2274
4   Mawed Mahamad 2186 0-1   Van Hoolandt Patrick 2173
11.51 104 Trinidad and Tobago   2-2 114 Bahrain  
1 FM Harper Ryan 2248 0-1   Almannai Dafi Ibrahim 0
2   Ramsingh Yogendranath 2200 0-1   Al-Ghasra Ali 2157
3   Cave Christo 2264 1-0   Abdul Gaffar Jamal 2120
4   Singh Ravishen 0 1-0   Al Afoo Shaker 2200
11.52 115 Uganda   2-1 106 Malta  
1   Kantinti Shadrack 2200 -   Pace Colin 2171
2   Kawuma Steven Male 2053 1-0   Vella Duncan 2200
3   Wanderema Ignatius 0 -   Abela Daniel 0
4   Munanira Isaac 0 -   Grech Joseph 2205
11.53 131 Honduras   0-4 87 South Africa  
1   Medina Ricardo 0 0-1 IM Gluckman David 2384
2   Martinez Daniel 0 0-1 FM Solomon Kenny 2331
3   Hernandez Hector 0 0-1   Gluckman Jonathan 0
4   Duron Mario 0 0-1   Kromhout Ewan 0
11.54 113 Jersey   0-4 95 Thailand  
1   Hawes Jonathan 2141 0-1 FM Saeheng Boonsueb 2306
2   Khan Mohammed 2193 0-1   Jiravorasuk Banjuab 2255
3   Simmons Matthew 0 0-1   Thamtavatvorn Taweechai 2128
4   Boxall Graham 0 0-1   Unsomsri Thongchai 2048
11.55 122 Libya   1-3 99 Barbados  
1   Mahdia Farage 0 - FM Szmetan Ricardo 2282
2   Asabri Hussien 2326 0-1 FM Corbin Philip 2255
3   Elbaruni Mohamed 0 0-1 FM Warner Delisle 2232
4   Elhaj Nizar 0 -   Elson Askari 2138
11.56 118 Ethiopia   2-1 98 Jamaica  
1   Wondimu Dawit 2200 0-1   Matthews Shane 2239
2   Alemu Fikreselassie 0 1-0   Rowe Duane 2195
3   Abera Yimam 0 1-0   Wheeler Robert 2169
4   Molla Mekitew 0 -   Smith Mark 0
11.57 124 Zimbabwe   3-1 130 Hong Kong  
1   Gwaze Robert 2280 1-0   Borigas Edwin 0
2   Chipanga Takaedza 0 1-0   Chau SM 0
3   Luberto Michael 0 1-0   Kiernan Mark 2103
4   Karumazondo Rangarirai 0 0-1   Wong Lionel 0
11.58 100 Nicaragua   2-1 111 Netherlands Antilles  
1   Davila Carlos 2349 1-0   Neumann Han H W M 2211
2 FM Barrios Ramon 2268 -   Mensing Fabio 2200
3   Bendana Guy Dr 2198 -   Dekker Marvin 0
4   Lopez Wendel 0 -   Paricharak Shardul 0
11.59 135 Brunei   1-2 138 Mauritius  
1   Pg Mohd Omar Ak Hirawan 0 -   Phillips Roy Jean Noel 2204
2   Pg Mohd Omar Ak Hira 0 0-1   Li Ying Patrick 0
3   Pg Mohd Omar Ak Qadri 0 -   Chinasamy Deevarajan 0
4   Yap Choow Tun 0 -   Bhowany Koomaren 0
11.60 107 Macau   1-2 134 Aruba  
1   Silveirinha Jose Antonio C 2150 1-0   Croes Octavio 0
2   Chang Hon Kun 2173 0-1   Pesqueira Jose 0
3   Fesalbon Rolando 2200 -   Carter Leonardo 0
4   Mak Keng Kei 2033 0-1   da Silva John 0
11.61 121 Namibia   3-1 129 Panama  
1 FM Mueller Leonhard 2211 1-0   Matthews Brian 0
2   Nakapunda Otto 2141 -   Sosa Nestor 0
3   Eichab Charles 0 1-0   Carrera Alhan 0
4   Jorrit Kirsten 0 -   Cedeno Ahmed 2104
11.62 123 Kenya   1-2 105 Surinam  
1   Ateka Nathan 0 -   Matoewi Roger 2216
2   Mukabi John 2123 0-1   Gajadin Dewperkash 2192
3   Makatia Alex 0 1-0   Siban Michael 2025
4   Gateri Martin 0 0-1   Kuslan Cusrato 2205
11.63 133 Afghanistan   2-2 117 Brit. Virgin Islands  
1   Kooshani Mahbuboollah 0 0-1 FM Van Tilbury Craig 2283
2   Sadiqi Abdul Razaq 0 0-1   Hook William 2138
3   Ibrahim Ismail 0 1-0   Pickering Henry 0
4   Ayyoubi Saifudin 0 1-0   Christopher Art 0
11.64 126 Guernsey   1-3 127 Papua New Guinea  
1   Hamperl Fred 0 -   Albis Jeppers 0
2   Cummins John 0 0-1   Press Shaun 2057
3   Curtis Paul 0 -   Luga Alan 0
4   de Lisle Daniel 0 0-1   Marcos Joselito 0
11.65 125 San Marino   4-0 141 US Virgin Islands  
1   Righi Egio 2130 1-0   Wilkenson Sinclair 0
2   Grassi Enrico 2117 1-0   Jackson Francis 0
3   Volpinari Danilo 2048 1-0   Besse Timothy 0
4   Piva Michele 0 1-0   Heywood Julius 0
11.66 132 Bermuda   3-1 139 Rwanda  
1   Faulks Nick 2041 1-0   Mutabazi Fidele 0
2   Rideout Dan 0 1-0   Murara Maxence 0
3   Miller Bobby 0 1-0   Ngarambe Rugema 0
4   Freeman Nigel 0 0-1   Niyontegereje Edison 0
11.67 89 IBCA   1-3 76 Turkey  
1 IM Dukaczewski Piotr 2342 0-1 FM Bayram Yakup 2313
2 IM Bjerring Kai 2265 1-0 FM Atakisi Umut 2340
3   Gunajew Rafal 2213 0-1 FM Erdogdu Mert 2318
4   Mlacnik Franc 2118 0-1   Yeke Serkan 2280

WOMEN

11.1 2 Georgia     -2   9 Poland  
1 GM Chiburdanidze Maia 2497   -   WGM Radziewicz Iweta 2421
2 WGM Ioseliani Nana 2491   0-1   WGM Dworakowska Joanna 2389
3 WGM Arakhamia-Grant Ketevan 2413   0-1   WGM Socko Monika 2354
11.2 6 Romania     -2   1 China  
1 WGM Peptan Corina 2479   -   GM Zhu Chen 2509
2 WGM Olarasu Gabriela 2307   0-1   WGM Xu Yuhua 2473
3 WIM Calotescu Cristina 2324   0-1   WGM Zhao Xue 2367
11.3 3 Russia     2-1   10 Germany  
1 WGM Matveeva Svetlana 2465   1-0   WGM Kachiani-Gersinska Ketino 2439
2 WGM Kosteniuk Alexandra 2455   0-1   WGM Paehtz Elisabeth 2349
3 WGM Kosintseva Tatiana 2427   1-0   WGM Borulya Ekaterina 2348
11.4 16 Armenia     2-   11 United States  
1 WGM Danielian Elina 2389   -   WIM Krush Irina 2403
2 WGM Mkrtchian Lilit 2409   1-0   WIM Baginskaite Camilla 2365
3   Galojan Lilit 2236   1-0   WIM Shahade Jennifer 2331
11.5 13 Hungary     2-1   4 Ukraine  
1 WGM Vajda Szidonia 2365   1-0   WGM Zhukova Natalia 2436
2 WGM Dembo Yelena 2375   -   WGM Vasilevich Tatjana 2415
3 WGM Gara Anita 2315   -   WGM Gaponenko Inna 2411
11.6 20 Slovakia     1-2   5 Bulgaria  
1 WGM Pokorna Regina 2362   -   WGM Aleksieva-Collas Silvia 2342
2 WGM Hagarova Zuzana 2333   -   WGM Voiska Margarita 2354
3   Ciganikova Andrea 2170   0-1   WGM Velcheva Maria 2303
11.7 7 Yugoslavia     1-1   18 India  
1 WGM Bojkovic Natasa 2424   0-1   WGM Vijayalakshmi Subbaraman 2394
2 WGM Prudnikova Svetlana 2407   -   WIM Ramaswamy Aarthie 2271
3 WGM Chelushkina Irina 2378   1-0   WIM Swathi Ghate 2247
11.8 17 Moldova     0-3   14 Vietnam  
1 WGM Petrenko Svetlana 2349   0-1   WGM Hoang Thanh Trang 2420
2 WGM Sheremetieva Marina 2329   0-1     Nguyen Thi Thanh An 2316
3 WGM Agababean Naira 2353   0-1   WFM Le Thi Phuong Lien 2180
11.9 8 France     2-1   33 Uzbekistan  
1 WGM Skripchenko-Lautier Almira 2497   1-0   WFM Son Olga 2169
2 WIM Sebag Marie 2362   0-1     Khamrakulova Iroda 2214
3 WIM Nepeina-Leconte Maria 2329   1-0   WIM Khegai Angela 2220
11.10 30 Kazakhstan     1-2   26 Azerbaijan  
1 WGM Sergeeva Maria 2350   1-0   WGM Velikhanli Firuza 2304
2   Zigangirova Sofya 2241   0-1   WIM Shukurova Meihriban 2243
3   Aketaeva Dana 2127   0-1   WIM Mamedjarova Zeinab 2259
11.11 23 Israel     1-1   22 Greece  
1 WGM Klinova Masha 2374   -   WGM Botsari Anna-Maria 2320
2 WGM Borsuk Angela 2255   0-1   WGM Makropoulou Marina 2272
3 WFM Botvinnik Irina 2187   1-0   WIM Fakhiridou Ekaterini 2313
11.12 28 Mongolia     2-1   27 Belarus  
1 WFM Anhchimeg Bayanmonh 2216   -   WGM Lagvilava Genrieta 2284
2 WIM Mongontuul Bathuyag 2375   1-0   WIM Popova Natalija 2247
3   Batchimeg Tuvshintogs 2140   -     Sharevich Anna 2257
11.13 37 Switzerland     1-2   21 Cuba  
1 WGM Hund Barbara 2285   0-1   WGM Arribas Robain Maritza 2348
2 WIM Heinatz Gundula 2232   1-0   WIM Frometa Zirka 2248
3   Seps Monika 2067   0-1   WGM Ramon Pita Vivian 2247
11.14 19 Czech Republic     2-   35 Estonia  
1 WGM Jackova Jana 2361   1-0   WIM Fomina Tatyana 2235
2 WGM Krupkova Petra 2296   -   WIM Piarnpuu Leili 2230
3 WIM Sikorova Olga 2292   1-0     Bashkite Viktoria 2136
11.15 46 Bosnia and Herzegovina     2-   38 Australia  
1 WFM Dengler Dijana 2107   1-0   WIM Phan-Koshnitsky Ngan 2178
2   Dimovski Aleksandra 2100   1-0   WIM Dekic Biljana 2130
3   Ivanovic Jelena 2041   -   WIM Moylan Laura 2066
11.16 12 England     2-1   50 Slovenia-C  
1 WGM Hunt Harriet 2406   1-0   WIM Ankerst Milka 2140
2 WGM Houska Jovanka 2397   0-1   WFM Stevanec Lea 2111
3 WIM Sheldon Ruth 2288   1-0     Orel Karmen 1917
11.17 15 Netherlands     3-0   56 Kyrgyzstan  
1 WGM Bosboom-Lanchava Tea 2341   1-0   WIM Ostry Irina 2232
2   Schuurman Petra 2274   1-0     Samaganova Alexandra 2041
3   Hamelink Desiree 2188   1-0     Tilenbaeva Janyl 0
11.18 31 Croatia     1-1   24 Spain  
1 WGM Medic Mirjana 2288   -   WIM Calzetta Monica 2239
2 WIM Macek Vlasta 2222   -   WIM Hernandez Yudania 2267
3 WIM Jelica Mara 2189   -   WFM Timon Piote Silvia 2193
11.19 53 Iran     2-   39 Venezuela  
1   Pourkashiyan Atousa 2161   1-0   WIM Sanchez Castillo Sarai 2180
2 WIM Paridar Shadi 2132   1-0   WIM Martinez Aleidi Josefina 2203
3   Salman Mahini Mona 0   -   WIM Sanchez Aliris 2095
11.20 29 Slovenia-A     1-2   40 Philippines  
1 WIM Krivec Jana 2269   0-1   WIM Caoili Arianne 2309
2 WIM Kaps Darja 2224   0-1   WIM Mendoza Beverly 2132
3 WFM Srebrnic Ana 2241   1-0     Cruz Kathryn Ann 0
11.21 45 Denmark     1-1   32 Turkmenistan  
1 WIM Hoiberg Nina 2248   0-1   WGM Geldyeva Mekhri 2265
2   Vovk Oksana 2088   1-0   WFM Ovezova Maisa 2214
3   Bekker-Jensen Anne 2034   -   WFM Hallaeva Bahar 2163
11.22 34 Argentina     2-   51 Brazil  
1 WFM Lujan Carolina 2226   1-0     Chang Suzana 2147
2 WFM Zuriel Marisa 2223   1-0   WFM Duarte Tatiana 2130
3 WFM Meza Anahi 2040   -   WIM Chaves Joara 2080
11.23 42 Finland     1-1   58 Bangladesh  
1 WIM Koskela Niina 2271   -   WFM Parveen Seyda Shabana 2124
2 WIM Rantanen Tanja 2166   0-1     Zakia Sultana 0
3   Walta Paivi 0   1-0     Khanam Afroza 2029
11.24 41 Sweden     1-2   25 Ecuador  
1 WIM Agrest Svetlana 2232   -   WGM Fierro Baquero Martha 2384
2 WIM Johansson Victoria 2165   0-1   WIM Vasquez Ramirez Rocio 2252
3   Andersson Christin 2120   -   WFM Moncayo Romero Evelyn 2173
11.25 36 Lithuania     3-0   55 Austria  
1   Sarakauskiene Zivile 2182   1-0     Sommer Sonja 2081
2   Varniene Rita 2160   1-0   WFM Horvath Maria 2059
3   Zaksaite Salomeja 2225   1-0     Kopinits Anna-Christina 2125
11.26 47 Canada     2-   49 Mexico  
1 WIM Starr Nava 2207   1-0   WIM Hernandez Yadira 2234
2   Kagramanov Dina 2088   1-0   WIM Guerrero Alejandra 2127
3   Khaziyeva Dinara 2102   -   WIM Garcia Edith 2018
11.27 57 Peru     2-   62 Scotland  
1 WIM Zapata Karen 2067   1-0   WFM Milligan Helen 2135
2   Calle Miryam 2091   1-0     Wilman Carey 2044
3   Estefany Esplana 0   -     Lang Heather 2058
11.28 60 Norway     2-1   48 FYR Macedonia  
1   Hagesaether Ellen 2151   1-0   WIM Koskoska Gabriela 2250
2   Bjerke Silje 2065   0-1   WFM Sekulovska Vesna 2119
3   Egeland Marte 0   1-0     Stoilkovska Sanja 2013
11.29 44 IPCA     -2   43 Slovenia-B  
1 WFM Shliahtich Galina 2197   0-1   WFM Rozic Vesna 2117
2   Tallova Ivana 2153   0-1     Mar Karmen 2279
3   Korelova Antonina 0   -   WFM Novak Ksenija 2111
11.30 59 Colombia     2-1   80 South Africa  
1 WIM Palao Maricela 2137   1-0     Pretorius Mignon 0
2   Ortiz Nadya 2159   1-0     Neethling Chrisna 0
3   Rivera Ingris 0   0-1     Bleazard Claire 0
11.31 52 Singapore     2-1   74 Dominican Republic  
1 WIM Petronic Sanja 2281   1-0     Perez Lucke Eneida 2054
2   Xu Yaping 2074   1-0     Munoz Dorisbel 0
3   Liu Yang 0   0-1     Adames Ariella 1943
11.32 81 Iraq     1-2   75 Iceland  
1   Sabah Moslem Raneen 0   1-0     Gretarsdottir Lilja 2025
2   Mohammed Jannar Worya 0   0-1     Ingolfsdottir Harpa 0
3   Muhamed Khatozen 0   0-1     Larusdottir Aldis 2020
11.33 84 Sri Lanka     2-   61 Chile  
1   Liyanagedara L.G.A. 0   1-0     Reyes Paula 2181
2   Mahawanththa M.D.D.T. 0   -     Caceres Marisol 0
3   Wijewardane M.C. 0   1-0     Berrios Delenis 2074
11.34 92 Jamaica     -2   65 Italy  
1   Palmer Maria 0   -     Ambrosi Eleonora 2059
2   Zhu Hui 0   0-1     Arnetta Maria Teresa 2050
3   Thomas Vanessa 0   0-1     Sirletti Sonia 0
11.35 66 Algeria     3-0   76 Nigeria  
1   Houli Asma 0   1-0     Teru Kemi 0
2 WIM Arouche Farida 2081   1-0     Glewis Pauline 2042
3   Toubal Wissan 2062   1-0     Amadasun Rosemary 0
11.36 72 Wales     2-   77 Albania  
1   Evans-Quek Debbie 2047   1-0     Driza Arta 0
2   Powell Annie 2018   -     Cima Rozana 2025
3   Blackburn Suzie 0   1-0     Pasku Roela 0
11.37 64 Malaysia     2-1   90 Costa Rica  
1   Siti Zulaikha 2019   -     Lowsky Sofia 0
2   Nie Lim Jean 2165   1-0     Da Bosco Carla 0
3   Lim Han Ying 0   -     Gonzales Eva 0
11.38 67 Lebanon     2-1   91 ICSC  
1 WIM Mouradian Knarik 2103   1-0     Rossinskaya Ljudmilla 0
2   Mouradian Suzan 0   -     Ryvova Anna 0
3   Makhlouf Youmna 0   -     Nazarova Olga 0
11.39 89 Brunei     2-1   71 Botswana  
1   Pg Mohd Omar Dk Qalila 0   1-0     Mokgacha Keitumetse 0
2   Zainal Farah Atiyah 0   0-1     Lopang Tshepiso 0
3   Pg Khashiem Dk Nadiah 0   1-0     Puthego Betty 2050
11.40 78 Barbados     -2   68 Luxembourg  
1   Corbin Rashida 0   0-1   WFM Bakalarz Grazyna 2098
2   Blenman Rashaana 0   -     Steil-Antoni Fiona 0
3   Prince Margaret 0   0-1     Conrardy-Janssen Clementine 0
11.41 85 Angola     0-3   69 Ireland  
1   Mendes Nair 0   0-1     Connolly Suzanne 2079
2   Afonso Flora 0   0-1     Quinn Deborrah 0
3   Gomes Edna 0   0-1     Shaughnessy Elisabeth 0
11.42 94 Zimbabwe     2-1   82 New Zealand  
1   Mangarai Abigail 0   -     Smith Vivian 0
2   Makumbe Tiritoga 0   1-0     Otene Edith 0
3   Makumbe Wadzanai 0   -     Charmova Evgenia 0
11.43 73 Japan     1-1   83 Puerto Rico  
1 WIM Watai Miyoko 2050   -     Oguendo Chrissy 0
2   Nakagawa Emiko 2018   0-1     Basem-Hassan Miriam 0
3   Matsuo Akemi 0   1-0     Martinez Natiska 0
11.44 86 Zambia     2-   87 Yemen  
1   Mutale Elizabeth 0   1-0     Al-Qershi Buthaina 0
2   Nangwale Linda 0   1-0     Merfat Nasher Saed 0
3   Chilufya Mumba 0   -     Nadmiha Othman 0
11.45 63 Turkey     0-3   54 IBCA  
1   Yildiz Betul Cemre 2117   0-1   WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2271
2   Bayrak Asli 1869   0-1     Stolarczyk Anna 2067
3   Keskin Serap 2007   0-1     Debowska Teresa 0