35th Chess Olympiad Bled 2002 - Round 10

ΜΕΝ

10.1 1 Russia   3-1 7 China  
1 GM Kasparov Garry 2838 1-0 GM Ye Jiangchuan 2667
2 GM Grischuk Alexander 2702 ½-½ GM Xu Jun 2643
3 GM Khalifman Alexander 2690 1-0 GM Zhang Zhong 2620
4 GM Morozevich Alexander 2707 ½-½ GM Bu Xiangzhi 2601
10.2 2 Hungary   2½-1½ 19 Bosnia and Herzegovina  
1 GM Leko Peter 2743 ½-½ GM Nikolic Predrag 2661
2 GM Polgar Judit 2685 ½-½ GM Atalik Suat 2575
3 GM Almasi Zoltan 2672 1-0 GM Kurajica Bojan 2548
4 GM Ruck Robert 2572 ½-½ GM Dizdarevic Emir 2520
10.3 6 England   3-1 24 India  
1 GM Adams Michael 2745 1-0 GM Sasikiran Krishnan 2670
2 GM Short Nigel 2684 1-0 GM Harikrishna P 2551
3 GM Speelman Jonathan 2583 ½-½ IM Ganguly Surya Shekhar 2531
4 GM Conquest Stuart 2537 ½-½ IM Ramesh R B 2475
10.4 28 Croatia   2-2 27 Slovakia  
1 GM Kozul Zdenko 2565 ½-½ GM Movsesian Sergei 2651
2 GM Cvitan Ognjen 2562 ½-½ GM Ftacnik Lubomir 2603
3 GM Zelcic Robert 2554 ½-½ GM Timoscenko Gennadij 2509
4 GM Sulava Nenad 2551 ½-½ IM Manik Mikulas 2419
10.5 3 Ukraine   2½-1½ 12 Poland  
1 GM Ponomariov Ruslan 2743 1-0 GM Krasenkow Michal 2651
2 GM Ivanchuk Vassily 2709 ½-½ GM Macieja Bartlomiej 2615
3 GM Baklan Vladimir 2607 ½-½ IM Miton Kamil 2564
4 GM Moiseenko Alexander 2570 ½-½ GM Kempinski Robert 2532
10.6 15 Georgia   2½-1½ 5 Netherlands  
1 GM Azmaiparashvili Zurab 2666 ½-½ GM Van Wely Loek 2681
2 GM Mchedlishvili Mikheil 2551 ½-½ GM Sokolov Ivan 2684
3 IM Izoria Zviad 2572 ½-½ GM Tiviakov Sergei 2631
4 IM Gagunashvili Merab 2538 1-0 GM Van Den Doel Erik 2594
10.7 8 Germany   3½-½ 17 Czech Republic  
1 GM Lutz Christopher 2645 ½-½ GM Hracek Zbynek 2607
2 GM Graf Alexander 2635 1-0 GM Babula Vlastimil 2590
3 GM Dautov Rustem 2617 1-0 GM Navara David 2567
4 GM Bischoff Klaus 2554 1-0 GM Vokac Marek 2507
10.8 11 France   2-2 4 Israel  
1 GM Bacrot Etienne 2653 ½-½ GM Gelfand Boris 2704
2 GM Sokolov Andrei 2587 0-1 GM Smirin Ilia 2683
3 GM Degraeve Jean-Marc 2575 1-0 GM Sutovsky Emil 2657
4 GM Bauer Christian 2562 ½-½ GM Huzman Alexander 2595
10.9 16 Sweden   2½-1½ 9 Armenia  
1 GM Andersson Ulf 2599 ½-½ GM Lputian Smbat 2627
2 GM Agrest Evgenij 2607 ½-½ GM Asrian Karen 2597
3 GM Hector Jonny 2590 ½-½ GM Sargissian Gabriel 2568
4 GM Hillarp Persson Tiger 2493 1-0 GM Anastasian Ashot 2555
10.10 44 Canada   2-2 20 Azerbaijan  
1 GM Lesiege Alexandre 2531 ½-½   Mamedyarov Shakhriyaz 2580
2 FM Charbonneau Pascal 2427 0-1 GM Gashimov Vugar 2580
3 IM Bluvshtein Mark 2449 1-0 IM Ibrahimov Rasul 2466
4 IM Hebert Jean 2425 ½-½ IM Maherramzade Javad 2469
10.11 29 Denmark   2½-1½ 39 Kazakhstan  
1 GM Nielsen Peter Heine 2620 1-0 GM Sadvakasov Darmen 2538
2 GM Schandorff Lars 2546 ½-½ IM Kostenko Petr 2501
3 GM Hansen Sune Berg 2555 ½-½   Sadykov Rustem 2400
4 IM Pedersen Nicolai Vesterbaek 2495 ½-½   Ibraev Nurlan 2398
10.12 35 Greece   3-1 41 Norway  
1 GM Banikas Hristos 2520 0-1 GM Gausel Einar 2511
2 IM Halkias Stelios 2528 1-0 IM Johannessen Leif Erlend 2534
3 GM Nikolaidis Ioannis 2495 1-0   Lie Kjetil A 2421
4 IM Vouldis Angelos 2526 1-0 FM Bae Torstein 2370
10.13 14 Romania   2-2 10 United States  
1 GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2613 ½-½ GM Kaidanov Gregory 2646
2 GM Marin Mihail 2556 ½-½ GM Seirawan Yasser 2629
3 GM Vajda Levente 2576 ½-½ GM Christiansen Larry 2566
4 GM Parligras Mircea 2490 ½-½ GM Ivanov Alexander 2527
10.14 33 FYR Macedonia   3-1 21 Belarus  
1 GM Georgiev Kiril 2658 ½-½ GM Aleksandrov Aleksej 2621
2 GM Georgiev Vladimir 2501 1-0 GM Fedorov Alexei 2564
3 GM Mitkov Nikola 2529 1-0 GM Kovalev Andrei 2555
4 IM Stanojoski Zvonko 2482 ½-½ IM Azarov Sergei 2520
10.15 25 Switzerland   1½-2½ 50 Bangladesh  
1 GM Korchnoi Viktor 2634 ½-½ GM Rahman Ziaur 2523
2 GM Pelletier Yannick 2587 ½-½ IM Reefat Bin-Sattar 2448
3 IM Jenni Florian 2483 ½-½ IM Abdulla Al-Rakib 2398
4 IM Forster Richard 2460 0-1 IM Hossain Enamul 2396
10.16 42 Philippines   2-2 51 Colombia  
1 GM Torre Eugenio 2523 ½-½ GM Zapata Alonso 2556
2 GM Antonio Rogelio 2507 ½-½ IM Alzate Dario 2432
3 GM Villamayor Buenaventura 2503 ½-½ IM Henao Raul Fernando 2384
4 IM Mariano Nelson 2408 ½-½   Uribe Mauricio 2364
10.17 52 Finland   2-2 47 Italy  
1 IM Nyback Tomi 2445 ½-½ GM Godena Michele 2506
2 IM Sammalvuo Tapani 2437 ½-½ IM Bellini Fabio 2486
3 FM Nyysti Sampsa 2410 ½-½ IM Belotti Bruno 2419
4 IM Holmsten Aleksei 2410 ½-½ IM Arlandi Ennio 2448
10.18 56 Belgium   ½-3½ 18 Cuba  
1 GM Winants Luc 2504 0-1 GM Bruzon Lazaro 2613
2 IM Cekro Ekrem 2432 0-1 GM Dominguez Lenier 2608
3 IM Dutreeuw Marc 2327 ½-½ GM Vera Reynaldo 2544
4 FM Van Beers Eddy 2331 0-1 GM Delgado Neuris 2539
10.19 36 Latvia   1½-2½ 22 Spain  
1 GM Kengis Edvins 2570 1-0 GM Vallejo Pons Francisco 2635
2 GM Krakops Maris 2530 0-1 GM Illescas Miguel 2585
3 IM Berzinsh Rolands 2472 0-1 GM Romero Holmes Alfonso 2524
4 IM Starostits Ilmars 2398 ½-½ GM San Segundo Pablo 2523
10.20 46 Australia   0-4 31 Lithuania  
1 GM Johansen Darryl K 2512 0-1 GM Rozentalis Eduardas 2563
2 IM Lane Gary W 2436 0-1 GM Malisauskas Vidmantas 2521
3 IM Wohl Aleksandar H 2422 0-1 GM Kveinys Aloyzas 2530
4 IM Gluzman Mikhail 2417 0-1 IM Zagorskis Darius 2481
10.21 45 Scotland   ½-3½ 34 Moldova  
1 GM Rowson Jonathan 2547 0-1 GM Bologan Viktor 2627
2 GM Motwani Paul 2525 ½-½ GM Iordachescu Viorel 2567
3 IM Shaw John 2484 0-1 GM Svetushkin Dmitry 2505
4 IM Mannion Stephen 2367 0-1 IM Sanduleac Vasile 2471
10.22 30 Yugoslavia   3½-½ 40 Vietnam  
1 GM Ljubojevic Ljubomir 2557 ½-½ GM Tu Hoang Thong 2507
2 GM Damljanovic Branko 2550 1-0 GM Nguyen Anh Dung 2540
3 GM Kovacevic Aleksandar 2546 1-0   Bui Vinh 2459
4 GM Ilincic Zlatko 2527 1-0   Le Dinh Tuan 2318
10.23 23 Uzbekistan   2½-1½ 67 Austria  
1 GM Zagrebelny Sergey 2525 ½-½ IM Neubauer Martin 2388
2 GM Safin Shukhrat 2542 ½-½ IM Danner Georg 2370
3 GM Dzhumaev Marat 2495 1-0 IM Baumegger Siegfried 2359
4 IM Vakhidov Tahir 2545 ½-½ IM Hoelzl Franz 2372
10.24 38 Estonia   2½-1½ 37 Argentina  
1 GM Kulaots Kaido 2542 1-0 IM Felgaer Ruben 2555
2 GM Rytshagov Mikhail 2503 ½-½ GM Ricardi Pablo Osvaldo 2550
3 IM Veingold Aleksandr 2476 ½-½ GM Zarnicki Pablo Adrian 2535
4   Kanep Meelis 2389 ½-½ IM Slipak Sergio David 2491
10.25 32 Bulgaria   1½-2½ 57 Tajikistan  
1 GM Spasov Vasil 2591 0-1 FM Amonatov Farrukh 2518
2 GM Delchev Aleksander 2560 1-0 IM Isaev Jamshed 2440
3 IM Radulski Julian 2487 ½-½   Khouseinov Rashid 2331
4 IM Cheparinov Ivan 2473 0-1   Mamadshoev Marat 2263
10.26 13 Slovenia-A   3-1 96 Luxembourg  
1 GM Beliavsky Alexander 2650 1-0 GM David Alberto 2511
2 GM Mikhalchishin Adrian 2542 1-0 FM Mossong Hubert 2200
3 GM Sermek Drazen 2590 1-0   Wagener Claude 2199
4 GM Mohr Georg 2488 0-1   Brittner Serge 2182
10.27 55 Indonesia   1½-2½ 26 Brazil  
1 IM Situru Nathanael 2377 ½-½ GM Vescovi Giovanni 2614
2   Megaranto Susanto 2420 0-1 GM Leitao Rafael 2548
3 FM Irwanto Sadikin 2416 0-1 GM Mecking Henrique 2548
4 FM Wahono Awam 2386 1-0 GM Lima Darcy 2533
10.28 43 Iceland   2½-1½ 60 Mexico  
1 GM Stefansson Hannes 2566 1-0 IM Aldama Degurnay 2443
2 GM Olafsson Helgi 2476 ½-½ IM Gonzalez Jose 2416
3 GM Thorhallsson Throstur 2443 1-0 IM Espinosa Rafael 2414
4 FM Vidarsson Jon 2392 0-1 IM Garmendez Florentino 2408
10.29 85 Cyprus   ½-3½ 65 Turkmenistan  
1 GM Kotronias Vasilios 2561 ½-½ IM Kakageldyev Amanmurad 2468
2   Thomas Nicholas 2236 0-1 FM Annaberdiev Meilis 2305
3   Klerides Paris 2183 0-1 FM Ovezov Artek 2353
4   Papatryfonos Constantinos 2040 0-1 IM Odeev Handszar 2461
10.30 54 Iran   2-2 64 Egypt  
1 GM Ghaem Maghami Ehsan 2511 1-0 IM Abdelnabbi Imed 2412
2   Mallahi Amir 2406 ½-½ IM Ahmed Esam Aly 2394
3   Mahjoob Zardast Morteza 2393 ½-½ IM Ezat Mohamed 2375
4   Ghane Gardeh Shojaat 2406 0-1 IM Labib Ibrahim Hasan 2432
10.31 59 Slovenia-C   1-3 48 Portugal  
1 IM Tratar Marko 2471 0-1 GM Galego Luis 2506
2 IM Mikac Matjaz 2401 0-1 IM Fernandes Antonio 2482
3 IM Jelen Igor 2362 1-0 IM Santos Carlos P 2420
4 IM Barle Janez 2350 0-1 FM Fernando Diogo 2408
10.32 49 Ireland   2½-1½ 97 Angola  
1 IM Kelly Brian 2451 1-0   Domingos Catarino 2247
2 IM Quinn Mark 2429 ½-½   Agnelio Amorin 2266
3 IM Heidenfeld Mark 2373 0-1 IM Aderito Pedro 2262
4   Collins Sam 2372 1-0   Domingos Ediberto 0
10.33 91 United Arab Emirates   1-3 62 Paraguay  
1 FM Hassan Abdul 2296 0-1 GM Franco Ocampos Zenon 2504
2 FM Abdul Majeed Mohamed 2259 ½-½ FM Cubas Jose Fernando 2430
3   Saud Mohamed 2199 ½-½ IM Valiente Cristobal 2330
4   Al-Khaja Arif 2090 0-1 FM Peralta Eduardo 2355
10.34 68 Ecuador   2-2 75 Slovenia-B  
1 IM Matamoros Franco Carlos S 2459 ½-½ FM Sebenik Matej 2414
2 IM Mieles Palau Daniel 2416 0-1   Bratovic Blaz 2293
3 FM Munoz Sanchez Miguel 2305 1-0 FM Lazar Ales 2289
4   Santos Flores Alberto 2364 ½-½   Sakelsek Tadej 2296
10.35 71 Venezuela   2-2 83 Iraq  
1 IM Rohl Juan 2379 1-0 IM Jwad Ahmad Aziz 2288
2 IM Prasca Raphael 2352 0-1 FM Gattea Ali 2278
3 IM Ostos Julio 2328 1-0 IM Sarsam Saad 2409
4 FM Soto Oliver 2307 0-1   Abdulwahap Ahmed 2265
10.36 82 Tunisia   1-3 58 Chile  
1 GM Belkhodja Slim 2497 ½-½ GM Morovic Ivan 2549
2 IM Kaabi Mejdi 2383 ½-½ IM Valenzuela Luis 2423
3   Chikhaoui Walid 0 0-1 FM Salas Cristian 2356
4   Saadani Tarek 0 0-1 IM Michel Yunis Christian 2326
10.37 110 Botswana   2-2 81 Bolivia  
1   Ndawana Mosenya 2057 0-1 FM Zambrana Osvaldo 2367
2   Molale Ofentse 2159 1-0 IM Cueto Chajtur Johnny 2400
3   Khetho Phemelo 0 ½-½   Ferrufino Boris 2189
4   Njobvu Ignatius 2169 ½-½   Molina Jorge Luis 2309
10.38 53 Peru   3½-½ 94 Wales  
1 IM Belli Mario 2401 ½-½ FM Williams Leighton 2288
2   Pacheco Marco 2284 1-0   Dineley Richard 2284
3 FM Cruz Filemon 2363 1-0   Jones Richard S 2246
4   Nina Miguel 2238 1-0   Zeidler Sven P 2275
10.39 63 Kyrgyzstan   3½-½ 86 Faroe Islands  
1 IM Magai Vladimir 2531 1-0 IM Rodgaard John 2345
2   Turpanov Milan 2386 ½-½ FM Olsen Heini 2248
3   Shukuraliev Aldis 0 1-0   Nolsoe Eydun 2236
4   Maznitsin Andrey 2132 1-0   Simonsen Hans Kristian 2231
10.40 84 Uruguay   1-3 70 Costa Rica  
1 IM Roselli Mailhe Bernardo 2446 1-0 IM Valdes Leonardo 2426
2   Granara Barreto Sebastian 2315 0-1 IM Minero Pineda Sergio 2396
3 FM Curi Millia Gabriel 2269 0-1 IM Ramirez Alejandro 2421
4   Larrea Manuel 2184 0-1   Bermudez Sergio 2160
10.41 104 Trinidad and Tobago   0-4 61 Albania  
1 FM Harper Ryan 2248 0-1 GM Dervishi Erald 2513
2   Ramsingh Yogendranath 2200 0-1 IM Seitaj Ilir 2406
3   Cave Christo 2264 0-1 FM Rama Lorenc 2348
4 FM Merritt Mario 2116 0-1 FM Karkanaqe Ilir 2375
10.42 73 ICSC   3-1 101 Malaysia  
1 GM Grechihin Valery 2543 ½-½ FM Wong Zi Jing 2297
2   Georgiev Veselin 2310 ½-½   Lim Yee-Weng 2202
3 IM Salov Sergei 2297 1-0   Gregory Lau Beng Hock 0
4 FM Collutiis Duilio 2332 1-0   Ismail Ahmad 2128
10.43 79 IPCA   3½-½ 80 New Zealand  
1 IM Obodchuk Andrei 2423 1-0 FM Kulashko Aleksei 2400
2 FM Medic Miljenko 2308 ½-½ IM Dive Russell John 2388
3   Yarmonov Igor 2355 1-0   Bjelobrk Igor 2285
4   Vodyasov Evgeny 2227 1-0 FM Wastney Scott 2266
10.44 66 Singapore   2½-1½ 103 Sri Lanka  
1 GM Wu Shaobin 2544 1-0   De Silva Nirosh 2236
2 IM Chan Peng-Kong 2373 1-0   Pieris T D R 2140
3   Tan Chor-Chuan 2182 ½-½   Russell M K A 2243
4   Yeo Min-Yang Evan 0 0-1   Annurudha G C 2184
10.45 95 Thailand   0-4 74 Qatar  
1 FM Saeheng Boonsueb 2306 0-1 GM Al-Modiahki Mohamad 2550
2   Theerapabpaisit Wisuwat 2188 0-1 IM Al Sayed Mohamad N 2435
3   Thamtavatvorn Taweechai 2128 0-1 FM Nezad Husein Aziz 2315
4   Srivachirawat Kannapon 2158 0-1   Al-Tamimi Hamad 2169
10.46 76 Turkey   2-2 108 Nigeria  
1 FM Bayram Yakup 2313 0-1   Olape Bunmi 2216
2 FM Atakisi Umut 2340 0-1   Adebayo Adegboyega 2180
3 IM Arduman Can 2369 1-0 IM Aikhoje Odion 2305
4 FM Soylu Suat 2365 1-0   Ogunwobi Tolulope 0
10.47 77 Andorra   4-0 124 Zimbabwe  
1 IM De La Riva Oscar 2515 1-0   Luberto Michael 0
2 FM Simonet Marc 2304 1-0   Chakanyuka Charles 0
3 FM Gallego Ruben 2269 1-0   Chikwanda Wisdom 2016
4   Santamaria Vicens 2153 1-0   Karumazondo Rangarirai 0
10.48 87 South Africa   ½-3½ 72 Mongolia  
1 IM Gluckman David 2384 ½-½ GM Sharavdorj Dashzeveg 2418
2   Levitt Mark 2285 0-1 GM Hatanbaatar Bazar 2439
3   Aranov Yuri 2213 0-1 FM Surendorj Handsuren 2308
4   Kromhout Ewan 0 0-1   Byambaa Zulzaga 2279
10.49 98 Jamaica   0-4 93 Lebanon  
1 FM Elliott Warren 2238 0-1 IM Eid Fadi 2392
2   Matthews Shane 2239 0-1 FM Najjar Ahmad 2318
3   Pitterson Jomo 2248 0-1   Kassis Antoine 2190
4   Rowe Duane 2195 0-1   Sakr Nassim 2174
10.50 111 Netherlands Antilles   0-4 78 Dominican Republic  
1   Maduro Sherman 2143 0-1 IM Dominiguez Jose M 2323
2   Neumann Han H W M 2211 0-1   Alvarado Nelson 2313
3   Dekker Marvin 0 0-1   Montes de Oca Alexis 2283
4   Martis Valentino 0 0-1   Hernandez Elvis 2287
10.51 88 Zambia   4-0 138 Mauritius  
1 IM Simutowe Amon 2383 1-0   Phillips Roy Jean Noel 2204
2   Chumfwa Stanley 2252 1-0   Li Ying Patrick 0
3 FM Lungu Nase 2282 1-0   Chinasamy Deevarajan 0
4   Lungu Malupande 2295 1-0   Rohan Lindsay 0
10.52 102 Monaco   2-2 116 Liechtenstein  
1 FM Kuntz Pierre 2200 ½-½   Mannhart Marcel 2183
2   Gentilleau Jean-Philippe 2224 ½-½   Frick Renato 2161
3   Kesmaecker Philippe 2274 ½-½   Guller Andras 2115
4   Lebel Patrick 2183 ½-½   Muendle Kurt 0
10.53 128 Japan   2-2 112 Palestine  
1   Gonda Gentaro 2223 0-1   Moussa Alaa-Eddine 2218
2   Yamagishi Tomohiko 0 1-0   Barakat Rafic 2054
3   Iwasaki Yudai 0 1-0   Mawed Mahamad 2186
4   Hamane Kenichi 0 0-1   Mrad Charif 2027
10.54 114 Bahrain   2-2 115 Uganda  
1   Almannai Dafi Ibrahim 0 0-1   Kantinti Shadrack 2200
2   Abdul Gaffar Jamal 2120 0-1   Kawuma Steven Male 2053
3   Ayyad Maher 0 1-0   Munanira Isaac 0
4   Al Afoo Shaker 2200 1-0   Mwaka Emmanuel 0
10.55 106 Malta   2½-1½ 113 Jersey  
1   Sammut Briffa Peter 0 ½-½   Hawes Jonathan 2141
2   Camilleri Henry 2161 0-1   Khan Mohammed 2193
3   Pace Colin 2171 1-0   Simmons Matthew 0
4   Vella Duncan 2200 1-0   Hill Christopher 0
10.56 130 Hong Kong   2-2 99 Barbados  
1   Chong Chor Yuen 2156 0-1 FM Corbin Philip 2255
2   Borigas Edwin 0 0-1   Elson Askari 2138
3   Chau SM 0 1-0   Greenidge Kevin 2055
4   Kiernan Mark 2103 1-0   Daniel Kelvin 2033
10.57 105 Surinam   ½-3½ 109 Yemen  
1   Gajadin Dewperkash 2192 ½-½   Al Halila Aliabdo 0
2   Siban Michael 2025 0-1   Faraj Yahya Saleh 2222
3   Lo Kim Lin Frank 0 0-1   Al-Zendani Zendan 2303
4   Treu Auke 2200 0-1   Alqudaimi B.A. 2267
10.58 100 Nicaragua   2-2 135 Brunei  
1   Davila Carlos 2349 ½-½   Pg Mohd Omar Ak Hirawan 0
2 FM Barrios Ramon 2268 ½-½   Pg Mohd Omar Ak Hira 0
3   Bendana Guy Dr 2198 ½-½   Pg Mohd Omar Ak Qadri 0
4   Lopez Wendel 0 ½-½   Yap Choow Tun 0
10.59 117 Brit. Virgin Islands   1-3 122 Libya  
1 FM Van Tilbury Craig 2283 0-1   Mahdia Farage 0
2   Hook William 2138 1-0   Ergehi Nureddin 0
3   Pickering Henry 0 0-1   Asabri Hussien 2326
4   Christopher Art 0 0-1   Elarbi Abobker 0
10.60 134 Aruba   1½-2½ 118 Ethiopia  
1   Croes Octavio 0 0-1   Abera Yimam 0
2   Jacobusse Willem 0 0-1   Bekele Abenet 0
3   Carter Leonardo 0 1-0   Molla Mekitew 0
4   da Silva John 0 ½-½   Hailu Wossenyelew 2200
10.61 123 Kenya   1-3 131 Honduras  
1   Ateka Nathan 0 ½-½   Medina Ricardo 0
2   Mukabi John 2123 ½-½   Huguet Sergio 2086
3   Makatia Alex 0 0-1   Hernandez Hector 0
4   Gateri Martin 0 0-1   Romero Manuel 0
10.62 121 Namibia   2-2 140 Somalia  
1 FM Mueller Leonhard 2211 1-0   Roble Mohamad Ali 0
2   Nakapunda Otto 2141 0-1   Jimale Abdulle Mohamed 0
3   Eichab Charles 0 1-0   Osman Mohamed Mohamud 0
4   Beukes Reuben 0 0-1   Mohamud Abukar Muhyadin 0
10.63 107 Macau   3-1 125 San Marino  
1   Silveirinha Jose Antonio C 2150 1-0   Righi Egio 2130
2   Fesalbon Rolando 2200 ½-½   Grassi Enrico 2117
3   Feio Amilcar 2191 ½-½   Volpinari Danilo 2048
4   Mak Keng Kei 2033 1-0   Piva Michele 0
10.64 129 Panama   3-1 139 Rwanda  
1   Miranda Adrian 0 0-1   Mutabazi Fidele 0
2   Sosa Nestor 0 1-0   Murara Maxence 0
3   Carrera Alhan 0 1-0   Ngarambe Rugema 0
4   Cedeno Ahmed 2104 1-0   Niyontegereje Edison 0
10.65 127 Papua New Guinea   1½-2½ 141 US Virgin Islands  
1   Fancy Stuart 2209 ½-½   Wilkenson Sinclair 0
2   Luga Alan 0 0-1   Jackson Francis 0
3   Marcos Joselito 0 ½-½   Besse Timothy 0
4   Skehan Craig 0 ½-½   Mason Mario 0
10.66 126 Guernsey   3-1 132 Bermuda  
1   Rowe Peter 2085 ½-½   Faulks Nick 2041
2   Hamperl Fred 0 ½-½   Freeman Nigel 0
3   Curtis Paul 0 1-0   Ebbin Larry 0
4   de Lisle Daniel 0 1-0   Simmons Kennedy 0
10.67 90 Algeria   2½-1½ 89 IBCA  
1 IM Sebih Kamel 2323 ½-½ IM Dukaczewski Piotr 2342
2 IM Henni Mohamed 2265 1-0 IM Bjerring Kai 2265
3   Goutali Tarek 2126 1-0   Enjuto Roberto 2182
4   Khelfellah Badredine 0 0-1   Mlacnik Franc 2118


WOΜΕΝ

10.1 2 Georgia   2-1 13 Hungary  
1 WGM Ioseliani Nana 2491 1-0 WGM Vajda Szidonia 2365
2 WGM Khurtsidze Nino 2455 ½-½ WGM Dembo Yelena 2375
3 WGM Arakhamia-Grant Ketevan 2413 ½-½ WGM Lakos Nikoletta 2350
10.2 22 Greece   ½-2½ 1 China  
1 WGM Botsari Anna-Maria 2320 0-1 WGM Xu Yuhua 2473
2 WGM Makropoulou Marina 2272 ½-½ WGM Wang Pin 2473
3 WGM Kouvatsou Maria 2212 0-1 WGM Zhao Xue 2367
10.3 18 India   1-2 3 Russia  
1 WGM Vijayalakshmi Subbaraman 2394 1-0 WGM Kovalevskaya Ekaterina 2466
2 WIM Meenakshi S 2309 0-1 WGM Matveeva Svetlana 2465
3 WIM Ramaswamy Aarthie 2271 0-1 WGM Kosintseva Tatiana 2427
10.4 11 United States   2-1 20 Slovakia  
1 WIM Krush Irina 2403 1-0 WGM Pokorna Regina 2362
2 WIM Baginskaite Camilla 2365 0-1 WGM Hagarova Zuzana 2333
3 WIM Shahade Jennifer 2331 1-0   Mrvova Alena 2236
10.5 9 Poland   2-1 30 Kazakhstan  
1 WGM Radziewicz Iweta 2421 1-0 WGM Sergeeva Maria 2350
2 WGM Socko Monika 2354 0-1   Zigangirova Sofya 2241
3 WIM Kadziolka Beata 2238 1-0   Aketaeva Dana 2127
10.6 5 Bulgaria   1½-1½ 4 Ukraine  
1 GM Stefanova Antoaneta 2541 ½-½ WGM Zhukova Natalia 2436
2 WGM Aleksieva-Collas Silvia 2342 ½-½ WGM Zatonskih Anna 2421
3 WGM Voiska Margarita 2354 ½-½ WGM Gaponenko Inna 2411
10.7 14 Vietnam   1½-1½ 7 Yugoslavia  
1 WGM Hoang Thanh Trang 2420 ½-½ WGM Bojkovic Natasa 2424
2 WIM Le Kieu Thien Kim 2334 0-1 WGM Prudnikova Svetlana 2407
3   Nguyen Thi Thanh An 2316 1-0 WIM Benderac Ana 2300
10.8 10 Germany   2-1 8 France  
1 WGM Kachiani-Gersinska Ketino 2439 ½-½ WGM Skripchenko-Lautier Almira 2497
2 WGM Paehtz Elisabeth 2349 1-0 WIM Sebag Marie 2362
3 WGM Borulya Ekaterina 2348 ½-½ WIM Nepeina-Leconte Maria 2329
10.9 24 Spain   0-3 6 Romania  
1 WIM Calzetta Monica 2239 0-1 WGM Foisor Cristina Adela 2408
2 WIM Hernandez Yudania 2267 0-1 WGM Olarasu Gabriela 2307
3 WFM Llaneza Vega Patricia 2312 0-1 WIM Calotescu Cristina 2324
10.10 31 Croatia   ½-2½ 16 Armenia  
1 WGM Medic Mirjana 2288 0-1 WGM Danielian Elina 2389
2 WIM Macek Vlasta 2222 0-1 WGM Mkrtchian Lilit 2409
3 WFM Bazaj-Bockai Snjezana 2144 ½-½   Galojan Lilit 2236
10.11 33 Uzbekistan   2-1 19 Czech Republic  
1 WFM Son Olga 2169 0-1 WGM Krupkova Petra 2296
2 WIM Khegai Angela 2220 1-0 WIM Sikorova Olga 2292
3 WIM Kim-Sabirova Olga 2206 1-0 WGM Ptacnikova Lenka 2224
10.12 21 Cuba   1½-1½ 28 Mongolia  
1 WGM Arribas Robain Maritza 2348 ½-½ WFM Anhchimeg Bayanmonh 2216
2 WGM Pina Vega Sulennis 2316 0-1 WIM Mongontuul Bathuyag 2375
3 WGM Ramon Pita Vivian 2247 1-0   Yanjindulam Dulamsuren 2154
10.13 26 Azerbaijan   2-1 50 Slovenia-C  
1 WGM Velikhanli Firuza 2304 1-0 WIM Ankerst Milka 2140
2 WIM Shukurova Meihriban 2243 0-1 WFM Mihevc-Mohr Narcisa 2114
3 WIM Mamedjarova Zeinab 2259 1-0 WFM Stevanec Lea 2111
10.14 27 Belarus   2-1 12 England  
1 WGM Lagvilava Genrieta 2284 1-0 WGM Hunt Harriet 2406
2 WIM Tetenkina Irina 2251 0-1 WGM Houska Jovanka 2397
3 WIM Popova Natalija 2247 1-0 WIM Sheldon Ruth 2288
10.15 37 Switzerland   2-1 53 Iran  
1 WGM Hund Barbara 2285 ½-½   Pourkashiyan Atousa 2161
2 WIM Heinatz Gundula 2232 ½-½ WIM Paridar Shadi 2132
3   Bohrer Ruth 2067 1-0   Salman Mahini Mona 0
10.16 39 Venezuela   1½-1½ 15 Netherlands  
1 WIM Sanchez Castillo Sarai 2180 1-0 WGM Bosboom-Lanchava Tea 2341
2 WIM Martinez Aleidi Josefina 2203 0-1   Schuurman Petra 2274
3 WIM Sanchez Aliris 2095 ½-½   Hamelink Desiree 2188
10.17 17 Moldova   3-0 60 Norway  
1 WGM Petrenko Svetlana 2349 1-0   Hagesaether Ellen 2151
2 WGM Sheremetieva Marina 2329 1-0   Bjerke Silje 2065
3 WGM Agababean Naira 2353 1-0 WFM Johnsen Sylvia 2079
10.18 47 Canada   ½-2½ 23 Israel  
1 WIM Starr Nava 2207 ½-½ WGM Klinova Masha 2374
2   Khaziyeva Dinara 2102 0-1 WGM Borsuk Angela 2255
3 WFM Benggawan Amanda 2046 0-1 WFM Botvinnik Irina 2187
10.19 38 Australia   2-1 32 Turkmenistan  
1 IM Berezina Irina 2264 ½-½ WGM Geldyeva Mekhri 2265
2 WIM Dekic Biljana 2130 ½-½ WFM Ovezova Maisa 2214
3 WIM Moylan Laura 2066 1-0 WFM Hallaeva Bahar 2163
10.20 35 Estonia   2-1 34 Argentina  
1 WIM Fomina Tatyana 2235 0-1 WFM Lujan Carolina 2226
2 WIM Piarnpuu Leili 2230 1-0 WIM Burijovich Liliana 2188
3   Bashkite Viktoria 2136 1-0 WFM Zuriel Marisa 2223
10.21 46 Bosnia and Herzegovina   2-1 42 Finland  
1 WIM Titova-Boric Elena 2235 ½-½ WIM Koskela Niina 2271
2   Dimovski Aleksandra 2100 ½-½ WIM Rantanen Tanja 2166
3   Ivanovic Jelena 2041 1-0   Puuska Heini 2077
10.22 36 Lithuania   1-2 56 Kyrgyzstan  
1   Sarakauskiene Zivile 2182 0-1 WIM Ostry Irina 2232
2   Varniene Rita 2160 ½-½   Samaganova Alexandra 2041
3   Zaksaite Salomeja 2225 ½-½   Tilenbaeva Janyl 0
10.23 58 Bangladesh   1½-1½ 45 Denmark  
1 WIM Hamid Rani 2148 0-1 WIM Hoiberg Nina 2248
2 WFM Parveen Seyda Shabana 2124 ½-½   Vovk Oksana 2088
3   Zakia Sultana 0 1-0   Bekker-Jensen Anne 2034
10.24 62 Scotland   1-2 29 Slovenia-A  
1 WFM Milligan Helen 2135 0-1 WIM Krivec Jana 2269
2   Wilman Carey 2044 ½-½ WIM Licina Anita 2167
3   Lang Heather 2058 ½-½ WIM Kaps Darja 2224
10.25 49 Mexico   1½-1½ 41 Sweden  
1 WIM Hernandez Yadira 2234 ½-½ WIM Agrest Svetlana 2232
2 WIM Guerrero Alejandra 2127 1-0 WIM Johansson Victoria 2165
3   Ancheyta Claudinelly 0 0-1   Jiretorn Eva 2109
10.26 25 Ecuador   2-1 48 FYR Macedonia  
1 WGM Fierro Baquero Martha 2384 0-1 WIM Koskoska Gabriela 2250
2 WIM Vasquez Ramirez Rocio 2252 1-0   Janevska Aleksandra 2010
3 WFM Moncayo Romero Evelyn 2173 1-0   Stoilkovska Sanja 2013
10.27 44 IPCA   1-2 57 Peru  
1 WFM Shliahtich Galina 2197 1-0   Morales Luciana 2147
2 WFM Melnik Galina 2144 0-1   Calle Miryam 2091
3   Korelova Antonina 0 0-1   Estefany Esplana 0
10.28 51 Brazil   2½-½ 75 Iceland  
1   Chang Suzana 2147 ½-½   Gretarsdottir Lilja 2025
2 WFM Duarte Tatiana 2130 1-0   Larusdottir Aldis 2020
3   Santana Iara 0 1-0   Thorgrimsdottir Anna Bjorg 0
10.29 40 Philippines   3-0 65 Italy  
1 WIM Caoili Arianne 2309 1-0   Costantini Laura 2052
2 WIM Mendoza Beverly 2132 1-0   Ambrosi Eleonora 2059
3   Lomibao Joy Sherrie 2081 1-0   Arnetta Maria Teresa 2050
10.30 43 Slovenia-B   1½-1½ 63 Turkey  
1   Mar Karmen 2279 ½-½   Yildiz Betul Cemre 2117
2 WFM Novak Ksenija 2111 1-0 WIM Cinar Nilufer 2111
3   Hari Veronika 2043 0-1   Keskin Serap 2007
10.31 80 South Africa   2-1 52 Singapore  
1   van der Merwe Cecile 0 1-0 WIM Petronic Sanja 2281
2   Neethling Chrisna 0 0-1   Xu Yaping 2074
3   Bleazard Claire 0 1-0   Tay Li-Jin Jeslin 0
10.32 55 Austria   2½-½ 72 Wales  
1 WIM Mira Helene 2129 1-0   Evans-Quek Debbie 2047
2 WFM Horvath Maria 2059 ½-½   Griffiths Catherine 2005
3   Kopinits Anna-Christina 2125 1-0   Blackburn Suzie 0
10.33 74 Dominican Republic   2½-½ 64 Malaysia  
1   Perez Lucke Eneida 2054 ½-½   Siti Zulaikha 2019
2   Munoz Dorisbel 0 1-0   Ibrahim Eliza Hanim 2015
3   Adames Ariella 1943 1-0   Lim Han Ying 0
10.34 91 ICSC   ½-2½ 59 Colombia  
1   Rossinskaya Ljudmilla 0 0-1 WIM Palao Maricela 2137
2   Gonchar Svetlana 0 0-1   Ortiz Carolina 2159
3   Ryvova Anna 0 ½-½   Rivera Ingris 0
10.35 67 Lebanon   1-2 84 Sri Lanka  
1 WIM Mouradian Knarik 2103 1-0   Wijesuriya G.V. 0
2   Mouradian Suzan 0 0-1   Mahawanththa M.D.D.T. 0
3   Makhlouf Youmna 0 0-1   Wijewardane M.C. 0
10.36 76 Nigeria   1½-1½ 90 Costa Rica  
1   Glewis Pauline 2042 1-0   Lowsky Sofia 0
2   Amadasun Rosemary 0 ½-½   Da Bosco Carla 0
3   Edunwale Bimbo 0 0-1   Gonzales Eva 0
10.37 68 Luxembourg   1-2 92 Jamaica  
1 WFM Bakalarz Grazyna 2098 1-0   Richards Deborah 0
2   Steil-Antoni Fiona 0 0-1   Zhu Hui 0
3   Conrardy-Janssen Clementine 0 0-1   Thomas Vanessa 0
10.38 82 New Zealand   ½-2½ 77 Albania  
1   Otene Edith 0 0-1   Driza Arta 0
2   Charmova Evgenia 0 ½-½   Cima Rozana 2025
3   Maroroa Sue 0 0-1   Pasku Roela 0
10.39 83 Puerto Rico   0-3 81 Iraq  
1   Oguendo Chrissy 0 0-1   Sabah Moslem Raneen 0
2   Basem-Hassan Miriam 0 0-1   Mohammed Jannar Worya 0
3   Martinez Natiska 0 0-1   Muhamed Khatozen 0
10.40 86 Zambia   0-3 61 Chile  
1   Nangwale Linda 0 0-1   Reyes Paula 2181
2   Kafumbwe Jita 0 0-1   Caceres Marisol 0
3   Chilufya Mumba 0 0-1   Berrios Delenis 2074
10.41 69 Ireland   1-2 89 Brunei  
1   Connolly Suzanne 2079 ½-½   Pg Mohd Omar Dk Qalila 0
2   Quinn Deborrah 0 0-1   Zainal Farah Atiyah 0
3   Ui Laighleis Gearoidin 2011 ½-½   Leong Wei Zhen 0
10.42 71 Botswana   2-1 94 Zimbabwe  
1   Mokgacha Keitumetse 0 0-1   Mangarai Abigail 0
2   Lopang Tshepiso 0 1-0   Makumbe Tiritoga 0
3 WFM Mudongo Boikhutso 2038 1-0   Makumbe Wadzanai 0
10.43 85 Angola   2-1 73 Japan  
1   Mendes Nair 0 ½-½ WIM Watai Miyoko 2050
2   Afonso Flora 0 ½-½   Nakagawa Emiko 2018
3   Gomes Edna 0 1-0   Matsuo Akemi 0
10.44 87 Yemen   1-2 78 Barbados  
1   Al-Qershi Buthaina 0 0-1   Greenidge Nathali 2019
2   Merfat Nasher Saed 0 0-1   Blenman Rashaana 0
3   Nadmiha Othman 0 1-0   Prince Margaret 0
10.45 54 IBCA   2½-½ 66 Algeria  
1 WIM Zsiltzova-Lisenko Lubov 2271 1-0   Mezioud Amina 0
2   Stolarczyk Anna 2067 ½-½   Houli Asma 0
3   Debowska Teresa 0 1-0   Toubal Wissan 2062