List of players qualified for the 1999 World Chess Championships in Las Vegas

Qualified by right

1. A. KARPOV (RUS)
2. V. ANAND (IND)
3. N. SHORT (ENG)
4. B. GELFAND (BLR)
5. M. ADAMS (ENG)

Qualified by ELO (average January-July 1998)

81. G. KASPAROV (RUS) (2820)
82. V. KRAMNIK (RUS) (2785)
83. V. IVANCHUK (UKR) (2735)
84. A. SHIROV (ESP) (2715)
85. G. KAMSKY (USA) (2720)
86. P. SVIDLER (RUS) (2700)
87. V. TOPALOV (BUL) (2682.5)
88. E. BAREEV (RUS) (2682.5)
89. S. RUBLEVSKY (RUS) (2675)
90. V. SALOV (RUS) (2675)
91. K. GEORGIEV (BUL) (2672.5)
92. J. POLGAR (HUN) (2667.50)
93. A. BELIAVSKY (SLO) (2667.5)
94. M. KRASENKOV (POL) (2657.5)
95. V. AKOPIAN (ARM) (2657.5)
96. M. SADLER (ENG) (2655)
97. Z. AZMAIPARASHVILI (GEO) (2652.5)
98. V. ZVAGINSEV (RUS) (2652.5)
99. A. KHALIFMAN (RUS) (2652.5)
100. S. TIVIAKOV (RUS) (2647.5)

RES. L. OLL (EST)

Qualified as Junior

6. P. LEKO (HUN) (2665)
7. S. MOVSESIAN (CZE) (2640)
8. K. ASRIAN (ARM) (2600)
9. D. SADVAKASOV (KAZ) (2440) (1998 World Junior Champion)

Women World Champion

10. Z. POLGAR (HUN)

Nominees by FIDE President

11. M. CHIBURDANIDZE (GEO)
12. to be announced
13. to be announced

 

Nominee by the Administrator

14. S. KUDRIN (USA)

Nominees by Continental President

15. Africa: H. HAMDOUCHI (MAR)
16. America: A. IVANOV (USA)
17. Asia: AL-MODIAHKI (QAT)
18. Europe: L. ARONIAN (ARM)

Qualified through zonals

Zone 1
19. A. MILES (ENG)
20. C. BAUER (FRA)
21. F. NIJBOER (NED)
22. J. MAGEM (ESP)
23. J. SPEELMAN (ENG)
24. D. REINDERMAN (NED)

Zone 1.2

25. I. SOKOLOV (BOS)
26. R. ZELCIC (CRO)
27. G. DIZDAR (CRO)
28. V. KORCHNOI (SUI)
29. L. PSAHIS (ISR)
30. M. WAHLS (GER)
31. I. SMIRIN (ISR)

Zone 1.3
32. R. AKESSON (SWE)
33. H. STEPHANSSON (ISL)
34. PH. NIELSEN (DEN)

Zone 1.4

35. L. NISIPEANU (ROM)
36. V. BABULA (CZE)
37. Z. ALMASI (HUN)
38.  B. MACIEJA. (POL)

Zone 1.5

39. V. KOTRONIAS (GRE)
40. A. CELA (ALB)
41. S. DJURIC (YUG)
42. D. VELIMIROVIC (YUG)

Zone 1.6

43. A. MOROZEVICH (RUS)
44. K. SAKAEV (RUS)
45. S. SHIPOV (RUS)
46. S. DOLMATOV (RUS)
47. M. KOBALIJA (RUS)

Zone 1.7

48. J. EHLVEST (EST)
49. D. FRIDMAN (LAT)
50. E. ROZENTALIS (LTU)

Zone 1.8

51. A. FEDOROV (BLR)
52. A. ALEKSANDROV (BLR)

Zone 1.9

53. R. PONOMARIOV (UKR)
54. A. ZUBAREV (UKR)

Zone 2.1

55. J. BENJAMIN (USA)
56. N. de FIRMAN (USA)
57. D. GUREVICH (USA)
58. T. SHAKED (USA)
59. B. GULKO (USA)

Zone 2.2

60. K. SPRAGGETT (CAN)

Zone 2.3

61. J. BECERRA (CUB)
62. A. ZAPATA (COL)

Zone 2.4

63. to be announced
64. to be announced

Zone 2.5

65. AM. RODRIGUEZ (URU)
66. A. HOFFMAN (ARG)
67. P. RICARDI (ARG)

Zone 3.1a/b

68. I. HAKKI (SYR)
69. A. BAGHERI (IRI)
70. D. BARUA (IND)

Zone 3.2a/b

71. ROGELIO ANTONIO Jr. (PHI)
72. U. ADIANTO (INA)
73. to be announced

Zone 3.3

74. LIANG CHONG (CHN)
75. PENG XIAOMIN (CHN)

Zone 3.4

76. R. KASIMDZHANOV (UZB)
77. P.KOTSUR (KAZ)

Zone 4.1

78. S. BOUAZIZ (TUN)

Zone 4.2

79. E. MOHAMMED (EGY) 

Zone 4.3

80. W. KOBESE (RSA)