EUROPEAN CLUB CHAMPIONSHIP 1997                     
                                                                               
                             6th PRELIMINARY GROUP                             
                                                                               
                              OCTOBER 10 - 12 1997                             
                                                                               
                        GOUVES - HERAKLIO CRETE - GREECE                       
                                                                               
                                 HOTEL "KAISSA"                                
                                                                               

                                                                               
                                TEAM'S RESULTS                                 
                                                                               

                                                                               
                            1st ROUND   10.10.1997                             
                                                                               
                                                                               
                          MATCHES FOR POSITIONS 1 - 8                          
                                                                               
 GRC/O.A.A. IRAKLIO               SVK/RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA     4.0 - 2.0  
                                                                               
 TRK/OYAK SIGORTA - SGM ISTANBUL  FYR/CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE    3.0 - 3.0  
                                                                               
 RUS/SC "LADIA" AZOV              POR/GRUPO DESPORT. DLAVA EVORA    6.0 - 0.0  
                                                                               
 WLS/NIDUM LIBERALS CHESS CLUB    HUN/HONVED MEDIFLORA BUDAPEST     1.0 - 5.0  
                                                                               

                                                                               
                            2nd ROUND   11.10.1997                             
                                                                               
                                                                               
                          MATCHES FOR POSITIONS 1 - 4                          
                                                                               
 RUS/SC "LADIA" AZOV              TRK/OYAK SIGORTA - SGM ISTANBUL   6.0 - 0.0  
                                                                               
 HUN/HONVED MEDIFLORA BUDAPEST    GRC/O.A.A. IRAKLIO                3.0 - 3.0  
                                                                               
                                                                               
                          MATCHES FOR POSITIONS 5 - 8                          
                                                                               
 SVK/RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA    FYR/CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE    1.5 - 4.5  
                                                                               
 WLS/NIDUM LIBERALS CHESS CLUB    POR/GRUPO DESPORT. DLAVA EVORA    6.0 - 0.0  
                                                                               

                                                                               
                            3rd ROUND   12.10.1997                             
                                                                               
                                                                               
                          MATCHES FOR POSITIONS 1 - 2                          
                                                                               
 GRC/O.A.A. IRAKLIO               RUS/SC "LADIA" AZOV               1.0 - 5.0  
                                                                               
                                                                               
                          MATCHES FOR POSITIONS 3 - 4                          
                                                                               
 HUN/HONVED MEDIFLORA BUDAPEST    TRK/OYAK SIGORTA - SGM ISTANBUL   6.0 - 0.0  
                                                                               
                                                                               
                          MATCHES FOR POSITIONS 5 - 6                          
                                                                               
 FYR/CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE   WLS/NIDUM LIBERALS CHESS CLUB     5.5 - 0.5  
                                                                               
                                                                               
                          MATCHES FOR POSITIONS 7 - 8                          
                                                                               
 POR/GRUPO DESPORT. DLAVA EVORA   SVK/RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA     0.0 - 6.0  
                                                                               

                                                                               
                               MATCHES AND GAMES                               
                                                                               

                                                                               
                      1st ROUND   10.10.1997   MATCH no 1                      
                                                                               
                                                                               
        GRC/O.A.A. IRAKLIO         SVK/RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA    4.0 - 2.0  
                                                                               
 ATALIK S.                GM 2590 PETRIK K.                FM 2225    1 - 0    
                                                                               
 GRIVAS E.                GM 2465 LIKAVSKY T.                 2240    1 - 0    
                                                                               
 GEORGIEV KR.             GM 2530 DUDAS J.                    2325    1 - 0    
                                                                               
 VRAGOTERIS A.            FM 2340 CERTEK P.                   2250    0 - 1    
                                                                               
 PORFIRIADIS S.           FM 2340 BIRO K.                     2240    1 - 0    
                                                                               
 CHILOV A.                   2220 PETRIK S.                   2180    0 - 1    
                                                                               
[1.1]  Atalik  S.  - Petrik K. (King's Indian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4  g6  3.Nc3
Bg7  4.e4  d6  5.Nf3  O-O 6.Be2 Bg4 7.Be3 Nfd7 8.Qb3 Qc8 9.Rd1  Bf3  10.Bf3  e5
11.de5  Ne5  12.Be2  Nbd7  13.O-O  Nc5 14.Qa3 b6 15.b4  Ne6  16.f4  Nc6  17.Bg4
Qd8   18.e5   a5   19.b5  Nb4  20.Qb3  Qh4  21.Be6  fe6   22.ed6   Qf6   23.Na4
cd6  24.a3  Qf5  25.ab4  ab4  26.Bc1 Rfb8 27.Kh1  Bf8  28.Nb2  Rb7  29.Na4  1-0

[1.2]  Likavsky  T.  -  Grivas  E. (King's Indian Defence)  1.d4  Nf6  2.c4  g6
3.Nc3  Bg7  4.e4  d6  5.Nf3  O-O  6.Be2  e5  7.O-O  Nbd7  8.Qc2  c6  9.Rd1  Qe7
10.Rb1  a5  11.b3  Re8  12.d5 Nc5 13.Be3 a4 14.b4 Nce4 15.Ne4  Ne4  16.Qe4  Bf5
17.Qh4  Qh4  18.Nh4  Bb1 19.Rb1 cd5 20.cd5 Rec8 21.Bd1 Rc3  22.Nf3  Ra3  23.Rb2
e4   24.Nd4   Rd3   25.Be2  Bd4  26.Bd3  Bb2  27.Be4  Rc8  28.b5   Bd4   29.Bf4
f5  30.Bd3  Rc3  31.Bb1  Rc5 32.Bd3 Kg7 33.Kf1 Rd5 34.Ke2 Bf2  35.Bc2  Bb6  0-1

[1.3]   Georgiev   Kr.  -  Dudas  J.  (Sicilian  Defence)  1.e4  c5  2.Nf3   e6
3.b3  Nc6  4.Bb2  d6  5.d4  cd4  6.Nd4  Nf6  7.Bd3  Be7  8.O-O  Qb6  9.Nd2  Nd4
10.Nc4   Qc5   11.b4   Qc7  12.Bd4  O-O  13.e5  de5  14.Be5  Qc6   15.Qe2   Bd7
16.a3   Rad8   17.Bb2  Qc7  18.Ne5  Bc8  19.Rfe1  b6  20.Qf3  Bb7   21.Qh3   g6
22.Re3   Rd5   23.Rae1   Re8   24.Nf7  Rh5  25.Nh6  Kg7   26.Qg3   Qg3   27.hg3
Kh6  28.Re6  Ng8  29.g4  Rd5  30.R1e3 Kg5 31.Bc1  Kg4  32.Rg3  Kh5  33.Be2  1-0

[1.4]  Certek  P.  -  Vragoteris A. (King's Indian Defence) 1.d4  Nf6  2.c4  g6
3.g3  Bg7  4.Bg2  O-O  5.Nc3 d6 6.Nf3 Nbd7 7.O-O e5 8.h3  Re8  9.e4  c6  10.Be3
ed4   11.Nd4  Nc5  12.Qc2  Qe7  13.Rfe1  Nfe4  14.Nc6  bc6  15.Bc5  dc5  16.Re4
Be6  17.Rae1  Qd7  18.Qa4  Rab8  19.R4e2 Rec8  20.Ne4  Bh3  21.Nc5  Qf5  22.Ne4
Bg4  23.Nd6  Qd3  24.Nc8  Be2  25.Qc6 Rb2 26.Qe8  Bf8  27.Bd5  Qf5  28.Ne7  1-0

[1.5] Porfiriadis S. - Biro K. (King's Indian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 c5 3.d5 d6
4.Nc3  g6 5.e4 Bg7 6.f3 O-O 7.Bg5 h6 8.Be3 a6 9.Qd2 Kh7 10.a4 Qa5 11.Nge2  Nbd7
12.Nd1  Qd2  13.Bd2  Ne8 14.Nec3 Rb8 15.Ra2 Nc7 16.Ne3 e6 17.Be2 b6  18.O-O  e5
19.g4  Bf6  20.Ng2  Bg5  21.Be3  Kg7 22.h4 Be3 23.Ne3  Nf6  24.Kg2  Bd7  25.Rb1
a5   26.Nb5  Nce8  27.b3  Rb7  28.Bd3  h5  29.Kg3  Rh8  30.Rf2  g5  31.Rh1  hg4
32.fg4  gh4  33.Rh4  Rh4  34.Kh4 Ng8 35.Be2 f6 36.Rg2  Kf8  37.Kg3  Bc8  38.Rh2
Rg7  39.Kf2  Ne7  40.Nf5  Nf5  41.gf5 Bd7 42.Nc3  Nc7  43.Rh6  Ke7  44.Bh5  Be8
45.Bg6  Bf7  46.Ne2 Ne8 47.Ng3 Rg8 48.Nh5 Kf8 49.Kf3 Bg6 50.fg6 Ke7 51.Kg4  1-0

[1.6]  Petrik S. - Chilov A. (Scotch Gambit) 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.d4 ed4 4.c3 d3
5.Bd3  d6 6.Bc4 Nf6 7.Qb3 Qd7 8.Qc2 Be7 9.O-O O-O 10.Nbd2 Qd8 11.h3 Kh8  12.Re1
Nd7 13.Nd4 Bf6 14.Nc6 bc6 15.Nf3 Bb7 16.Bf4 Ne5 17.Be5 de5 18.Qb3 Rb8 19.Qa3 a6
20.Rad1  Qe8  21.Qc5  Bc8 22.b3 Be6 23.Ba6 Rb6 24.Bf1 h6 25.Rd2 g5  26.Red1  g4
27.Ne5  gh3  28.g3 Rg8 29.Kh2 Bb3 30.Nd7 Bd1 31.Nf6 Qf8 32.Qf8 Rf8  33.Nd7  Rd8
34.Rd1  Rb2  35.Bh3  Rf2  36.Bg2 Ra2 37.e5 Kg7 38.Kh3  Kh8  39.Bc6  Rc2  40.Rd3
Kg7  41.Bb5  h5  42.Rf3  Ra8  43.Nf6 Ra1 44.Bf1  Rcc1  45.Kg2  Kg6  46.Nd5  Ra2
47.Kg1  c5  48.c4  Raa1 49.Kg2 Ra2 50.Kg1 Raa1 51.Ne3 Ra2  52.Ng2  Raa1  53.Nh4
Kg7  54.Nf5  Kg6  55.Nd6  Re1  56.Rf6  Kg5 57.Nf7  Kg4  58.Kg2  h4  59.Rg6  Kf5
60.Bd3  Re4  61.Rf6 Kg4 62.Nh6 Kh5 63.Be4 h3 64.Kh3 Rh1 65.Bh1 Kg5  66.Nf7  1-0


                                                                               
                      1st ROUND   10.10.1997   MATCH no 2                      
                                                                               
                                                                               
 TRK/OYAK SIGORTA - SGM ISTANBUL   FYR/CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE   3.0 - 3.0  
                                                                               
 ARDUMAN C.               FM 2395 BOGDANOVSKI V.           GM 2480    0 - 1    
                                                                               
 ONEY F.                  FM 2305 NEDEV T.                 IM 2445    1 - 0    
                                                                               
 KOSEBAY O.                  2235 JACIMOVIC D.             IM 2455    1 / 2    
                                                                               
 DALKIRAN S.                 2080 COLOVIC A.               FM 2360    1 - 0    
                                                                               
 YANIK E.                 FM 2035 KIROSKI T.               IM 2360    1 / 2    
                                                                               
 PEKAND B.                   2000 GEORGIEVSKI S.              2260    0 - 1    
                                                                               
[2.1]  Arduman  C.  -  Bogdanovski V. (King's Indian Defence)  1.d4  Nf6  2.Nf3
d6  3.c4  g6  4.Nc3  Bg7  5.Bg5  O-O 6.e3 c5  7.Be2  h6  8.Bh4  cd4  9.Nd4  Nc6
10.O-O  Bd7  11.a3  Rc8  12.b4 Ne8 13.Rc1 a6 14.Nb3 g5  15.Bg3  Ne5  16.c5  Bc6
17.f4  gf4  18.ef4  Nd7  19.Bf2  dc5 20.Nc5 Nd6 21.Bg4  b6  22.Nd7  Bd7  23.Bd7
Qd7  24.Qd3  Rfd8 25.Ne2 Nc4 26.Qd7 Rd7 27.Rc2 b5 28.Bc5 Ne3 29.Ra2 Nf1  30.Kf1
e6  31.a4  Bf8  32.Bf8 Kf8 33.ab5 ab5 34.Kf2 Rc4 35.Rb2 Ra7 36.Rd2  Rb4  37.Nd4
Rc7  38.g3  Rb1  39.Ra2  Kg7 40.Ra6 Kf6 41.Rd6 Ke7 42.Ra6 Kf6  43.Ne2  Rc2  0-1

[2.2]  Nedev  T.  - Oney F. (Aliekhin Defence) 1.e4 Nf6 2.e5 Nd5 3.d4  d6  4.c4
Nb6  5.ed6  cd6  6.Nc3 g6 7.Be3 Bg7 8.Rc1 O-O 9.b3 Nc6 10.d5  Ne5  11.Be2  Ned7
12.Nf3  Nf6  13.h3  Nbd7 14.O-O Re8 15.Re1 Nf8 16.Qd2 Bd7 17.b4  e6  18.Nd4  a6
19.Nb3  Rc8  20.Na5  b6  21.Nb3  ed5 22.Nd5 Ne4 23.Qd1  Rb8  24.Bd4  f6  25.Bd3
Ng5  26.Re8  Be8  27.Qe2  Nge6  28.Bc3  Bf7  29.a4  Nd7  30.a5  f5  31.Bg7  Kg7
32.Re1   Qg5   33.g3  ba5  34.Na5  Ne5  35.Qb2  Nc5  36.Nf4  Qf6   37.Qe2   Rb4
38.Bc2  Rb2  39.Nd5  Bd5  40.cd5  Rc2 41.Qc2 Nf3  42.Kf1  Ne1  43.Ke1  Qa1  0-1

[2.3]  Kosebay  O.  -  Jacimovic  D. (French Defence) 1.e4  e6  2.d4  d5  3.Nc3
Nc6  4.Nf3  Nf6  5.e5  Ne4  6.Bd3 Bb4 7.Bd2 Nd2 8.Qd2 Bd7  9.a3  Be7  10.h4  f6
11.Qe2  O-O  12.O-O-O  f5  13.Rdg1  Be8 14.h5 Na5  15.g4  f4  16.g5  b6  17.Qf1
Rf5  18.Bf5  ef5  19.Qd3  Qd7  20.e6  Qe6  21.Re1  Qd7  22.Re5  c6  23.Rf5  Bd6
24.Ne5   Qe7   25.Ne2  Nc4  26.Nc4  dc4  27.Qc4  Bf7  28.Rf7  Qf7  29.Qc6   Rd8
30.Nc3  Qe6  31.Qe4  Qc4  32.g6  Ba3 33.ba3 Qc3  34.d5  Qa1  35.Kd2  Qa3  36.h6
Qa5   37.Ke2   f3  38.Kf3  Qc3  39.Kg4  Qf6  40.gh7  Kh8  41.hg7   Qg7   42.Kh4
Rd6  43.Qe8  Kh7  44.Qe4  Kg8  45.Qe8 Kh7 46.Qe4  Kg8  47.Qe8  Kh7  48.Qe4  1/2

[2.4]  Colovic  A. - Dalkiran S. (Pirc Defence) 1.e4 d6 2.d4 Nf6 3.Nc3 c6  4.f4
Qa5  5.e5 Ne4 6.Qf3 Nc3 7.Bd2 Qd5 8.Bc3 Qf3 9.Nf3 d5 10.Bd3 g6 11.Nh4 f5 12.ef6
ef6  13.f5  g5  14.Nf3 b6 15.h4 g4 16.Nh2 h5 17.Nf1 Ba6 18.Rd1 Bd6  19.Kf2  Kf7
20.a3  Bd3  21.Rd3 Na6 22.Ng3 Rae8 23.Re1 Re1 24.Be1 Nc7 25.Ne2 Ne8  26.Rc3  c5
27.dc5  Bc5  28.Kf1  d4 29.Rd3 Ng7 30.b4 Bd6 31.Nd4 Be5 32.Nc6 Nf5  33.Ne5  fe5
34.Rd7  Ke6  35.Ra7 Ne3 36.Kf2 Nc2 37.Bc3 Rc8 38.Bd2 Kd5 39.Rb7 Na3 40.Rb6  Nc4
41.Rb5  Ke4  42.Bc3 Rf8 43.Ke2 Ra8 44.Rc5 Ra2 45.Ke1 Kd3 46.Be5 Re2 47.Kf1  Re5
48.Re5  Ne5 49.b5 Nc4 50.Kf2 Kd2 51.Kf1 g3 52.Kg1 Ke2 53.Kh1 Kf1 54.b6 Ne3  0-1

[2.5]  Yanik  E.  -  Kiroski T. (Dutch Defence) 1.d4 f5  2.Nf3  Nf6  3.Bg5  Ne4
4.Bf4  g6  5.e3  Bg7  6.Bd3  d6  7.Nbd2 Nd2  8.Qd2  Nd7  9.e4  fe4  10.Be4  Nf6
11.Bd3  Bg4  12.Be2  Qd7  13.h3  Bf5 14.c4 c5 15.d5 h6  16.Nh4  g5  17.Nf5  1/2

[2.6]  Georgievski S. - Pekand B. (Nimzoindian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 e6  3.Nc3
Bb4 4.Qc2 c5 5.dc5 Na6 6.a3 Bc3 7.Qc3 Nc5 8.b4 Nce4 9.Qd4 d5 10.c5 b6 11.f3 bc5
12.bc5  Qa5  13.Qb4  Qb4  14.ab4  Nc3 15.e3 e5  16.Bb2  d4  17.ed4  ed4  18.Ne2
Ncd5  19.b5  d3  20.Nd4  O-O  21.Bd3  Nf4 22.Bf1  N6d5  23.g3  Nh3  24.Nc6  Re8
25.Kd2  Nf2 26.Rg1 Bb7 27.Bd4 Bc6 28.bc6 Rab8 29.Bc4 Nh3 30.Ra7 Nb4 31.Bf7  1-0


                                                                               
                      1st ROUND   10.10.1997   MATCH no 3                      
                                                                               
                                                                               
       RUS/SC "LADIA" AZOV         POR/GRUPO DESPORT. DLAVA EVORA   6.0 - 0.0  
                                                                               
 BAREEV E.                GM 2670 F                                   1 - 0    
                                                                               
 KRASENKOV M.             GM 2645 F                                   1 - 0    
                                                                               
 ZVJAGINSEV V.            GM 2635 F                                   1 - 0    
                                                                               
 YAKOVICH Y.              GM 2610 F                                   1 - 0    
                                                                               
 LANDA K.                 GM 2560 F                                   1 - 0    
                                                                               
 PUSHKOV N.               GM 2520 F                                   1 - 0    
                                                                               
                No games due to the Portuguese Team's Forfeit.


                                                                               
                      1st ROUND   10.10.1997   MATCH no 4                      
                                                                               
                                                                               
  WLS/NIDUM LIBERALS CHESS CLUB    HUN/HONVED MEDIFLORA BUDAPEST    1.0 - 5.0  
                                                                               
 PHILLIPS R.                 2230 ALMASI Z.                GM 2615    1 - 0    
                                                                               
 WILLIAMS L.                 2265 PINTER Z.                GM 2590    0 - 1    
                                                                               
 SAUNDERS R.                 2185 GYIMESI Z.               IM 2525    0 - 1    
                                                                               
 MUSSON A.                   2000 WELLS P.                 GM 2530    0 - 1    
                                                                               
 SHEEHAN A.                  2000 VARGA Z.                 GM 2495    0 - 1    
                                                                               
 SINNET G.                   2000 PETRAN P.                IM 2385    0 - 1    
                                                                               
[4.1]  Phillips  R.  -  Almasi  Z. (Sicilian Defence) 1.e4  c5  2.Nf3  d6  3.d4
cd4  4.Nd4  Nf6  5.Nc3  a6  6.Be2 e6 7.O-O Be7 8.Be3  O-O  9.f4  Qc7  10.g4  d5
11.e5  Ne4  12.Bd3  Nc3  13.bc3  Nd7  14.g5 g6  15.Rf3  Nc5  16.h4  Bd7  17.Kg2
Rac8   18.h5  Nd3  19.Qd3  Qc3  20.Rh1  Qd3  21.cd3  Kg7  22.Rfh3  Rh8   23.Nf3
b5  24.Bc1  Rhg8  25.hg6  hg6  26.f5  ef5  27.e6  Be6  28.Bb2  Kf8  29.Rh8  1-0

[4.2]  Pinter  J. - Williams L. (King's Indian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 g6  3.Nc3
Bg7  4.e4  d6 5.Bd3 O-O 6.Nge2 e5 7.d5 Ne8 8.Ng3 Qh4 9.O-O f5 10.ef5 gf5  11.f4
e4   12.Be2  c5  13.dc6  bc6  14.Nh5  Bh8  15.c5  Be6  16.cd6  Nd7  17.Be3  Qd8
18.g4   Nef6   19.gf5  Bd5  20.Kh1  Rf7  21.Rg1  Kf8  22.Rg3  Rb8  23.Qd2   Qa5
24.Rag1   Qb4   25.Nf6  Nf6  26.d7  Ke7  27.Nd5  Nd5  28.Qb4  Rb4  29.Bc5   Kd7
30.Bb4  Nb4  31.Rb3  c5 32.a3 Nd5 33.Rb7 Nc7 34.Rg8 Bf6 35.Bc4 Re7  36.Bb5  1-0

[4.3] Saunders R. - Gyimesi Z. (Scotch Gambit) 1.e4 e5 2.Nf3 Nc6 3.d4 ed4 4.Bc4
Bc5  5.O-O d6 6.c3 Qf6 7.h3 Nge7 8.Bd5 h6 9.b4 Bb6 10.Bc6 Nc6 11.b5 Ne5  12.Nd4
O-O  13.f4 Qg6 14.Kh2 Nd7 15.Qf3 Nc5 16.Nd2 Re8 17.Re1 Bd7 18.Ba3 a6 19.ba6 Ra6
20.Bc5  Bc5 21.N2b3 Rea8 22.Nc5 dc5 23.Nb3 b6 24.Rad1 Bc6 25.f5 Qf6 26.Nc1  Re8
27.Qg3  Ra7  28.Re3  Re4  29.Re4 Be4 30.Rd7 Qf5 31.Rc7 Rc7  32.Qc7  Qg5  33.Qc8
Kh7  34.Qg4  Qg4  35.hg4  Bd5  36.Kg3 Bc4 37.Kf4  Kg6  38.Ke5  Kg5  39.Kd6  Kg4
40.Kc6  h5  41.Kb6  h4 42.Kc5 Bf1 43.Kd4 Kg3 44.c4 Kg2 45.c5 h3  46.c6  h2  0-1

[4.4]  Wells  P. - Musson A. (Dutch Defence) 1.d4 f5 2.Bg5 Nf6 3.Bf6  ef6  4.e3
d5  5.c4  Be6  6.cd5 Qd5 7.Nc3 Bb4 8.Ne2 g5 9.Qa4 Nc6 10.O-O-O  Qa5  11.d5  Qa4
12.Na4  Ne5  13.de6 Ng4 14.Rd7 Nf2 15.Rg1 Ng4 16.Ng3 Ne3 17.Nh5 O-O  18.e7  1-0

[4.5]  Sheehan A. - Varga Z. (Aliekhin Defence) 1.e4 Nf6 2.e5 Nd5 3.d4 d6 4.Nf3
Nb6  5.ed6 cd6 6.Be2 g6 7.O-O Bg7 8.h3 O-O 9.c4 Nc6 10.Nc3 Bf5 11.Be3 d5  12.c5
Nc4  13.Bf4 Nb2 14.Qb3 Nc4 15.Qb7 N4a5 16.Qb5 Nd4 17.Nd4 Bd4 18.Rac1 e5  19.Bh6
Re8 20.Nd5 Rb8 21.Qe8 Qe8 22.Nf6 Kh8 23.Ne8 Re8 24.Bb5 Rb8 25.Ba6 Nc6 26.Bc4 f6
27.Be3  Bb2  28.Rcd1 Nd4 29.f3 Rc8 30.Rf2 Nc2 31.Rc2 Bc2 32.Rd2 Bc1 33.Rc2  Be3
34.Kf1  Bc5  35.Be6  Rc7 36.Ke2 Kg7 37.g4 Kh6 38.h4 Kg7 39.Kd3 Kf8  40.Ke4  Rc6
41.Bd5  Rc7  42.Be6 Re7 43.Kd5 Be3 44.Kd6 Rb7 45.Bd5 Rb6 46.Bc6 Kg7 47.Ke6  Bf2
48.h5  gh5  49.gh5  Bh4  50.Kf5  Kh6 51.Be8 Rb4 52.Ke6  e4  53.fe4  Re4  54.Kf7
f5  55.Bc6  Re7  56.Kf8  Re3 57.Be8 f4 58.Rc4 Be7 59.Kg8  Ba3  60.Bc6  Re7  0-1

[4.6]  Petran  P. - Sinnett G. (Queen's Gambit Declined) 1.d4 e6 2.c4 d5  3.Nc3
Be7  4.cd5  ed5  5.Bf4 c6 6.e3 Nf6 7.Bd3 Be6 8.h3 Bd6 9.Nge2  Qe7  10.Qc2  Nbd7
11.g4  Nb6  12.O-O-O Rc8 13.Kb1 a6 14.Bd6 Qd6 15.Nf4 g6 16.Nce2 c5  17.dc5  Qc5
18.Qc5  Rc5  19.g5  Nfd7 20.Nd4 Ke7 21.h4 Ne5 22.h5 Bg4 23.Be2  gh5  24.f3  Bd7
25.Nh5  Nbc4  26.Bc4  Rc4  27.Nf6 Bc6 28.Rh7 Rh7 29.Nh7 Rb4  30.b3  Nc4  31.Nc2
Rb6  32.Nf6  Ke6  33.Kc1  Nd6  34.Nd4 Ke7 35.Ne2  Nf5  36.Rd5  Ne3  37.Re5  1-0


                                                                               
                      2nd ROUND   11.10.1997   MATCH no 5                      
                                                                               
                                                                               
       RUS/SC "LADIA" AZOV        TRK/OYAK SIGORTA - SGM ISTANBUL   6.0 - 0.0  
                                                                               
 BAREEV E.                GM 2670 ARDUMAN C.               FM 2395    1 - 0    
                                                                               
 KRASENKOV M.             GM 2645 ONEY F.                  FM 2305    1 - 0    
                                                                               
 ZVJAGINSEV V.            GM 2635 KOSEBAY O.                  2235    1 - 0    
                                                                               
 ONISCHUK A.              GM 2625 DALKIRAN S.                 2080    1 - 0    
                                                                               
 YAKOVICH Y.              GM 2610 YANIK E.                    2035    1 - 0    
                                                                               
 LANDA K.                 GM 2560 PEKAND B.                   2000    1 - 0    
                                                                               
[5.1] Bareev E. - Arduman C. (King's Indian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3 Bg7
4.e4  d6  5.h3  O-O 6.Bg5 c6 7.Bd3 Nbd7 8.Nge2 e5 9.d5 Nc5  10.Bc2  cd5  11.cd5
a5   12.O-O  Bd7  13.a3  a4  14.Kh1  Qe8  15.Qd2  Bb5  16.Nb5  Qb5  17.Nc3  Qc4
18.Qe3  Ra6 19.Rac1 Nfd7 20.Na4 Na4 21.b3 Qc5 22.ba4 f6 23.Bd3 Qe3 24.Be3  Raa8
25.Rc7  Rf7  26.Rb7 Nc5 27.Rf7 Kf7 28.Bc5 dc5 29.Rb1 Ra4 30.Rb7 Kf8  31.d6  1-0

[5.2]  Oney  F.  -  Krasenkov  M.  (Queen's Pawn) 1.d4  g6  2.c3  Bg7  3.g3  d6
4.Bg2   Nd7   5.Qb3  Ngf6  6.a4  O-O  7.d5  Nc5  8.Qd1  a5  9.Nf3   e6   10.de6
fe6   11.O-O  e5  12.b4  Ncd7  13.Ng5  Nb6  14.Qb3  d5  15.ba5  Ra5  16.Ba3  c5
17.Nd2   h6   18.Ngf3   e4  19.Ne5  Kh7  20.f4  Ng4  21.Kh1   Na4   22.Bc1   b5
23.Nc6  Qb6  24.c4  Qc6  25.cd5  Qb6  26.Nc4 Qa7  27.Ra4  Ra4  28.Qb5  Rb4  0-1

[5.3]  Zvjaginsev  V.  -  Kosebay  O. (Gruenfeld  Defence)  1.d4  Nf6  2.c4  g6
3.Nc3  d5  4.Bg5  Ne4  5.Bf4  Nc3  6.bc3  Bg7  7.e3  c5  8.Nf3  O-O  9.cd5  cd4
10.cd4   Qd5   11.Be2   Nc6   12.O-O  Bf5  13.Nh4  Rad8   14.Nf5   Qf5   15.Bc7
Ra8   16.Rb1  Qc8  17.Bg3  e5  18.d5  Rd8  19.Bh4  f6  20.Bg4  Qc7  21.Qc2  1-0

[5.4] Dalkiran S. - Onischuk A. (Dutch Defence) 1.d4 f5 2.e4 fe4 3.Nc3 Nf6 4.g4
h6  5.g5  hg5  6.Bg5  d5 7.h4 Nc6 8.f3 Bf5 9.Bh3 Qd7  10.Bf5  Qf5  11.a3  O-O-O
12.Qd2  e5  13.Bf6 gf6 14.fe4 de4 15.d5 Nd4 16.Qg2 Bh6 17.Rd1 Rhg8  18.Qe4  Nc2
19.Ke2 Qh5 20.Kd3 Ne3 21.Re1 Rg4 22.Re3 Re4 23.Re4 c6 24.Rc4 Rd5 25.Nd5 Qd1 0-1

[5.5]  Yakovich  Y. - Yanik E. (Bogoindian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nf3  Bb4
4.Nbd2  b6 5.a3 Bd2 6.Qd2 O-O 7.e3 Bb7 8.Be2 Ne4 9.Qc2 f5 10.O-O d6 11.Ne1  Nd7
12.f3  Nef6  13.b4  Qe7  14.Bb2  Rae8 15.Nd3 e5  16.de5  de5  17.Nf2  e4  18.f4
c5  19.Rfd1  Rc8  20.Bc3  Rfd8  21.Qb2 Ne8 22.Rd2  Bc6  23.b5  Bb7  24.a4  Ndf6
25.a5  Rd2  26.Bd2  h6  27.a6  Ba8 28.Bc3 Rd8  29.Rd1  Rd1  30.Bd1  Nd7  31.Be2
Nef6   32.Qd2   Kf7  33.g4  g6  34.gf5  gf5  35.Nh1  Ke6  36.Ng3   Qf8   37.Qd1
Qg8  38.Kf2  Qg6  39.Bf6  Nf6  40.Qd8 Qe8 41.Qc7  Nd7  42.Bh5  Qh8  43.Bf7  1-0

[5.6]  Pekand  B.  -  Landa K. (Sicilian Defence) 1.e4 c5  2.d3  Nc6  3.Nf3  g6
4.g3   Bg7  5.Bg2  e5  6.O-O  d6  7.a4  Nge7  8.Na3  O-O  9.Nc4  h6  10.c3  Be6
11.Ne3  Qd7  12.Nh4  d5  13.f4 ef4 14.gf4 de4 15.de4  Qd1  16.Rd1  Rad8  17.Nd5
Nd5  18.ed5  Bg4  19.Re1  Na5  20.Be3  b6 21.h3  Bh5  22.Rac1  Nc4  23.Rc2  Ne3
24.Re3  Bf6  25.Nf3  Rd5  26.Ne5  Rd1 27.Kh2 Rfd8 28.Nc4  Ra1  29.Na3  Bd1  0-1


                                                                               
                      2nd ROUND   11.10.1997   MATCH no 6                      
                                                                               
                                                                               
  HUN/HONVED MEDIFLORA BUDAPEST          GRC/O.A.A. IRAKLIO         3.0 - 3.0  
                                                                               
 ALMASI Z.                GM 2615 ATALIK S.                GM 2590    0 - 1    
                                                                               
 LEKO P.                  GM 2635 GRIVAS E.                GM 2465    1 / 2    
                                                                               
 PINTER J.                GM 2590 GEORGIEV KR.             GM 2530    0 - 1    
                                                                               
 GYIMESI Z.               IM 2525 VRAGOTERIS A.            FM 2340    1 / 2    
                                                                               
 WELLS P.                 GM 2530 PORFIRIADIS S.           FM 2340    1 - 0    
                                                                               
 VARGA Z.                 GM 2495 CHILOV A.                   2220    1 - 0    
                                                                               
[6.1]  Almasi  Z.  -  Atalik S. (Sicilian Defence) 1.e4 c5 2.Nf3  d6  3.d4  cd4
4.Nd4  Nf6  5.Nc3 Nc6 6.Bg5 e6 7.Qd2 a6 8.O-O-O Nd4 9.Qd4 Be7 10.f4  b5  11.Bf6
gf6  12.e5  d5  13.Kb1  Rg8  14.Bd3 f5 15.Qf2 Bb7 16.Ne2  h5  17.Qf3  h4  18.g3
Bc5  19.Rhf1  Qe7  20.Nc1  O-O-O  21.gh4 Kb8 22.h5 Qh4  23.Qe2  Rh8  24.a4  Qh5
25.ab5  Qe2  26.Be2  ab5  27.Bb5 Rh2 28.Rh1 Rh1 29.Rh1 Be3  30.Nd3  Kc7  31.Rh7
Rf8  32.Rh3  d4  33.Bc4  Kb6 34.b4 Bd2 35.Kb2 Ra8 36.Nc5  Bc6  37.Kb3  Bf4  0-1

[6.2]  Grivas  E.  - Leko P. (Nimzoindian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 e6  3.Nc3  Bb4
4.Bg5  c5 5.Rc1 cd4 6.Qd4 Nc6 7.Bf6 Nd4 8.Bd8 Kd8 9.e3 Nc6 10.a3 Be7 11.Nf3  f5
12.Be2  Bf6  13.O-O Ke7 14.Rfd1 b6 15.b4 Rd8 16.Nd4 Bb7 17.Bf3 Rab8  18.Nb3  g5
19.h3 d6 20.Kf1 Rd7 21.Ke2 Rc8 22.g4 fg4 23.hg4 h6 24.Nd2 Bg7 25.Rc2 Ne5 26.Bb7
Rb7  27.Nb5  a6 28.Nd6 Kd6 29.Ne4 Ke7 30.Nd6 Rbc7 31.Nc8 Rc8 32.Rd4 Nd7  33.Rd3
Be5  34.Rd1 Rc7 35.f3 a5 36.Rh1 Bg7 37.Rhc1 ab4 38.ab4 Ne5 39.c5 b5 40.Ra2  Nc6
41.Rb1  Bc3 42.Ra3 Bb4 43.Rab3 Bc5 44.Rb5 Nd8 45.Rc1 Bd6 46.Rc7 Bc7 47.Rb4  Bd6
48.Ra4  Nc6  49.Ra1 Ne5 50.Rh1 Nf7 51.Kd3 Kf6 52.Ke4 Bf8 53.Kd3 Ne5 54.Ke2  Nd7
55.Rb1  Kg6  56.Rb7 Nf6 57.Rb8 Be7 58.Rb6 Kf7 59.Rb5 Nd5 60.Kd3 Kf6 61.Kd4  Bd8
62.e4  Ne7  63.e5  Kg6  64.Ke4  Nd5 65.Rb8 Be7 66.Rg8  Kf7  67.Rc8  Nf4  68.Rc7
h5  69.gh5  Nh5  70.Ra7  Ng3  71.Kd3  Nh5 72.Ke4  Nf4  73.Rb7  Nd5  74.Ra7  Kg6
75.Ra6  Nf4  76.Rc6  Bb4  77.Rb6 Be1 78.Rc6 Bg3 79.Ra6 Kh5  80.Ra7  Nd5  81.Ra6
Nf4  82.Ra7  Bf2  83.Ra2  Bc5  84.Rh2 Kg6 85.Rc2  Bf8  86.Rc6  Kf7  87.Rc7  Be7
88.Ra7  Ke8  89.Ra8  Bd8  90.Ra7 Nd5 91.Rg7 Be7 92.Rg8 Kd7  93.Rg7  Ke8  94.Rg8
Kf7  95.Rb8  Bc5  96.Rc8  Bb6  97.Rb8 Be3 98.Ra8 Ke7  99.Rh8  Bf4  100.Rh7  Kd8
101.Rh6   Kd7  102.Rh7  Ne7  103.Rf7  Bc1  104.Rh7  Bd2  105.Rf7  Bf4   106.Rh7
Bg3   107.Rg7  Bh4  108.Rh7  Be1  109.Rg7  Bd2  110.Rf7  Ba5  111.Rg7  Bd2  1/2

[6.3]  Pinter J. - Georgiev Kr. (King's Indian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 g6  3.Nc3
Bg7 4.e4 d6 5.Bd3 O-O 6.Nge2 Nbd7 7.Ng3 c6 8.O-O a6 9.h3 b5 10.b3 c5 11.dc5 Nh5
12.Bb2  Ng3 13.fg3 Nc5 14.Rb1 Be6 15.Nd5 Bb2 16.Rb2 bc4 17.bc4 Qd7 18.Kh2  Rab8
19.Rff2  Qa7  20.Qf3 Rb7 21.Rbe2 f6 22.Bc2 Rf7 23.Qc3 Bd5 24.ed5 Nd7 25.g4  Ne5
26.Rf4  Qc5  27.Bb3 a5 28.Qg3 Rb4 29.a3 Rb7 30.Ba2 Rf8 31.Rc2 Rfb8  32.Qc3  Kg7
33.Re4  h6  34.Rce2  Rh8 35.Re1 h5 36.gh5 Rh5 37.Rf1 Rh8 38.Re2 Rh4  39.Qg3  g5
40.Rd1  Rd4 41.Rdd2 Rf4 42.Re1 Rb8 43.Qe3 Qe3 44.Re3 Kf8 45.Rc3 Nd7 46.Kg1  Nc5
47.Re3  Kf7  48.Rde2 Rb7 49.Rd2 Re4 50.Kf2 f5 51.Ke2 Kf6 52.Re4 fe4 53.Ke3  Ke5
54.g3  Nd3 55.c5 dc5 56.h4 Rb6 57.Bc4 gh4 58.gh4 Nf4 59.Rf2 Rg6 60.Rh2 Rg2  0-1

[6.4]  Vragoteris  A.  -  Gyimesi Z. (Queen's Gambit Accepted)  1.d4  Nf6  2.c4
e6  3.Nf3  d5  4.Nc3  dc4  5.e3  a6 6.a4 c5  7.Bc4  Nc6  8.O-O  Qc7  9.Qe2  Be7
10.h3   O-O   11.Rd1   Rd8  12.d5  ed5  13.Bd5  Nb4  14.e4  Nfd5   15.Nd5   Nd5
16.ed5   Bf5  17.Ne5  Re8  18.Nc4  Bf8  19.Be3  Rad8  20.Qd2  Re4  21.Qc3   Qe7
22.Rac1   Qh4   23.f3  Ree8  24.Qd2  Be7  25.Qf2  b5  26.ab5  ab5  27.Na5   Qf2
28.Kf2  c4  29.Nc6 Rd7 30.Ne7 Rde7 31.Re1 f6 32.Bc5 Re1 33.Re1 Re1  34.Ke1  1/2

[6.5]  Wells P. - Porfiriadis S. (Sicilian Defence) 1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5  d6
4.O-O  Bd7 5.Re1 a6 6.Bf1 Bg4 7.d3 g6 8.Nbd2 Bg7 9.h3 Bf3 10.Nf3 Nf6 11.c3  O-O
12.d4  e5  13.dc5  dc5  14.Qc2 Qe7 15.Be3 Rfd8 16.Nd2 Rac8  17.Qb1  Nd7  18.Rd1
Nb6  19.a4  Na8  20.Nb3  Rd1  21.Qd1  Nb8  22.Qg4  Rc7  23.Rd1  h5  24.Qf3  Nd7
25.a5  Rc6  26.Bc4  Nf6 27.g4 hg4 28.hg4 Nc7 29.g5 Nfe8 30.Nc5 Rc5  31.Bc5  1-0

[6.6]    Chilov    A.    -   Varga   Z.   (White   forfeit   on    TIME)    0-1


                                                                               
                      2nd ROUND   11.10.1997   MATCH no 7                      
                                                                               
                                                                               
  SVK/RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA    FYR/CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE   1.5 - 4.5  
                                                                               
 PETRIK K.                FM 2225 BOGDANOVKI V.            GM 2480    0 - 1    
                                                                               
 LIKAVSKY T.                 2240 NEDEV T.                 IM 2445    1 / 2    
                                                                               
 DUDAS J.                    2325 JACIMOVIC D.             IM 2455    1 - 0    
                                                                               
 CERTEK P.                   2250 DIMOVSKI N.              IM 2400    0 - 1    
                                                                               
 PETREJE J.                  2130 DANCEVSKI O.             FM 2350    0 - 1    
                                                                               
 DANEK P.                    2000 GEORGIEVSKI S.              2260    0 - 1    
                                                                               
[7.1]  Petrik  K.  - Bogdanovski V. (Aliekhin Defence) 1.e4 Nf6 2.e5  Nd5  3.g3
d6  4.ed6  cd6  5.Bg2  Nf6  6.d4 g6 7.Ne2 Bg7 8.O-O O-O  9.c3  Nc6  10.Na3  Bf5
11.Nc4  Qc8  12.Re1  Re8 13.Ne3 Bh3 14.Bh3 Qh3 15.Nf4 Qd7  16.Nfd5  Nd5  17.Nd5
e6  18.Nf4  Na5  19.b3  b5  20.Be3  Qb7  21.Rc1  Rac8  22.Qd2  Nc6  23.Nd3  Ne7
24.Bh6   Bh8  25.Bg5  Nf5  26.g4  Ne7  27.Bf4  Red8  28.Qe2  Rd7  29.Bd2   Rdc7
30.Nf4  Nd5  31.Qf3  Nf4  32.Qf4  Qd5 33.Qe4 Qe4  34.Re4  b4  35.c4  d5  36.Rf4
a5  37.c5  g5  38.Rf3 Bd4 39.Bg5 Rc5 40.Rd1 Be5 41.Kg2 Rc2  42.Bf6  Bf6  43.Rf6
Ra2  44.Rd4  Re2  45.Rdf4  Rc7 46.g5 Re5 47.h4 Rd7 48.Rd4 Re4  49.Re4  de4  0-1

[7.2]  Nedev  T. - Likavsky T. (French Defence) 1.e4 e6 2.d4 d5 3.Nd2 Nf6  4.e5
Nfd7 5.Bd3 c5 6.c3 Nc6 7.Ne2 cd4 8.cd4 f6 9.ef6 Qf6 10.Nf3 h6 11.O-O Bd6 12.Ng3
O-O 13.Nh5 Qe7 14.Bc2 Rf3 15.Qf3 Nd4 16.Qd3 Nc2 17.Qc2 Qh4 18.Nf4 Bf4 19.g3 Qh5
20.Bf4  e5  21.Be3  Nf6 22.f3 Bd7 23.g4 Qf7 24.Qc7 d4 25.Bf2  Qd5  26.Rae1  Ng4
27.Bg3  Ne3  28.Qe5 Qe5 29.Be5 Nf1 30.Kf1 d3 31.Kf2 Rc8 32.Bc3 Kf7  33.Re4  Bf5
34.Re5  g6  35.Rb5  b6  36.Re5  Rc4 37.a3 Rh4  38.Kg3  Rc4  39.Kf2  Rc7  40.Ke3
Rd7  41.Kd2  Bh3 42.Re4 g5 43.Rd4 Rd4 44.Bd4 Bf1 45.a4 Kg6 46.b3 Kh5 47.b4  Be2
48.Ke3  Bd1 49.a5 ba5 50.ba5 a6 51.Kd3 Bf3 52.Ke3 Kg4 53.Kf2 Bd5 54.Bg7 h5  1/2

[7.3] Dudas J. - Jacimovic D. (English Opening) 1.c4 g6 2.g3 Bg7 3.Bg2 c5 4.Nf3
Nc6 5.O-O e6 6.Nc3 Nge7 7.e3 d5 8.cd5 ed5 9.d4 cd4 10.Nd4 Nd4 11.ed4 O-O 12.Re1
Be6  13.Bg5  Re8 14.Qb3 h6 15.Bf4 g5 16.Be5 Be5 17.Re5 Nc6 18.Ree1  Nd4  19.Qa4
Nf5  20.Rad1  d4  21.Ne4  Kg7  22.Qb5 Qd5 23.Nc5  Qa2  24.Ne6  Re6  25.Qf5  Re1
26.Re1  Qb2  27.Bd5 Rf8 28.Re7 Qc1 29.Kg2 h5 30.Rf7 Rf7 31.Qf7 Kh6  32.Be4  1-0

[7.4]  Dimovski N. - Certek P. (English Opening) 1.c4 Nf6 2.Nc3 g6 3.e4 c5 4.g3
Bg7  5.Bg2  Nc6  6.Nge2 d6 7.d3 Bd7 8.O-O Qc8 9.Rb1 Bh3 10.Nf4 Bg2  11.Kg2  O-O
12.a3 Ng4 13.h3 Nge5 14.Be3 b6 15.Nfe2 f5 16.f4 Nd7 17.b3 Nd4 18.Kh2 Qb7 19.Bd4
cd4  20.Nb5 fe4 21.Nbd4 Nc5 22.de4 Qe4 23.Nb5 a6 24.Nbc3 Qf5 25.Nd5 Rf7  26.Nb6
Rb8 27.Nd5 Ne4 28.Qd3 Nc5 29.Qe3 Qe4 30.b4 Qe3 31.Ne3 Ne4 32.Rfd1 e5 33.Nd5 ef4
34.gf4  Nf2 35.Rf1 Nd3 36.Rbd1 Nb2 37.Rc1 Re8 38.Ng3 Nd3 39.Rc2 h5 40.Re2  Rff8
41.Re8  Re8  42.h4  Kf7  43.f5  Be5 44.Kh3 Bb2 45.Rf3  Ne5  46.fg6  Kg6  47.Rf6
Kh7  48.Rf2  Nc4  49.Rb2 Nb2 50.Nf6 Kg6 51.Ne8 Nc4 52.a4 d5  53.Nc7  d4  54.Na6
d3  55.Nf1  Kf5  56.Nc5 d2 57.Nd2 Nd2 58.a5 Nc4 59.a6 Nb6 60.a7 Na8  61.b5  1-0

[7.5]  Petreje J. - Dancevski O. (King's Indian Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 g6 3.Nc3
Bg7  4.e4 d6 5.Be2 O-O 6.Nf3 e5 7.de5 de5 8.Qd8 Rd8 9.Bg5 Re8 10.Rd1 Na6  11.h3
h6  12.Be3 c6 13.O-O Nd7 14.a3 Nac5 15.b4 Ne6 16.b5 Ndc5 17.bc6 bc6 18.Rd6  Bf8
19.Bc5  Nc5  20.Rc6 Bb7 21.Rc7 Bd6 22.Nb5 Bc7 23.Nc7 Be4 24.Na8 Ba8 25.Rb1  Bc6
26.Rd1  Kf8  27.Ne1 Ke7 28.Nc2 Rd8 29.Re1 Rd2 30.Nb4 Bb7 31.Bf1 Kd6  32.Rc1  f5
33.h4  f4  34.Nd5  Bd5  35.cd5  Kd5 36.Bc4 Kd4 37.Bf7  Ne4  38.Bg6  Nf2  39.Rc7
Ng4  40.Kf1  Ne3  41.Ke1 Rg2 42.Rd7 Nd5 43.Bf5 Ke3 44.Kf1 Rf2  45.Kg1  Rd2  0-1

[7.6]  Georgievski  S.  - Danek P. (London's Opening) 1.d4 d5 2.Nf3  Nf6  3.Bf4
e6  4.e3  c5  5.c3  Nc6 6.Nbd2 Bd6 7.Bd3 Bf4 8.ef4 cd4  9.cd4  Qb6  10.Nb3  Qb4
11.Qd2  Ne4  12.Be4  de4  13.Ne5  Qd2 14.Kd2 Nb4 15.Nc5  f5  16.Na4  O-O  17.a3
Nd5  18.g3  Rd8  19.Nc3  Nf6  20.Ke3 Bd7 21.Rhd1 Be8  22.h3  Rac8  23.Rac1  Bh5
24.Rg1  Nd7  25.Nb5  Nb6  26.Rc8 Rc8 27.Nc3 Be8 28.Rd1  Ba4  29.Rc1  h6  30.Ne2
Rc1  31.Nc1  g5  32.fg5  hg5  33.Ne2  Nd5 34.Kd2  Bb5  35.Nc3  Bf1  36.Nd5  ed5
37.h4  gh4  38.gh4  Kg7  39.Ke3 Kh6 40.Kf4 Kh5 41.Kf5  Kh4  42.Ng6  Kh5  43.Nf4
Kh6  44.Nd5  Bd3  45.Ke5  Kg5  46.Ne3  Kg6  47.Ke6  Kg5  48.d5  Kf4  49.a4  Kf3
50.d6  Kf2  51.Ng4  Kg3  52.Ne5 Bf1 53.Kd5 e3 54.d7 e2 55.Nd3  Bg2  56.Kd4  1-0


                                                                          
      ORGANISING STAFF   MASTROKOUKOS GEORGIOS - TZERMIADIANOS AGELOS     
                                                                          
      ARBITERS           TSORBATZOGLOU THEODOROS - TZERMIADIANOS ANDREAS  
                                                                          
      BULLETIN EDITOR    GRIVAS EFSTRATIOS (COPYRIGHT 1997)               
                                                                          



                                                                               
                    2nd ROUND   11.10.1997   MATCH no 8                        
                                                                               
                                                                               
  WLS/NIDUM LIBERALS CHESS CLUB    POR/GRUPO DESPORT. DLAVA EVORA   6.0 - 0.0  
                                                                               
 PHILLIPS R.                 2230 F                                   1 - 0    
                                                                               
 WILLIAMS L.                 2265 F                                   1 - 0    
                                                                               
 WALSH C.                    2205 F                                   1 - 0    
                                                                               
 SAUNDERS R.                 2185 F                                   1 - 0    
                                                                               
 MUSSON A.                   2000 F                                   1 - 0    
                                                                               
 SHEEHAN A.                  2000 F                                   1 - 0    
                                                                               
                 No games due to the Portuguese Team's Forfeit


                                                                               
                      3rd ROUND   12.10.1997   MATCH no 9                      
                                                                               
                                                                               
        GRC/O.A.A. IRAKLIO              RUS/SC "LADIA" AZOV         1.0 - 5.0  
                                                                               
 ATALIK S.                GM 2590 BAREEV E.                GM 2670    1 / 2    
                                                                               
 GRIVAS E.                GM 2465 SVIDLER P.               GM 2660    1 / 2    
                                                                               
 GEORGIEV KR.             GM 2530 KRASENKOV M.             GM 2645    0 - 1    
                                                                               
 VRAGOTERIS A.            FM 2340 ZVJAGINSEV V.            GM 2635    0 - 1    
                                                                               
 PORFIRIADIS S.           FM 2340 ONISCHUK Y.              GM 2625    0 - 1    
                                                                               
 CHILOV A.                   2220 YAKOVICH Y.              GM 2610    0 - 1    
                                                                               
[9.1]  Atalik  S.  -  Bareev E. (Nimzoindian Defence) 1.d4 Nf6  2.c4  e6  3.Nc3
Bb4  4.Qc2  O-O  5.a3  Bc3  6.Qc3  b6  7.Bg5  Bb7  8.e3  d6  9.f3  Nbd7  10.Bd3
Rc8  11.Ne2  h6  12.Bh4  c5  13.b4 d5 14.cd5 Nd5  15.Bd8  Nc3  16.Bh4  cd4  1/2

[9.2]   Svidler   P.  -  Grivas  E.  (Sicilian  Defence)  1.e4  c5  2.Ne2   Nc6
3.Nbc3   e5   4.Nd5  Nf6  5.Nec3  Be7  6.Bc4  d6  7.O-O  O-O  8.d3  Nd5   9.Nd5
Bg5  10.f4  ef4  11.Nf4  Bf4  12.Bf4  Be6 13.Be6  fe6  14.Qg4  Qd7  15.Bg3  1/2

[9.3]  Georgiev  Kr.  -  Krasenkov  M. (Sicilian Defence)  1.e4  c5  2.Nf3  Nc6
3.Bb5   e6  4.b3  Nge7  5.Bb2  Ng6  6.h4  h5  7.g3  d5  8.O-O  de4  9.Ng5   Be7
10.Ne4  f5  11.Nec3  Bd7  12.Be2  Bh4 13.Na4 Qg5  14.Kh2  Nce5  15.Nc5  f4  0-1

[9.4]  Zvjaginsev V. - Vragoteris A. (Sicilian Defence) 1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.Bb5
d6  4.Bc6  bc6  5.O-O e5 6.c3 Bg4 7.h3 Bf3 8.Qf3 g6 9.d3 Bg7 10.Qe2  Nf6  11.g4
h5  12.g5  Nh7 13.h4 Nf8 14.f4 ef4 15.Bf4 Ne6 16.Bg3 Rb8 17.Na3 O-O  18.Nc4  d5
19.Ne5   Rb6   20.Qg2  Qe7  21.Rae1  Qb7  22.Rf2  d4  23.cd4  cd4  24.Nc4   Rb4
25.Bd6  Rc4  26.Bf8  Bf8  27.dc4 d3 28.Kh1 Bc5 29.Rf3  Bd6  30.Rd3  Nf4  31.Qd2
Nd3  32.Qd3  Qb2  33.Qd6  Qf2 34.Qd1 Qh4 35.Kg2 Qg5 36.Kh3 h4  37.Qf3  Qd2  1-0

[9.5]  Porfiriadis  S. - Onischuk A. (Dutch Defence) 1.d4 f5 2.Nf3 Nf6 3.g3  g6
4.Bg2  Bg7  5.O-O O-O 6.c4 d6 7.Nc3 Na6 8.Rb1 c6 9.b4 Ne4 10.Ne4 fe4 11.Ng5  d5
12.cd5  cd5  13.Nh3  Nc7 14.a4 Bf5 15.Be3 Ne8 16.Rc1 Qd7 17.Nf4  Nf6  18.h4  h6
19.Bh1  Rac8  20.Qb3  e6 21.f3 g5 22.hg5 hg5 23.Ng2 ef3 24.ef3  g4  25.Nf4  Rc1
26.Rc1  Rc8  27.Rc8 Qc8 28.Nd3 gf3 29.Bf3 Ng4 30.Bg4 Bg4 31.Ne5 Bf5 32.Qd1  Qc3
33.Bf2  Be4 34.Kh2 Qb2 35.Qe1 Bh6 36.Ng4 Bg5 37.Kg1 Kg7 38.b5 b6 39.Qd1 Qc2 0-1

[9.6]  Yakovich  Y. - Chilov A. (Slav Defence) 1.d4 d5 2.c4 c6 3.Nf3 Nf6  4.Qc2
g6  5.Bf4  Bg7  6.e3  O-O  7.Nc3  Bf5 8.Qb3 b6  9.Be2  Ne4  10.O-O  Nc3  11.bc3
dc4   12.Qc4  Be6  13.Qd3  b5  14.a4  a6  15.Qc2  Nd7  16.Ng5  Bc4  17.Bc4  bc4
18.Qe2   e5   19.de5  Ne5  20.Be5  Be5  21.Nf3  Bc3  22.Rac1  Bb4   23.Rc4   c5
24.Qc2  Qe7  25.Ne1  Rac8 26.Nd3 Qd7 27.Rc1 a5 28.e4 f5 29.Nc5 Bc5  30.Rc5  Rc5
31.Qc5  fe4  32.Qc4  Qf7  33.g3 Kg7 34.Qf7 Rf7 35.Rc4  Re7  36.Kf1  Kf6  37.Ke2
Ke5  38.Ke3  Kd5  39.Rd4  Kc5  40.Re4  Rb7 41.h4  Kd5  42.Rg4  Ke5  43.Re4  Kd5
44.f3  Rb3  45.Kf4  Kd6  46.g4  Ra3 47.h5 gh5  48.gh5  Rb3  49.Kg4  Rb1  50.Kg5
Rf1  51.f4  Rg1  52.Kh6  Rg4 53.Kh7 Kd5 54.Re5 Kd6 55.Ra5 Rf4  56.Kg6  Rg4  1-0


                                                                               
                     3rd ROUND   12.10.1997   MATCH no 10                      
                                                                               
                                                                               
  HUN/HONVED MEDIFLORA BUDAPEST   TRK/OYAK SIGORTA - SGM ISTANBUL   6.0 - 0.0  
                                                                               
 ALMASI Z.                GM 2615 ARDUMAN C.               FM 2395    1 - 0    
                                                                               
 PINTER J.                GM 2590 ONEY F.                  FM 2305    1 - 0    
                                                                               
 GYIMESI Z.               IM 2525 KOSEBAY O.                  2235    1 - 0    
                                                                               
 WELLS P.                 GM 2530 DALKIRAN S.                 2080    1 - 0    
                                                                               
 VARGA Z.                 GM 2495 YANIK E.                    2035    1 - 0    
                                                                               
 PETRAN P.                IM 2385 PEKAND B.                   2000    1 - 0    
                                                                               
[10.1]  Almasi  Z.  -  Arduman C. (Spanish Opening) 1.e4  e5  2.Nf3  Nc6  3.Bb5
a6  4.Ba4  Nf6  5.O-O  b5  6.Bb3  Bc5 7.a4 Rb8 8.ab5  ab5  9.c3  d6  10.d4  Bb6
11.Na3   O-O   12.Nb5   Bg4  13.Be3  d5  14.ed5  Nd5  15.h3  Bh5   16.Bg5   Bf3
17.Qf3   Qg5  18.Bd5  Ne7  19.de5  Qe5  20.Bc4  Ng6  21.Rad1  Qc5  22.Na3   Ne5
23.Qe4  Nc4  24.Nc4  Rfe8  25.Qd5 Qe7 26.Qc6 h6 27.Rd7 Qe2  28.Rd2  Qh5  29.Qd5
Qh4  30.Nb6  cb6  31.Qf3  Rbd8  32.Rfd1 Rd2 33.Rd2 Re1  34.Kh2  Qe7  35.g3  Kh7
36.h4  Re5  37.Kg2  g6  38.Rd5 Rd5 39.Qd5 Qf6 40.b4 b5 41.Qb5  Qc3  42.Qd5  1-0

[10.2]  Oney  F.  - Pinter J. (King's Indian Attack) 1.Nf3 Nf6  2.g3  d5  3.Bg2
c6  4.d3  Bg4  5.Nbd2  Nbd7  6.h3  Bh5  7.O-O  e5  8.e4  de4  9.de4  Bc5  10.a4
O-O   11.Qe2   Re8  12.a5  Qc7  13.c3  b5  14.g4  Bg6  15.Nh4  Nf8  16.b4   Be7
17.Nf5  Ne6  18.Ne7  Re7  19.Nb3 Nd7 20.Be3 Nf4 21.Qc2 Nd5  22.Bc5  Nc5  23.Nc5
Nf4  24.c4  h5  25.Rfd1  f6  26.cb5  cb5 27.Rac1  Kh7  28.Qd2  Qb8  29.Bf1  Qg8
30.Kh2   Be8  31.Qd6  Qf7  32.Rd2  Rc8  33.Rdc2  Rec7  34.Qd2  Qe7  35.Qe1  hg4
36.hg4  f5  37.f3  fg4  38.fg4  Rc6 39.Kg1 Rh6 40.Nd3  Nd3  41.Bd3  Rd8  42.Bf1
Qg5  43.Rg2  Rd4  44.Rc5 Bg6 45.Qg3 Re4 46.Bb5 Re3 47.Qf2 Reh3 48.Qe2  Qf4  0-1

[10.3]  Gyimesi  Z.  -  Kosebay O. (English Opening) 1.c4  Nf6  2.Nc3  e5  3.g3
d5  4.cd5  Nd5  5.Bg2  Nb6  6.d3 Nc6 7.Nf3 Be7 8.O-O O-O  9.Be3  Be6  10.a3  f5
11.Rc1  Bf6  12.Nd2  Kh8  13.Nb3 Bb3 14.Qb3 Nd4 15.Qa2  c6  16.Bd2  Ne2  17.Ne2
Qd3  18.Bb4  Qe2  19.Rfe1 Qh5 20.Bf8 Rf8 21.a4 e4 22.a5 Nd5  23.a6  ba6  24.Rc6
Nb4  25.Qa3  a5  26.Rc7  Bd4 27.Rd7 Bb6 28.Qc3 Qg5 29.h4 Qg6  30.h5  Qg5  31.h6
Qh6  32.Rf7  Rd8  33.Rf5  e3  34.fe3  Qg6 35.Ref1  h6  36.Qe5  Qe8  37.Qe8  Re8
38.Rf8  Rf8  39.Rf8  Kh7  40.Kf2  g5 41.Be4 Kg7  42.Re8  a4  43.g4  Bc5  44.Re5
Bb6  45.Re6  Bc5  46.Rg6  Kf7  47.Rh6 Bf8 48.Rh1  Na6  49.Ra1  Nc5  50.Bc2  Bg7
51.Ra2  a5  52.Ke2 Ke6 53.Kd2 Kd5 54.Ba4 Kc4 55.Bc2 Kb4 56.Kc1 Be5  57.Ra3  1-0

[10.4]  Dalkiran  S.  - Wells P. (Sicilian Defence) 1.e4 c5 2.Nf3 Nc6  3.d3  g6
4.g3  Bg7  5.Bg2 e5 6.c3 Nge7 7.O-O O-O 8.Be3 b6 9.Qc1 Ba6 10.Rd1 f5 11.Ng5  h6
12.Nh3  g5  13.f4  ef4  14.gf4 g4 15.Nf2 d5 16.Na3 Qd7 17.Nc2  Rad8  18.Ne1  h5
19.Qc2  Qe6  20.e5  d4  21.Bc1 Nd5 22.Bd5 Rd5 23.a3 Bb7 24.c4  Rd7  25.Qe2  Bh6
26.Nh1  h4  27.Ng2  h3  28.Ne1  Na5 29.Qf2 Nb3 30.Rb1  Qc6  31.Ng3  Re7  32.Qc2
Nc1  33.Qc1  Re5  34.Rd2 Bf4 35.Qc2 Rfe8 36.Ng2 Bd2 37.Qd2 Qg2 38.Qg2  hg2  0-1

[10.5]  Varga  Z.  -  Yanik E. (Sicilian Defence) 1.e4 c5  2.Nf3  d6  3.d4  cd4
4.Nd4  Nf6  5.Nc3  a6  6.Be3  e5  7.Nb3 Be6  8.Nd5  Nbd7  9.f3  Nc5  10.c4  Bd5
11.cd5   Nfd7   12.Nd2  b5  13.Rc1  Rc8  14.b4  Na4  15.Nb3  Be7   16.Na5   Nb8
17.g3   O-O   18.Bh3   Rc7   19.O-O   Rc3  20.Rc3   Nc3   21.Qc2   Na4   22.Nb7
Qe8  23.Rf2  h5  24.Qc7  Kh7  25.Rc2 h4 26.Kg2 hg3 27.hg3  g6  28.Ba7  Kg7  1-0

[10.6]  Pekand  B.  -  Petran  P. (Spanish Opening) 1.e4  e5  2.Nf3  Nc6  3.Bb5
Nf6  4.O-O  Ne4  5.d4  Nd6  6.de5  Nb5 7.a4 d6  8.Re1  Nbd4  9.Nd4  de5  10.Nc6
Qd1  11.Rd1  bc6  12.Be3  Be7  13.Nd2 Be6 14.Ne4  Bf5  15.f3  O-O  16.Rd2  Rfb8
17.Ng3  Be6  18.b3  f5  19.f4  e4  20.Nf1  c5  21.Bf2  Bf6  22.Rc1  Bb2  23.Rb1
c4  24.bc4  Bc3  25.Rdd1  a5  26.Ne3  Rb4 27.Nd5  Bd5  28.cd5  Ra4  29.Bc5  Rc4
30.Ba3  Rd8 31.d6 cd6 32.Rd6 Rd6 33.Bd6 Bd4 34.Kf1 Rc2 35.Rb5 e3 36.Ra5 e2  0-1


                                                                               
                     3rd ROUND   12.10.1997   MATCH no 11                      
                                                                               
                                                                               
  FYR/CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE   WLS/NIDUM LIBERALS CHESS CLUB    5.5 - 0.5  
                                                                               
 BOGDANOVSKI V.           GM 2480 PHILLIPS R.                 2230    1 - 0    
                                                                               
 NEDEV T.                 IM 2445 WILLIAMS L.                 2265    1 / 2    
                                                                               
 JACIMOVIC D.             IM 2455 WALSH C.                    2205    1 - 0    
                                                                               
 COLOVIC A.               FM 2360 SAUNDERS R.                 2185    1 - 0    
                                                                               
 DANCEVSKI O.             FM 2350 MUSSON A.                   2000    1 - 0    
                                                                               
 GEORGIEVSKI S.              2260 SHEEHAN A.                  2000    1 - 0    
                                                                               
[11.1]  Bogdanovski V. - Phillips R. (Schmidt Benoni) 1.Nf3 g6 2.d4 Bg7 3.e4 c5
4.d5  Nf6  5.Nc3  O-O  6.Be2 b5 7.e5 Ng4 8.Bf4 b4 9.Ne4 Qc7  10.d6  Qc6  11.de7
Re8  12.Nd6  Re7  13.O-O  Ba6  14.Re1  f6 15.ef6  Nf6  16.Ne5  Qd5  17.Bf3  Qd1
18.Rad1  Nc6 19.Nd7 Re1 20.Re1 Nd7 21.Bc6 Rf8 22.Bd5 Kh8 23.Nf7 Kg8 24.Ne5  1-0

[11.2]  Williams L. - Nedev T. (Benoni Defence) 1.d4 Nf6 2.c4 c5 3.d5 e6  4.Nc3
ed5  5.cd5 d6 6.e4 g6 7.f4 Bg7 8.Bb5 Nfd7 9.a4 O-O 10.Nf3 Na6 11.O-O Nc7 12.Bd3
a6  13.Be3  Nf6  14.h3  Rb8 15.Bf2 Nh5 16.Qd2 f5 17.Bh4 Bf6  18.Bf6  Nf6  19.e5
Nfe8  20.Rfe1  b5  21.ab5  ab5  22.e6 Qf6 23.Bf1  Rb6  24.Ng5  Qe7  25.Ra5  Ba6
26.g4   fg4   27.hg4   Nf6  28.Be2  Bb7  29.Bf3  b4  30.Na4  Rb5   31.Ra7   Ra8
32.Rb7   Ra4   33.Rc7  Qc7  34.e7  Rb8  35.Re6  Ra1  36.Kg2  Kg7   37.Qe2   Qd7
38.f5  gf5  39.gf5  c4 40.Qe3 Qa7 41.Qa7 Ra7 42.Ne4 Nd5 43.f6  Nf6  44.Nf6  1/2

[11.3] Jacimovic D. - Walsh C. (Nimzoindian Defence) 1.d4 e6 2.c4 Nf6 3.Nc3 Bb4
4.Qc2  b6  5.e4 Bb7 6.Bd3 c5 7.d5 d6 8.Ne2 Nbd7 9.a3 Bc3 10.Nc3 Qe7 11.O-O  O-O
12.Bd2  e5  13.Rae1  Nh5 14.g3 Rfe8 15.Bc1 Bc8 16.f4 ef4 17.gf4 Nf8  18.e5  Bh3
19.Rf2  Qh4  20.Nb5  Rad8  21.Re4 f5 22.Ree2 de5 23.fe5  f4  24.e6  Qg4  25.Kh1
Ng6  26.Re4  Nh4  27.Qe2 Qg5 28.Rff4 Nf4 29.Bf4 Bg2 30.Kg1 Qf6 31.Bg3  Qf5  1-0

[11.4]  Saunders  R. - Colovic A. (Sicilian Defence) 1.e4 c5 2.Nc3 Nc6 3.g3  g6
4.Bg2  Bg7 5.d3 d6 6.f4 b6 7.Nh3 Bb7 8.O-O Qd7 9.Rb1 Nh6 10.Nf2 f5 11.h3  O-O-O
12.a3 Kb8 13.Bd2 Nd4 14.Nd5 e6 15.Ne3 e5 16.Nd5 fe4 17.de4 ef4 18.Nf4 Nf7 19.c3
Ne6  20.Ne6  Qe6  21.b4 Ne5 22.Qb3 c4 23.Qc2 Rhf8 24.Bf4 h6  25.Kh2  g5  26.Be5
Be5  27.Ng4  h5 28.Ne5 Qe5 29.Qd2 h4 30.Qe3 d5 31.Rf8 Rf8 32.Rf1 Rf1 33.Bf1  b5
34.Kg2  d4  35.cd4 Qe4 36.Kf2 Qe3 37.Ke3 hg3 38.Be2 g2 39.Kf2 Be4 40.a4 c3  0-1

[11.5]  Dancevski  O.  - Musson A. (Dutch Defence) 1.d4 f5 2.g3  Nf6  3.Bg2  e6
4.Nh3  Be7  5.O-O  c6 6.c4 d6 7.b3 Qc7 8.Bb2 O-O 9.Nd2 e5 10.e4 f4  11.gf4  Bh3
12.Bh3  ef4  13.e5  de5  14.de5 Ne8 15.Nf3 Na6 16.Qc2  g6  17.Rad1  Rd8  18.Rd8
Bd8   19.Rd1   Nb8  20.Ba3  Be7  21.Be6  Kh8  22.Bd6  Bd6  23.ed6   Qd8   24.d7
Nf6  25.Ne5  Kg7  26.Qc3  Qa5  27.Qd4  g5  28.Ng4  Qd8  29.Qe5  h6  30.Bf5  1-0

[11.6]  Sheehan  A. - Georgievski S. (Philidor Defence) 1.e4 e5 2.Nf3  d6  3.d4
Nd7  4.Bc4  c6  5.Nc3  Be7 6.O-O Ngf6 7.h3 O-O 8.Be3 b5 9.de5  de5  10.Bd3  Qc7
11.Nd2   Nc5   12.Be2  Rd8  13.f3  Nh5  14.Qe1  Ne6  15.Nb3  Nd4   16.Bd3   Nf4
17.Bf4   ef4   18.Nd4  Rd4  19.Rd1  Be6  20.a3  Rad8  21.Rd2  Bc5  22.Kh1   Qe5
23.Qh4  g5  24.Qh5  f6  25.Ne2  R4d7 26.b4 Be3 27.Rdd1  Kg7  28.g3  fg3  29.Kg2
Bf2   30.h4   Bf7   31.Qg4  h5  32.Qf5  Qf5  33.ef5  gh4  34.Rh1   Re8   35.Nf4
Rd4  36.Rh4  Kh6  37.Rdh1 Re1 38.Re1 Be1 39.Be4 Kg5 40.Kh3 g2  41.Ne6  Be6  0-1


                                                                               
                     3rd ROUND   12.10.1997   MATCH no 12                      
                                                                               
                                                                               
  POR/GRUPO DESPORT. DLAVA EVORA   SVK/RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA    0.0 - 6.0  
                                                                               
 F                                PETRIK K.                FM 2225    0 - 1    
                                                                               
 F                                LIKAVSKY T.                 2240    0 - 1    
                                                                               
 F                                DUDAS J.                    2325    0 - 1    
                                                                               
 F                                CERTEK P.                   2250    0 - 1    
                                                                               
 F                                BIRO K.                     2240    0 - 1    
                                                                               
 F                                PETRIK S.                   2180    0 - 1    
                                                                               
                 No games due to the Portuguese Team's Forfeit


                                                              
                               FINAL STANDINGS                
                                                              
                 01  RUSSIA     SC "LADIA" AZOV               
                                                              
                 02  GREECE     O.A.A. IRAKLIO                
                                                              
                 03  HUNGARY    HONVED MEDIFLORA BUDAPEST     
                                                              
                 04  TURKEY     OYAK SIGORTA - SGM ISTANBUL   
                                                              
                 05  FYROM      CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE    
                                                              
                 06  WALES      NIDUM LIBERALS CHESS CLUB     
                                                              
                 07  SLOVAKIA   RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA     
                                                              
                 08  PORTUGAL   GRUPO DESPORTIVO DLANA EVORA  
                                                              



                                                                               
                              INDIVIDUAL RESULTS                               
                                                                               

                                                                               
       RUSSIA - SC "LADIA" AZOV                    OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT  ELO FIDECODE  PORTUGAL    TURKEY     GREECE    R/G   
                                                                               
 01 BAREEV E.         GM 2670 04100140 b       /1 w01/2395/1 b01/2590/= 2.5/ 3 
                                                                               
 02 SVIDLER P.        GM 2660 04102142                       w03/2465/= 0.5/ 1 
                                                                               
 03 KRASENKOV M.      GM 2645 01113100 w       /1 b02/2305/1 b04/2530/1 3.0/ 3 
                                                                               
 04 ZVJANGINSEV V.    GM 2635 04113403 b       /1 w03/2235/1 w07/2340/1 3.0/ 3 
                                                                               
 05 ONISCHUK A.       GM 2625 14101025            b04/2080/1 b08/2340/1 2.0/ 2 
                                                                               
 06 YAKOVICH Y.       GM 2610 04100654 w       /1 w05/2035/1 w11/2220/1 3.0/ 3 
                                                                               
 07 DOLMATOV S.       GM 2565 04100093                                         
                                                                               
 08 SMAGIN S.         GM 2575 04100425                                         
                                                                               
 09 LANDA K.          GM 2560 04101685 b       /1 b06/2000/1            2.0/ 2 
                                                                               
 10 GLEK I.           GM 2505 04100484                                         
                                                                               
 11 LASTIN A.         GM 2550 04119240                                         
                                                                               
 12 PUSHKOV N.        GM 2520 04117131 w       /1                       1.0/ 1 
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             6.0 - 0.0  6.0 - 0.0  5.0 - 1.0   17.0  
                                                                               

                                                                               
        GREECE - O.A.A. IRAKLIO                    OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT RATI FIDECODE  SLOVAKIA   HUNGARY     RUSSIA    R/G   
                                                                               
 01 ATALIK S.         GM 2590 06300014 w02/2225/1 bo1/2615/1 w01/2670/= 2.5/ 3 
                                                                               
 02 NIKCEVIC N.       IM 2525 00901776                                         
                                                                               
 03 GRIVAS E.         GM 2465 04200039 b03/2240/1 w02/2635/= b02/2660/= 2.0/ 3 
                                                                               
 04 GEORGIEV KR.      GM 2530 02900092 w04/2325/1 b03/2590/1 w03/2645/0 2.0/ 3 
                                                                               
 05 MICHELAKIS G.     IM 2410 14300087                                         
                                                                               
 06 MASTROKOUKOS G.   IM 2375 04200233                                         
                                                                               
 07 VRAGOTERIS A.     FM 2340 04200110 b05/2250/0 w07/2525/= b04/2635/0 0.5/ 3 
                                                                               
 08 PORFIRIADIS S.    FM 2340 04200136 w06/2240/1 b08/2530/0 w05/2625/0 1.0/ 3 
                                                                               
 09 MARKIDIS K.          2255 04203500                                         
                                                                               
 10 KAPNISIS S.          2225 04203445                                         
                                                                               
 11 CHILOV A.            2220 04203755 b07/2180/0 w09/2495/0 b06/2610/0 0.0/ 3 
                                                                               
 12 FANOURAKI N.         2075 04203780                                         
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             4.0 - 2.0  3.0 - 3.0  1.0 - 5.0    8.0  
                                                                               

                                                                               
  HUNGARY - HONVED MEDIFLORA BUDAPEST              OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT  ELO FIDECODE   WALES      GREECE     TURKEY    R/G   
                                                                               
 01 ALMASI Z.         GM 2615 00702293 b02/2230/0 w01/2590/0 w01/2395/1 1.0/ 3 
                                                                               
 02 LEKO P.           GM 2635 00703303            b03/2465/=            0.5/ 1 
                                                                               
 03 PINTER J.         GM 2590 00700045 w03/2265/1 w04/2530/0 b02/2305/1 2.0/ 3 
                                                                               
 04 TOLNAI T.         GM 2555 00700126                                         
                                                                               
 05 HORVATH C.        GM 2530 00700126                                         
                                                                               
 06 HORVATH J.        GM 2525 00700061                                         
                                                                               
 07 GYIMESI Z.        IM 2525 00702218 b05/2185/1 b07/2340/= w03/2235/1 2.5/ 3 
                                                                               
 08 WELLS P.          GM 2530 00400327 w06/2000/1 w08/2340/1 b04/2080/1 3.0/ 3 
                                                                               
 09 VARGA Z.          GM 2495 00700509 b09/2000/1 b11/2220/1 w05/2035/1 3.0/ 3 
                                                                               
 10 PETRAN P.         IM 2385 00700509 w11/2000/1            b06/2000/1 2.0/ 2 
                                                                               
 11 RIGO J.           IM 2325 00700371                                         
                                                                               
 12 MARTI G.          FM 2290 00706051                                         
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             5.0 - 1.0  3.0 - 3.0  6.0 - 0.0   14.0  
                                                                               

                                                                               
 TURKEY - OYAK SIGORTA / SGM ISTANBUL              OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT  ELO FIDECODE   FYROM      RUSSIA    HUNGARY    R/G   
                                                                               
 01 ARDUMAN C.        FM 2395 06300022 w03/2480/0 b01/2670/0 b01/2615/0 0.0/ 3 
                                                                               
 02 ONEY F.           FM 2305 06300057 b04/2445/1 w03/2645/0 w03/2590/0 1.0/ 3 
                                                                               
 03 KOSEBAY O.           2235 06300367 w05/2455/= b04/2635/0 b07/2525/0 0.5/ 3 
                                                                               
 04 DALKIRAN S.          2080 06300839 b07/2360/1 w05/2625/0 w08/2530/0 1.0/ 3 
                                                                               
 05 YANIK E.          FM 2035 06300987 w08/2360/= b06/2610/0 b09/2495/0 0.5/ 3 
                                                                               
 06 PEKAND B.                          b11/2260/0 w09/2560/0 w10/2385/0 0.0/ 3 
                                                                               
 07 KORKMAZ B.                                                                 
                                                                               
 08 RUSTEMOV L.                                                                
                                                                               
 09 OEZTUERK K.                                                                
                                                                               
 10 ALANKUS T.                                                                 
                                                                               
 11 AKINAL E.                                                                  
                                                                               
 12                                                                            
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             3.0 - 3.0  0.0 - 6.0  0.0 - 6.0    3.0  
                                                                               

                                                                               
  FYROM - CHESS CLUB ALKALOID SKOPJE               OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT  ELO FIDECODE   TURKEY    SLOVAKIA    WALES     R/G   
                                                                               
 01 SPASOV V.         GM 2600 02900041                                         
                                                                               
 02 GEORGIEV V.       IM 2525 02903024                                         
                                                                               
 03 BOGDANOVSKI V.    GM 2480 15000206 b01/2395/1 b02/2225/1 w02/2230/1 3.0/ 3 
                                                                               
 04 NEDEV T.          IM 2445 15000605 w02/2305/0 w03/2240/= b03/2265/= 1.0/ 3 
                                                                               
 05 JACIMOVIC D.      IM 2455 15000214 b03/2235/= b04/2325/0 w04/2205/1 1.5/ 3 
                                                                               
 06 DIMOVSKI N.       IM 2400 15000230            w05/2250/1            1.0/ 1 
                                                                               
 07 COLOVIC A.        FM 2360 15000729 w04/2080/0            b05/2185/1 1.0/ 2 
                                                                               
 08 KIROSKI T.        IM 2360 15000265 b05/2035/=                       0.5/ 1 
                                                                               
 09 DANCEVSKI O.      FM 2350 15000265            b09/2130/1 w06/2000/1 2.0/ 2 
                                                                               
 10 GEORGIEVSKI S.       2260 15000389 w06/2000/1 w12/2000/1 b09/2000/1 3.0/ 3 
                                                                               
 11                                                                            
                                                                               
 12                                                                            
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             3.0 - 3.0  4.5 - 1.5  5.5 - 0.5   13.0  
                                                                               

                                                                               
   WALES - NIDUM LIBERALS CHESS CLUB               OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT  ELO FIDECODE  HUNGARY    PORTUGAL    FYROM     R/G   
                                                                               
 01 WALL G.              2330 00401943                                         
                                                                               
 02 PHILLIPS R.          2230 00404136 w01/2615/1 w       /1 b03/2480/0 2.0/ 3 
                                                                               
 03 WILLIAMS L.          2265 01800485 b03/2590/0 b       /1 w04/2445/= 1.5/ 3 
                                                                               
 04 WALSH C.             2205 01800353            w       /1 b05/2455/0 1.0/ 2 
                                                                               
 05 SAUNDERS R.          2185 01800558 w07/2525/0 b       /1 w07/2360/0 1.0/ 3 
                                                                               
 06 MUSSON A.                 01800779 b08/2530/0 w       /1 b09/2350/0 1.0/ 3 
                                                                               
 07 BENNETT A.                                                                 
                                                                               
 08 FISH A.              2115 01800515                                         
                                                                               
 09 SHEEHAN A.                         w09/2495/0 b       /1 w10/2260/0 1.0/ 3 
                                                                               
 10 JONES R.             2075 01800833                                         
                                                                               
 11 SINNETT G.                01800787 b10/2385/0                       0.0/ 1 
                                                                               
 12 GIBBONS A.                                                                 
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             1.0 - 5.0  6.0 - 0.0  0.5 - 5.5    7.5  
                                                                               

                                                                               
 SLOVAKIA - RADEGAST DUNAJ BRATISLAVA              OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT  ELO FIDECODE   GREECE     FYROM     PORTUGAL   R/G   
                                                                               
 01 LIPKA J.             2365 14900475                                         
                                                                               
 02 PETRIK K.         FM 2225 14900238 b01/2590/0 w03/2480/0 b       /1 1.0/ 3 
                                                                               
 03 LIKAVSKY T.          2240 14900483 w03/2465/0 b04/2445/= w       /1 1.5/ 3 
                                                                               
 04 DUDAS J.             2325 14900580 b04/2530/0 w05/2455/1 b       /1 2.0/ 3 
                                                                               
 05 CERTEK P.            2250 14900254 w07/2340/1 b06/2400/0 w       /1 2.0/ 3 
                                                                               
 06 BIRO K.              2240 14900327 b08/2340/0            b       /1 1.0/ 2 
                                                                               
 07 PETRIK S.            2180 14901366 w11/2220/1            w       /1 2.0/ 2 
                                                                               
 08 POKORNA R.        FM 2210 14902052                                         
                                                                               
 09 PETREJE J.           2130 14902702            w09/2350/0            0.0/ 1 
                                                                               
 10 SUKUBA Z.                                                                  
                                                                               
 11 KRAJNAK R.                                                                 
                                                                               
 12 DANEK P.                                      b10/2260/0            0.0/ 1 
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             2.0 - 4.0  1.5 - 4.5  6.0 - 0.0    9.5  
                                                                               

                                                                               
 PORTUGAL - GRUPO DESPORT. DLANA EVORA             OPPONENTS TEAMS             
                                                                               
 NN  SURNAME - NAME   TT  ELO FIDECODE   RUSSIA     WALES     SLOVAKIA   R/G   
                                                                               
 01 STRIKOVIC A.      GM 2560 00900150                                         
                                                                               
 02 ROMERO A.         GM 2465 02200066                                         
                                                                               
 03 ESLON J.          IM 2365 01700308                                         
                                                                               
 04 SANTOS L.         IM 2370 01900056                                         
                                                                               
 05 VITOR A.             2275 01900544                                         
                                                                               
 06 LEONARDO J.          2320 01900234                                         
                                                                               
 07 CORDOVIL J.          2240 01900102                                         
                                                                               
 08 CALVO R.          IM 2355 02200279                                         
                                                                               
 09 RASGADINHO J.                                                              
                                                                               
 10 CARAPAN F.                                                                 
                                                                               
 11                                                                            
                                                                               
 12                                                                            
                                                                               
            TEAM'S RESULTS             0.0 - 6.0  0.0 - 6.0  0.0 - 6.0    0.0