28o ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ 1999

   Στο  χρονικό διάστημα 11 - 18 Ιουλίου, έγινε στην πόλη της Καβάλας το 28ο ΔΠ
Α'  Εθνικής  Κατηγορίας  1999.  Συνδιοργανωτές και χορηγοί των  αγώνων  ήταν  η
Νομαρχία  Καβάλας,  ο Δήμος Καβάλας, η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία, η  Ενωση
Σκακιστικών  Σωματείων Ανατολικής Μακεδονίας / Θράκης και ο Σκακιστικός  Ομιλος
Καβάλας.  Για  δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα  πραγματοποιήθηκε  εκτός
Αθηνών,  το οποίο αποτελεί κατά τη γνώμη μου αναβάθμιση των αγώνων, αφού και  η
Αθήνα  δυστυχώς  δεν προσφέρεται για τέτοιου είδους αγώνες και όλες  οι  ομάδες
αγωνίζονται  με  τις ίδιες συνθήκες. Στυλοβάτες της διοργάνωσης ήταν ο  Βασίλης
Θεοδωρίδης  και  ο  Βύρων  Τσορμπατζόγλου, που μαζί  με  το  τεχνικό  προσωπικό
(Κοφίδης  Σ.,  Σακελλαράκης Δ., Βουλγαρίδης Μ., Κυρατζόπουλος Β.,  Χαλβατζόγλου
Π.,  Σελλάς  Β., Παπαδόπουλος Β. , Παξιμαδάς Κ., Κωνσταντινίδης Μ.,  Νικολαϊδης
Ε.,  Κεφαλάς  Δ.)  και τον Δήμαρχο Καβάλας Στάθη  Εριφυλλίδη,  έκαναν  θαύματα!

*******************************************************************************
*AA*    Α' ΦΑΣΗ * Α' ΟΜΙΛΟΣ    *  1 *  2 *  3 *  4 *  5 *  6 * ΒΑ * ΠΟΝ * ΚΑΤ *
*******************************************************************************
* 1*ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                 ****** 24 * 25 * 25 * 22 * 27 * 15 * 123 * Α1  *
*******************************************************************************
* 2*ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ             * 16 ****** 22 * 22 * 21 * 26 * 13 * 107 * Α2  *
*******************************************************************************
* 3*ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ              * 15 * 18 ****** 20 * 24 * 25 * 10 * 102 * Α3  *
*******************************************************************************
* 4*ΑΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   * 15 * 18 * 20 ****** 23 * 22 * 10 *  98 * Α4  *
*******************************************************************************
* 5*ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ             * 18 * 19 * 16 * 17 ****** 23 *  7 *  93 * Α5  *
*******************************************************************************
* 6*ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ             * 13 * 14 * 15 * 18 * 17 ******  5 *  77 * Α6  *
*******************************************************************************
*******************************************************************************
*AA*    Α' ΦΑΣΗ * Β' ΟΜΙΛΟΣ    *  1 *  2 *  3 *  4 *  5 *  6 * ΒΑ * ΠΟΝ * ΚΑΤ *
*******************************************************************************
* 1*ΣΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΕΗ Μ/Θ      ****** 23 * 26 * 28 * 25 * 27 * 15 * 129 * Β1  *
*******************************************************************************
* 2*ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ            * 17 ****** 24 * 25 * 21 * 21 * 13 * 108 * Β2  *
*******************************************************************************
* 3*ΑΟ "ΚΥΔΩΝ" ΧΑΝΙΩΝ          * 14 * 16 ****** 20 * 22 * 23 * 10 *  95 * Β3  *
*******************************************************************************
* 4*ΑΟ ΧΑΝΙΩΝ                  * 12 * 15 * 20 ****** 23 * 19 *  8 *  89 * Β4  *
*******************************************************************************
* 5*ΠΣΦ ΣΥΚΕΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ    * 15 * 19 * 18 * 17 ****** 21 *  7 *  90 * Β5  *
*******************************************************************************
* 6*ΟΑΑ "ΗΡΑΚΛΕΙΟ"             * 13 * 19 * 17 * 21 * 19 ******  7 *  89 * Β6  *
*******************************************************************************
*******************************************************************************
*AA*   Β' ΦΑΣΗ * ΟΜΙΛΟΣ 1-6    *  1 *  2 *  3 *  4 *  5 *  6 * ΒΑ * ΠΟΝ * ΚΑΤ *
*******************************************************************************
* 1*ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ                 ****** 24 * 24 *********** 21 * 24 * 192 *  1  *
*******************************************************************************
* 2*ΣΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΕΗ Μ/Θ      * 16 *********** 20 * 24 ****** 21 * 189 *  2  *
*******************************************************************************
* 3*ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ            * 16 *********** 21 * 21 ****** 20 * 166 *  3  *
*******************************************************************************
* 4*ΕΕΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ             ****** 20 * 19 *********** 24 * 19 * 170 *  4  *
*******************************************************************************
* 5*ΣΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ              ****** 16 * 19 *********** 20 * 14 * 157 *  5  *
*******************************************************************************
* 6*ΑΟ "ΚΥΔΩΝ" ΧΑΝΙΩΝ          * 19 *********** 16 * 20 ****** 14 * 150 *  6  *
*******************************************************************************

*******************************************************************************
*AA*   Β' ΦΑΣΗ * ΟΜΙΛΟΣ 7-12   *  1 *  2 *  3 *  4 *  5 *  6 * ΒΑ * ΠΟΝ * ΚΑΤ *
*******************************************************************************
* 1*ΑΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ   ****** 22 * 23 * 20 *********** 18 * 163 *  7  *
*******************************************************************************
* 2*ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ                  * 17 **************** 21 * 24 * 15 * 151 *  8  *
*******************************************************************************
* 3*ΠΣΦ ΣΥΚΕΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ    * 17 **************** 21 * 27 * 14 * 155 *  9  *
*******************************************************************************
* 4*ΟΑΑ "ΗΡΑΚΛΕΙΟ"             * 20 **************** 17 * 21 * 13 * 147 * 10  *
*******************************************************************************
* 5*ΣΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ             ****** 19 * 19 * 23 *********** 12 * 154 * 11  *
*******************************************************************************
* 6*ΣΟ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ             ****** 16 * 13 * 19 ***********  8 * 125 * 12  *
*******************************************************************************

************************************ Πράγματι, η διοργάνωση ήταν η καλύτερη που
*       ΝΙΚΗΤΕΣ ΑΝΑ ΣΚΑΚΙΕΡΑ       * έχει  γίνει ποτέ για ΔΠ Α' ΕΚ και άφησε σε
************************************ όλους τις καλύτερες εντυπώσεις. Τα ξενοδο-
*  ΣΚΑΚΙΕΡΑ  * ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ *%%%%%* χεία,  ο αγωνιστικός χώρος, τα  εστιατόρια
************************************ και  τα (απαραίτητα) μπαράκια,  βρίσκονταν
* 1η Σκακιέρα*Τσέλα Α.       *83.33* σε  απόσταση 100 μέτρων το ένα με το άλλο,
************************************ γεγονός  που φάνηκε να συμπαθούν ιδιαίτερα
* 2η Σκακιέρα*Μπανίκας Χ.    *91.67* οι    συμμετέχοντες,   που   μπόρεσαν   να
************************************ συνδυάσουν   διακοπές,  σκάκι  και  άνεση!
* 3η Σκακιέρα*Χαλκιάς Σ.     *91.67*    Στον  αγωνιστικό τομέα ο ΣΟ Καβάλας για
************************************ πρώτη  φορά στην ιστορία του κατέκτησε  το
* 4η Σκακιέρα*Τσομής Δ.      *86.67* πρωτάθλημα    Ελλάδας.   Οι   παλιοί   (Ι.
************************************ Μιλαντίνοβιτς,  ΑΜ Μπότσαρη, Κ.  Μαρκίδης,
* 5η Σκακιέρα*Βραγοτέρης Α.  *87.50* Ι. Δόρφανης, Α.Φαχιρίδου, Ζ. Παπαδοπούλου)
************************************ ταίριαξαν  άψογα με τα νέα αποκτήματα  του
* 6η Σκακιέρα*Καπνίσης Σ.    *94.44* συλλόγου   (Ε.  Γρίβας,  Σ.  Χαλκιάς,   Α.
************************************ Βραγοτέρης,  Α. Μιχαηλίδης), δημιουργώντας
* 7η Σκακιέρα*Μυλωνάκης Σ.   *100.0* ένα  πανίσχυρο  σύνολο, από το οποίο οι  8
************************************ στους   10  είχαν  κατακτήσει  τουλάχιστον
* 8η Σκακιέρα*Σανδαλάκης Σ.  *85.71* κάποιο  ατομικό  πρωτάθλημα Ελλάδας και  ο
************************************ Ιγκορ  Μιλαντίνοβιτς Παγκόσμιο  Πρωτάθλημα
* 9η Σκακιέρα*Βόϊσκα Μ.      *95.83* Εφήβων!  Ο  ΣΟ Καβάλας κέρδισε και τους  8
************************************ αγώνες  που έδωσε και πραγματοποίησε φέτος
*10η Σκακιέρα*Μαρκαντωνάκη Χ.*83.33* το ντάμπλ, αφού δύο μήνες πριν κέρδισε και
************************************ το   φετινό   κύπελλο   Ελλάδας.   Δεύτερη
τερμάτισε  η ΣΑΠ ΔΕΗ Μ/Θ, η οποία κυνήγησε το πρωτάθλημα μέχρι και τον τελυταίο
γύρο,  αλλά δεν μπόρεσε για μία ακόμα χρονιά να γευτεί τον τίτλο. Στην  κρίσιμη
στιγμή   οι  σκακιστές  της  ΔΕΗ  δεν  αξιοποίησαν  το  ταλέντο  τους  και  δεν
εκμεταλλέυτηκαν  τις  ευκαιρίες  που  τους δόθηκαν  και  έτσι  τερμάτισαν  στην
τιμητική  μεν δεύτερη θέση, αλλά έξω από τους στόχους τους δε. Τρίτη  τερμάτισε
ακόμα  μία ομάδα της Βόρειας Ελλάδας, που μόνιμα διεκδικεί θέση στην τριάδα,  η
Ενωση  Σκακιστών  Θεσσαλονίκης. Η νεανική αυτή ομάδα στηρίζεται εδώ και  χρόνια
σχεδόν αποκλειστικά στο φυτώριό της, το οποίο φαίνεται ότι παράγει μαργαριτάρια
και  έτσι  ενώ δεν πραγματοποιεί μεταγγραφές, κατορθώνει να απειλεί μόνιμα  τις
"ισχυρές"   και  "πλούσιες"  ομάδες.  Η  περυσινή  πρωταθλήτρια  ομάδα,  ο  ΕΕΣ
Κορυδαλλού ήταν σαφώς αποδυναμωμένος και δεν μπόρεσε να επαναλάβει την επιτυχία
του  1998.  Ηταν όμως απειλητικός για όλους και έδειξε ότι με την προσθήκη  2-3
καλών  ανδρικών σκακιερών, θα διεκδικούσε πρωτάθλημα με άνεση. Στην πέμπτη θέση
βρέθηκε  ο ΣΟ Ηλιούπολης, μία δεμένη ομάδα, που με την καθοδήγηση το παλαίμαχου
Δημοσθένη  Πετροβίκη, πέτυχε τον αρχικό στόχο για μία αξιοπρεπή εμφάνιση. Εκτος
τερμάτισε ο ΑΟ "Κύδων" Χανίων, που δεν κινδύνευσε σε καμία φάση των αγώνων, ενώ
λίγο  έλλειψε να κάνει ζημιά στον ΣΟ Καβάλας (4.5-5.5) στον προτελευταίο  γύρο.

Εβδομη θέση για τον ΑΟ Παράδεισο Αμαρουσίου, ο οποίος μάλλον απέτυχε, αφού πριν
από  τους αγώνες θεωρείτο ένα από τα φαβορί. Ομως η ομάδα δεν έδειξε έτοιμη για
το τόσο μεγάλο άλμα και τελικά περιορίστηκε στο Β' τελικό γκρούπ, όπου κατέλαβε
την 1η θέση, δηλαδή την έβδομη της τελικής κατάταξης. Ο ΟΑ Χανίων φάνηκε ότι θα
κινδυνεύσει, όμως οι χαμηλές του σκακιέρες έδειξαν αξιοθαύμαστη σταθερότητα και
προσέφεραν  πολλούς και πολύτιμους βαθμούς. Ενατη και τελευταία τυχερή θέση για
τον  ΠΣΦ Συκεών Θεσσαλονίκης, ο οποίος αν και ξεκίνησε ως ένα από τα φαβορί για
τον  υποβιβασμό, με πολύ καλό φίνις και κυριολεκτικά στην τελευταία παρτίδα των
αγώνων,  κέρδισε την παραμονή του στα "σαλόνια". Ο ΟΑΑ "Ηράκλειο" κατέκτησε την
δέκατη  θέση και δυστυχώς για αυτή την ιστορική ομάδα με τα τόσα  πρωταθλήματα,
θα  αγωνίζεται  από  του  χρόνου στην Β' ΕΚ. Το Ηράκλειο  πλήρωση  την  ξαφνική
εγκατάλειψη τόσο των χορηγών του όσο και βασικών του παικτών, χώρίς να διαθέτει
την  απαραίτητη  βάση  για την αναπλήρωσή τους. Παρόμοια ήταν η  μοίρα  του  ΣΟ
Περιστερίου  που τερμάτισε ενδέκατο, με δύο οριακές ήτες με 4.5-5.5, στους  δύο
τελευταίους  γύρους!  Αδοξο  τέλος  για ένα ιστορικό  σωματείο  που  έβαλε  την
σφραγίδα  του  στο  Ελληνικό  Σκάκι  τα τελευταία  χρόνια.  Στην  δωδέκατη  και
τελευταία  θέση  βρέθηκε ο ΣΟ Αμπελοκήπων ο οποίος δεν μπόρεσε να πετύχει  ούτε
μία νίκη, ήταν πιό αδύνατη ομάδα της Α'ΕΚ και πήρε τη τελευταία θέση για τη Β'.

   Το  σύστημα  αγώνων  ήταν κάπως ασυνήθιστο. Οι δώδεκα ομάδες  χωρίστηκαν  με
κατευθυνόμενη κλήρωση σε δύο ομίλους και αγωνίστηκαν με σύστημα πουλ ανά όμιλο.
Στη συνέχεια, οι τρείς πρώτες από κάθε όμιλο δημιούργησαν τον τελικό όμιλο όπου
αγωνίστηκαν  μόνο εναντίον των ομάδων που δεν είχαν αντιμετωπίσει, μεταφέροντας
σ'  αυτή τη φάση όλα τα αποτελέσματά τους από τον "προκριματικό" όμιλο.  Ομοίως
πραγματοποιήθηκε  το ίδιο και για τις τρείς τελευταίες ομάδες του κάθε  ομίλου.

Τσέλα  Α.  -  Παναγόπουλος Ν. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.Ιγ3 α6 3.Ιζ3  β5  4.δ4
γδ4  5.Ιδ4  Αβ7  6.Αδ3  ε6  7.O-O  Αγ5 8.Ιβ3 Αβ6  9.Αζ4  Ιε7  10.α4  β4  11.Ια2
δ5   12.Βε2   Ιβγ6   13.γ3  βγ3  14.Ιγ3  δ4  15.α5  Ια5   16.Ια5   Αα5   17.Ια4
Αβ4   18.Πζγ1   Ιγ6  19.Πγ4  O-O  20.ε5  ζ5  21.εζ6  Βζ6  22.Αη3   α5   23.Παγ1
ε5  24.Βε4  η6  25.Ιβ6  Ιδ8  26.Ιδ7  Βε6  27.Ιζ8  Αε4  28.Ιε6  Αδ3  29.Πγ8  1-0

Φρεντζάς Π. - Γρίβας Ε. (Ινδική του Βασιλιά) 1.γ4 η6 2.Ιγ3 Αη7 3.δ4 δ6 4.ε4 Ιζ6
5.Αε2  O-O 6.Αη5 Ιβδ7 7.Βγ2 γ5 8.δ5 α6 9.Ιζ3 Πε8 10.O-O ε6 11.Αδ3 εδ5 12.εδ5 β5
13.γβ5  Ιβ6  14.Πζε1  γ4 15.Αζ1 Πε1 16.Πε1 αβ5 17.Ιδ4 Αβ7  18.Ιδβ5  Βδ7  19.Αζ6
Αζ6  20.Ιε4  Αη7  21.Ιβδ6  Πα2  22.Ιγ3 Αγ3 23.Βγ3 Ιδ5  24.Βγ4  Πα4  25.Βγ5  Αγ6
26.Αγ4  Ιζ6  27.β3 Πα2 28.Ιζ7 Αδ5 29.Ιθ6 Ρη7 30.Πε7 Ρθ6 31.Πδ7 Πα1  32.Αζ1  1-0

Ιμπραχίμοβ   Ι.   -  Γαβριλάκης  Ν.  (Αγγλική  Παρτίδα)  1.γ4  ε5   2.Ιγ3   Ιζ6
3.Ιζ3   Ιγ6   4.α3   η6   5.η3   Αη7  6.Αη2  O-O  7.O-O   δ6   8.δ3   θ6   9.β4
Αε6    10.β5    Ιε7    11.Ιδ2   Βγ8   12.α4   Αθ3   13.ε4   Αη2    14.Ρη2    γ5
15.βγ6   βγ6   16.Αα3   Βδ7  17.Πβ1  Ιθ5  18.ζ3  ζ5  19.Ββ3  Ιζ6   20.Αδ6   1-0

Καραγιάννης  Α. - Κουρκουνάκης Η. (Ανοιγμα Πονζιάνι) 1.ε4 ε5 2.Ιζ3 Ιγ6 3.γ3  ζ5
4.δ4  ζε4 5.Ιε5 Ιζ6 6.Αη5 Βε7 7.Ιγ6 δγ6 8.Ββ3 θ6 9.Αζ6 ηζ6 10.Αε2 θ5 11.Ιδ2  θ4
12.δ5  Αθ6  13.δγ6 β6 14.O-O-O Αζ5 15.Βδ5 Βθ7 16.Βδ4 Πδ8 17.Βζ6 Αζ4  18.η3  Πδ6
19.Βθ4  Βθ4  20.ηθ4  Πθ4 21.ζ3 Αθ6 22.θ3 Πζ4 23.Ιγ4 Πε6 24.Ργ2 εζ3  25.Αδ3  Πε2
26.Πδ2  Πζε4  27.Ρδ1 Πγ4 28.Πε2 ζε2 29.Αε2 Πζ4 30.Πη1 Ρε7 31.β4 Ρδ6  32.β5  Πθ4
33.Πζ1  Ρε5  34.Αη4 Αη4 35.θη4 Πη4 36.Ργ2 Πη7 37.Πδ1 Πε7 38.Ρβ3 Αζ4  39.α4  Ρε6
40.α5 Αδ6 41.αβ6 αβ6 42.Πα1 Ρζ6 43.Πζ1 Ρε6 44.Πε1 Ρδ5 45.Πθ1 Ργ5 46.Πθ5 Πε5 0-1

Στείρη  Α.  - Πετράκη Μ. (Σκανδιναβική Αμυνα) 1.ε4 δ5 2.εδ5 Ιζ6 3.δ4  Ιδ5  4.γ4
Ιβ6  5.Ιζ3  η6  6.Ιγ3  Αη7  7.γ5 Ιδ5 8.Αγ4 γ6 9.θ3  O-O  10.O-O  ε6  11.Ιε4  β6
12.Βε2  Βγ7  13.Αη5  Ιδ7  14.Αθ4 βγ5 15.δγ5 Βα5 16.Παγ1 θ6  17.Αη3  Ρθ7  18.Αδ6
Πε8  19.θ4  ε5  20.θ5  ηθ5  21.Βδ3  ζ5  22.Ιεη5  Ρθ8  23.Ιζ7  Ρη8  24.Βζ5  Ι7ζ6
25.Βη6  Αη4 26.Ιθ6 Ρθ8 27.Ιε5 Αε6 28.Ιεζ7 Αζ7 29.Ιζ7 Ρη8 30.Ιθ6 Ρθ8 31.Ιζ5  1-0

Φαχιρίδου  Α.  -  Κόντου Ε. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.β3 ε5  3.Αβ2  Ιγ6  4.Αβ5
Ιδ4   5.Αγ4   Βη5  6.Ρζ1  Ιζ6  7.Ιγ3  Αε7  8.θ4  Βθ5  9.Βθ5  Ιθ5   10.Ιδ5   Πβ8
11.γ3   Ιγ6   12.Ιζ3   Ιζ6  13.δ4  δ6  14.δε5  Ιε5  15.Ιε5   δε5   16.Ιζ6   Αζ6
17.Πδ1   β5   18.Αδ5   O-O   19.γ4  β4  20.ζ3  θ5  21.Ρζ2   Πδ8   22.Πδη1   Ρζ8
23.η4   η6   24.ηθ5   ηθ5  25.Πη5  Αη5  26.θη5  Πε8  27.Πθ5  Πβ6   28.Πθ8   Ρε7
29.Πε8  Ρε8  30.Αε5  Πα6  31.Ρε3 Αε6 32.ζ4 Αδ5 33.γδ5  Πα2  34.Ρδ3  Πη2  35.Αζ6
α5  36.Ργ4  Πη3  37.ζ5 Πε3 38.ε5 Πε4 39.Ργ5 α4 40.βα4 β3 41.ε6  Πζ4  42.δ6  1-0

Κουρκουνάκης  Η.  -  Γρίβας  Ε. (Αγγλική Παρτίδα) 1.γ4 η6  2.η3  Αη7  3.Αη2  ε5
4.Ιγ3   Ιγ6   5.δ3  δ6  6.ε4  Αε6  7.Ιηε2  θ5  8.θ4  Βδ7  9.Ιδ5  O-O-O   10.Αε3
Ρβ8   11.Βδ2   Ιδ4   12.O-O-O   γ6   13.Ιδζ4   Ιε2   14.Ιε2   Ιε7   15.Βγ2   γ5
16.Ιγ3   Ιγ6   17.Βα4   Ιδ4   18.Βδ7   Πδ7  19.Ρδ2   ζ5   20.εζ5   ηζ5   21.Αδ5
Αδ5    22.Ιδ5   Ιε6   23.Πβ1   Ιγ7   24.ζ3   Ιδ5   25.γδ5   Αθ6   26.Αη5    Πη7
27.ζ4   Πζ7   28.β4   γβ4   29.Πβ4   Αη7  30.Πγ1   Πγ8   31.Πβγ4   Πγ4   32.δγ4
ε4   33.γ5  δγ5  34.Πγ5  Πγ7  35.Πβ5  α6  36.Πβ6  Πδ7  37.Ρε2  Πδ5  38.Αζ6  Ρα7
39.Πε6   Αζ6   40.Πζ6   Πα5  41.α4  Πγ5  42.Πθ6  β5  43.αβ5   αβ5   44.Πθ5   β4
45.Πθ7   Ρα6   46.Πδ7   β3  47.Πδ1  Ρβ5  48.Ρε3  Ρβ4  49.η4  Πγ3   50.Ρδ4   Πγ4
51.Ρε5  ζη4  52.ζ5  ε3  53.ζ6 β2 54.ζ7 Πγ8 55.θ5 ε2 56.Πε1 Ργ3  57.θ6  Ρδ2  0-1

Παπαϊωάννου  Ι. - Γκελασβίλι Τ. (Μπογκοϊνδική Αμυνα) 1.δ4 Ιζ6 2.γ4 ε6 3.η3  Αβ4
4.Αδ2 Αε7 5.Αη2 δ5 6.Ιζ3 γ6 7.Βγ2 O-O 8.O-O β6 9.Αζ4 Αβ7 10.Ιε5 Ιβδ7 11.γδ5 Ιε5
12.δ6  Ιη6  13.δε7  Βε7  14.Αδ2  Πζγ8 15.ε4 γ5 16.δγ5  Βγ5  17.Ιγ3  Ιε5  18.Αε3
Βα5  19.Αδ4  Ιγ4  20.ζ4  Ββ4  21.Πζδ1 Ββ2 22.Βδ3  Βα3  23.Βζ3  Βε7  24.Βε2  Ιε8
25.η4   ζ6   26.θ4   ε5  27.ζε5  ζε5  28.Αζ2  Ιεδ6  29.η5   Πζ8   30.Πδ3   Παδ8
31.Παδ1   Ια5  32.Ιδ5  Αδ5  33.Πδ5  Ιδγ4  34.Αθ3  Πδ5  35.εδ5  Ρθ8  36.Αε6   β5
37.Ρη2  Ιβ7  38.Πζ1  α6  39.Αη1  Πζ1 40.Βζ1 Ιδ8  41.Βζ5  α5  42.Ρθ1  α4  43.Αθ2
Βδ6  44.θ5  Ιε6  45.Βε6  Βε6  46.δε6 Ρη8 47.Αη1 β4  48.η6  θη6  49.θη6  β3  0-1

Αργυρούδης  Σ.  -  Μαστροβασίλης Δ. (Ανοιγμα Ρέτι) 1.γ4 ε6 2.Ιζ3  δ5  3.β3  Ιζ6
4.Αβ2  Ιβδ7  5.η3  Αε7  6.Αη2  O-O  7.O-O β6 8.δ4  Αβ7  9.Ιβδ2  Ιε4  10.Βγ2  ζ5
11.Παγ1   Πγ8   12.Πζδ1  Βε8  13.ε3  Βθ5  14.Ιε5  Ιε5  15.δε5  γ5  16.γδ5   εδ5
17.Ιε4   ζε4   18.Αε4  δε4  19.Πδ7  Αα6  20.Πε7  Βη5  21.Πδ7  Αδ3  22.Βδ2   Πζ7
23.ζ4  Βη4  24.Πζ7  Ρζ7  25.Βη2  Πδ8 26.θ3 Βε2 27.Βε2  Αε2  28.Αγ3  Ρε6  29.Ρζ2
Αζ3   30.η4  η6  31.Πγ2  Πδ3  32.Αε1  α5  33.Πδ2  Πδ2  34.Αδ2  θ5  35.Ρη3   θη4
36.θη4  Αδ1  37.Ρθ4  Αγ2  38.Ρη5  Αβ1 39.α3 Αα2  40.β4  γβ4  41.αβ4  α4  42.Αγ3
Ρζ7  43.ζ5  ηζ5 44.ηζ5 β5 45.Ρζ4 Ρε7 46.ε6 Ρδ6 47.Αε5 Ρε7 48.Αδ4 α3 49.Ρε5  1-0

Βόϊσκα  Μ. - Αδοντάκη Ε. (Αγγλική Παρτίδα) 1.γ4 Ιζ6 2.Ιγ3 η6 3.η3 Αη7 4.Αη2 O-O
5.δ4  δ6 6.ε3 γ5 7.Ιηε2 Ιγ6 8.O-O α6 9.β3 Πβ8 10.δγ5 δγ5 11.Αγ6 βγ6 12.Βδ8  Πδ8
13.Αα3  Αη4 14.ζ3 Αθ3 15.Πζδ1 Ιδ7 16.Ρζ2 Αε6 17.Παγ1 Ιε5 18.Ιζ4 Πδ1 19.Ιδ1  Αθ6
20.Ιβ2  Αζ4  21.ηζ4 Ιδ7 22.Ια4 Πδ8 23.Πδ1 Ρζ8 24.Ιγ5 Ρε8 25.Ια6 Ιζ6 26.Ιγ7  1-0

Τσέλα  Α.  -  Μιλαντίνοβιτς  Ι. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5  2.Ιζ3  Ιγ6  3.δ4  γδ4
4.Ιδ4  Βγ7  5.Ιγ3  ε6  6.Αε2  α6  7.O-O Ιζ6  8.Ρθ1  Ιδ4  9.Βδ4  Αγ5  10.Βδ3  β5
11.Αη5  β4  12.Ια4  Αβ7  13.Ιγ5  Βγ5  14.Αε3 Βγ7  15.ζ3  δ5  16.ε5  Βε5  17.Αγ5
Αγ6   18.Βδ2   α5   19.α3  Ρδ7  20.αβ4  αβ4  21.Αβ4  Πα1  22.Πα1   Πα8   23.Πα8
Αα8  24.Αγ3  Βγ7  25.Βη5  Ιε8  26.Βθ5  Βζ4  27.η3  Βγ1  28.Ρη2  Ιδ6  29.Αδ3  η6
30.Βε5  Αγ6  31.Αβ4 Ιε8 32.Βδ4 Βη5 33.Βα7 Ιγ7 34.Βγ5 Βε5 35.Βε7 Ργ8 36.Αδ6  1-0

Σπάσοβ  Β. - Μιχελάκης Γ. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.Ιζ3 δ6 3.δ4 γδ4 4.Ιδ4  Ιζ6
5.Ιγ3  α6 6.Αε3 Ιη4 7.Αγ1 Ιζ6 8.Αε3 Ιη4 9.Αη5 θ6 10.Αθ4 η5 11.Αη3 Αη7 12.Αε2 θ5
13.Αη4  θη4  14.O-O  Ιγ6 15.Ιζ5 Αγ3 16.βγ3 Βα5 17.Βη4 ζ6 18.ζ4 Αζ5  19.εζ5  ηζ4
20.Πζ4  Βγ3 21.Πβ1 β5 22.Πε4 Βγ2 23.Πεε1 Βγ4 24.Βζ3 Πγ8 25.Πβγ1 Ιδ4 26.Βε3  1-0

Σόλακ  Ντ.  -  Λαγοπάτης Ν. (Αμυνα Πίρτς) 1.ε4 δ6 2.δ4 Ιζ6 3.Ιγ3 Ιβδ7  4.ζ4  ε5
5.Ιζ3 εδ4 6.Βδ4 γ6 7.Αε3 δ5 8.O-O-O γ5 9.Βα4 δ4 10.Ιδ4 γδ4 11.Αδ4 Αε7 12.ε5 Ιθ5
13.ζ5  O-O  14.η4  Ιβ6  15.Αβ6  Ββ6 16.Ρβ1 Βγ5 17.Ιδ5  Αη5  18.Βε4  Βζ2  19.Αγ4
β5  20.Αβ3  Ιζ4 21.Ιζ4 Βζ4 22.Βα8 Αζ5 23.Αζ7 Ρζ7 24.Βα7 Αε7 25.ηζ5 Βε5  26.Πθε1
Πδ8  27.Βε7 Βε7 28.Πε7 Ρε7 29.Πδ8 Ρδ8 30.β4 Ρε7 31.γ4 βγ4 32.α4 Ρδ6 33.Ργ2  1-0

Πανταβός  Ε.  - Σκαλκώτας Ν. (Αμυνα Πίρτς) 1.ε4 η6 2.δ4 Αη7 3.Ιζ3 δ6 4.Αε2  Ιζ6
5.Ιγ3  O-O  6.O-O α6 7.α4 β6 8.Πε1 γ5 9.δγ5 βγ5 10.ε5 Ιε8 11.Αζ4 Αβ7 12.Βδ2  δ5
13.Αθ6  Ιγ7 14.Παδ1 Βγ8 15.Αη7 Ρη7 16.Βη5 δ4 17.Ιβ1 Ιγ6 18.Ιβδ2 Ιε6 19.Βη3  Ιβ4
20.Πγ1 Αδ5 21.Βθ4 Ββ7 22.γ3 δ3 23.γβ4 δε2 24.βγ5 Ββ2 25.Βε7 Αζ3 26.Ιζ3 Παδ8 0-1

Χριστοδούλου  Δ. - Σπερδόκλη Ε. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.Ιζ3 δ6 3.θ3 α6  4.γ3
Ιζ6  5.δ3 η6 6.Αε2 Αη7 7.O-O O-O 8.Πε1 Ιβδ7 9.Αζ1 β6 10.δ4 Αβ7 11.ε5 δε5 12.δε5
Ιδ5  13.ε6  ζε6 14.Πε6 Ιγ7 15.Πε3 ε5 16.Ιη5 β5 17.Ββ3 Αδ5 18.γ4 Βη5 19.γδ5  Βζ4
20.ζ3  Βδ4 21.Ιγ3 Αθ6 22.Ιε2 Αε3 23.Αε3 Βδ5 24.Βδ5 Ιδ5 25.Αη5 Πζγ8 26.Πδ1  Ι7β6
27.β3  Πα7  28.Ιγ1 Πδ7 29.α4 Ιγ3 30.Πε1 βα4 31.βα4 Πδ1 32.Πε5 Ιβα4  33.Ρζ2  Ρζ8
34.Αα6  Πγ6  35.Αγ4 Ρη7 36.Πε7 Ρζ8 37.Πζ7 Ρε8 38.Πθ7 Ιβ6 39.Αζ7 Ρζ8 40.Αβ3  1-0

Τσέλα  Α.  -  Γαβριλάκης  Ν.  (Ανοιγμα  Ρέτι)  1.Ιζ3  δ5  2.η3  Αη4  3.Ιε5  Αθ5
4.Αη2   Ιδ7   5.Ιδ7   Βδ7  6.γ4  ε6  7.β3  Ιζ6  8.Αβ2  Αε7  9.O-O   O-O   10.δ3
γ5   11.Ιδ2  δ4  12.Ιζ3  Αδ6  13.ε4  ε5  14.Αγ1  Αη4  15.Βε1  Ιθ5  16.Ιθ4   Αθ3
17.Βε2   η6   18.ζ4   εζ4  19.ηζ4  Βη4  20.Βη4  Αη4  21.Πζ2   Αδ7   22.ζ5   Ρη7
23.β4   γβ4   24.Αβ2   Αε5   25.Ιζ3  ζ6  26.Αδ4  Αδ4  27.Ιδ4   η5   28.Πβ2   α5
29.α3  Ιζ4  30.Αζ1  Παδ8  31.Ρζ2  Αγ6 32.Ρε3 Πζ7 33.αβ4  αβ4  34.Πβ4  Πζδ7  1-0

Χαλκιάς   Σ.  -  Καρανικόλας  Κ.  (Γκαμπί  της  Βασίλισσας)  1.δ4  δ5  2.γ4  ε6
3.Ιγ3   Ιζ6   4.Ιζ3  Αε7  5.Αη5  O-O  6.ε3  Ιβδ7  7.Αδ3  δγ4  8.Αγ4  γ5   9.O-O
α6   10.α4   γδ4   11.εδ4  Ιβ6  12.Αβ3  Αδ7  13.α5  Ιβδ5  14.Αδ5   Ιδ5   15.Ιδ5
εδ5   16.Αε7   Βε7   17.Ββ3   Αβ5   18.Πζε1   Βδ6   19.Πε5   Αγ4   20.Βε3   Ββ4
21.Πε7   Ββ2   22.Πε1  Ββ4  23.Βε5  Βα5  24.Ιη5  Ββ6  25.Ιε6  Βε6  26.Πε6   ζε6
27.Βε6  Πζ7  28.ζ4  α5  29.ζ5  θ6  30.η4 α4 31.θ4  Πζ8  32.η5  Ρθ8  33.Βζ7  1-0

Γαβριλάκης  Ν.  -  Μιλαντίνοβιτς  Ι. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4  γ5  2.Ιζ3  ε6  3.β3
Ιγ6  4.Αβ2  α6  5.η3  δ6  6.Αη2  Ιζ6  7.Βε2  ε5  8.θ3  η6  9.γ4  β5  10.δ3  Αη7
11.Ιγ3   O-O   12.Ιδ5  Ιδ5  13.γδ5  Ιε7  14.θ4  Αη4  15.Αθ3  Αζ3   16.Βζ3   Ιδ5
17.εδ5   ε4   18.δε4   Αβ2  19.Πβ1  Βα5  20.Ρζ1  Βα2  21.Ρη2  Αε5   22.θ5   Βδ2
23.Πβδ1  Βη5 24.θη6 ζη6 25.Αε6 Ρη7 26.Βη4 Βη4 27.Αη4 α5 28.ζ4 Αγ3 29.Πδ3 β4 0-1

Παπαδοπούλου  Ζ.  -  Σπερδόκλη  Ε.  (Σικελική Αμυνα) 1.ε4  γ5  2.Ιγ3  Ιγ6  3.ζ4
η6   4.Ιζ3   Αη7   5.Αβ5  Ιδ4  6.Ιδ4  γδ4  7.Ιε2  Ιζ6  8.Αδ3   O-O   9.O-O   δ6
10.θ3    Βγ7    11.γ3    δγ3    12.βγ3    β6    13.Ιη3    Αβ7    14.Πβ1    Παγ8
15.Αα3   θ5   16.Βε1   Πζδ8  17.ζ5  θ4  18.Ιθ1  η5  19.Βε3   Αθ6   20.Ιζ2   Ρθ7
21.Ιη4   Βγ6   22.Πζε1   Ιη4   23.θη4  Βα4  24.Πβ3  Αα6   25.Αβ4   Αδ3   26.Βδ3
Βγ6   27.ζ6   ε5   28.Βζ3  Βδ7  29.Πε3  Βε6  30.Πε2  Ρη6   31.Πζ2   Πγ6   32.δ4
δ5   33.Πε2  Πδ7  34.γ4  Πγ4  35.εδ5  Πγ1  36.Ρθ2  ε4  37.δε6  εζ3  38.εδ7  1-0

Μιχελάκης Γ. - Γκελασβίλι Τ. (Νιμτζοϊνδική Αμ.) 1.δ4 Ιζ6 2.γ4 ε6 3.Ιγ3 Αβ4 4.ε3
O-O 5.Αδ3 δ5 6.Ιζ3 γ5 7.O-O Ιγ6 8.α3 Αγ3 9.βγ3 δγ4 10.Αγ4 Βγ7 11.Αα2 Ια5 12.Αβ2
β5  13.α4  β4 14.γβ4 γβ4 15.δ5 Ιδ5 16.Αδ5 εδ5 17.Βδ4 ζ6 18.Βδ5 Ρθ8  19.Βα8  1-0

Φαχιρίδου  Α.  -  Κουβάτσου  Μ.  (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5  2.Ιζ3  ε6  3.δ4  γδ4
4.Ιδ4   Ιζ6   5.Ιγ3  δ6  6.Αε2  α6  7.α4  Ιγ6  8.Αε3  Αε7  9.O-O   O-O   10.Ρθ1
Βγ7   11.ζ4   Πε8   12.Βε1  Αδ7  13.Βη3  Ιδ4  14.Αδ4  Αγ6   15.Αδ3   β6   16.ε5
Ιθ5   17.Βζ2   ζ5  18.Αε2  η6  19.Αθ5  ηθ5  20.Βη3  Ρζ8  21.εδ6   Αδ6   22.Παδ1
Βε7   23.Αβ6   Παβ8  24.Αδ4  θ4  25.Βε3  Ρζ7  26.Βε2  Πη8  27.Βθ5  Ρζ8   28.Πδ2
Πη4  29.Ιδ1  Ρη8  30.Αε5 Αε5 31.ζε5 Πδ8 32.Πζζ2 Πε4 33.θ3 Πε5 34.Πζε2  Πδ2  0-1

Τζερμιαδιανός  Α.  -  Χαλκιάς  Σ.  (Σικελική  Αμυνα)  1.ε4  γ5  2.γ3  Ιζ6  3.ε5
Ιδ5    4.δ4   γδ4   5.Βδ4   ε6   6.Ιζ3   Ιγ6   7.Βε4   β6   8.η3   Βγ7    9.Αη2
Αα6   10.Αδ2   Πγ8  11.Αζ1  ζ5  12.εζ6  Ιζ6  13.Βζ4  Αδ6  14.Βη5   Αζ1   15.Ρζ1
O-O    16.Πη1   Ιε4   17.Βθ4   Ιζ2   18.Ρε2   Αε7   19.Αη5   Αη5   20.Βη5   Ιθ3
21.Βε3  Ιε5  22.Ιβδ2  Ιζ3  23.Ιζ3  Βγ4 24.Ρδ2 Βδ5 25.Ρε2  Ιη1  26.Πη1  Ββ5  0-1

Παπαδοπούλου  Ζ.  -  Βουλγαρίδου  Δ. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5  2.Ιγ3  Ιγ6  3.ζ4
η6  4.Ιζ3  Αη7  5.Αβ5  Ιδ4 6.Ιδ4 γδ4 7.Ιε2 Ββ6 8.Αδ3 Ιζ6  9.O-O  δ5  10.ε5  Ιε4
11.α4  α6  12.α5  Βα7  13.Ρθ1  ζ6 14.εζ6 εζ6 15.Βε1 ζ5  16.γ3  O-O  17.Αγ2  Πε8
18.Ιη3   Αδ7   19.Ιε2  Αβ5  20.δ3  Ιγ5  21.Βδ1  Ιδ7  22.Αα4  Αγ6  23.Πζ3   Παγ8
24.Αδ2  δγ3  25.βγ3  Πε7  26.Αγ6 βγ6 27.Πβ1 Πβ8 28.Πβ8 Ββ8  29.Ιδ4  Αδ4  30.γδ4
Ββ5  31.Αε1  Ββ2  32.Αζ2 Πε2 33.Βζ1 Πγ2 34.Ρη1 Πγ1 35.Αε1 Βδ4  36.Πζ2  Βε3  0-1

Μαστροκούκος   Γ.  -  Τρικαλιώτης  Γ.  (Σικελική  Αμυνα)  1.ε4  γ5  2.Ιζ3   Ιγ6
3.Αβ5   ε6  4.β3  Ιδ4  5.Ιδ4  γδ4  6.Αβ2  α6  7.Αδ3  Ββ6  8.γ3  Αγ5  9.O-O  Ιε7
10.Ια3   Ιγ6   11.Ιγ4   Βγ7   12.Βθ5   δ6   13.γδ4   Αδ4   14.Αα3   η6   15.Βθ6
Βε7  16.Ιδ6  Ρδ7  17.Παγ1  Βζ6  18.Ρθ1  β5 19.ε5  Ιε5  20.Ιε4  Βδ8  21.Βη7  1-0

πίσω στη κεντρική σελίδα