CAPPELLE LA GRANDE 1999

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 617 Συμ. - 9 Γύροι * ΑΤΟΜΙΚΟ   ΤΟΥΡΝΟΥΑ   -  ΚΑΤ.9 (2460) *
*******************************************************************************
*01*Αγκντεστάϊν Σ. * GM NOR 2550 * 7.5 * GM :6.5/9 -  ΕΛΟ +13.6 - ΑΠΟΔ : 2626 *
*02*Γκούρεβιτς Μ.  * GM BEL 2627 * 7.5 ****************************************
*03*Τρεγκούποβ Π.  * GM RUS 2570 * 7.5 *01*Ντε Βρέγκτ Ντ.    IM NLD 2417  W 1 *
*04*Γκρέταρσον Χ.  * GM ICE 2459 * 7.0 *02*Μινασιάν Α.       GM ARM 2594  W = *
*05*Βολτζίν Α.     * GM RUS 2548 * 7.0 *03*Γουέλλινγκ Τζ.    IM NLD 2334  B = *
*06*Ακοπιάν Β.     * GM ARM 2640 * 7.0 *04*Βόϊσκα Μ.         GM BUL 2364  B = *
*07*Αβρούχ Μπ.     * GM ISL 2609 * 7.0 *05*Ναντανιάν Α.      IM ARM 2413  W 1 *
*08*Ντβόϊρις Σ.    * GM RUS 2562 * 7.0 *06*Ασμαν Τ.           M FRA 2346  B 1 *
*09*Μαλάχοβ Β.     * GM RUS 2557 * 7.0 *07*Ντβόϊρις Σ.       GM RUS 2562  W = *
*10*Χαρλόβ Α.      * GM ISL 2600 * 7.0 *08*Στέφανσον Χ.      GM ICE 2569  B 1 *
*16*Νικολαϊδης Ι.  * GM GRC 2510 * 6.5 *09*Σαβτσένκο Σ.      GM UKR 2539  W = *
*26*Σκέμπρης Σ.    * GM GRC 2445 * 6.5 *10*Νικολαϊδης Ι.     GM GRC 2510  * * *
*******************************************************************************

   Από  13  έως 21 Φεβρουαρίου,  έγινε ****************************************
στη Γαλλική πόλη Cappelle La Grande το * ΑΤΟΜΙΚΟ   ΤΟΥΡΝΟΥΑ   -  ΚΑΤ.5 (2365) *
ετήσιο φεστιβάλ, το μεγαλύτερο της Ευ- ****************************************
ρώπης, στο οποίο φέτος συμμετείχαν 617 * GM :7.5/9 -  ΕΛΟ +11.1 - ΑΠΟΔ : 2542 *
σκακιστές   και  σκακίστριες!  Ανάμεσά ****************************************
τους  υπήρχαν  104 GM (!!) και 80  ΙΜ. *01*Τσουτσέλοβ Β.     GM BEL 2534  W = *
Από  την Ελλάδα συμμετείχαν οι Γιάννης *02*Νταβίντ Α.        GM LUX 2530  B = *
Νικολαϊδης  και  Σπύρος  Σκέμπρης,  οι *03*Βιλλέμζε Σ.       FM NLD 2269  W 1 *
οποίοι  και πραγματοποίησαν εξαιρετική *04*Χάμπα Π.          GM CZE 2545  B = *
εμφάνιση,  ισοβαθμώντας στις θέσεις 16 *05*Μίεζες Ν.         GM LET 2525  W 0 *
και  26 αντιστοίχως. Ειδικά ο  Γιάννης *06*Κοτονέ Α.          M FRA 2000  B 1 *
έδειξε να βρίσκει τον παλιό του εαυτό, *07*Φερνάντο Ντ.       M POR 2240  W 1 *
πέτυχε  νόρμα GM και κέρδισε 13.6 βαθ- *08*Μπερνιέ Σ.         M FRA 2129  W 1 *
μούς  ΕΛΟ.  Πολύ δυνατά έπαιξε  και  ο *09*Απισελά Μ.        GM FRA 2515  B 1 *
Σπύρος και τελείωσε με το απόλυτο 4/4! *10*Σκέμπρης Σ.       GM GRC 2445  * * *
                                       ****************************************
Ασμαν  Τ.  -  Νικολαϊδης  Ι.  (Ινδική  του Βασιλιά)  1.δ4  Ιζ6  2.Ιζ3  η6  3.η3
Αη7  4.Αη2  γ5  5.γ3  Βγ7  6.O-O  O-O 7.Αζ4 δ6  8.Πε1  Ββ6  9.Αγ1  Αζ5  10.Ιβδ2
γδ4   11.γδ4   δ5   12.Ιζ1   Ιγ6  13.β3  Πζγ8  14.Αβ2  Ιβ4   15.Ιε3   Αγ2   0-1

Στέφανσον  Χ.  - Νικολαϊδης Ι. (Μοντέρνα Αμυνα) 1.ε4 η6 2.δ4 δ6 3.Ιγ3  γ6  4.ζ4
δ5  5.ε5  θ5  6.Αε3  Ιθ6  7.Ιζ3 Αη4 8.Αε2 ε6 9.α3 Ιδ7  10.Αζ2  Ιζ5  11.Βδ2  Αε7
12.O-O  β5  13.Ιδ1  α5  14.α4  β4 15.Ιε3 γ5 16.δγ5 Αζ3  17.Αζ3  Ιε3  18.γ6  0-1

Σκέμπρης  Σ.  -  Βιλλέμζε Σ. (Σλαβική Αμυνα) 1.δ4 δ5 2.γ4 γ6  3.Ιζ3  Ιζ6  4.Βγ2
η6  5.Αζ4  Βα5  6.Ιβδ2  Αη7 7.ε3 O-O 8.Αδ3 δγ4 9.Αγ4  Αζ5  10.Βγ1  Ιβδ7  11.O-O
Ιε4   12.Ιβ3  Βδ8  13.θ3  Ιβ6  14.Αε2  Ιδ5  15.Αθ2  θ5  16.Ιε5  ζ6  17.Ιδ3  Αθ6
18.Ιβγ5   Βγ8   19.Ιε4  Αε4  20.Ιγ5  Αζ5  21.Βγ4  Ρθ7  22.ε4  Ιβ6  23.Ββ3   Αδ7
24.α4  Αε8  25.Ιε6  Πη8 26.Ιγ7 Πβ8 27.α5 Ιδ7 28.Αγ4 Πη7 29.Αε6  β5  30.Ιε8  1-0

Κογκάν  Α.  - Γκούρεβιτς Μ. (Ολλανδική Αμυνα) 1.Ιζ3 δ6 2.δ4 ζ5 3.Ιγ3 Ιζ6  4.Αη5
δ5  5.Ιε5  ε6  6.η4  Αε7  7.ηζ5  εζ5 8.Βδ3 γ6  9.ζ3  Ιθ5  10.Αε7  Βε7  11.O-O-O
ζ4  12.ε4  ζε3  13.Βε3  O-O  14.Πη1  Ιδ7  15.Πε1  Ιε5  16.Βε5  Βε5  17.Πε5  Αζ5
18.Ιε2   Αη6   19.Αθ3  Πζ3  20.Αη4  Πζ2  21.Πθ5  Αθ5  22.Αθ5  η6   23.Αη4   Πε8
24.Ρδ1  Πθ2  25.β3  Ρζ7  26.Ιζ4  Πε4 27.Ιε6 Ρζ6  28.Ιγ5  Πδ4  29.Ργ1  Πδδ2  0-1

Αγκντεστάϊν  Σ. - Γκεοργκίεβ Β. (Σλαβική Αμυνα) 1.δ4 δ5 2.γ4 γ6 3.Ιγ3 Ιζ6  4.ε3
α6 5.γ5 η6 6.Ια4 Ιβδ7 7.Ιζ3 Αη7 8.Αε2 O-O 9.O-O Πε8 10.Αδ2 Ιε4 11.Αβ4 ε5 12.Πε1
Πβ8  13.Αζ1 εδ4 14.εδ4 Ιζ8 15.θ3 η5 16.Ιβ6 Αζ5 17.Αγ3 Ιε6 18.Αδ3 Ιζ4 19.Αε4 Αε4
20.Πε3  θ5 21.Ιε1 Πε6 22.β4 Βγ7 23.Αβ2 Πβε8 24.α4 Π8ε7 25.Παα3 Πη6 26.Πη3  Πεε6
27.Αγ1 Αζ5 28.Πηε3 η4 29.θ4 Αε4 30.Πα2 Βδ8 31.η3 Ιθ3 32.Ρθ2 Βζ6 33.ζ3 Αζ5 34Πε6
Αε6  35.Αε3  ηζ3 36.Βζ3 Πη4 37.Βζ6 Αζ6 38.Πδ2 Αδ8 39.Ια8 Πε4 40.Ιη2 Αη4  41.Πβ2
Αζ6  42.Πδ2 Ρη7 43.β5 α5 44.Πδ3 Ρη6 45.Ιγ7 Πε7 46.β6 Ρζ5 47.Πα3 Ρε4 48.Ιβ5  γβ5
49.αβ5  Αε2  50.Ρθ3  Αβ5 51.Πα5 Αζ1 52.γ6 Αδ4 53.γ7 Πε8 54.Αδ4 Ρδ4  55.Ρθ2  Αγ4
56.Πα7  Ργ5  57.Πβ7  Αα6 58.Πβ8 Πγ8 59.Ιζ4 δ4 60.η4 Ρδ6 61.ηθ5 Ρδ7  62.Πγ8  1-0

Τρεγκούποβ Π. - Λέλτσουκ Ζ. (Σλαβική Αμυνα) 1.δ4 Ιζ6 2.γ4 γ6 3.Ιζ3 δ5 4.Βγ2 δγ4
5.Βγ4  Αζ5  6.η3  Ιβδ7  7.Αη2  Ιβ6 8.Ββ3 ε6 9.Ιγ3  Αε7  10.O-O  O-O  11.Πδ1  α5
12.α4  Ιζδ5  13.Ιε5  Ιβ4  14.ε4  Αη6 15.Αε3 Ιδ7 16.Ιη6  θη6  17.δ5  εδ5  18.εδ5
Βγ7  19.Παγ1  Αγ5  20.δγ6  Αε3 21.Πδ7 Βδ7 22.γδ7 Αγ1  23.Αβ7  Παβ8  24.Αγ8  Αη5
25.Ιε4  Αδ8  26.Ιδ6 Ιγ6 27.Βγ3 Πβ6 28.Αβ7 Αζ6 29.Βγ5 Αδ4 30.Βγ4 Αε5 31.Ιζ7  1-0