ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ
ΝΕΩΝ - ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ.10/12/14/16/18

ΤΟΥ ΣΤ.ΓΡΙΒΑ

Από 9 έως 18 Αυγούστου, έγιναν στο Ταλλίν της Εσθονίας, τα Πανευρωπαίκά Νεανικά Πρωταθλήματα (αγόρια-κορίτσια) γιά τις κατηγορίες Κ.10, Κ.12, Κ.14, Κ.16 και Κ.18 χρονών.
Η Ελληνική αποστολή συμμετείχε με 11 εκπροσώπους, από τους οποίους οι 6 συμμετείχαν στις κατηγορίες αγοριών και οι 5 στων κοριτσιών. Αρχηγός της αποστολής ήταν ο σύμβουλος της ΕΣΟ κ. Σάκης Κουβάτσος και προπονητές οι Νίκος Γαβριλάκης και Κώστας Τσαρουχάς, οι οποίοι και πέτυχαν στα καθήκοντά τους, με όπλο την πολύτιμη εμπειρία που έχουν αποκτήσει κατά καιρούς.

 



*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 46  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Ραντζάμποβ Τ.  * FM AZE 2245 * 8.0 *       ΠΠ ΝΕΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 10 ΕΤΩΝ       *
*02*Μπαραμίτζε Ντ. *  M GEO 2000 * 7.5 ****************************************
*03*Τοματσέβσκι Ε. *  M RUS 2000 * 6.5 *01* Ασκάροβ Μ.        M RUS 2000  W 0 *
*04*Ιλίν Α.        *  M RUS 2000 * 6.0 *02* Τοματσέφσκι Ε.    M RUS 2000  B 0 *
*05*Βαλεάνου Ε.    *  M ROM 2000 * 6.0 *03* Σορόκιν Β.        M EST 2000  W 0 *
*06*Ιονέσκου Β.    *  M ROM 2000 * 6.0 *04* Σαχσενχόφερ Μ.    M OST 2000  B 1 *
*07*Παπ Γκ.        *  M HUN 2000 * 6.0 *05* Γκουντέλι Ι.      M YUG 2000  W 0 *
*08*Ναζάρεβιτς Β.  *  M UKR 2300 * 6.0 *06* Μούταψιτς Ντ.     M CRO 2000  B = *
*09*Εριομένκο Β.   *  M UKR 2000 * 5.5 *07* Σούντριτσα Ντ.    M CRO 2000  W 1 *
*10*Παχικιάν Α.    *  M ARM 2000 * 5.5 *08* Τανρικούλου Σ.    M TRK 2000  B 0 *
****************************************09* Κοεμέζ Κ.         M TRK 2000  B 1 *
*37*Ναξάκης Θ.     *  M GRC 2000 * 3.5 *10* Ναξάκης Θ.        M GRC 2000  * * *
*******************************************************************************

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 54  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Ζαρεζένκο Ι.   *  M RUS 2150 * 7.5 *       ΠΠ ΝΕΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ       *
*02*Γκουσεϊνοβ Γκ. * FM RUS 2230 * 7.0 ****************************************
*03*Ριαζάντσεβ Α.  *  M RUS 2275 * 6.5 *01* Γκουσεϊνοβ Γκ.   FM RUS 2230  W 0 *
*04*Νάϊντιξ Α.     * FM LAT 2175 * 6.5 *02* Σβεσνίκοβ Β.      M LAT 2000  B = *
*05*Μαμέντοβ Ν.    *  M AZE 2295 * 6.0 *03* Τόκελ Ι.          M TRK 2000  W 1 *
*06*Γκαγκουνασβίλι *  M GEO 2000 * 6.0 *04* Μπάρτελ Μ.        M POL 2140  B 0 *
*07*Σανάβα Κ.      *  M GEO 2000 * 6.0 *05* Γκλουζίν Γ.       M BLA 2000  W 1 *
*08*Γιέρεμιτς Β.   *  M YUG 2000 * 6.0 *06* Μορένο Α.         M ESP 2000  B 0 *
*09*Γκασίμοβ Β.    * FM AZE 2215 * 5.5 *07* Αρντιτς Ε.        M TRK 2000  W 0 *
*10*Λίβσιτς Γκ.    *  M ISL 2085 * 5.5 *08* Κούκελ Ι.         M SVK 2000  B 0 *
****************************************09* Βαν Λεμπέργκε Φ.  Μ BEL 2000  W = *
*46*Κουβάτσος Φ.   *  M GRC 2000 * 3.0 *10* Κουβάτσος Φ.      M GRC 2000  * * *
*******************************************************************************

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 58  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Ντροζντόβσκι Γ.* FM UKR 2000 * 7.5 *       ΠΠ ΝΕΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ       *
*02*Ρόγιζ Μ.       *  M ISL 2200 * 7.0 ****************************************
*03*Ιζόρια Ζ.      *  M GEO 2000 * 6.5 *01* Λουουπάλα Γ.      M FIN 2000  B 1 *
*04*Μίτον Κ.       * FM POL 2350 * 6.5 *02* Σάριτς Α.         M CRO 2000  W 1 *
*05*Γιάνου Β.      * FM ROM 2155 * 6.5 *03* Πετροσιάν Ντ.     M ARM 2000  B = *
*06*Πίντερ Γκ.     *  M HUN 2155 * 6.0 *04* Γκούρεβιτς Α.     M LAT 2000  W = *
*07*Ζούμποβ Ο.     *  M UKR 2000 * 6.0 *05* Ζούμποβ Ο.        M UKR 2000  W 1 *
*08*Μούτον Τζ.     *  M ENG 2060 * 6.0 *06* Πίντερ Γκ.        M HUN 2155  B 1 *
*09*Γιουντκόβσκι Γ.*  M ISL 2000 * 6.0 *07* Ρόγιζ Μ.          M ISL 2200  B = *
****************************************08* Ντροζντόβσκι Γ.  FM UKR 2000  W 0 *
*10*Μαστροβασίλης Δ*  M GRC 2215 * 5.5 *09* Ιζόρια Ζ.         M GEO 2000  B 0 *
*58*Κονιός Γ.      *  M GRC 2000 * 1.5 *10* Μαστροβασίλης Δ.  M GRC 2215  * * *
*******************************************************************************


   Από τους εκπροσώπους μας, την καλύ- ****************************************
τερη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Στέλιος *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
Χαλκιάς,  ο οποίος μάλιστα ήταν και  ο ****************************************
μοναδικός   που   κατέκτησε   μετάλλιο *       ΠΠ ΝΕΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ       *
(Κ.18)!  Ο  Στέλιος ήταν μόνιμα  στους ****************************************
προπορευόμενους    και    πρέπει    να *01* Κούνιν Β.         M RUS 2255  B 0 *
σημειωθεί  ότι ισοβάθμησε στις  θέσεις *02* Μπέκερ Α.         M DEN 2000  W 1 *
1-5,  αλλά  η άρση της ισοβαθμίας  του *03* Βάλεβ Μ.          M BLA 2000  B = *
έδωσε  την  3η θέση. Καλή ήταν  και  η *04* Βόρατσεκ Μ.       M CZE 2000  W 0 *
εμφάνιση  της  Αλεξάνδρας Στείρη,  που *05* Γκασίμοβ Σ.       M AZE 2230  W 0 *
πήρε  την  6η θέση. Η  Αλεξάνδρα  ήταν *06* Πόποβιτς Ντ.      M YUG 2000  B 0 *
μονίμως  στην  1η θέση, αλλά το  φίνις *07* Χατσιαρίφογλου Α. M TRK 2000  W 0 *
της  (1.5/4)  ήταν  κακό και  δεν  της *08* Ντροσάριο Ν.      Μ IRL 2000  B 0 *
επέτρεψε  να  καταλάβει καλύτερη  θέση *09* Ερκάν Μ.          M TRK 2000  W 0 *
(Κ.14).  Ακόμα κι έτσι, η εμφάνισή της *10* Κονιός Γ.         M GRC 2000  * * *
κρίνεται    απολύτως    ικανοποιητική! ****************************************

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 54  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Κούντιν Α.     *  M ISL 2300 * 8.0 *       ΠΠ ΝΕΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16 ΕΤΩΝ       *
*02*Ζαχάροβ Α.     *  M RUS 2360 * 6.5 ****************************************
*03*Μποκρός Α.     *  M HUN 2310 * 6.5 *01* Χόφμαν Μ.         M CZE 2000  W 1 *
*04*Αρντελεάνου Γκ.*  M ROM 2235 * 6.5 *02* Ζαχάροβ Α.        M RUS 2360  W 0 *
*05*Βινκ Ν.        *  M NLD 2190 * 6.5 *03* Πολιακόβ Ντ.      M BLA 2120  B 1 *
*06*Λε Ρου Ζ.Π.    *  M FRA 2265 * 6.0 *04* Μαμέντοβ Τσ.      M AZE 2070  W = *
*07*Πέρτ Ρ.        *  M ENG 2205 * 6.0 *05* Κορστίν Μ.        M EST 2000  B 1 *
*08*Ολσον Α.       *  M SVE 2280 * 6.0 *06* Λε Ρου Ζ.Π.       M FRA 2265  B = *
*09*Στολιάροβ Σ.   *  M RUS 2230 * 6.0 *07* Κουζούεβ Ντ.      M RUS 2310  W 1 *
*10*Βόρτελ Μ.      *  M NLD 2255 * 5.5 *08* Μποκρός Α.        M HUN 2310  B 0 *
****************************************09* Καμαντάτζε Ζ.     M GEO 2175  W = *
*11*Καπνίσης Σ.    *  M GRC 2225 * 5.5 *10* Καπνίσης Σ.       M GRC 2225  * * *
*******************************************************************************

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 52  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Μτσεντισβίλι Μ.*  M GEO 2380 * 6.5 *       ΠΠ ΝΕΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ       *
*02*Αμπάσοβ Φ.     *  M AZE 2235 * 6.5 ****************************************
*03*Χαλκιάς Σ.     * FM GRC 2385 * 6.5 *01* Εουσέμπε Α.       M FRA 2205  B 1 *
*04*Ιλιούσιν Α.    * IM RUS 2430 * 6.5 *02* Ματικοζιάν Α.     M ARM 2290  W 1 *
*05*Σμετάνκιν Σ.   *  M BLA 2395 * 6.5 *03* Ραποπόρτ Ε.       M ISL 2310  B = *
*06*Σόλακ Ντ.      *  M YUG 2000 * 6.0 *04* Μπαγκίροβ Ρ.      M AZE 2325  W = *
*07*Ντερβίσι Ε.    * FM ALB 2395 * 6.0 *05* Σμετάνκιν Σ.      M BLA 2395  B 1 *
*08*Ματικοζιάν Α.  *  M ARM 2290 * 6.0 *06* Μτσεντισβίλι Μ.   M GEO 2380  W = *
*09*Γκρούντ Χ.     *  M GER 2325 * 6.0 *07* Σόλακ Ντ.         M YUG 2000  B 0 *
*10*Ραποπόρτ Ε.    *  M ISL 2310 * 5.5 *08* Ντόετλινγκ Φ.    FM GER 2320  W 1 *
****************************************09* Κέρεκ Τσ.         M HUN 2340  B 1 *
*03*Χαλκιάς Σ.     * FM GRC 2385 * 6.5 *10* Χαλκιάς Σ.       FM GRC 2385  * * *
*******************************************************************************
Ταρτάνι  Τ. - Κουβάτσου Μ. (Ινδική του Βασιλιά) 1.δ4 Ιζ6 2.γ4 η6 3.Ιγ3 Αη7 4.ε4
δ6  5.ζ3 O-O 6.Αη5 γ5 7.δ5 ε6 8.Βδ2 Βα5 9.Ιηε2 εδ5 10.γδ5 β5 11.Ιη3 γ4 12.α4 α6
13.Αε2  Αβ7  14.O-O Βγ7 15.αβ5 αβ5 16.Βε3 Πα5 17.β4 Πα1 18.Πα1 Πε8  19.Αζ6  Αζ6
20.Ιβ5  Βδ7  21.Ιγ3  Αδ5  22.Πα7 Βγ6 23.Ιδ5 Βδ5 24.εδ5 Πε3  25.Πα8  Πε8  26.Αγ4
Αδ4  27.Ρζ1  ζ5 28.Ιε2 Αε5 29.β5 Ρζ7 30.β6 Ρε7 31.β7 Πζ8 32.Αβ5 θ5  33.Ιγ1  Αδ4
34.Ιβ3  Αβ6  35.Ιδ2 Πδ8 36.Ιγ4 Αγ7 37.Ρε2 Ιδ7 38.Ια5 Αα5 39.Αδ7 Αγ7 40.Αγ8  1-0

Αδοντάκη  Χ.  -  Μανικούτα  Μ.  (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5  2.Ιζ3  Ιγ6  3.δ4  γδ4
4.Ιδ4  Ιζ6  5.Ιγ3  α6  6.Αε3  δ6  7.ζ3 ε6  8.Βδ2  Αε7  9.O-O-O  O-O  10.η4  Βγ7
11.θ4  β5  12.η5  Ιδ7 13.θ5 Ιδε5 14.ζ4 Ιδ4 15.Βδ4 Ιγ6 16.Βδ2 β4 17.Ιε2  α5  1-0
                                    
*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 45  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Κοσίντσεβα Ν.  * FM RUS 2000 * 7.0 *     ΠΠ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 12 ΕΤΩΝ     *
*02*Βόρεκ Τζ.      *  M POL 2000 * 7.0 ****************************************
*03*Τσιστιάκοβα Τ. *  M RUS 2000 * 6.5 *01* Μανικούτα Μ.      M ROM 2000  W 1 *
*04*Κούρσοβα Μ.    * FM RUS 2000 * 6.5 *02* Σάρεβιτς Α.       M BLA 2000  B 0 *
*05*Μότος Α.       *  M ROM 2000 * 6.5 *03* Ζνίντερσιτς Σ.    M SLO 2000  B 1 *
*06*Πάτζ Ε.        *  M GER 2175 * 6.0 *04* Μαζότα Ν.         M POL 2000  W 0 *
*07*Κοσίντσεβα Τ.  * FM RUS 2115 * 6.0 *05* Στάρτσεβα Ξ.      Μ EST 2000  B 0 *
*08*Στογιάνοβιτς Ν.*  M YUG 2000 * 6.0 *06* Ιβκινα Ο.         M RUS 2000  W 0 *
*09*Μαζότα Ν.      *  M POL 2000 * 6.0 *07* Βερίσιμο Α.       M PRO 2000  B 1 *
*10*Μπαλκίεβιτζ Ε. *  M POL 2000 * 6.0 *08* Χόρβαθ Ρ.         M HUN 2000  W 1 *
****************************************09* Μεκμπαλίεβα Ν.    M AZE 2000  B 0 *
*31*Αδοντάκη Χ.    *  M GRC 2000 * 4.0 *10* Αδοντάκη Χ.       M GRC 2000  * * *
*******************************************************************************

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 50  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Ματνάτζε Α.    * FM GEO 2145 * 7.0 *     ΠΠ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ     *
*02*Ροχονιάν Κ.    *  M UKR 2000 * 6.5 ****************************************
*03*Γκοτζόε Μ.     *  M HUN 2115 * 6.5 *01* Χάνια Ρ.          M NLD 2000  B 1 *
*04*Τσαρχαλασβίλι Ι*  M GEO 2000 * 6.5 *02* Ντε λος Σάντος Μ. M ESP 2000  W 1 *
*05*Μπουντοελίνα Σ.*  M EST 2000 * 6.5 *03* Γιαβαχισβίλι Λ.   M GEO 2110  B = *
*06*Στείρη Α.      *  M GRC 2000 * 6.0 *04* Αβανεσιάν Α.      M ARM 2000  W 1 *
*07*Κιεράν Ρ.      *  M ENG 2000 * 6.0 *05* Γκορεσκούλ Α.     M UKR 2120  B 1 *
*08*Γκορεσκούλ Α.  *  M UKR 2120 * 6.0 *06* Ροχονιάν Κ.       M UKR 2000  W = *
*09*Κουσνουντίνοβα *  M RUS 2000 * 6.0 *07* Μπερζίνα Ι.       M LAT 2000  B 0 *
****************************************08* Κιεράν Ρ.         M ENG 2000  W = *
*06*Στείρη Α.      *  M GRC 2000 * 6.0 *09* Κουσνουντίνοβα Λ. M RUS 2000  B = *
*30*Φανουράκη Ε.   *  M GRC 2000 * 4.0 *10* Στείρη Α.         M GRC 2000  * * *
*******************************************************************************
   Η   Μαρία   Κουβάτσου   διεκδικούσε ****************************************
μετάλλιο, αλλά μία ήττα στον τελευταίο *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
γύρο,  την  περιόρισε  στην  9η  θέση. ****************************************
Εδειξε  ότι και άξιζε και μπορούσε  να *     ΠΠ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 14 ΕΤΩΝ     *
έχει   καλύτερη  κατάταξη  (Κ.18).   Ο ****************************************
Δημήτρης  Μαστροβασίλης  μετά  τον  7ο *01* Ράδερφορντ Ε.     M SCO 2000  B 1 *
γύρο  ήταν στην 1η θέση, αλλά τελείωσε *02* Ματνάτζε Α.      FM GEO 2145  W 0 *
με  2  απανωτές ήττες, οι  οποίες  τον *03* Στογιάνοβιτς Μ.   M YUG 2000  B = *
έριξαν  έξω  από τα  μετάλλια!  Κρίμα, *04* Μάρκοβα Κ.        M CZE 2000  W = *
γιατί  ο Δημήτρης έδειχνε ότι μπορούσε *05* Μαμεντιάροβα Ζ.   M AZE 2000  B 1 *
(Κ.14).   Ο  Σπύρος  Καπνίσης   έπαιξε *06* Μαχάλοβα Μ.       M SVK 2000  W 0 *
σταθερά   και  η  11η  θέση  ήταν  μία *07* Μπαριασάνι Μ.     M MOL 2000  B 0 *
φυσιολογική   κατάταξη.  Πιστεύω   ότι *08* Λίντχολμ Σ.       M FIN 2000  W 1 *
αξίζει  γιά  κάτι καλύτερο,  όμως  δεν *09* Ντέμπο Γ.         M ISL 2090  B 0 *
βρέθηκε σε ιδιαίτερα καλή φόρμα (Κ.16) *10* Φανουράκη Ε.      M GRC 2000  * * *
                                       ****************************************
Ράδερφοντ  Ε.  -  Φανουράκη  Ε. (Ανοιγμα Αξιωματικού) 1.ε4 ε5  2.Αγ4  Ιζ6  3.δ3
Ιγ6  4.Ιγ3  Αε7  5.ζ4  εζ4  6.Αζ4 δ6 7.Ιζ3 O-O 8.O-O α6  9.α4  Αδ7  10.Ιδ5  Ιδ5
11.Αδ5 Πβ8 12.Βδ2 Ρθ8 13.Αη5 ζ6 14.Αε3 Ιε5 15.Ιε5 δε5 16.Πζ3 Αη4 17.Πη3 Βδ7 0-1

Εουσέμπε  Α.  - Χαλκιάς Σ. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.Ιζ3 ε6 3.Ιγ3 α6 4.η3  Ιγ6
5.Αη2  η6  6.δ4 γδ4 7.Ιδ4 δ6 8.O-O Αη7 9.Ιγ6 βγ6 10.Βδ3 Ιε7 11.Αε3 Πβ8  12.Παβ1
O-O 13.Πζδ1 Βγ7 14.Ια4 δ5 15.Αγ5 Πδ8 16.Βε3 Πε8 17.Αβ6 Ββ7 18.Πδ3 ε5 19.Πβ3 Βα8
20.Ιγ5  δε4  21.Βε4  Ιδ5 22.Αα5 Αζ5 23.Βε2 Πβ5 24.Πβ5 αβ5 25.Ιβ3  ε4  26.α3  ε3
27.Αδ5  γδ5  28.Αγ3  Αγ3  29.βγ3 εζ2 30.Βζ2 Βα3 31.Πζ1 Βε7  32.Ιδ4  Αθ3  33.Πα1
Βγ5  34.Πε1  Πε1  35.Βε1  β4  36.Βε8  Ρη7  37.Βε5  ζ6  38.Βε3  Βγ3  39.Βγ3  βγ3
40.Ιε2  Ρζ7 41.Ιγ3 Ρε6 42.Ρζ2 Αζ5 43.Ιε2 Ρε5 44.γ3 Ρε4 45.Ιζ4 η5 46.Ιθ5 Ρε5 0-1

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 44  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Πολοβνίκοβα Ε. *  M RUS 2270 * 7.5 *     ΠΠ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 16 ΕΤΩΝ     *
*02*Ραντζίεβιτς Ι. * FM POL 2220 * 6.5 ****************************************
*03*Τσασοσνίκοβα Ε.* FM RUS 2260 * 6.5 *01* Λούντβιχ Ι.       M BEL 2000  B 1 *
*04*Ζίμινα Ο.      * FM RUS 2140 * 6.5 *02* Ραντζίεβιτς Ι.   FM POL 2220  B 0 *
*05*Μοσέρ Ε.       *  M OST 2215 * 6.0 *03* Γκρζίντσιτς Τ.    M CRO 2000  W = *
*06*Ισμαϊλοβα Π.   * FM AZE 2130 * 6.0 *04* Λεάλ Ντ.          M POR 2000  W 1 *
*07*Κορόλοβα Β.    *  M RUS 2205 * 5.5 *05* Βόβκ Ο.           Μ DEN 2070  B = *
*08*Τσεντίκοβα Κ.  *  M CZE 2000 * 5.5 *06* Μορκουνάϊτε Ε.    M LIT 2000  W 0 *
*09*Κβελιασβίλι Τ. *  M GEO 2155 * 5.5 *07* Ούρσιτς Μ.        M SLO 2000  B = *
*10*Μορκουνάϊτε Ε. *  M LIT 2000 * 5.5 *08* Νταβίντ Γκ.       M GER 2000  W = *
****************************************09* Χάμελινκ Ντ.      Μ NLD 2000  B = *
*21*Φανουράκη Ν.   *  M GRC 2000 * 4.5 *10* Φανουράκη Ν.      M GRC 2075  * * *
*******************************************************************************

*******************************************************************************
* ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 34  Συμ. - 9 Γύροι *           ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ           *
*******************************************************************************
*01*Ντοροφέεβα Α.  *  M RUS 2275 * 7.0 *     ΠΠ ΝΕΑΝΙΔΩΝ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 18 ΕΤΩΝ     *
*02*Σλάβινα Ι.     *  M RUS 2190 * 7.0 ****************************************
*03*Τσαλουκελασβίλι*  M GEO 2105 * 6.5 *01* Ταρτάνι Τ.        M CRO 2055  B 0 *
*04*Ιβανιούκ Ντ.   * FM POL 2190 * 6.5 *02* Πούντρινς Μ.      M EST 2000  W 1 *
*05*Ιόνικα Ι.      * FM ROM 2235 * 6.0 *03* Ρίζναρ Ε.         M SLO 2000  B = *
*06*Μπλίμπκε Ντ.   * FM POL 2180 * 6.0 *04* Σβαρτσίνγκερ Ντ.  M OST 2000  W 1 *
*07*Ζοζούλια Α.    * IM UKR 2275 * 6.0 *05* Νιλ Τζ.          FM GER 2140  B 1 *
*08*Καλίνινα Β.    * FM UKR 2215 * 5.5 *06* Φόνγκερς Τζ.      Μ NLD 2000  W 1 *
*09*Κουβάτσου Μ.   * FM GRC 2135 * 5.5 *07* Ιβανιούκ Ντ.     FM POL 2190  B 0 *
*10*Ζακουρντάεβα Ι.*  M RUS 2000 * 5.5 *08* Μιρόν Λ.          M ISL 2000  W 1 *
****************************************09* Ζοζούλια Α.      ΙΜ UKR 2275  B 0 *
*09*Κουβάτσου Μ.   * FM GRC 2135 * 5.5 *10* Κουβάτσου Μ.     FM GRC 2135  * * *
*******************************************************************************

Οι υπόλοιποι εκπρόσωποί μας, που ήταν οι Νίκη Φανουράκη (Κ.16 - 21η), Εύα Φανουράκη (Κ.14 - 30η), Χριστίνα Αδοντάκη (Κ.12 - 31η), Θόδωρος Ναξάκης (Κ.10 - 37ος), Φίλλιπας Κουβάτσος (Κ.12 - 46ος) και Γιώργος Κονιός (Κ.14 - 58ος), βρέθηκαν μακριά από τον καλό τους εαυτό. Πάντως όλοι προσπάθησαν γιά το καλύτερο!

Σάσενχοφερ  Μ.  -  Ναξάκης  Θ.  (Σικελική Αμυνα) 1.ε4  γ5  2.Αγ4  ε6  3.Ιγ3  α6
4.α4  Ιγ6  5.Ιζ3  η6  6.O-O  Αη7  7.Πε1  δ6  8.Ιε2  Ιηε7  9.Ιη3  O-O  10.γ3  δ5
11.εδ5  εδ5  12.Αβ3 Αε6 13.Ιη5 Βδ7 14.Ιε6 ζε6 15.Βε2 γ4 16.Αγ2 ε5 17.δ3 β5  0-1

Χάνια  Ρ.  -  Στείρη Α. (Ολλανδική Αμυνα) 1.δ4 ζ5 2.γ4 Ιζ6 3.Ιγ3  η6  4.ε3  Αη7
5.Ιζ3  δ6  6.Αδ3  O-O 7.O-O Βε8 8.Βγ2 Ιγ6 9.α3 α5 10.δ5 Ιε5 11.Ιδ4  Ιδ3  12.Βδ3
Ιη4  13.θ3  Ιε5  14.Βε2 γ6 15.Αδ2 Αδ7 16.Παδ1 Βδ8 17.Αγ1 Ββ6  18.Πζε1  Βγ5  0-1

Λούντβιχ  Ι.  -  Φανουράκη  Ν. (Ιταλική Παρτίδα) 1.ε4 ε5 2.Ιζ3  Ιγ6  3.Αγ4  Αγ5
4.δ3   Ιζ6  5.Ιγ3  δ6  6.θ3  α6  7.α3  θ6  8.Αε3  O-O  9.Βδ2  Βε7  10.O-O   Ιδ4
11.Ιθ4  Ιε4  12.Ιδ5  Βθ4  13.δε4 Ιε6 14.Αδ3 Αε3 15.ζε3  Βδ8  16.Πζ3  γ6  17.Ιγ3
Βε7  18.Παζ1  Ιγ7  19.Ιε2  Αε6  20.Ιη3 Παδ8 21.Ιζ5  Αζ5  22.Πζ5  δ5  23.Βζ2  ζ6
24.Βη3  δ4  25.Πθ5  Ρθ7  26.Αε2 δε3 27.Βε3 Ιε6 28.Αη4  Βγ5  29.Αζ5  Ρθ8  30.Πζ3
Βε3   31.Πε3   Ιζ4  32.Πθ4  η6  33.Πθ6  Ρη7  34.Πθ4  ηζ5  35.εζ5   Πθ8   36.Πη3
Ρζ7  37.Πθ8  Πθ8  38.Ρζ2  Πδ8 39.Ρη1 Ιε2 40.Ρθ2 Ιη3 41.Ρη3 Πδ2  42.β4  Πγ2  0-1

Καπνίσης  Σ.  -  Χόφμαν  Μ. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.Ιζ3 δ6  3.δ4  γδ4  4.Ιδ4
Ιζ6  5.Ιγ3  η6 6.Αε3 Αη7 7.ζ3 O-O 8.Βδ2 Ιγ6 9.O-O-O Ιδ4 10.Αδ4 Αε6  11.Ρβ1  Βγ7
12.η4  Πζγ8  13.θ4  Βα5 14.Βη5 Βη5 15.θη5 Ιδ7 16.Αη7 Ρη7 17.Αθ3 Αγ4  18.ζ4  Ιβ6
19.Πδ2  Πγ5  20.Ιδ1  Πζ8  21.Πζ2  Αβ5 22.β3 Ιδ7  23.Αη2  Αγ6  24.Ιε3  β5  25.β4
Πγ3  26.Πθ3  Ρη8  27.Ρβ2  Πε3  28.Πε3  Ιβ6  29.Αζ1  Αδ7  30.ζ5  ζ6  31.ηζ6  Πζ6
32.ε5  Πζ8  33.εδ6  εδ6  34.Πε7 α6 35.Πθ2 θ5 36.Αδ3 θη4 37.ζη6  η3  38.Πθ8  1-0

Φανουράκη  Ν.  -  Λεάλ  Ντ.  (Γαλλική Αμυνα) 1.ε4 ε6 2.δ4  δ5  3.Ιδ2  Ιζ6  4.ε5
Ιζδ7  5.Αδ3  γ5  6.γ3  Ββ6  7.Ιε2 Ιγ6 8.Ιζ3 γδ4  9.γδ4  Αε7  10.O-O  O-O  11.β3
ζ6  12.εζ6  Ιζ6  13.Αβ2  Αδ7  14.Πγ1 Παγ8 15.Αβ1  Βδ8  16.Ιη3  Αδ6  17.Ιε5  Αε8
18.Βε2   Ιε7  19.Πγδ1  Αε5  20.δε5  Ιδ7  21.Βη4  Ββ6  22.Αθ7  Ρθ7  23.Βθ4   Ρη8
24.Βε7   Πζ7   25.Βη5  Πγ2  26.Αδ4  Βγ7  27.Ιθ5  Πα2  28.Πδ3  Ιζ8  29.Ιζ6   Πζ6
30.εζ6   Ιθ7   31.Βη7   Βη7   32.ζη7   Αβ5  33.Πγ1   Αγ6   34.Πε1   Ρζ7   35.θ4
α6   36.θ5  Πγ2  37.θ6  Αδ7  38.Πζ3  Ρη8  39.Πζ8  Ιζ8  40.ηζ8Β  Ρζ8  41.θ7  1-0

Κουβάτσου  Μ.  -  Πούτρινς Μ. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.γ3 δ6 3.δ4  Ιζ6  4.δγ5
Ιγ6  5.Αγ4  δγ5  6.Βε2  ε5 7.Αη5 Αε7 8.Ιδ2 α6 9.α4 Αδ7 10.Ιηζ3  β5  11.αβ5  αβ5
12.Πα8  Βα8  13.Αβ5  Βα1  14.Βδ1 Ββ2 15.Βα4 O-O 16.O-O  Ιβ8  17.γ4  Ββ4  18.Βα7
Πδ8  19.Ιε5  θ6  20.Αε3  Βγ3  21.Ιδζ3 Βγ2 22.Αγ5  Αγ5  23.Βγ5  Βε4  24.Πε1  Βγ2
25.Βε7  Πε8  26.Βζ7  Ρθ7  27.θ4  Αβ5 28.γβ5 Βγ5 29.Ββ7  Πζ8  30.β6  Ιδ5  31.Πβ1
Ιγ3  32.Πε1  Ιδ5  33.Πβ1  Ιγ3  34.Πε1 Ιδ5 35.Ιδ3  Ββ5  36.Πε5  Ββ1  37.Ρθ2  Ιβ6
38.Βε4  Ρθ8 39.Πε7 Βα1 40.Ιζε5 Ιγ8 41.Ιζ7 Ρη8 42.Ιθ6 Ρθ8 43.Ιζ7 Ρη8 44.Ιη5  1-0

Χαλκιάς Σ. - Ματικοζιάν Α. (Ινδική του Βασιλιά) 1.δ4 Ιζ6 2.γ4 η6 3.Ιγ3 Αη7 4.ε4
δ6  5.Αε2 O-O 6.Αη5 Ιβδ7 7.Βδ2 γ6 8.ζ3 α6 9.Ιθ3 β5 10.Ιζ2 Ιβ6 11.γβ5 αβ5 12.O-O
Αε6  13.Πζγ1  Ιγ4 14.Αγ4 Αγ4 15.β3 Αε6 16.Ιδ3 Ββ6 17.Αε3 Ββ7 18.Ιζ4 Πα6  19.Ιε6
ζε6 20.Ιε2 Πγ8 21.Ιζ4 Ρζ7 22.Πγ2 Ιδ7 23.Παγ1 ε5 24.Ιε6 εδ4 25.Αδ4 Αδ4 26.Ιδ4 γ5
27.Βζ4  Ρη8  28.Ιε6 Ιζ8 29.Ιζ8 Πζ8 30.Βη5 ε5 31.Πδ1 Βζ7 32.Πδ5 Βζ4  33.Βζ4  εζ4
34.ε5  δε5  35.Πδγ5  Πζα8 36.Πβ5 Πα2 37.Πα2 Πα2 38.Πε5 Πβ2  39.Πβ5  Πβ1  40.Ρζ2
Πβ2  41.Ρζ1  Ρη7  42.θ4  Ρζ6  43.Ρη1  Πβ1  44.Ρθ2  θ5  45.Πβ6  Ρη7  46.Πβ4  Ρθ6
47.Πβ7  Πβ2  48.Ρθ3  Πβ1  49.Ρθ2  Πβ2 50.β4 Πβ1 51.β5  Πβ2  52.Ρη1  Πβ1  53.Ρζ2
Πβ2  54.Ρζ1  Πβ1  55.Ρε2 Πβ2 56.Ρδ3 Πη2 57.Πζ7 η5 58.θη5 Πη5  59.Ργ4  θ4  60.β6
θ3 61.Πζ6 Ρθ7 62.Πζ4 Πη6 63.Πθ4 Ρη7 64.Ρβ5 Πη3 65.β7 Πζ3 66.β8=Β Πβ3 67.Πβ4 1-0

Ζνίτερσιτς  Σ.  -  Αδοντάκη  Χ.  (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5  2.Ιζ3  ε6  3.δ4  γδ4
4.Ιδ4  Ιζ6  5.Ιγ3  δ6  6.Αη5  Αε7 7.ζ4 α6 8.Βζ3  Βγ7  9.O-O-O  Ιβδ7  10.Αδ3  β5
11.Πθε1  β4 12.Ιβ1 Αβ7 13.Βη3 Πγ8 14.ζ5 ε5 15.Ιβ3 Ιε4 16.Πε4 Αε4 17.Αε4 Αη5 0-1

Πολιακόβ  Ντ.  -  Καπνίσης  Σ.  (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5  2.Ιζ3  Ιγ6  3.δ4  γδ4
4.Ιδ4  Βγ7  5.Ιγ3  ε6  6.Ιβ3 α6 7.Αδ3 β5 8.α3 Αβ7 9.O-O  Ιζ6  10.ζ4  δ6  11.Βε2
Αε7  12.Αδ2  O-O  13.Παε1  Ιδ7 14.Βθ5 Πζε8 15.Πζ3 Παγ8  16.Πη3  Ιζ6  17.Βθ6  η6
18.Πθ3  β4  19.αβ4  Ιβ4  20.ε5  δε5 21.ζε5 Αζ8 22.Βθ4  Ιθ5  23.Αε4  Αε7  24.Βη4
Ιη7  25.Αη5  Ιδ5  26.Αε7  Βε7  27.Αδ5  Αδ5 28.Ιδ5  εδ5  29.Ιδ4  Πγ4  30.γ3  Ιε6
31.β3  Πγ7  32.Πθε3  Ρθ8  33.Βζ3 Ιδ4 34.γδ4 Βε6 35.Πα1 Ρη8  36.Βε2  Ββ6  37.Βδ3
α5  38.Βδ2  Πα8  39.θ3  Ββ5  40.Ρθ2  Πγ6 41.Πα4  Ρη7  42.Πγ3  Παγ8  43.Πγ6  Πγ6
44.Πα5  Ββ3  45.Πα7  Βγ4  46.Βζ4 Πγ7 47.Βζ6 Ρθ6 48.Βθ4 Ρη7  49.Πα8  Βζ1  50.Πα2
Πγ1  51.Πζ2  Βη1  52.Ρη3  Πγ3 53.Ρη4 θ5 54.Ρη5 Βγ1 55.Πζ4  Πγ2  56.η4  Πη2  0-1

Κουβάτσου  Μ. - Σβάρτζινγκερ Ντ. (Ιταλική Παρτίδα) 1.ε4 ε5 2.Ιζ3 Ιγ6 3.Αγ4  Αγ5
4.γ3  Ιζ6  5.δ3 δ6 6.β4 Αβ6 7.α4 α6 8.O-O O-O 9.Ιβδ2 Αη4 10.Πε1 δ5  11.εδ5  Ιδ5
12.Βγ2 ζ6 13.Ββ3 Ιε7 14.Αα3 Ρθ8 15.α5 Αα7 16.β5 Πε8 17.βα6 βα6 18.δ4 Πβ8 19.Βγ2
Αζ5  20.Αδ3 Αδ3 21.Βδ3 εδ4 22.Ιδ4 Ιγ3 23.Ι2ζ3 Ιβ5 24.Αε7 Πε7 25.Πε7 Βε7  26.Ιγ6
Βε8 27.Ιβ8 Ββ8 28.Πε1 Βγ8 29.Ιθ4 γ5 30.Πε7 Βζ8 31.Βδ7 Αβ8 32.Πε8 Ρη8 33.Βε6 1-0

Σμετάνκιν  Σ.  -  Χαλκιάς  Σ.  (Αγγλική Παρτίδα) 1.γ4  Ιζ6  2.Ιγ3  γ5  3.η3  ε6
4.Ιζ3  β6  5.Αη2  Αβ7  6.O-O  δ6  7.β3  α6  8.δ4  γδ4  9.Βδ4  Ιβδ7  10.Ιη5  Αη2
11.Ρη2   Αε7  12.Ιηε4  Βγ7  13.Πδ1  O-O  14.Αβ2  Πζδ8  15.ζ3  Ιγ5  16.Ιζ2  Παγ8
17.ε4   Ββ7   18.ε5   δε5  19.Βε5  β5  20.γβ5  αβ5  21.Πδ8   Πδ8   22.Πδ1   Πα8
23.β4  Ιγδ7  24.Βδ4  ε5  25.Βθ4  Ιβ6  26.Αγ1 Ιγ4  27.α4  Ιδ5  28.Βε4  Ιδε3  0-1

Κουβάτσου  Μ.  -  Φόνγκερς  Τζ. (Αμυνα Πίρτς) 1.ε4 δ6 2.δ4 Ιζ6  3.Ιγ3  γ6  4.ζ4
Βα5  5.Αδ3  ε5  6.Ιε2  Ιη4 7.θ3 εδ4 8.Ιδ4 Ιζ6 9.Αε3 δ5  10.ε5  Ιη8  11.O-O  Ιθ6
12.ζ5  α6  13.Βθ5  Αγ5  14.ζ6 Ιζ5 15.ζη7 Πη8 16.Αζ5 Αζ5 17.Βζ5  Πη7  18.ε6  1-0

Κέρεκ  Τσ. - Χαλκιάς Σ. (Ινδική της Βασίλισσας) 1.δ4 Ιζ6 2.γ4 ε6 3.Ιζ3 β6  4.α3
Αα6  5.Βγ2  Αβ7  6.Ιγ3 γ5 7.ε4 γδ4 8.Ιδ4 Ιγ6 9.Ιγ6 Αγ6 10.Αζ4  Αγ5  11.Αε2  O-O
12.Πδ1  α5  13.O-O Βε7 14.ε5 Ιθ5 15.Αθ5 Βθ4 16.Βε2 Βζ4 17.η3 Βη5 18.θ4 Βη3  0-1