8ο ΔΤ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ 1997


ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΥ ΓΡΙΒΑ

                                               Από 11 έως 19 Ιανουαρίου, τα Ανω

  ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΟΠΕΝ ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΩΝ  1997   Λιόσια  φάνηκαν πιστά στην παράδοση

  ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ - 191 ΣΥΜ.- ΕΛΒ.9 ΓΥΡΩΝ   που  έχουν  δημιουργήσει εδώ και  8

                                            χρόνια και διοργάνωσαν το 8ο ΔΤ του

 01  Αγκνος Δ.          GM GRC 2495   7,5   Δήμου τους, που όπως πάντα, είναι ο

 02  Γκαντζίλου Ρ.       M AZE 2290   7,5   κύριος  χορηγός των αγώνων. Η οργα-

 03  Ουλίμπιν Μ.        GM RUS 2555   7,0   τωτική  επιτροπή των αγώνων (Σύρμας

 04  Γκεοργκίεβ Κρ.     GM BUL 2490   7,0   Α.,   Ντάκουρης  Β.,  Κατσανού  Ε.,

 05  Κοτρωνιάς Β.       GM GRC 2590   7,0   Νικολόπουλος    Σ.,   Μπάρδης   Ε.,

 06  Γρίβας Ε.          GM GRC 2510   7,0   Μπάκωση    Χ.,   Νικολόπουλος   Π.,

 07  Λυριντζάκης Τ.     IM GRC 2380   7,0   Κοφίδης  Α.) έλυσε με επιτυχία  όλα

 08  Σκέμπρης Σ.        GM GRC 2450   6,5   τα  μικρά και μεγάλα προβλήματα που

 09  Τζερμιαδιανός Α.   IM GRC 2370   6,5   παρουσιάστηκαν στη διοργάνωση, αφού

 10  Βουλδής Α.         IM GRC 2410   6,5   και  οι διαιτητές (Νικολόπουλος Π.,

 11  Κομπάλια Μ.        GM RUS 2545   6,5   Μπάρδης    Ε.,   Γεωργοπούλου   Ε.,

 12  Μιλαντίνοβιτς Ι.   GM GRC 2510   6,5   Κοφίδης  Α., Πεντίδης Ν., Λιάπη Α.,

 13  Τζούμπας Α.        FM GRC 2365   6,5   Σερετάκη   Κ.)   ήταν  άψογοι   στα

 14  Γκέσος Π.          IM GRC 2385   6,5   καθήκοντά    τους.   Στο   τουρνουά

 15  Αγκαμαλίεβ Γκ.     IM AZE 2475   6,5   συμμετείχαν  191 σκακιστές - τριες,

 16  Σαριγιαζντάνοβ Α.  IM RUS 2525   6,5   από  10  χώρες.  Από αυτούς  οι  78

 17  ΠαπασταυρόπουλοςΑ   M GRC 2305   6,5   είχαν  διεθνές ΕΛΟ, οι 15 ήταν  GM,

 18  Νικολαϊδης Ι.      GM GRC 2565   6,5   οι  13 IM και οι 7 FM. Εκτός από τα

 19  Γκότσεβα Ρ.        IM BUL 2215   6,5   πολλά κύπελλα και μετάλλια, υπήρχαν

 20  Σαχταχτίνσκι Α.    FM RUS 2335   6,5   και χρηματικά έπαθλα της τάξεως των

                                            2.585.000  δραχμών!  Οι  φίλοι  του

                                            σκακιού   στην   Ελλάδα   και   στο

  ΑΑ    ΕΤΟΣ           ΝΙΚΗΤΗΣ              εξωτερικό,  παρακολουθούσαν on line

                                            τις  έξη  πρώτες παρτίδες του  κάθε

   1ο   1990   Δεληθανάσης Δημήτριος  GRC   γύρου μέσω του internet, χάρη  στον

   2ο   1991   ?????????????????????  GRC   μηχανισμό που είχε στήσει ο Αργύρης

   3ο   1992   Ραϊτσεβιτς Βλαντιμίρ   YUG   Κώτσης  στην  αίθουσα  των  αγώνων.

   4ο   1993   Γρίβας Ευστράτιος      GRC      Στον  αγωνιστικό τομέα,  νικητής

   5ο   1994   Ινκιόβ Βεντζισλάβ      BUL   ήταν  ο Δημήτρης Αγκνος, που έπαιξε

   6ο   1995   Ιμπραχίμοβ Ιλνταρ      RUS   με   ιδιαίτερο  πάθος  και   άνεση.

   7ο   1996   Νικολαϊδης Ιωάννης     GRC   Ισόβαθμός   του  ήταν  ο   άγνωστος

   8ο   1997   Αγκνος Δημήτριος       GRC   Αζερμπαϊτζανός    Γκαντζίλου,   που

                                            μάλλον  ευνοήθηκε  από την  κλήρωση

και  το  γεγονός  ότι  τελείωσε  το τουρνουά με τρία  λευκά!  Στις  θέσεις  3-7

ισοβάθμησαν  οι  Ουλίμπιν, Γκεοργκίεβ, Κοτρωνιάς, Γρίβας και  Λυριντζάκης,  που

έμειναν  λιγό - πολύ, ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμά τους. Πρώτη γυναίκα ήταν

η  Βουλγάρα  Γκότσεβα,  πρώτος έφηβος ο Ρώσος Κομπάλια, πρώτη νεανίδα  η  Μαρία

Πετσετίδη,  πρώτος  παίδας ο Ρώσος Γκασίμοβ, πρώτη κορασίδα η  Ελλη  Σπερδόκλη,

πρώτος   τοπικός  σκακιστής  ο  Π.  Τεγκελίδης,  πρώτη  τοπική  γυναίκα  η   Δ.

Νικολοπούλου,  πρώτος τοπικός έφηβος ο Γ. Νικολόπουλος, πρώτη τοπική νεανίδα  η

Δ.  Νικολοπούλου και πρώτη ομάδα ο ΣΟ Περιστερίου. Τέλος, συγχαρτήρια πρέπει να

δωθούν  στην  ΔΕΑΔΑΛ  και  στον Σκακιστικό  Ομιλο  Ανω  Λιοσίων  "Τριαντάφυλλος

Σιαπέρας",  γιά την εξαιρετική τους παρουσία κατά την διάρκεια της διοργάνωσης.



Πετσετίδη  Μ.  -  Νικολαϊδης  Ι. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.Ιζ3  Ιγ6  3.Αβ5  η6

4.Αγ6  βγ6  5.O-O  Αη7  6.δ3 δ6 7.Πε1 ε5 8.γ3 Ιε7 9.δ4 γδ4  10.γδ4  εδ4  11.Ιδ4

O-O  12.Ιγ3  Ββ6  13.Ιβ3  γ5  14.Αη5  Αγ3  15.βγ3  ζ6  16.Αθ6  Πδ8  17.Βζ3  Ρζ7

18.Αη5   Ιη8   19.Παδ1  Αε6  20.Πδ2  Ρη7  21.Αθ4  η5  22.Αη3  Πδ7   23.ε5   1-0



Αγγουρίδης   Α.  -  Τρίνγκοβ  Γκ.  (Σικελική  Αμυνα)  1.ε4  γ5  2.Ιγ3  δ6  3.ζ4

Ιγ6   4.Ιζ3   η6   5.Αγ4   Αη7  6.O-O  Ιζ6  7.δ3  O-O  8.ζ5   Ια5   9.ζη6   θη6

10.Ρθ1   Ιγ4   11.δγ4   β6  12.Αη5  Ιθ7  13.Βδ2  Αα6  14.Βδ3  Ιη5   15.Ιη5   ε6

16.Βη3   Αθ6   17.Ιζ7  Πζ7  18.Βη6  Πη7  19.Βθ6  Αγ4  20.Πζ3  Βη5  21.Βθ3   1/2

                                          

Τζερμιαδιανός  Α.  -  Αραχάμια Κ. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.γ3  δ5  3.εδ5  Βδ5

4.δ4  Ιζ6  5.Ιζ3  ε6  6.Αε3  Ιγ6  7.δγ5  Βδ1  8.Ρδ1  Ιη4  9.β4  α5  10.Αβ5  Ιε3

11.ζε3   Αδ7   12.Ργ1  η6  13.Πδ1  Αη7  14.Ιδ4  αβ4  15.γβ4  Αδ4   16.εδ4   Ιβ4

17.Ιγ3   Αβ5   18.Ιβ5  Ρε7  19.α4  β6  20.γβ6  Ιδ5  21.Ρδ2  Ιβ6  22.Πδγ1   Πθγ8

23.Πγ8  Πγ8  24.α5  Ιγ4  25.Ρδ3  Ιβ2 26.Ρε4 ζ5  27.Ρζ3  Ρδ7  28.α6  Πα8  29.Πα2

Ιδ3   30.Πα3   Ιβ4  31.α7  Ργ6  32.Ιγ3  Ιγ2  33.Πα4  Ρβ6  34.Ρζ4   Πα7   35.Πα7

Ρα7   36.Ρε5  Ρβ7  37.Ιε2  Ιε3  38.η3  Ργ7  39.Ρε6  Ρδ8  40.δ5  Ιη4  41.δ6  1-0



Καλέσης  Ν.  -  Γκέσος  Π.  (Αμυνα  Γκρούνφελντ) 1.δ4  Ιζ6  2.γ4  η6  3.Ιγ3  δ5

4.γδ5  Ιδ5  5.ε4  Ιγ3  6.βγ3  Αη7  7.Αγ4 O-O  8.Ιε2  β6  9.O-O  Αβ7  10.ζ3  Ιγ6

11.Αε3   Βδ7  12.Βδ2  Ια5  13.Αδ3  γ5  14.δγ5  Πζδ8  15.Πζδ1  βγ5  16.Ββ2   Βγ7

17.Παβ1   Παγ8   18.Βα3   ε6   19.γ4  Πδ7  20.Ιγ3   Βδ8   21.Αε2   Αδ4   22.Ιβ5

Ιγ4  23.Αγ4  Αε3  24.Βε3  Πδ1 25.Πδ1 Βδ1 26.Ρζ2 α6 27.Ια7 Βγ2  28.Αε2  Πδ8  0-1



Νικολαϊδης   Ι.  -  Γκόγκολης  Α.  (Ινδική  του  Βασιλιά)  1.Ιζ3  Ιζ6  2.η3  η6

3.Αη2   Αη7   4.δ4   O-O   5.O-O  δ6  6.α4  α5  7.β3   γ6   8.Ιβδ2   δ5   9.Αβ2

Ιβδ7   10.γ4   β5   11.αβ5  γβ5  12.Ιε5  ε6  13.Ιγ6  Ββ6  14.γδ5   Ιδ5   15.Ιε7

Ιε7   16.Αα8   Ιδ5  17.Ιζ3  Αα6  18.Αδ5  εδ5  19.Ιε5  Ιβ8  20.Βδ2  β4   21.Πζγ1

ζ6  22.Ιδ3  Πδ8  23.Πγ5  Ιγ6  24.Ιζ4 Αθ6 25.Βε3  Αγ8  26.Παγ1  Αδ7  27.Πγ6  1-0



Γκεοργκίεβ   Κρ.   -  Ντερβίσι  Ε.  (Ισπανική  Παρτίδα)  1.ε4  ε5   2.Ιζ3   Ιγ6

3.Αβ5  α6  4.Αα4  Ιζ6  5.O-O  Αε7 6.Πε1 β5 7.Αβ3 δ6 8.γ3  O-O  9.θ3  Αβ7  10.δ4

Πε8   11.Ιβδ2  Αζ8  12.Αγ2  η6  13.δ5  Ιβ8  14.β3  γ6  15.γ4  Ιβδ7  16.α4   βγ4

17.βγ4  α5  18.Ιβ3  Βγ7  19.Αδ2 Ιγ5 20.Ιγ5 δγ5 21.Αγ3  Ιδ7  22.Βδ2  ζ6  23.Παβ1

Πεβ8  24.Πεδ1  γδ5  25.γδ5  Πα6 26.Πβ5 Πβα8 27.Αδ3 Αγ8 28.Βα2  Αδ6  29.Ιδ2  Ιβ6

30.Πβ2  Π6α7 31.Πδβ1 Πβ8 32.Αβ5 Ρη7 33.Αγ6 Ιδ7 34.Ιγ4 Πβ2 35.Ββ2 η5 36.Βδ2  1-0



Γκέσος  Π.  -  Κοτρωνιάς  Β.  (Αγγλική Παρτίδα) 1.γ4  Ιζ6  2.η3  η6  3.Αη2  Αη7

4.Ιγ3   O-O  5.ε4  γ5  6.Ιηε2  Ιγ6  7.O-O  δ6  8.δ3  Πβ8  9.θ3  α6  10.Αε3   β5

11.γβ5  αβ5  12.δ4  β4  13.Ιδ5 Ιδ7 14.δγ5 δγ5 15.Βα4  Αβ7  16.Παβ1  ε6  17.Ιδζ4

Ββ6  18.Πζδ1  Πζδ8  19.Πδ6  Αε5  20.Πδ2 Αδ4  21.Πβδ1  Ιδε5  22.Αδ4  γδ4  23.Ιδ3

Ιγ4   24.Πγ2  Πα8  25.Ββ3  Ι4α5  26.Βα4  Αα6  27.Πγγ1  Παγ8  28.ε5  Αβ5  29.Βγ2

Ιε5  30.Βγ8  Αδ3  31.Βγ5  Βγ5 32.Πγ5 Αε2 33.Πδ2 Αζ3 34.Πα5 Ιγ4  35.Πγ2  δ3  0-1



Νίκολιτς  Σ.  - Καπνίσης Σ. (Ανοιγμα Ρέτι) 1.Ιζ3 δ5 2.β3 γ5 3.ε3 Ιζ6 4.Αβ2  Αη4

5.θ3  Αζ3 6.Βζ3 Ιγ6 7.Αβ5 Βδ6 8.O-O α6 9.Αε2 ε5 10.δ3 Αε7 11.Ιδ2 O-O 12.Βη3 Ιδ7

13.γ4 δ4 14.Παε1 ζ5 15.Αζ3 Παε8 16.Αδ5 Ρθ8 17.α3 α5 18.ζ4 Αζ6 19.Βζ2 εζ4 20.εδ4

Ιδ4  21.Αβ7  Πε1 22.Πε1 Ιγ2 23.Πβ1 Ια3 24.Αζ6 Ιβ1 25.Αη5 Βδ3 26.Αζ4 Ιγ3  27.Αζ3

Πε8  28.Ρθ2  Ιε4  29.Βε1 Ιδζ6 30.Ιε4 ζε4 31.Αδ1 ε3 32.Αζ3 Ββ3  33.Αγ6  Πγ8  0-1



Αγκνος Δ. - Γκεοργκίεβ Κρ. (Σικελική Αμυνα) 1.ε4 γ5 2.Ιζ3 δ6 3.δ4 γδ4 4.Ιδ4 Ιζ6

5.Ιγ3  α6 6.Αε2 ε6 7.O-O Βγ7 8.ζ4 Αε7 9.Ρθ1 O-O 10.Βε1 Ιγ6 11.Αε3 Ιδ4 12.Αδ4 β5

13.α3  Αβ7  14.Βη3  η6 15.ζ5 Παγ8 16.Αδ3 ε5 17.Αε3 Βδ7 18.Πζ2  Πγ3  19.βγ3  Πγ8

20.Παζ1  Ιε4  21.Αε4 Αε4 22.Αθ6 Αδ5 23.Πδ1 Αγ6 24.ζ6 Αδ8 25.Βη5 Βε6 26.Αη7  Αβ6

27.Πζδ2  Αγ5 28.Βθ6 Βη4 29.Πζ1 Βγ4 30.Πδ3 Βη4 31.Πη3 Βε2 32.Πη1 Βζ2 33.Βθ7  1-0



Νικολαϊδης  Ι.  - Αγκνος Δ. (Αμυνα Μπενόνι) 1.δ4 Ιζ6 2.γ4 η6 3.Ιγ3 Αη7 4.ε4  δ6

5.θ3  O-O 6.Ιηε2 γ5 7.δ5 ε6 8.Ιη3 εδ5 9.γδ5 Ια6 10.Αε2 Ιγ7 11.O-O Πβ8 12.α4 Πε8

13.Πβ1  β6  14.Αη5  θ6 15.Αε3 Αα6 16.Πε1 Πε7 17.β4 γβ4 18.Πβ4  Ιθ5  19.Βδ2  Ιη3

20.ζη3  Αε2  21.Ιε2  Ια6  22.Πγ4 Πγ8 23.Πγ8 Βγ8 24.Αθ6 Αθ6  25.Βθ6  Πε4  26.Πγ1

Ιγ5  27.Ιζ4  Βζ8  28.Βη5  Βε7  29.Βη4  Πα4 30.Ρθ2  Ρθ7  31.Πζ1  Πε4  32.θ4  Βε5

33.Βγ8  Ρη7 34.Ββ8 Βε7 35.Ιθ3 Βδ7 36.Πα1 Πε7 37.θ5 Ιε4 38.θ6 Ρθ7 39.Βζ8 ζ6  0-1



Γκαντζίλου  Ρ.  -  Παπασταυρόπουλος  Α.  (Σικελική Αμυνα)  1.ε4  γ5  2.Ιζ3  Ιγ6

3.γ3   δ6  4.δ4  Ιζ6  5.Αδ3  γδ4  6.γδ4  η6  7.θ3  Αη7  8.Ιγ3  O-O  9.Αε3   Αδ7

10.O-O   α6   11.δ5   Ιβ4   12.Αε2  α5  13.α3  Ια6   14.ε5   Ιε8   15.Αδ4   δε5

16.Ιε5   Ιδ6  17.Ιδ7  Βδ7  18.Αη4  Ιζ5  19.Αη7  Ρη7  20.Πε1  Πζε8  21.Πε4   Ιγ5

22.Αζ5   ηζ5   23.Πγ4  Ια6  24.Βθ5  θ6  25.Πε1  ε6  26.Πε3  Πθ8   27.Βθ4   Παε8

28.Βδ4  ε5  29.Πε5  ζ6  30.Πε3  Πε3 31.Βε3 Πε8  32.Βδ2  β5  33.Πθ4  Πθ8  34.Ιε2

β4  35.Ιη3  βα3  36.βα3  Ιγ5  37.Βζ4  θ5  38.Ιζ5  Ρζ7  39.Βζ3  Βα7  40.Πθ5  1-0